Dywany i maty

Dywany etniczne wprowadzają do wnętrz różnorodne motywy i kolory

etniczny dywan w sypialni boho chic umeblowanie

Dywan buduje pomieszczenie i sprawia, że ​​wygląda przytulnie. Nic dziwnego, że w dzisiejszych czasach stał się nieodzowną częścią wnętrz. I podczas gdy modele w jednolitych kolorach zdobiły pokoje w ostatnich latach, nowy trend w mieszkaniu z powodzeniem utrwalił się w 2018 roku. Dywan etno jest kolorowy i ma egzotyczne, różnorodne motywy. W artykule dowiesz się, co tak naprawdę kryje się za tym określeniem, jak taki wyrazisty element jest wystawiany we wnętrzu i jakie kolory są odpowiednie do aranżacji pokoju. Podajemy również kilka przydatnych wskazówek, jak samodzielnie określić odpowiedni rozmiar dywanu. Daj się zainspirować pomysłami na umeblowanie i wnieś odrobinę egzotycznego uroku we własne cztery ściany.

 Dywan etniczny – co właściwie oznacza ten termin?

etno dywan motywy geometryczne kolorowe kolory tęczy

Dywan etno to bardzo obszerny termin wywodzący się z angielskiego słowa „etniczny”. Historycy nie są zgodni co do tego, kiedy został utkany pierwszy dywan, ale zakłada się, że pierwsze tkane dywany pochodzą z Orientu i Azji. Dowodem na to jest dywan Pasyryk, który pochodzi z około 500 roku p.n.e. Był wiązany. Sztuka tkania była stopniowo rozwijana przez plemiona koczownicze i powstawały motywy fantazyjne. Pierwsze ręcznie tkane modele powstawały wyłącznie na użytek prywatny – bogato zdobione wzory oddają smak czasu i kreatywność artystów. Pewne motywy można znaleźć raz za razem – wszystkie wzory były początkowo inspirowane florą i fauną, ale stopniowo pewne symbole zaczęły zdobić dywany. Sama fascynowałaś Aleksandra Wielkiego, który przywiózł do Europy kilka wariantów.

Etno dywan salon półka ścienna sofa przedpokój podłoga

Pierwotnie „dywan etniczny” był dywanem wytwarzanym zgodnie z technikami produkcji koczowniczych plemion w Azji i na Wschodzie. Następnie niektórzy przedsiębiorcy zaczęli ozdabiać swoje modele postaciami i motywami Indian z Ameryki Północnej i Południowej. Ostatecznie projekty te cieszą się ostatnio dużą popularnością w Brazylii, Argentynie i Meksyku. Tak więc obecnie termin ten obejmuje kilka regionów na świecie. Oznacza to każdy model, na który ma wpływ kultura nomadów.

Dywan etniczny – jaka jest różnica w stosunku do modeli europejskich?

etniczny dywan salon pomysły na życie dwuosobowa sofa

W przeciwieństwie do Orientu i Azji, gdzie ręcznie tkane dywany wciąż stanowią dużą część produkcji, w Europie dywany tkane są maszynowo dopiero od XIX wieku. Aksamit, welur i plusz są używane jako tkaniny obficie. Zdobienia wykazują podobieństwa do modeli orientalnych, zwłaszcza jeśli chodzi o tematykę – na modelach europejskich można znaleźć kwiaty, zwierzęta, a nawet budowle. Ale podczas gdy etniczny dywan prezentuje stylizowaną estetykę, europejskie interpretacje są wspaniale i bogato zdobione.

W każdym razie kategoria „Ethno Chic” obejmuje dywany w kilku różnych stylach. Dajemy Ci przegląd.

Etniczny dywan z Ameryki Południowej emanuje wiejskim urokiem

etno dywan z dzianiny beanbag z dzianiny

Dywan etniczny z Ameryki Południowej rozpoznać można przede wszystkim po kolorystyce – ognista czerwień, róż, żółty i granat tworzą atrakcyjną całość. Wzory są w większości geometryczne, inspirowane motywami zdobiącymi poncza Indian. Robiłeś własne ubrania, a następnie używałeś ich jako wykładziny podłogowej lub sufitu. Dlatego modele są tkane na płasko, można je bez problemu prać w pralce, a pod względem tkaniny i grubości bardziej przypominają narzutę na łóżko. Nawiasem mówiąc, w Brazylii i Argentynie dywany są nadal w większości wykonywane ręcznie. Idealnie, projekt jest niepowtarzalny i odzwierciedla podejście producenta do życia.

Etno dywan pod jadalnię pomysły umeblowanie

I tak w salonie prezentowane są dywany z Ameryki Południowej: szczególnie dobrze prezentują się w meblach w stylu nowoczesnego wiejskiego domu. Razem z rustykalnym drewnianym stołem z metalowymi nogami, designerskimi fotelami w prostym skandynawskim stylu i metalową lampą wiszącą tworzą wygodną jadalnię o wiejskim uroku. Twoim zadaniem jest dodanie plam koloru do prostego projektu białego pokoju. Stawiają akcenty i zawsze wysuwają się na pierwszy plan. Sprawdzają się jednak również jako funkcjonalny dodatek do wnętrza – są dźwiękochłonne, dzięki czemu doskonale nadają się do wygłuszania nad podłogą z desek. A jeśli grubość dywanu jest po prostu niewystarczająca, wzór można również połączyć z dywanem z krótkim włosiem (patrz zdjęcie powyżej).

Dywan etniczny o wyblakłych kolorach imituje pierwsze dywany orientalne

etniczne dywany orientalne pomysły na dekorację

Nawiasem mówiąc, ostatnio z powodzeniem zadomowił się nowy model dywanów etnicznych – wzory inspirowane są pierwszymi dywanami orientalnymi. Wyblakły kolor tworzy wizualne połączenie między oryginalną a nową interpretacją. Podobnie jak 2000 lat temu, do wyboru są trzy różne grupy motywów – wzory geometryczne, kwiatowe lub figuralne. W pierwszej grupie kilka linii pośrodku tworzy figury geometryczne, takie jak romb, trójkąty i kwadraty, które dzielą dywan na 6 do 9 obszarów. Druga grupa reinterpretuje ideę raju poprzez płynne linie i motywy kwiatowe. Trzecia grupa jest inspirowana wydarzeniami historycznymi i odzwierciedla pewne mityczne sceny.

etno dywan pomysły vintage sypialnia

I tak w dzisiejszych czasach dywany są wystawiane w stylu orientalnym – stanowią wykończenie mebli w stylu vintage. W sypialni, tuż obok łóżka z baldachimem i komody w stylu shabby chic, dywan z krótkim włosiem automatycznie przyciąga uwagę.

dywan etno wyblakłe kolory stary wygląd

Ale również szybko przyciąga wzrok w salonie. Ponadto wizualnie oddziela część wypoczynkową od kuchni z przyległą jadalnią i w ten sposób nadaje otwartej przestrzeni uporządkowany wygląd.

Marokański dywan etniczny łączy tradycję i nowoczesność

etno dywan wyblakłe kolory orient wygląd

Podczas gdy dywany są bogato zdobione w stylu orientalnym, marokańskie tkaniny są celowo dyskretne. Trzy lub maksymalnie cztery kolory – lub jeden kolor w różnych odcieniach – nadają projektom elegancki wygląd. Pomarańczowy, żółty, ognista czerwień i przede wszystkim lazurowy są częścią marokańskiego stylu życia. To właśnie wyrazista paleta i wzory, które znajdują się pośrodku i otoczone są bordiurą, stały się znakiem rozpoznawczym marokańskiej produkcji.

Etno dywan skórzana sofa lampa podłogowa niebieski kolor wielbłąda!

Dywan marokański tradycyjnie ma wymiary co najmniej 4 x 6 metrów – i dlatego jest zwykle za duży dla pomieszczeń mieszkalnych w Europie. Prowadnice przed narożną sofą lub pod jadalnią zastępują większy komfort. Szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach eklektycznych, w których tkaniny, meble i kolory łączy się według trendu mix and match.

etno dywan drewniany stół vintage krzesła

Nowoczesny etniczny dywan z Azji w centrum uwagi

Etno dywan sofa salon vintage lustro

Początkowo tkacze w Azji naśladowali styl orientalny z Dalekiego Wschodu – stopniowo jednak wypracowali własny styl. Należy wspomnieć, że tradycyjne dywany np. w Indiach znacznie różnią się od tych w Chinach czy Tajlandii. Jeśli chodzi o nowoczesny wygląd projektów, większość producentów zgadza się – oferują styl zredukowany do podstaw, w którym pewne motywy powtarzają się w kółko i tworzą harmonijny obraz całości. Materiał – dziewicza wełna odpycha brud i okazuje się wyjątkowo wytrzymały. Nawet wielcy producenci, jak Ikea, nie mogli się oprzeć urokowi i prostej elegancji azjatyckich projektów.

etno dywan kominek fotel beanbag kwiatowy wzór

Ponieważ dywany mają bardzo prostą kolorystykę, można je wystawiać na różne sposoby i dlatego są uważane za uniwersalne. W galerii zdjęć poniżej znajdziesz kilka przykładów udanych połączeń kolorystycznych i materiałowych – daj się zafascynować etnicznym dywanem!

etniczne dywany geometryczne motywy azteków

etniczny dywan model wyblakły kolor boho salon

etniczny dywan pokój dzienny ze skórzaną sofą

etno dywan białe szafy lauefer

etniczne dywany geometryczne motywy ameryka południowa inspirowane

etno dywan, dywan z krótkim włosiem, motywy, natura