Dom i ogród

Zbuduj własną truskawkową piramidę – 5 prostych instrukcji budowania własnego ogrodu

Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców i można je jeść nie tylko w czystej postaci, ale także przerabiać na pyszny dżem lub używać do deserów. „Gdybym tylko miał własne truskawki w ogrodzie…” możesz teraz pomyśleć. Ale co cię powstrzymuje? Sadzonki truskawek są dość łatwe w uprawie i nawet początkujący będą zadowoleni z tego zadania. Dużą zaletą tych roślin jest to, że nie zajmują dużo miejsca i ogólnie są mało wymagające. Z tego powodu możesz nawet na różne sposoby sadzić truskawki na balkonie oraz w skrzynkach lub doniczkach. Ale dzisiaj pokażemy Ci, jak możesz sam zbudować tak zwaną piramidę truskawkową. Zajmuje również mało miejsca i można go wyjąć pod koniec sezonu do woli lub pozostawić na miejscu na nadchodzący rok.

To, że piramidy truskawkowe oszczędzają miejsce, ponieważ truskawki można uprawiać w pionie, to nie jedyna zaleta. Ponieważ nie wszystkie rośliny są sadzone na poziomie gruntu, pielęgnacja i zbiór są również wygodniejsze, ponieważ nie musisz cały czas schylać się ani kucać. Brzmi całkiem praktycznie, prawda??

Zbuduj własną truskawkową piramidę z naprzemiennymi podłogami

Zbuduj własną piramidę truskawkową z naprzemiennymi kwadratami z drewnianych desek

Piramida ta składa się z drewna i trzech poziomów, ułożonych jeden na drugim w sposób przesunięty. To świetna opcja, jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce podczas sadzenia truskawek, ponieważ pozwala to na uprawę w pionie. Jeśli chcesz, możesz zbudować piramidę truskawkową z palet lub możesz użyć nowych desek, które albo sam wycinasz, albo wycinasz w sklepie z narzędziami. Potrzebujesz pomiarów piramidy truskawkowej w następujący sposób:

 • do dolnego pudełka 4 deski o długości 80 cm i szerokości 20 cm; 4 półki przycięte do 20 cm
 • do środkowego pudełka 4 deski o długości 60 cm i szerokości 20 cm; 4 półki przycięte do 30-40 cm
 • do kufra górnego 4 deski o długości 40 cm i szerokości 20 cm; 4 półki przycięte do 30-40 cm

Możesz również użyć węższych desek, a następnie po prostu ułożyć je dwa razy jedna na drugiej.

Będziesz także potrzebował:

 • Śruby
 • Wiertarka
 • Klej do drewna
 • dużo ziemi doniczkowej i roślin truskawkowych
 • opcjonalny lakier do drewna

Piramida truskawkowa z drewna – instrukcja budowy

Zbuduj własną truskawkową piramidę - pokrój deski i przykręć kołki do półek

Jeśli chcesz sam zbudować tę truskawkową piramidę, zacznij od największego pudełka. Weź jedną z desek i przykręć przygotowane kołki do półek na jednym końcu. Następnie przymocuj drugą deskę do tych kołków półki pod kątem prostym i kontynuuj, aż uzyskasz kwadrat, a tym samym pierwsze pudełko. W pozostałych dwóch pudełkach słupki półki są dłuższe niż deski szerokie. Ułóż je tak, aby z jednej strony zrównały się z deskami, a z drugiej wystawały.

Ułóż drewniane pudła jeden na drugim, skręć je razem i wypełnij ziemią doniczkową

Jeśli skręciłeś również inne pudełka, możesz je pomalować, jak chcesz, a gdy tylko farba wyschnie, zanieś je do ogrodu i ułóż jeden na drugim. Ułóż je przesunięte względem siebie (czubki górnego pudełka są wyśrodkowane na deskach dolnego pudełka) i dłuższym bokiem kołków w dół. Następnie przykręć kołki półki do desek dolnego pudełka. Następnie możesz wypełnić piramidę ziemią doniczkową i posadzić ją.

Budowa wysokiej piramidy truskawkowej – instrukcje

Zbuduj z drewna wysoką piramidę truskawkową do ogrodu

Ta piramida jest również dość oszczędna pod względem powierzchni, ponieważ lepiej wykorzystuje wysokość. Model staje się jeszcze bardziej praktyczny, jeśli wyposażysz go w kółka. Dzięki temu możesz go przenieść w dowolnym momencie, pomimo jego dużej wagi. Potrzebujesz:

 • Pręty do środka na żądanej wysokości
 • talerz na podłogę
 • 4 małe deski, które przechodzą od belki środkowej do rogów panelu
 • 4 długie deski do ukształtowania krawędzi piramidy
 • Deski do poszczególnych podłóg między krawędziami
 • 4 role
 • Klej do drewna lub kątowniki metalowe
 • Śruby i Wiertła
 • Piła
 • Sadzonki truskawek
 • Ziemia doniczkowa
 • opcjonalny lakier do drewna

Stwórz własną truskawkową piramidę – tak to działa:

Sam zbuduj truskawkową piramidę - przykręć pręty do sklejki i przyklej deski

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować tę truskawkową piramidę, zacznij od podstawy. Zaznacz punkt środkowy na arkuszu sklejki, wywierć wstępnie otwór, a następnie przykręć belkę od dołu do tego punktu środkowego. Następnie zmierz odległość od belki do każdego narożnika i przytnij deski do tej długości. Następnie możesz przykleić je pionowo do legarów i do deski (lub użyć metalowych wsporników dla lepszego chwytu). W przypadku wyboru kleju poszczególne elementy można mocować za pomocą zacisków śrubowych do momentu wyschnięcia kleju.

Następnie będziesz potrzebować długich desek na krawędź piramidy. Aby to zrobić, zmierz odległość między krótkimi deskami a belką nieco poniżej jej wierzchołka. Zwróć uwagę, że dolny koniec należy przyciąć ukośnie, aby deskę można było również pochylić. To samo tyczy się drugiego końca, tyle że na dłuższym boku nacięto skos. Po wycięciu pierwszej deski możesz użyć jej jako szablonu dla pozostałych trzech. Następnie przyklej lub przykręć te deski na miejscu.

Zaopatrz piramidę w deski do sadzenia poszczególnych poziomów

Po wyschnięciu kleju możesz odwrócić piramidę i przymocować kółka do spodu płyty. Aby to zrobić, najpierw wywierć otwory, zanim przymocujesz je śrubami. Teraz pokrój deski na poszczególne przegródki. Pomyśl o odległości między nimi i zaznacz te odległości na jednym z boków piramidy. Następnie można zmierzyć odległości i przenieść je na deski, przyciąć na wymiar i przykręcić między krawędziami piramid. Nie zapomnij o wstępnym nawierceniu otworów, aby deski się nie rozpryskiwały. Jeśli chcesz, możesz teraz pomalować drewno. Następnie wypełnij piramidę ziemią i posadź truskawki.

Mała, zajmująca niewiele miejsca piramida do truskawek

Zbuduj własną kwadratową piramidę truskawkową z prostokątnymi poziomami roślin

Ten model jest podobny do pierwszego wariantu, z tym, że tutaj poszczególne pudełka nie są ustawione jeden na drugim pod kątem, ale prosto. Również górne rogi każdego pudełka są odcięte, tworząc ciekawy design. Do czterech poziomów potrzebne są deski o następujących wymiarach:

 • Do dolnego pudełka: 4 deski – 3,8 x 14 x 91,5 cm
 • Dla drugiego poziomu: 2 deski na ściany boczne – 3,8 x 14 x 106,5 cm; 2 deski na ściany elewacyjne – 3,8 x 14 x 55,8 cm
 • Dla trzeciego poziomu: 2 deski na ściany boczne – 3,8 x 14 x 78,7 cm; 2 deski na ściany elewacyjne – 3,8 x 14 x 28 cm
 • Do kufra górnego: 2 deski na ściany boczne – 3,8 x 7 x 43 cm; 2 deski na ściany elewacyjne – 3,8 x 7 x 9 cm

Potrzebujesz również:

 • Śruby
 • wiertarka
 • Piła
 • Kątomierz
 • Kąt metalu

Piramida truskawkowa – plan

Projekt drewnianej piramidy dla roślin truskawek

Jeśli chcesz sam zbudować tę truskawkową piramidę, najpierw skręć ze sobą deski podstawowego pudełka. Dostajesz kwadrat. Następnie weź deski na ściany boczne i przytnij górne rogi pod kątem 45 stopni. Następnie skręć wszystkie deski razem na pozostałych poziomach. Tym razem otrzymasz prostokąty. Umieść drugi poziom na pudle podstawowym, a następnie trzeci poziom w pozycji poziomej. Nie musisz nakręcać tych poziomów, ponieważ są wystarczająco stabilne ze względu na swój ciężar. Jeśli jednak chcesz być po bezpiecznej stronie, nadal możesz to zrobić za pomocą metalowych kątowników. Z górnym pudełkiem wygląda jednak inaczej, ponieważ jest lżejszy. Kąty są tutaj koniecznością, aby później nic się nie ześlizgnęło. Następnie możesz wypełnić piramidę ziemią i posadzić ją.

Zbuduj prostą piramidę truskawkową z kwadratów & Uprawiaj truskawki w pionie

Zbuduj samodzielnie prostą, wielopoziomową piramidę truskawkową z kwadratowych pudełek i poziomów

Jeśli chcesz, aby było to szczególnie łatwe dla siebie, możesz również wybrać prosty wariant, po prostu samodzielnie budując kwadraty o różnych rozmiarach dla truskawkowej piramidy, a następnie układając je jeden na drugim. Każdy kolejny kwadrat jest o kilka centymetrów mniejszy. Najpierw ustaw największy kwadrat, wypełnij go ziemią, a następnie umieść na jego środku następne co do wielkości pudełko, wypełnij je ziemią i tak dalej. Możesz określić, jak wysoki i jak wysoki chcesz zbudować piramidę truskawkową.

Zbierz truskawki we własnym ogrodzie - uprawiaj łatwe w pielęgnacji owoce

Okrągła piramida w ogrodzie z klombami

Zbuduj własną piramidę truskawkową z klombów o okrągłym kształcie

Możesz także samodzielnie zbudować truskawkową piramidę z prostych klombów wykonanych z różnych materiałów. Może być kanciasty lub okrągły, jak w przykładzie, a także może mieć dowolny rozmiar i wysokość. Znajdź odpowiednie miejsce w ogrodzie, a następnie postępuj jak w przypadku kwadratowej wersji od góry: napełniaj i układaj jeden poziom za drugim. Aby to zrobić, przebij okrągły kształt łopatą. Włóż ramkę do tej szczeliny, a następnie wypełnij ją ziemią.

Zbuduj samodzielnie okrągłą piramidę truskawkową jako oryginalne łóżko w ogrodzie

Następnie zrób nieco mniejszy w tym kole. Możesz do tego ponownie użyć łopaty lub możesz umieścić obrzeże w grządce, co tym razem jest łatwiejsze, ponieważ ziemia doniczkowa jest luźna. W ten sposób możesz stworzyć tyle poziomów, ile chcesz. Jeśli przyjrzysz się uważnie zdjęciu, zauważysz również praktyczny dodatek. W środku został wbudowany zraszacz, co znacznie ułatwia nawadnianie.

Piramida roślinna ze zraszaczem do podlewania truskawek lub innych roślin

Metoda sadzenia truskawek z podniesionym zagonem dla wygodnego zbioru

Aby zaoszczędzić miejsce, uprawiaj truskawki pionowo w małych ogrodach

Duża piramida z bloczków betonowych

Wyposaż duże ogrody w roślinną piramidę wykonaną z betonowych bloków, aby uzyskać praktyczne podniesione łóżko

Pomysł na metal

Piramida do sadzenia truskawek wykonana z metalu