Dom i ogród

Zbieraj i ciesz się świeżymi sałatkami z własnego ogrodu

świeże liście sałaty sałata wiosna zielony ogród żniwa

Sałaty, takie jak kapusta zwyczajna, rzodkiewka czy gorczyca, mogą rosnąć dziko w ogrodzie bez zwracania na nie szczególnej uwagi. Dzieje się tak dlatego, że hodowlę tych roślin prowadzono raczej połowicznie, tak że odmiany uprawne obecnie prawie nie różnią się od dzikich i rozmnażają się swobodnie, gdziekolwiek chcą. Mniszek lekarski, który jest dobry świeże sałatki odpowiedni i ma gorzki smak, rośnie na każdej łące. Cykoria pojawia się ze szczelin między kostkami brukowymi. Jeśli więc interesują Cię takie wiosenne warzywa, prawdopodobnie przeniesie Cię to z ogrodnictwa do czasów myśliwych i zbieraczy.

Świeże sałatki z ogródka – dlaczego rośliny sałaty tak dobrze się rozwijają

świeże sałatki zielona sałata liściasta zbieraj we własnym ogrodzie

Jednym z powodów, dla których takie rośliny sałaty tak dobrze się rozwijają, jest to, że znajdują się w swoim naturalnym środowisku. Warzywa, które uprawiamy latem to rośliny tropikalne. Są one, że tak powiem, oszukiwane przez nas, aby wierzyć, że są w domu, uprawiając je w najcieplejszym sezonie. Należą do nich na przykład pomidory, melony i bakłażany. Znikają natychmiast wraz z pierwszymi przymrozkami i nie pozostawiają pędów.

Świeża sałata wiosenna Zbierz własny mniszek ogrodowy

Z kolei rośliny sałaty należą do klimatu północnego. Lubią mróz, a nawet śnieg, przez co są dla nich pierwszymi warzywami świeże sałatki są, które można zbierać. A im zimniejsza zima, tym lepiej smakują. Z botanicznego punktu widzenia rośliny sałaty należą do trzech rodzin:

  • Rodzina buraków. Należą do nich buraki, boćwina i szpinak.
  • Rodzina gorczycy z jarmużem, gorczycą, kapustą pekińską jak mizuna i kapustą musztardową
  • Rodzina sałat, w skład której wchodzą mniszek lekarski, cykoria, endywia i sałata.

Rośliny gorczycy mają raczej ostry smak, a sałaty gorzki smak, szczególnie w gorącej wodzie.

Świeże sałatki – bez smaku mimo różnorodności odmian

porady dotyczące uprawy świeżej sałaty w ogrodzie

W przeciwieństwie do innych owoców i warzyw hodowcy roślin nie próbowali zwiększać zawartości cukru w ​​sałacie. W hodowli innych roślin genetyczna modyfikacja zawartości cukru była normalnym procesem, dlatego większość owoców i warzyw jest teraz znacznie słodsza niż na przykład 40 lat temu. Jest to typowe dla jabłek, kukurydzy, cebuli, winogron, marchwi, buraków i słodkich ziemniaków. Ale rośliny sałaty są nadal niesłodzone. Dzięki nim hodowcy roślin zmienili tylko swój wygląd zewnętrzny.

Istnieje ponad 100 różnych rodzajów sałat, ale jeśli poczytasz o ich właściwościach, nie znajdziesz opisu smaku. Wszyscy po prostu smakują tak samo.

Świeże sałatki – różne kształty i kolory liści

świeże sałatki rosną we własnym ogrodzie żniwa wiosenne

W uprawie sałaty chodzi o kształt i kolor. Często liście mają ładny kształt. Porównując ich do artystów, jedni wydają się być Picassa, inni Matisse’a. Tak samo jest z gorczycą lub kapustą liściastą. Występuje w wielu kształtach i kolorach, ale smak jest zawsze taki sam.

Jeśli założyć, że rośliny sałaty nadal mają smak, to jest to raczej niedefiniowalne i subtelne. Zostań z nich świeże sałatki po przygotowaniu smak jest ledwo wyczuwalny dzięki cytrynom, octowi balsamicznemu lub oliwie z oliwek. Jej rolą w sałatce jest nadanie jej koloru i struktury, a przyczyną różnorodności jest bardziej oko niż podniebienie. Abyś miał więcej smaku w świeże sałatki można dodać rukolę, dymkę i rzeżuchy.

Świeże sałatki dzięki łatwej konserwacji

świeże wiosenne sałatki zbieraj we własnym ogrodzie

Jak można się domyślić po jej skłonności do chwastów, rośliny sałaty są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Wystarczy posypać kilka nasion, regularnie grabić i gotowe. Mimo to utrzymanie nieskazitelnej główki sałaty jest wyzwaniem.

Niestety istnieje również wiele szkodników, które lubią rośliny sałaty. Należą do nich ślimaki i chrząszcze, zające, myszy, mszyce, gąsienice, wróble i przepiórki. I tak liście są strzępione i robią wiele małych dziur. Głowa kapusty lub sałaty rośnie na polu, ale zewnętrzna, nadgryziona połowa jest usuwana i wyrzucana, a tylko wewnętrzna, nieuszkodzona część jest ostatecznie wprowadzana na rynek.

świeże sałatki własny ogród żniwa dodatek zdrowy

Jednym ze sposobów ochrony roślin sałaty przed szkodnikami jest wysiew nasion w większych ilościach i bardzo wczesny zbiór roślin, tj. gdy mają tylko jeden lub dwa liście i zanim zwierzęta zdążą je zaatakować.

Mini główki sałaty można zbierać i używać już po 10 dniach świeże sałatki być użytym. Nawiasem mówiąc, takie produkty są zwykle droższe niż te o normalnych rozmiarach. Powodem podawanym przez producentów jest to, że konsumenci preferują produkty, które można natychmiast wykorzystać. I wydają się mieć rację, bo w większości marketów można zauważyć, że takie mini główki sałaty zajmują więcej miejsca niż zwykle.

Świeże sałatki idealnie sprawdzą się jako dodatek do codziennej diety

świeże sałatki wiosenny ogród żniwa zdrowe

Z kulinarnego punktu widzenia rośliny sałaty prawdopodobnie nie mają tak wielkiej reputacji. Świeże sałatki nie spodziewałbyś się kapusty i mniszka lekarskiego na oficjalnej kolacji w Białym Domu. Na talerzu byłoby co najwyżej miejsce na cykorię belgijską, a przynajmniej tak było przed Michelle Obamą. Ponieważ cykoria belgijska dobrze komponuje się z kozim serem i prażonymi orzechami włoskimi. Świeże sałatki z roślin sałaty chętniej wyjdą z miską na drewnianym stole z zagubionymi talerzami i sztućcami.

świeża sałata sadzonki sałaty uprawa ogrodu

Prawie wszystkie rośliny sałaty dobrze komponują się z zupami. Można wykorzystać do tego gorące sadzonki sałaty z rodziny gorczycy świeże sałatki krótko podsmażony lub ugotowany na parze. Pysznie też będzie, jeśli podsmażymy je krótko z kawałkami papryki na oliwie i podamy z octem ryżowym.

Jednak oprócz dojrzałych buraków i boćwiny liście sałaty świetnie nadają się do gotowania świeże sałatki nie obowiązek. Jeśli weźmiesz pod uwagę półdziki charakter roślin sałaty, wydaje się prawie logiczne, jak dzikie zwierzęta, wziąć liść sałaty takim, jakim jest z pola i spożyć go ze smakiem.

    świeża sałata wyhoduj swój własny ogród zbierz kapustę rośliny sałaty