Dom i ogród

Zbuduj własne okrągłe łóżko z gabioną – 20 pomysłów i wskazówek

Gabiony podniosły łóżko-zbuduj-wokół-siebie-trawnik-ogród-spirala-staw-fontanna

Gabiony zyskują na popularności, ponieważ można je łączyć w dowolny sposób i stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnego muru litego. Dużą zaletą jest elastyczny, stosunkowo niedrogi system oraz możliwość Podniesione łóżko gabionowe, Zbuduj własne siedzisko, ogrodzenie lub ścianę. Możesz łatwo stworzyć małą lub dużą, prostą lub zakrzywioną konstrukcję według własnych pomysłów.

Zbuduj gabionowe łóżka podniesione samodzielnie – wybierz okrągły lub zakrzywiony kształt

Gabiony podniesione łóżko -okrągłe-zbuduj-siebie-wapienny-ogrod-ścieżka-białe-kamyki

Gabiony składają się zasadniczo z solidnych, odpornych na korozję metalowych siatek, które są wypełnione kamieniami lub kamykami. Kosze te mogą mieć różne rozmiary i są ułożone zgodnie z zasadą bloków konstrukcyjnych. Są stosowane w budownictwie drogowym i kształtowaniu krajobrazu do zabezpieczania skarp, ale równie dobrze nadają się do dekoracyjnego, atrakcyjnego wizualnie i nowoczesnego projektowania ogrodów.

Zbuduj samodzielnie okrągłe łóżko gabionowe – instrukcje

Gabiony podniesione łóżko-okrągłe-zbuduj-samo-instrukcje-stwórz-zapach-sadzarka-kamienie

Możesz z łatwością samodzielnie stworzyć gabionowe łóżka i posadzić je później, jeśli nie przeoczysz kilku wskazówek. Można go postawić na ubitym lub naturalnym podłożu, ściany wypełnić kamieniami, a następnie wypełnić podłożem roślinnym.

Zdobądź przydatne materiały – donicę, metalową siatkę, kamienie gruzowe

Gabionowe łóżko podniesione -okrągła-zbuduj-samo-instrukcje-kwiat-pojemnik-metalowa siatka

Mniejsze podniesione łóżka są idealne do ustawienia w dowolnym miejscu w ogrodzie, stanowią akcenty i są łatwiejsze do samodzielnego wykonania. Nasza wskazówka: przy pierwszej próbie wybierz mały wariant. Na przykład podniesione łóżko o wysokości 50 centymetrów wymaga grubości ścianki 10 centymetrów. Fundament nie jest wymagany, ale podłoże powinno być stabilne. Wskazane jest przymocowanie drutu króliczego do ziemi w celu powstrzymania wtargnięcia szkodników.

Wybierz metalową kratkę w zależności od wielkości kamienia w kamieniołomie

Gabiony podniesione-zbuduj-okrągłe-zrób to sam-instrukcje-kwiatowe-naczynie-metalowa-siatka-wypełnij

Najcięższą pracą przy tworzeniu gabionów z podwyższonym łóżkiem, podobnie jak w przypadku innych metod budowy z kamienia, jest pozyskiwanie materiałów i ich transport. W międzyczasie przy zakupach dostępna jest dostawa za dopłatą. Wybierasz rodzaj i wielkość ziaren kamieni w zależności od ich wielkości. W naszym przykładzie wystarczy siatka o rozmiarze oczek 5X5 cm. W takim przypadku jako materiał wypełniający polecamy kamyki lub ozdobne kamienie rzeczne, które przyciągają wzrok.

Zbuduj własne łóżko gabionowe i udekoruj je dekoracyjnym mchem

gabiony-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-instrukcje-kamienie-do-sadzarki-narzędzia

Ten rodzaj podniesionego łóżka jest bardziej prawdopodobne, że będzie używany jako ozdobna okładzina do okrągłych podniesionych łóżek. Aby uzyskać naprawdę okrągły kształt, szczególnie dobrze sprawdzi się wiadro odpowiedniej wielkości lub betonowy pierścień. Jeśli nie jest używany, włókninę z chwastów lub specjalną folię należy umieścić na wewnętrznej ścianie.

Rozłóż rośliny i ładnie je ułóż

gabiony-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-instrukcje-naczynia-kwiaty-dekoracyjne-tworzenie

Zaletą dla roślin w podniesionym zagonu gabionowym jest dodatkowe magazynowanie ciepła. Dlaczego warto wybrać odpowiednie gatunki roślin, które są bardziej odporne na suszę?.

Wybierz odpowiednie siatki i kamienie kamieniołomowe

gabion-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-metal-ruszt-kamienie-kamieni-szczegółowy-widok

Ważnym punktem jest wybór odpowiedniego rodzaju drutu. Grubość i kratka zależą od gabarytów konstrukcji. W przypadku większych systemów istnieje potrzeba mocowania statycznego. Rozmiar oczka powinien być wystarczająco duży, aby zapewnić wentylację, a jednocześnie wypełnienie nie może zawieść.

Dopasuj zaokrąglone części do gabionów podniesionych do posesji

gabiony-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-obrzeża-ogrod-metalowa-ruszt-klocki

Gabiony nie powinny być zaprojektowane jako prostokątne i masywne. Za pomocą elastycznych koszy można zaprojektować łóżka podniesione o różnych kształtach. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na średnią grubość, która powinna wynosić od 20 do 30 centymetrów. (Dokładne wymiary większych systemów powinny być obliczone statycznie przez ekspertów.)

Konstrukcja metalowej siatki gabionów jest szczególnie elastyczna

gabiony-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-metalowe-kosze-siatki-części

Przed wypełnieniem gabionów ich kosze są kształtowane zgodnie z obszarem zastosowania. Powstałe figury można wykorzystać jako klocki do budowy na zewnątrz, tworząc w ten sposób różne kształty. Proste lub kręte linie, prostokąty, trójkąty lub sklepienia – daj się ponieść wyobraźni.

Twórz łukowate, pomysłowe kształty z podniesionymi łóżkami gabionowymi 

gabiony-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam sklepione-ścieżka-ogrodowa-żwir-białe-rośliny

Niewypełnione kosze są lekkie i można je tworzyć na miejscu – samemu układać i napełniać. Materiał wypełniający można dowolnie dobierać, co daje różne efekty. Gabiony dają prawdziwą swobodę w nowoczesnym designie przestrzeni zewnętrznej.

Gabiony – klocki budowlane o szerokim zastosowaniu na zewnątrz

gabion-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-siebie-ławki-ogrodzenie-ochrona-prywatności-bambusowa-palma karłowata

Trudno jest uzyskać naprawdę stabilną konstrukcję, w szczególności mocno trzymać ze sobą ściany gabionów. W tym celu dostępne są również różne systemy – drut, śruby lub zaciski. Podwyższone gabiony z korytami nie przenoszą tak dużego obciążenia jak te do zabezpieczania skarp, dlatego są łatwiejsze do ustawienia.

Gabiony oferują wiele możliwości projektowania w ogrodzie

gabiony-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-ogród-obrzeża-metalowe-kraty-klocki

Jeśli chodzi o materiał wypełniający, możesz wybierać z szerokiej gamy optyki i tym samym postawić akcenty w aranżacji ogrodu. Aby nadać osobisty charakter, kamienie są różnie wypełnione lub ułożone według rozmiaru i kształtu.

Łóżko podnoszone Gabion – sam zbuduj i stwórz spiralę

gabion-podniesiony-zagon-okrągły-zbuduj-sam-spirala-zioło-rośliny-ściółka-ogrodowa

Mały ogródek ziołowy może być spełniony, pomimo ograniczonej przestrzeni. Podwyższone łóżko w kształcie spirali oszczędza dużo miejsca i zapewnia wyraźny ogólny obraz oraz służy jako dekoracyjny element przyciągający wzrok. Zioła i przyprawy są sadzone etapami, przez co zajmują mniej miejsca.

Konstrukcja z metalowej siatki do podniesionej spirali łóżka

gabion-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-metalowa-ruszt-spirala-żwir-czerwona

Konstrukcja spiralna wydaje się skomplikowana – przy tym podwyższonym łożu dodatkowo ustala się grubość ścian gabionów, aby zapewnić stabilną postawę. Elementy te najlepiej mocować pod ziemią i umieszczać w tej samej odległości.

Wypełnij gabiony podniesione kamieniami – do wyboru różne rodzaje kamieni

gabion-z-podniesiony-okrągły-zbuduj-sam-spiralne-kwiaty-rośliny-ogrodowe

Podnoszone łóżka gabionowe mają zalety i wady, które pokrótce opiszemy.

Plusy:

  • łatwa budowa
  • stabilna konstrukcja
  • możliwe indywidualne kształty
  • inna optyka
  • długi okres trwałości

Cons:

  • trudne zakupy
  • Ściany gabionowe muszą mieć minimalną grubość 10 centymetrów

Stwórz mały ogródek ziołowy o pomysłowym kształcie

gabiony-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-spirala-zielona-świeża

Samodzielne budowanie gabionowych łóżek podniesionych jest szczególnie opłacalne na mniejszych powierzchniach i do ustawiania nowoczesnych akcentów w ogrodzie. Zabawne kształty, które można łatwo zrealizować, zapewniają przyciągający wzrok i indywidualny blask.

Klomb w kształcie spral – opcjonalnie różne materiały

gabion-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-spirala-materiały-budowlane

Kosze gabionowe są zawsze wypełnione drobnym materiałem od dołu do góry, jeśli dostępne są różne rodzaje. W zasadzie rodzaj kamienia wybierany jest do woli – gruz, żwir, tłuczeń, kamienie naturalne, kamienie lawowe, głazy, kostka brukowa, cegła, potłuczone szkło, stal, a nawet drewno. Ważne jest, aby wybrać siatkę zgodnie z wypełnieniem.

Gabionowe łóżko podnoszone jednocześnie okrągłe i kwadratowe – kształt sześciokątny

gabionowe-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-ozdobne-trawiasty-staw-mały-kanciasty

Konstrukcje gabionowe można wykorzystać do tworzenia różnych kształtów, które różnią się na zewnątrz i wewnątrz. Na przykład prostokątne podniesione łóżko ma kształt owalny i zasadzony w wewnętrznej części lub sześciokątne gabiony z okrągłym stawem w środku. Rezultatem jest piękny i nowoczesny obraz ogólny, który zachwyca zabawnym designem.

Drzewo w pojemniku z gabionów

gabion-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-drzewo-rzeka-kamienie-dekoracyjne-białe

Drzewo w wiadrze naprawdę przyciąga wzrok, zwłaszcza jeśli jest atrakcyjnie zaprojektowane. Kamienna struktura gabionów daje ciekawy efekt optyczny i jednocześnie wydaje się naturalna. Ponadto takie podwyższone łóżko można dostosować do własnych życzeń i pomysłów.

Egzotyczne drzewo w okrągłym gabionowym podniesionym łóżku

gabion-podniesione-łóżko-okrągłe-zbuduj-sam-sadzarka-drzewa-egzotyczne-gatunki

Egzotyczne gatunki drzew i roślin to miejsca i naczynia, które je utrzymują, a jednocześnie odpowiednio dopasowują się do projektu ogrodu. Zaprojektuj trochę sam za pomocą gabionów!