Domy marzeń

Dom z jednospadowym dachem z betonu między skałami – Niezwykły projekt z Norwegii

dom z krytym dachem fiord projekt domu skały krajobraz otoczenie na zewnątrz meble ogrodowe spadzisty dach widok wieczorne słońce

Miejsce, w którym znajduje się dom z jednospadowym dachem, jest nachylone od południa i ma wspaniały widok na morze. Lyngholmen to wyspa w archipelagu Aust Agder, na południowym wybrzeżu Norwegii. Miejsce znajduje się również na granicy skalistego krajobrazu i morza. Teren jest oczywiście chroniony przed wiatrem przez roślinność i skały, ale otwiera się na wieczorne słońce.

Dom z krytym dachem między skałami

dom z krytym dachem fiord projekt domu skały krajobraz otoczenie na zewnątrz meble ogrodowe spadzisty widok dachu

Główną cechą domu jest oczywiście dach, który łączy istniejące skały. To nie tylko chroni bezpośrednią przestrzeń zewnętrzną przed wiatrem, ale także wyraża widok na morze z domu fiordu. Konstrukcja dachu pośredniczy również w progu między wnętrzem a zewnętrzem i łączy naturę z budynkiem.

dach kryty dom fiord projekt domu skały krajobraz otoczenie widok z lotu ptaka motorówka czysta woda plaża

Za ważne w tym projekcie uznano artykulację i redefinicję najbliższego krajobrazu. Utworzono nową ścieżkę z domu na plażę. Dodatkowo nieruchomość posiada nowy pomost bez wpływu na krajobraz. Ponieważ na wyspę można dotrzeć tylko łodzią, główne wejście do domu znajduje się od strony południowej, tworząc łagodną oś do prywatnej plaży.

Światła pollar mijania, przezroczyste okno o wysokości sufitu

Światła ukryte w pachołkach prowadzą wieczorem do wody. W ten sposób latarnie witają tych, którzy przybywają z morza. Starannie zachowana została również istniejąca roślinność, a bryła budynku współgra z otoczeniem.

Zrównoważona koncepcja

dom z krytym dachem dom fiordowy norwegia projekt skały krajobraz otoczenie panele drewniane beton szkło widok na morze pomost trawnik

Projekt został zaprojektowany w taki sposób, aby dom z dachem jednospadowym zastąpił istniejącą chatę z lat 60-tych. Nowy plan musiał być opracowany w ścisłym związku z planem kondygnacji istniejącego budynku. Wszystkie pomieszczenia w nowym planie powinny zmieścić się na powierzchni 100 m².

dom z krytym dachem fiord dom fasada pokryta drewnem budynek gospodarczy na zewnątrz prysznic rock

W celu maksymalizacji powierzchni użytkowej całą komunikację między pomieszczeniami umieszczono pod dużym dachem. W ten sposób powstają dwa zamknięte skrzydła, które są połączone zewnętrznym tarasem. W głównym skrzydle znajduje się salon i kuchnia na otwartym planie z bezpośrednim dostępem do głównej sypialni. W drugim skrzydle znajduje się pokój dziecięcy oraz pokój gościnny z gabinetem. Każdy pokój posiada własne wejście z górnego drewnianego tarasu.

dom z krytym dachem fiord projekt domu skały krajobraz otoczenie wieczorne słońce widok z przodu

Klatka schodowa łączy istniejące poziomy terenu i tworzy próg między dwoma różnymi tarasami. Schody przenoszą również dwie palety materiałowe, główną platformę wykonaną z białego betonu i górną platformę wykonaną z drewna. Taras jest starannie umiejscowiony, aby był dobrze chroniony przed wiatrem. Konstrukcja dachu rozciąga się nad tarasem, tworząc osłonę przeciwsłoneczną. Dodatkowa przestrzeń magazynowa i pomieszczenia gospodarcze ukryte są pod przegubowymi podestami.

Materiały do ​​domu z dachem jednospadowym

betonowy dach biały gładki dziwne kształty drewno widok morze

Dach wykonany jest ze zbrojonego betonu o grubości 270 mm z płytami izolacyjnymi VIP o grubości 40 mm. Wsparta jest na stalowych słupach o średnicy 100 mm, które ustawiane są niezależnie od ścian. Wzmocnienia są gęsto rozmieszczone, aby uniknąć pęknięć. Sama konstrukcja jest wodoodporna, więc nie są wymagane żadne dodatkowe pokrycia dachowe. Daje to dachowi gładką białą powierzchnię, która tworzy ciekawy dialog ze skalistym krajobrazem i nadaje chacie niepowtarzalny charakter.

Wnętrze domu

dom z krytym dachem fiord dom norwegia projekt skały krajobraz otoczenie wnętrze zlew stół jadalny wisząca lampa widok szklane drzwi

Wybór materiałów jest prosty, a jednocześnie solidny. Biały beton, szkło i jesion są starannie dobierane do naturalnych barw otaczającego krajobrazu. W ten sposób budynek stopniowo wtapia się w otoczenie. Paleta została zredukowana do tych trzech, a indywidualna materialność została poprawiona i zbadana w szczegółach.

drewniana fasada między budynkami ścieżka ogrodowa płyty betonowe

Ash był używany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnątrz jesion jest po prostu bejcowany na biało, ale na zewnątrz drewno musiało zostać utwardzone w procesie termicznym.

dom z krytym dachem fiord projekt domu skały krajobraz otoczenie na zewnątrz meble ogrodowe zadaszenie betonowe lekkie filary

Wszystkie ramy okienne i drzwiowe są wykonywane na zamówienie i starannie montowane w lokalnym warsztacie. Beton jest również używany wewnątrz i na zewnątrz jako materiał do budowy domu z dachem jednospadowym. Kominek i długa ława wykończone w tym samym białym betonie co dach, taras i schody.

Strona architektów

dom z krytym dachem fiord projekt domu skały krajobraz otoczenie obszar zewnętrzny łodzie morze

skały wyspa roślinność rośliny dzikie kwiaty rdza

duży wulkan skalny za obszarowym domem z dwuspadowym dachem niebo światło dzienne zielone nasadzenia

dach kryty dom fiord dom projekt skały krajobraz środowisko plan piętra projekt szkic wyspa mapa