Domy marzeń

Wyeksponowany betonowy dom – Casa MF z dużymi przeszklonymi oknami i nowoczesnym, minimalistycznym designem

Betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design widok z przodu trawnik basen zbocze górskie kwiaty

Elewacyjny betonowy dom Casa MF znajduje się na wzgórzu z widokiem na Trydent. Stoi pomiędzy osiedlem mieszkaniowym, które charakteryzuje się głównie zabudową jednorodzinną, a zielonym terenem rolniczym porośniętym lasem. Rezydencja rozciąga się na północny wschód betonową skorupą, która osłania budynek przed wspomnianym obszarem miejskim, natomiast na południowy zachód jest całkowicie otwarta na otaczający krajobraz. Abstrakcyjna bryła budynku z prostotą i swoistym formalnym rygorem wtapia się w ten wiejski kontekst. Jest to pozioma struktura podkreślona murem z suchego kamienia, który opada w dół do dna doliny.

Odsłonięty betonowy dom o nowoczesnej architekturze

betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design tylne schody sadzarka wejście

Konstrukcja budynku to połączenie dwóch bardzo materialnych elementów – jednego sztucznego, drugiego bardziej naturalnego. Z tego powodu objętość przypomina akt balansowania, ponieważ kształt utrzymuje równowagę na zboczu. Rozciąga się to poprzez modelowanie nieruchomości w dwóch różnych obszarach – prywatnym ogrodzie i nieco bardziej otwartym terenie zielonym.

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design rośliny basen góry kwiaty

Budynek również opiera się na pierwszym i wychodzi na drugi. Od strony ulicy dom z betonu licowego wygląda głównie do wewnątrz i jest w zasadzie minimalistyczny. Solidne betonowe formy tworzą dialog z otaczającymi drzewami. Rośliny te rosną na różnych poziomach wzdłuż ulicy, między ścianami i w ogrodzie.

wyeksponowany dom betonowy casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design widok góry szkło ochrona ściana fasada płyty betonowe

Ściana graniczna stanowi swego rodzaju „próg” pomiędzy obszarem mieszkalnym a naturalnymi otwartymi przestrzeniami. Za ścianą przechodzi się przez szereg zamkniętych pomieszczeń, które pełnią rolę „filtrów”. Te w końcu otwierają się przez duże szklane okna na otaczający krajobraz i dolinę.

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design betonowa ściana leśna brama wjazdowa ulica

Brama wejściowa zaprowadzi cię do kolejnej otwartej przestrzeni o podwójnej wysokości, oznaczonej drzewem. Otacza go ciężka, zawieszona ściana. Ta cecha na dwóch poziomach jest kontynuowana w głównym holu wejściowym.

Praktycznie zaprojektowane wnętrze

wyeksponowany beton dom wnętrze salon nowoczesna kanapa meble biały taras

Część dzienna rozciąga się całkowicie na pierwsze piętro, a odsłonięta betonowa ściana, widoczna również od wewnątrz, swoim dużym przeszkleniem zdaje się podkreślać przepuszczalność wnętrza i widok na południowy-zachód. Ściany wyglądają, jakby obejmowały otaczający krajobraz.

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design dziedziniec ogród trawa

Wewnętrzny taras ogrodowy, wokół którego rozwija się strefa dzienna, podkreśla potrzebę stałego kontaktu z naturą oraz szereg różnych sekwencji, perspektyw i oświetlenia poszczególnych pomieszczeń. Parter przeznaczony jest na zajęcia z bezpośrednim dostępem do ogrodu i basenu. Jest to element liniowy, który rozciąga się prostopadle do budynku, jest częściowo przez niego przykryty i rozciąga się w kierunku doliny.

betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design schody drewniana sofa górna podłoga ogród pierwsze piętro

Pod względem konstrukcyjnym dom z betonu licowego składa się z tylnej ściany, która rozciąga się przez oba piętra. To również przenosi obciążenie belek dachowych, jakby były widocznymi żebrami, które z kolei podpierają pływające skrzydło konstrukcji z zawieszeniem.

dom z betonu licowego casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design winnica

Zastosowanie betonu licowego, z użyciem dużych kształtek, podkreśla zasadniczy i liniowy aspekt budynku oraz „ciężką” konstrukcję na skarpie. Szkło i zieleń to dwa pozostałe materiały, które są stosowane, ponieważ wyróżniają się na tle ściany z betonu licowego. Tworzą również szereg przyjemnych kontrastów między zabudowanymi elementami a naturą.

*Strona architektów

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design drzewa szare niebo

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design kamienna ściana las przesuwne szklane drzwi zazielenianie

wyeksponowany beton dom wnętrze salon nowoczesny taras oświetlenie ścienne perspektywy

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny design widok na basen góry okno

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny projekt plan piętra nad graficzną konstrukcją nachylenia

wyeksponowany betonowy dom casa mf duże szklane okna nowoczesny minimalistyczny projekt plan piętra