Domy marzeń

Nowa generacja domów z bali – drewno, szkło i stal charakteryzują „Wave House” w Finlandii

Konstrukcja z bali nowej generacji inspirowana łodziami, samolotami

W 2017 roku fiński architekt Seppo Mäntylä zakończył projekt nowej generacji domów z bali we współpracy z Polar Life Haus. Tzw. „Wave House” ma niezwykle nowoczesny design, który charakteryzuje się nietypowymi kształtami i wysokiej jakości materiałami. Niepowtarzalny, zaokrąglony kształt domu został zainspirowany designem łodzi i samolotów. Więcej o tym ekskluzywnym domu w Mikkeli w Finlandii dowiecie się z artykułu!

Tak wygląda dom z bali nowej generacji!

dom z bali nowej generacji niezwykły design architektury

W projekcie domu wykorzystano trzy główne materiały: drewno, szkło i stal. Konstrukcja z litego drewna wykonana z fińskiego świerku idealnie wpasowuje się w naturalny krajobraz i tworzy nową generację domów z bali. W przeciwieństwie do typowych domów z bali, Wave House zachwyca nowoczesnym designem wewnątrz i na zewnątrz oraz specjalnym językiem projektowania. Zakrzywienia na elewacji nadają domowi współczesny wygląd, który od razu robi duże wrażenie.

nowoczesny dom z bali nietypowy kształt wybitny taras

Wokół domu z bali znajduje się szeroki drewniany pomost, który przy otwartych szklanych drzwiach służy jako kontynuacja wnętrza. Część rozciąga się daleko od domu jako przestronny taras. Ze względu na położenie domu na zboczu, taras zbudowany jest na palach.

dom z bali nowej generacji otwory zadaszenia tarasu jacuzzi

Masywny baldachim o nieregularnym kształcie wygląda jak kontynuacja dachu. Jest lekko skośny i posiada trzy duże otwory, które wyglądają bardzo nowocześnie i zapewniają optymalną wentylację. W kącie pod baldachimem taras jest również wyposażony w małe jacuzzi zewnętrzne.

zadaszenie tarasu dom z bali nowej generacji

Kolejnym dużym plusem jest kuchnia zewnętrzna w ogrodzie. Jest otwarty, ale nadal zadaszony, aby chronić sprzęt i meble przed deszczem. Wieczorem nastrojowe oświetlenie tworzy wspaniałe akcenty na zewnątrz.

Projekt wnętrz „Fala House”

przestronny salon z kuchnią podłoga drewniana fronty okienne

Wnętrze Wave House w niczym nie ustępuje wyglądowi zewnętrznemu. Tutaj styl jest równie nowoczesny i połączony z elementami rustykalnymi. Meble charakteryzują szare i brązowe odcienie, które tworzą przytulną atmosferę. Drewniane podłogi i ściany przypominają typowy dom z bali, a odsłonięte drewniane belki doskonale akcentują otwartą przestrzeń życiową.

salon meble szare kominek okna od podłogi do sufitu

Dzięki oknom od podłogi do sufitu w części dziennej nie brakuje światła dziennego. Fronty okienne służą nie tylko jako źródło światła, ale także otwierają piękne widoki na przyrodę. Otwarta przestrzeń dzienna mieści kuchnię, część dzienną i jadalnię, gdzie szarość odgrywa główną rolę w wyposażeniu. Na zimne noce część dzienna wyposażona jest w kominek.

kuchnia jadalnia dom z bali projektowanie wnętrz nowej generacji

jadalnia w domu z bali szklany stół jadalny drewniane belki

Sypialnia jest przytulna i wzorowana na salonie. Połączenie drewna i szarych mebli tworzy ciepłą, przytulną atmosferę i jednocześnie wygląda nowocześnie. Pomiędzy sypialnią a łazienką znajduje się garderoba, w której drewno ponownie zajmuje centralne miejsce. W łazience podłoga wyłożona jest płytkami, dzięki czemu ściany i sufit mają ciepły wygląd drewna.

nowa generacja aranżacji wnętrz sypialni z bali,

Projekt nowej generacji domów z bali autorstwa fińskiego architekta wziął udział w corocznych targach mieszkaniowych w Mikkeli w 2017 roku i zdobył nagrody we wszystkich trzech kategoriach: najlepszy dom, najlepszy wystrój wnętrz i najlepszy ogród.

Nowa generacja chaty z bali w rustykalnym stylu łazienkowym z drewnianym sufitem ściennym

* Projekt autorstwa Seppo Mäntylä oraz Dom Polar Life