Domy marzeń

Dom z dachem krytym strzechą – Sielska estetyka w stylu nowoczesnej wiejskiej rezydencji

Ten niezwykły dom z dachem krytym strzechą łączy przytulną atmosferę ze współczesnymi elementami architektonicznymi i rustykalnym urokiem. Nad częścią elewacji rozciąga się gruby dach kryty strzechą. Projekt z Ukrainy został zaprojektowany przez architekta i projektanta Siergieja Machno dla własnej rodziny i nazwał go „Szkrub”. Machno i jego żona użyli nazwy dla struktury. Wiejska willa znajduje się w Kozin, na południe od Kijowa.

Połączenie domu z dachem krytym strzechą i stylu japońskim

duży ogród japoński w połączeniu z domem z dachem krytym strzechą w stylu wiejskim

Architekt zainspirował się podróżami do Japonii dla Shkruba. To samo dotyczy ogrodu w stylu japońskim, pełnego rzeźb. Kiedy po raz pierwszy tam pojechał i zobaczył, jak Japończycy cenią swoje dziedzictwo, zrozumiał, że kultura ukraińska jest niezwykle bogata. Z tego powodu Machno chciał także zablokować kulturę ukraińską w wyjątkowym budynku.

drzewka bonzai małe figurki i kamyki w ogrodzie

Dom kryty strzechą jest wypełniony dużą kolekcją ceramiki ukraińskiej i ma całe ściany pokryte płytkami ceramicznymi, również zaprojektowanymi przez Machno. Kamienna ścieżka wije się przez ogród i prowadzi do długiej, cienkiej części mieszkalnej i jadalnej, która biegnie przez cały dom.

rustykalny salon z kominkiem i drewnianymi półkami wypełnionymi ceramicznymi naczyniami i wiszącymi lampami

Dalej znajduje się dynamiczna strefa dzienna o podwójnej wysokości i widokiem na ogród przez wysokie do sufitu okno. Salon jest również wyłożony systemem regałów prezentujących kolekcję tradycyjnych antyków ceramicznych Machno. Półka wykonana jest głównie z drewna, które projektantka pozyskała z opuszczonych domów.

Rustykalny i ozdobny wystrój wnętrz

Obrazy wiszą nad salonem z elementami artystycznymi w domu z dachem krytym strzechą

Na pierwsze piętro prowadzą szorstkie, tynkowane schody, gdzie wokół wspólnego pokoju rozmieszczono szereg sypialni i pokoi gościnnych dla wielopokoleniowej rodziny. Dodatkowo z przedpokoju znajduje się balkon z widokiem na podwójną wysoką galerię i ogród.

pomalowana ściana ze zwierzętami jako wzór w pokoju dziecięcym z pomarańczowymi ścianami

Architekt zaprojektował każdy z trzech pokoi dziecięcych indywidualnie. Jeden ma ciemne dębowe powierzchnie, a drugi ma tapetę projektu Machno. Ściany w trzecim pokoju dziecięcym zostały pomalowane zwierzętami i ptakami przez ukraińskiego ceramika Serhija Radkonia.

główna sypialnia z zagłówkiem w ciemnoszarych odcieniach i malowniczą ścianą z gliny jak klif

Piętro powinno być proste i składać się z galerii oraz sypialni dla rodziny. Hol kończy się wyjściem na balkon z widokiem na salon i ogród. To pierwsza rzecz, jaką widzą właściciele, kiedy rano wychodzą z pokoju. Idea odnajdywania piękna w niedoskonałościach pobrzmiewa również w tych pomieszczeniach, zwłaszcza w głównej sypialni, w której u wezgłowia łóżka znajduje się ogromna gliniana ściana. W głównej sypialni projektant ukształtował zagłówek tak, aby wyglądał jak urwisko z gliny. Ponadto sypialnia podzielona jest na strefy, dzięki czemu jest miejsce do nauki, a także strefa relaksu i łazienka.

minimalistyczna sypialnia w jasnych kolorach w stylu rustykalnym

Część ścian została również wyłożona na całej powierzchni ułożonymi płytkami ceramicznymi. Są to różne rodzaje gliny, które zgodnie z ukraińskimi tradycjami zwykle miesza się z siemieniem lnianym, żytem i pszenicą.

Struktura domu

dom shkrub z dachem krytym strzechą i dużymi oknami wieczorem z oświetleniem w ogrodzie

Proste elewacje domu Machno wykonał w cienkich, poziomych drewnianych belkach na cienkiej kamiennej podstawie. Ponad nim wystaje strzecha z wycięciami na okna na piętrze. Na zewnątrz trwa scalanie Japonii i Ukrainy. Jednocześnie klony i wiśnie sąsiadują z ukraińską ceramiką zoomorficzną i sztuką współczesną. Ogólnie rzecz biorąc, projekt domu Shkrub z mieszanką naturalnych materiałów i organicznych kształtów w regularnej objętości budynku prowadzi do współczesnej tradycji.

tradycyjna ceramika ukraińska jako dekoracja przed ścianą z kamienia naturalnego i dużym stołem jadalnym

„Kiedy archeolodzy z innych planet rozbiorą mój dom za pięć tysięcy lat, powiedzą, że został zbudowany zgodnie z dawnymi tradycjami ukraińskimi. Jest dużo natury i dużo życia ”- mówi architekt. Sergey Machno pracował wcześniej nad projektami łączącymi wpływy japońskie i ukraińskie, w tym mieszkanie w Kijowie, gdzie wcześniej mieszkała jego rodzina.

* Strona internetowa biura architektonicznego

nowoczesny dom z dachem krytym strzechą shkrub architektura wiejska willa

artystycznie zaprojektowane ściany w małej łazience z miedzianą umywalką i okrągłym lustrem

jasne płytki ceramiczne ułożone obok siebie w sypialni o minimalistycznym designie

nowoczesna kuchnia w połączeniu z rustykalnymi elementami w stylu retro

Oświetlony pokój dziecięcy z łukowymi wnękami na książki i zabawki

jadalnia z drewnianym stołem i krzesłami tworzy przytulną atmosferę