Dom i ogród

Zaprojektowanie nowoczesnego tarasu ze schodami prowadzącymi do ogrodu – pomysły i wskazówki

Jeśli chcesz zrekompensować różnice wysokości w swoim ogrodzie, dobrym rozwiązaniem będzie taras ze schodami do ogrodu. Jednocześnie jednak mogą one również stanowić istotną część kompozycji pomieszczenia i stanowić wizualną atrakcję w przestrzeni zewnętrznej. Pozwala to nie tylko łatwiej pokonywać zbocza, ale także udekorować ogród. Za pomocą tych elementów można również stworzyć ciekawą i dynamiczną atmosferę w ogrodzie. Oznacza to, że możesz tworzyć schody ogrodowe zarówno na zboczach, jak i na równym podłożu, samodzielnie tworząc różnicę wysokości. Dlatego w tym poście zebraliśmy dla Ciebie kilka inspirujących przykładów. Przejrzyj poniższe pomysły i wybierz swój ulubiony, aby rozjaśnić ogród.

Stylowy taras ze schodami do ogrodu

luksusowy ogród z zadaszoną strefą relaksu i schodami ogrodowymi z kamienia naturalnego przed lasem

Dodanie schodów do patio lub podwórka w ogrodzie to świetny sposób na ulepszenie krajobrazu na zewnątrz. Można je włożyć idealnie płasko lub losowo do przystawki na zboczu. Z kolei taras ze schodami do ogrodu zapewnia łatwy dostęp z jednego poziomu na drugi, a także służy jako chodnik. Schody ogrodowe są również mniej formalne niż schody wewnętrzne. Można jednak trzymać się dokładnych wymiarów i dobierać je według własnych upodobań i tematyki ogrodu. Najpopularniejszym materiałem do budowy schodów jest kamień. Kamienne stopnie i schody wyglądają naturalnie i swobodnie. Oprócz kamienia naturalnego, rustykalne drewno, bloczki betonowe, a nawet podkłady kolejowe i cegły są idealnymi materiałami do budowy schodów ogrodowych. Schody wykonane z dowolnego materiału pozwalają na dodanie ważnych i stylowych detali do Twojej przestrzeni zewnętrznej. Jednak projektując ogródek tarasowy, należy również zwrócić uwagę na obszar wokół schodów.

długie bloczki betonowe jako stopnie na taras ze schodami do ogrodu wykonane ze stali corten

Schody zewnętrzne to jedna z pierwszych rzeczy, które ludzie zauważają na podwórku, dlatego też powinny być zadbane. Schody można również wykonać łącząc dwa różne materiały, np. beton z kolorowymi kamykami. Stal Corten lub patyna to również dobry wybór w połączeniu z betonem na tereny trawiaste. Możesz również włączyć oświetlenie, aby schody były bezpieczne i dobrze wyglądały w nocy. Jeśli używasz drewna na patio ze schodami do ogrodu, schody powinny pasować do reszty projektu. Meble w stylu klasycznym lub vintage najlepiej komponują się ze stopniami z grubo oszlifowanego kamienia lub czegoś tańszego niż beton. Dziś na rynku można znaleźć płyty betonowe o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Ponadto istnieją inspirujące kolekcje i mnóstwo kreatywnych pomysłów, które pomogą Ci udekorować Twój ogród.

Budowa schodów według własnych potrzeb

okrągłe cegły akcentują taras schodami prowadzącymi do ogrodu

Różne wysokości tworzą nowe i niezwykłe miejsca, a żeby się tam dostać, na pewno będziesz potrzebować schodów w ogrodzie. Możesz do tego wykorzystać różnorodne krajobrazy i ciekawe gry światła i cienia. Tam z pewnością możesz stworzyć idealną przestrzeń do korzystania z zewnątrz. W ławki, rzeźby ogrodowe czy pawilon można wyposażyć także różne zakątki wypoczynku i relaksu. Jeśli Twój ogród jest wystarczająco duży, możesz nawet pomyśleć o małym placu zabaw zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To sprawi, że Twój ogród będzie wyjątkowy i odzwierciedli Twój styl i charakter.

Zagospodarowanie ogrodu ze schodami z cegły i kamienia naturalnego z zielonymi roślinami

Schody ogrodowe można łączyć w taki sposób, aby niektóre stopnie były indywidualnie dostępne na piechotę i odpowiednio oddalone od siebie. Ich rodzaj zależy od gleby i położenia w ogrodzie w stosunku do powierzchni mieszkalnej. Ale zanim zaczniesz budować schody ogrodowe, musisz umieć odpowiedzieć na kilka pytań. Aby mieć bezpieczne, niezawodne i wygodne ścieżki ogrodowe, należy odpowiednio ocenić, jak długo powinny starczyć. Ponadto kluczowa jest wysokość i głębokość stopni. Pomiary te są zwykle obliczane matematycznie z architektem krajobrazu. Istnieje jednak również prosta formuła, która pomoże prawidłowo zbudować patio ze schodami prowadzącymi do ogrodu. Uważa się, że krok człowieka ma około 61-65 cm. Daje to średnio 62,5 cm. Zgodnie z kryteriami komfortu i bezpieczeństwa wymiar ten jest sumą długości i szerokości dwóch stopni. Na przykład 16 cm + 16 cm + 30 cm = 62 cm.

Taras ze schodami do ogrodu

kostka brukowa jako okładzina tarasów ze schodami do ogrodu

W przeciwieństwie do klatek schodowych, schody ogrodowe zapewniają większą swobodę projektowania, ponieważ wspomniane wymiary stopnia nie są absolutnie konieczne. Mogą być znacznie większe niż schody wewnętrzne lub zaprojektowane w nietypowym kształcie. Jeśli masz bardzo stromy teren i chcesz tam zlokalizować schody, nie powinny być one zbyt strome. W takim przypadku wysokość stopnia nie powinna przekraczać 10-15 cm. Dobra klatka schodowa w ogrodzie ma nie mniej niż 30 cm szerokości, w przeciwnym razie będzie niebezpieczna. Szerokość powinna wynosić co najmniej 50 do 60 cm, aby umożliwić przejście co najmniej jednej osobie. Jeśli chcesz, możesz również zbudować schody ogrodowe o szerokości jednego metra. Możesz również podeprzeć schody na stromym terenie z poręczą po jednej stronie dla większego komfortu i bezpieczeństwa.

schody ogrodowe wykonane z betonu z oświetleniem led jako taras ze schodami prowadzącymi do ogrodu, nowoczesny design

Jeśli teren ma niewielkie nachylenie, do stworzenia schodów można rozważyć więcej elementów dekoracyjnych. Na przykład po obu stronach szerokich schodów można umieścić ciekawe dekoracje. Dekoracje ogrodowe będą miały tutaj wspaniały efekt. Na obu końcach szerokich stopni można umieścić doniczki, ozdobne rzeźby lub wazony. Trawę ozdobną można sadzić po obu stronach klombów. Ciekawe rozwiązania powstają przy zastosowaniu różnych kształtów stopni – popularne są również koła, półkola lub inne mniej typowe kształty. Nie zaleca się jednak tworzenia pojedynczego etapu. Zrób to tylko wtedy, gdy musisz i pamiętaj, że ścieżka ogrodowa musi być wyraźnie oznaczona, aby uniknąć wypadku podczas chodzenia.

Polecane materiały i adaptacja do architektury

współczesny rodzinny ogród z zielonymi meblami ogrodowymi i tarasem ze schodami do ogrodu

Jak wspomniano powyżej, schody w ogrodzie wykonywane są najczęściej z betonu zbrojonego, bloczków betonowych, drewna lub kamienia naturalnego. Powierzchnię należy pozostawić lekko nachyloną, aby podczas deszczu drenaż przebiegał sprawnie. Po stworzeniu schodów ogrodowych zadbaj również o elementy dekoracyjne wokół nich, aby uzyskać niesamowity wygląd. Nie zapominaj, że wszystko w Twoim ogrodzie musi pasować do stylu domu. Co najważniejsze, materiał, z którego wykonane są schody, powinien być trwały, odporny na warunki atmosferyczne i mieć chropowatą powierzchnię, aby spacer był przyjemny i bezpieczny, nawet gdy pogoda jest mokra i deszczowa. Ponadto należy unikać jakiejkolwiek możliwości zsuwania się tam.

dom z elewacją z szarego kamienia naturalnego i tarasem ze schodami do ogrodu

Możesz również wykorzystać schody ogrodowe, aby pokazać dominujący styl architektoniczny domu – romantyczny, rustykalny lub nowoczesny. Ale to pozwala równie wyraźnie podkreślić projekt ogrodu. Najpopularniejszymi i najodpowiedniejszymi materiałami na schody ogrodowe są materiały naturalne – drewno i kamień. Wraz z ciętym kamieniem lub płytami kamiennymi można formować małe kamienne bloki. Dostępne są również różne opcje dekorowania i projektowania schodów o nieregularnych kształtach. Innowacyjne rozwiązania można tworzyć łącząc małe i duże bloki kamienne lub kamienie i cegły w kontrastowych kolorach. Ostatnio znacznie szerzej stosowane są płyty ze sztucznego kamienia, z powodzeniem imitujące kilka naturalnych materiałów. Eleganckie pokrycie stopni można uzyskać za pomocą drewnianych paneli. Jest to specjalny rodzaj drewna, który jest odporny na warunki atmosferyczne, wilgoć i gnicie. Ta powłoka jest ładna, ale tymczasowa i wymaga corocznej konserwacji i pielęgnacji.

Wybór projektu tarasu

szlachetny design z trawnikami i pawilonem z meblami ogrodowymi i schodami na patio

Odpowiednie zaprojektowanie tarasu ogrodowego może być wyzwaniem zarówno z funkcjonalnego, jak i dekoracyjnego punktu widzenia. Zależy to głównie od krajobrazu i ogólnej koncepcji ogrodu i domu. Jednak przy wystarczającej wyobraźni taki taras ze schodami do ogrodu może stać się uderzającym punktem centralnym i przyczynić się do lepszej atmosfery w ogrodzie. Projekt może być formalny i elegancki, symetryczny lub romantycznie wygięty, a także minimalistyczny i składać się z zaledwie kilku odskoczni. Na przykład schody, które są tak szerokie jak sąsiedni taras, dają poczucie przestronności i otwierają przestrzeń. Wzór zygzakowaty wymaga świadomego tempa, aby osoba mogła przyjąć zmieniające się perspektywy. Taras ze schodami prowadzącymi do ogrodu może być również punktem styku, gdzie np. płynie woda lub jest ożywiana roślinnością. Szerokie schody mogą również służyć jako siedzisko lub miejsce do wypoczynku.

drewniane schody z balustradą nad jacuzzi na małym miejskim dziedzińcu o nowoczesnym designie

Na przykład drewniane schody mogą zapewnić dostęp do różnych poziomów tarasu, który jest wyposażony w różne elementy wystroju, takie jak fontanna, a nawet jacuzzi. Proste, a zwłaszcza pływające stopnie schodów podkreślają również nowoczesny i liniowy wygląd oraz design. Polerowane drewno liściaste lub szorstki i naturalny kamień nadają twardym powierzchniom ładny kontrast i akcenty fakturalne, dzięki czemu drewniane stopnie mogą nadać ogrodowi ciepła i wyrafinowanego charakteru.

Współczesny projekt ogrodu

ciemne kolory na wewnętrznym dziedzińcu ogród z ławkami wykonanymi z drewna i płyt granitowych ekrany prywatności i kamyki

Można również zintegrować elegancką drewnianą ławkę jako stopień do ogrodu i tym samym połączyć górną i dolną część tarasu. Dzięki temu schody wyglądają jak element projektu. Zapewnia to również bardziej funkcjonalne miejsca do siedzenia w strefie rozrywki. Prosty i minimalistyczny projekt kostki brukowej może również składać się z krótkiej serii kroków. Bruk schodów kontrastuje w ten sposób z głęboką zielenią ogrodu i zasłoną prywatności, jeśli ją masz.

Drewniana pergola i okrągłe schody kamienno-ceglane w dużym ogrodzie

Duży ogród rodzinny ma zwykle tylko krzywe i zbocza bez linii prostych. Zaokrąglone stopnie są do tego nie tylko odpowiednie, ale także bardzo funkcjonalne. Ponadto możesz go używać do kontrolowania zmian w witrynie i umożliwiania dekoracyjnego, okrągłego projektu ogrodu. W takim przypadku stopnie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak kamień i cegła, które zapewniają kontrasty w fakturze i kolorze. Praktycznym i stylowym rozwiązaniem może być również wprowadzenie do ogrodu szerokich schodów tarasowych. Podkreślają one widok dużych, imponujących przestrzeni i oferują dodatkową przestrzeń rozrywkową i wypoczynkową.