Domy marzeń

Drewniana fasada i koncepcja otwartego życia w nowoczesnym domu jednorodzinnym w Ptuji

drewniana fasada zielona powierzchnia lekki dach dwuspadowy

W dzisiejszym poście chcielibyśmy przedstawić Państwu nowoczesny i przytulny dom jednorodzinny „hiša Slavik” w Ptuji w Słowenii, który został wyremontowany w 2016 roku. Architekci Boštjan Matul i Dominik Sagadin z biura architektonicznego AB Objekt otrzymali zlecenie na przekształcenie magazynu w nowoczesny parterowy dom z drewnianą fasadą. Magazyn w tym czasie powstał w latach 80-tych. Typowy słoweński dom z drewnianą boazerią wykonaną z czarnego drewna i niewystarczającym światłem dziennym został dostarczony przez architektów z nowym dachem, panoramicznymi oknami i lekką boazerią, a tym samym wzbogacony.

elewacja wykonana z drewna dach szczytowy dom jednorodzinny

Wprowadzone zmiany przekształciły budynek w uroczy dom w niskiej zabudowie z drewnianą elewacją. Dawny drewniany dach magazynu, pomalowany na biało, od początku był postrzegany jako potencjał, a architekci uczynili z niego centralny element przestronnej i otwartej części dziennej. Całkowita powierzchnia mieszkalna to 229,5 mkw., a nieruchomość ma 594 mkw. Typowy dach dwuspadowy został przedłużony poprzez dodanie od strony zachodniej i południowej baldachimu z białego betonu. W ten sposób taras stał się przedłużeniem domu z drewnianą fasadą, a wnętrze zostało praktycznie rozszerzone na ogród. Strefa dzienna praktycznie łączy się z ogrodem, tworząc harmonijny ogólny obraz.

sadzenie kamieni w ogrodzie betonowe drewno

Mijając garaż, wchodzisz do holu wejściowego. Stamtąd otwiera się duża otwarta część dzienna, z której roztacza się widok na ogród. Po zachodniej stronie domu znajdują się duże sypialnie i gabinety. W salonie na otwartym planie znajduje się kuchnia, jadalnia, mała wyspa kuchenna i część dzienna. W przeciwnym razie architekci z AB Objekt starali się maksymalnie otworzyć wschodnią stronę domu. Ciekawa, ale udana mieszanka uderza w aranżację wnętrz. Eleganckie i stylowe meble designerskie zostały połączone z antycznymi meblami, co tworzy wyjątkową atmosferę w słoweńskiej „hiša Slavik”. Nowo wybudowany dom z drewnianą fasadą oferuje teraz nowoczesne środowisko życia z odrobiną Zen i w żaden sposób nie ujawnia niczego o przeszłości sprawy.

zadaszenie betonowa elewacja wykonana z drewna

strefa wejściowa okładzina drewniana jasna betonowa podłoga

drzwi wejściowe betonowy sufit weranda pokryta boazerią z drewna

drewniane belki biały sufit stół do jadalni krzesła otwarta koncepcja życia

drewniane belki biały dom jednorodzinny okno panoramiczne

jadalnia wyspa kuchenna sufit biały

elewacja domu drewniany ganek salon

posadzone kryte bujane fotele na werandzie

weranda meble do siedzenia nowoczesne okno front

stołek barowy wyspa kuchenna Hisa Slavik szklany front

garaż dom drewniana fasada nasadzenie ogrodu

Hisa slavik garaż panele drewniane dach dwuspadowy

* projekt autorstwa Obiekt AB