Dom i ogród

Zaprojektuj taras na dachu w stylu loftu: zielona oaza w Melbourne w Australii

projekt tarasu na dachu w stylu loftu jadalnia grill

Zielona oaza pośród zgiełku wielkiego miasta – tak można opisać projekt tarasu na dachu w stylu loftu. Utalentowani architekci z Bent Architecture zostali zatrudnieni do zaprojektowania wyspy spokoju dla australijskiej rodziny. Właściciele wyznaczyli salę wielofunkcyjną z wyraźnym podziałem na kilka stref. Każda strefa powinna mieć inną funkcję, aby rodzina mogła cieszyć się latem na świeżym powietrzu. Architekci z dużą dozą kreatywności podołali wyzwaniu realizacji wyrafinowanej koncepcji. Przedstawiamy Państwu doskonały efekt końcowy – zieloną oazę w Melbourne. Dołącz do nas w podróży do Australii!

Taras na dachu w stylu loftu: projekt miejskiego ogrodu w Melbourne

Taras na dachu w stylu loftu ławka ogrodowa podniesione łóżko

W Australii ludzie lubią przebywać na świeżym powietrzu i przenosić się na zewnątrz latem. Ogród lub taras nie tylko stają się miejscem wypoczynku, ale także oferują strefy wypoczynkowe, w których można się zrelaksować po długim dniu pracy. Nie powinno też zabraknąć kuchni na świeżym powietrzu – rodziny mogą zakończyć wieczór z przyjaciółmi przy grillu. Jednak, zwłaszcza w dużym mieście, oaza marzeń to zwykle tylko marzenie – uliczny hałas jest dokuczliwy, w pobliskim wieżowcu mieszka wielu ciekawskich sąsiadów. Dodatkowo osiedla z domami położone są daleko od centrum miasta – każdy, kto chce oszczędzić sobie długiej drogi do iz pracy, powinien zatem zdecydować się na mieszkanie w mieście. Jeśli to możliwe – z tarasem na dachu. W Melbourne tarasy na dachu dają możliwość zaprojektowania własnej zielonej wyspy spokoju.

Każdy, kto się na to zdecyduje, musi w każdym razie pokonać wiele przeszkód. Na przykład lokalizacja – im wyższy taras na dachu, tym silniejszy wiatr i promienie słoneczne. Wybór odpowiednich roślin, które wytrzymają upał, może być prawdziwym wyzwaniem. Nawet ludzie nie poczują się komfortowo bez odpowiedniej ochrony przed wiatrem i słońcem. Na przykład taras na dachu zaprojektowany przez architektów Bent Architecture znajduje się wysoko na 30. piętrze.

Taras na dachu w stylu loftu: wielofunkcyjna przestrzeń zewnętrzna

taras na dachu w stylu loftowym stół ogrodowy jadalnia

Aby cała rodzina czuła się komfortowo, architekci postanowili zaprojektować taras na dachu w stylu loftowym – czyli podzielili dostępną przestrzeń na strefy, a następnie wizualnie połączyli je kolorami i materiałami.

Jadalnia na świeżym powietrzu znajduje się w południowej części – duży okrągły stół i drewniana ława oferują mnóstwo miejsca do siedzenia dla wszystkich przyjaciół. Przegroda pokoju wykonana z drewna chroni przed nieznajomymi, przeszklona drewniana pergola chroni wieczorem przed wiatrem i deszczem. Zielona roślina okrywowa w podwyższonym łóżku tuż obok stołu zapewnia płynne przejście między różnymi obszarami. Oczywiście zewnętrzna kuchnia została wyposażona w grill ogrodowy – dzięki czemu rodzina może cieszyć się wspólnym pobytem przy kolacji.

Taras na dachu w stylu loftu fascynuje swoją kreatywną koncepcją

taras na dachu projekt w stylu loftu podniesiona przegroda sypialni

W przypadku zorganizowania przyjęcia na tarasie na dachu goście mogą cieszyć się pięknym widokiem na miasto – bo tuż obok jadalni znajduje się wygodna przestronna wnęka z widokiem na centrum i ocean. Blat barowy stanowi powierzchnię podparcia dla koktajli, a następnie łączy się z podwyższonym łóżkiem ozdobionym zielonymi mozaikami.

Przytulny kącik do czytania dopełnia program życia na świeżym powietrzu – jest wizualnie oddzielony od niszy imprezowej wielkoformatową skrzynką na rośliny, jest zacieniony i dość skromnie umeblowany. W porozumieniu z właścicielami architekci celowo zrezygnowali z tworzenia grupy siedzeń w salonie – strefa zewnętrzna powinna sprawiać wrażenie przestronności i umożliwiać swobodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi strefami.

Okrywowa, byliny i kwiaty tworzą atrakcyjny zespół

taras na dachu w stylu loft moda rośliny pnące kwiaty

Nawiasem mówiąc, natura wyraźnie odgrywa główną rolę w projekcie. Architekci zainspirowali się licznymi ogrodami miejskimi i zdecydowali się na podwyższenie łóżka. Spełnia dwie ważne funkcje – z jednej strony chroni konstrukcję przed wiatrem. Z drugiej strony tworzy złudzenie optyczne. Ponieważ taras jest bardzo wysoki, najważniejszymi roślinami były rośliny okrywowe – ale zielone podniesione łóżko każe nam wierzyć, że jesteśmy w środku zacisznego ogrodu.

Łatwa w pielęgnacji oaza ogrodowa

taras na dachu projekt w stylu loftu podniesione łóżko mozaika ziergraeser

Mała oaza jest również bardzo łatwa w pielęgnacji – większość roślin uwielbia słoneczne stanowiska i wapienną glebę, jest mrozoodporna i bez problemu znosi mróz. Ogrodnicy hobbyści nie będą przytłoczeni ogrodnictwem – byliny i trawy ozdobne są dość mało wymagające. Rozważano nawet odpowiednią osłonę prywatności – rośliny pnące powinny za dwa lata osłaniać taras przed obcymi osobami i chronić prywatność właścicieli.

Materiały tworzą ekscytujące kontrasty

taras na dachu projekt w stylu loftu wiszący okrywowy

Neutralna kolorystyka i naturalne materiały dopełniają całości – zieleń, brąz i beż tworzą atrakcyjną całość. Ciepły kolor drewna kontrastuje z mieniącą się zieloną mozaiką, która sprawia, że ​​marzymy o oceanie. Podłoga – odłamki żwiru stanowią wykończenie aranżacji ogrodu.

Czy tarasy na dachu są alternatywą dla ogrodu??

taras na dachu projekt w stylu loftu egzotyczne rośliny

Pomyślne zakończenie projektu i pomyślny wynik końcowy skłoniły architektów do przekonania, że ​​tarasy na dachach mogą okazać się alternatywą dla parków publicznych, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach miejskich w dużych miastach. Cel – w przyszłości nawet wysokie budynki powinny być projektowane tak, aby były przyjazne dla środowiska i miały przynajmniej ogród na dachu.

Taras na dachu w stylu loft moda pachnące rośliny drewniane ogrodzenie

taras na dachu w stylu loftu moda sadzenie letnich kwiatów

taras na dachu projekt w stylu loftu oświetla ochronę przed słońcem

taras na dachu projekt w stylu loftu widok z boku

plan lokalizacji w stylu loftu na dachu

Projekt:  Wygięta architektura