Domy marzeń

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym – 13 domów architektów

Nowoczesne elewacje - gont drewniany - biały - drzwi do domu - dom architekta - dom w zabudowie szeregowej

Nowoczesne fasady powinien w dzisiejszych czasach spełniać kilka funkcji, a atrakcyjność wizualna nie jest bez znaczenia, ponieważ dom powinien wyglądać atrakcyjnie z zewnątrz. Równie ważna jest izolacja i inne praktyczne kwestie, takie jak konserwacja i zrównoważony rozwój. Gonty drewniane to tradycyjna okładzina zewnętrzna dla alpejskiego stylu architektonicznego, ale dzięki kreatywnym technikom układania i połączeniu z nowoczesnymi materiałami nawiązują do współczesnej architektury.

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym – dom nad jeziorem górskim

Nowoczesne elewacje-gont drewniany-oczywiście-architekt-dom-góry-jezioro

Dom z płaskim dachem, zaprojektowany przez Core Architects, znajduje się w górach i wychodzi na pobliskie jezioro. W nowoczesnej elewacji domu łączą się dwa style architektoniczne i składają się w całości z drewnianych gontów i panoramicznych okien. Gonty drewniane aktywnie regulują wilgotność i dlatego są najlepszym wyborem do izolacji w obszarach o podwyższonej wilgotności. Panoramiczne okna umożliwiają widok na zapierający dech w piersiach górski krajobraz.

Nowoczesne fasady z drewnianym domem cedrowym w Quebec, Kanada

Nowoczesne elewacje-gonty drewniane-dom architekta-szara-willa-dach spadzisty

Dom z dwuspadowym dachem w Quebecu w Kanadzie został zaprojektowany przez Bourgeois / Lechasseur Architects, a na elewację wybrano zrównoważone gonty drewniane. Idealny na działanie pogody na terenach górskich lub w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych, zapobiega zamoczeniu ścian. Obecnie elewacja z gontów drewnianych jest zaprojektowana z wentylacją tylną.

Nowoczesne fasady z klapami w kolorze czarnym – dom w Wisconsin

nowoczesny-elewacyjny-gonty drewniane-czarny dom architekta-płaski dach-okno panoramiczne-kamień naturalny

Wentylowana elewacja z gontem drewnianym pozwala zaoszczędzić znaczne koszty ogrzewania i zapobiega powstawaniu pleśni lub problemom z kondensacją, zwłaszcza w zimnych porach roku. Służy jako magazyn ciepła nawet bez wentylacji przez spoiny gontów.

* Dom Architektury Bruns

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym o naturalnym wyglądzie – dom w Nowym Jorku

nowoczesna-elewacyjna-gonty-drewniane-naturalnie-szara-dom-architekta-basen

Łupane gonty drewniane w naturalny sposób dostosowują się do warunków pogodowych. Pęcznieją przy dłuższej deszczowej pogodzie, a następnie mają zawroty głowy na szerokości. W ten sposób gonty wbijają się i mogą wyschnąć na dolnej stronie. Gdy pęcznieje, okładzina elewacyjna staje się szczelna i chroni dom przed żywiołami.

* Dom Architektury BergDesign

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym – dom o konstrukcji naprzemiennej w Australii

nowoczesny-elewacyjny-gonty-drewniane-architekt-dom-offset-budynek-biały

Gonty jako produkt drewniany wykonany z naturalnego materiału można bardzo atrakcyjnie łączyć w nowy sposób ze współczesnymi materiałami budowlanymi. Architekci z Maynard Architects zaprojektowali naprawdę efektowny dom, którego elewację wykonano z gontów drewnianych, boki domu i dach wykonano z blachy.

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym – dom jednorodzinny na zboczu wzgórza

nowoczesna-fasada-gonty-drewniane-oczywiscie-architekt-dom-zbocze-góry

Drewniane gonty doskonale wpisują się w naturalne krajobrazy i nadają budynkowi charakterystyczny wygląd. Ten punkt, a także ochrona przed warunkami atmosferycznymi, które zapewniają, sprawiają, że są one naturalnym materiałem budowlanym preferowanym przez architektów do wymagających projektów, takich jak dom górski na zboczu wzgórza autorstwa Todd Verwers Architects.

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym i betonem – 

nowoczesna-elewacja-gonty-drewniane-czarny-beton-schraeg-dom-architekta

Efektowny dom wolnostojący zaprojektowany przez Battersby Howat Architects położony jest wysoko w górach i harmonijnie komponuje się z krajobrazem dzięki osobliwej elewacji i dachowi. W połączeniu z betonem, stalą, szkłem i misterną konstrukcją budynku powstaje fascynujący kontrast i indywidualna „twarz” całego budynku.

Nowoczesne fasady szalunkowe – spiralny dom w Espo, Finlandia

nowoczesne-elewacyjne-gonty-drewniane-spirala-architekt-dom-architektura-taras

„Spiralny dom” w Espo w Finlandii, zaprojektowany przez Olaviego Kopose, nie jest zwyczajny. Dom jednorodzinny charakteryzuje się osobliwą konstrukcją, której celem jest uchwycenie naturalnego światła dziennego pod każdym możliwym kątem i optymalne jego wykorzystanie.

Nowoczesne elewacje z drewnianym gontem – dom z widokiem na wybrzeże morskie

nowoczesne-elewacyjne-gonty-drewniane-szare-dom-architekta-dach-samochodowy-widok na morze

Dom nad jeziorem zaprojektowany przez MacKay-Lyons Sweetapple Architects jest odpowiednio zaprojektowany dla tej lokalizacji. Strona parteru zwrócona w stronę naturalnej wody wykonana jest w całości ze szkła. Górna kondygnacja i dwuspadowy dach są całkowicie pokryte drewnianym gontem o naturalnym wyglądzie, dzięki czemu są chronione przed warunkami atmosferycznymi.

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym

nowoczesny-elewacyjny-gonty-drewniane-komin-dom-architekta-dach-samochodowy-naturalny

Parterowy dom zaprojektowany przez Nicka Noyes Architecture jest w całości pokryty drewnianym gontem, podobnie jak dach. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, gont drewniany często nie jest uważany za trwały materiał budowlany. Ale to naturalne, biologia budynku i niezliczone szalunkowe ściany wskazują na wiek ponad 100 lat.

Nowoczesne elewacje z gontem drewnianym 

nowoczesny-elewacyjny-gonty-drewniane-szary-beton-asymetryczny-dom-architekta

Każdy możliwy kształt dachu można bez problemu pokryć gontem drewnianym, a nawet w porównaniu z innymi materiałami przy znacznej oszczędności wagi. EXE Studio wykorzystało tradycyjne gonty drewniane w wersji wędzonej, aby częściowo zredukować nowoczesną konstrukcję budynku.

Nowoczesne fasady z klapami – dom z widokiem na morze w Nowej Szkocji w Kanadzie

nowoczesny-elewacyjny-gonty-drewniane-dom-architekta-dach dwukondygnacyjny-spadowy

Ogromny dom na plaży zaprojektowany przez Omara Gandhi Architect znajduje się na atlantyckim wybrzeżu Kanady, na którego klimat silnie wpływa Prąd Zatokowy i Ocean Atlantycki. Temperatury zimą nie spadają poniżej -10 stopni, a latem osiągają przyjemne 23 stopnie. Naturalna zdolność adaptacji gontów drewnianych jest w pełni wdrożona i wykorzystana, aby budynek był odporny na wysoki poziom wilgotności.