Dom i ogród

Założyć własną siłownię w szopie w ogrodzie? Powinieneś na to zwrócić uwagę!

Pandemia korony była poważnym ciosem dla niemieckich studiów fitness i prawdopodobnie będą zmagać się z jej skutkami przez wiele lat. Wiele osób zrezygnowało już z członkostwa i odkryło dla siebie treningi online. Jeśli chcesz wygodnie trenować w domu, możesz również dokupić własną salę treningową. Możliwości tego są liczne, zwłaszcza jeśli mieszkasz w domu i masz wystarczająco dużo miejsca. Ponieważ szopy ogrodowe można zamontować w ciągu 15 do 20 dni, zwykle nie wymagają pozwolenia na budowę i można je zbudować według indywidualnego projektu, stają się one popularnym rozwiązaniem dla domowych siłowni. Poniżej wymieniamy zalety siłowni w szopie ogrodowej, a także podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu.

Zalety studia fitness we własnym ogrodzie

sala fitness w altanie ogrodowej zapewnia dobrą wentylację

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia, ale przy napiętych planach życiowych i przepełnionych salach gimnastycznych znalezienie czasu i miejsca na ćwiczenia staje się coraz trudniejsze. Pod tym względem siłownia w szopie ogrodowej zapewnia maksymalną elastyczność. Jeśli spodobał Ci się ten pomysł, ale nadal nie masz pewności, czy inwestycja jest dla Ciebie odpowiednia, zebraliśmy 5 zalet siłowni w szopce ogrodowej, aby pomóc Ci podjąć decyzję.

1) Masz prywatność

w pełni wyposażona siłownia w domku ogrodowym

Strach wielu osób zmagających się z nadwagą to konieczność wykonywania ćwiczeń przed nieznajomymi. Jeśli chcesz czuć się pewnie podczas ćwiczeń, rozwiązaniem może być domowa siłownia. Dzięki temu poczujesz się bardziej zrelaksowany, a nawet staniesz przed wyzwaniem we własnym środowisku, aby osiągnąć więcej i dawać z siebie wszystko podczas ćwiczeń. Nawet gdy rodzina i przyjaciele są w domu, masz kontrolę nad ich prywatnością w siłowni w szopie ogrodowej.

2) Nie ma ograniczeń czasowych na Twój trening

Użyj nowoczesnej szopy ogrodowej do fitnessu

Czy godziny otwarcia lokalnej siłowni nie są dla Ciebie odpowiednie? Być może jest to jeden z głównych powodów, dla których nie możesz znaleźć czasu na ćwiczenia w swoim i tak już napiętym harmonogramie. Siłownia w domu może pomóc w uniknięciu tego i dostosowaniu rutyny do swojego stylu życia. I jeszcze jeden bonus: długie czasy podróży tam iz powrotem są anulowane.

Jeśli masz ochotę na rozciągnięcie całego ciała na jogę wieczorem po długim dniu w pracy lub jeśli masz pół godziny przed pracą na zrobienie kilku okrążeń na maszynie eliptycznej, możesz to zrobić, ponieważ Twoja siłownia w szopie ogrodowej jest otwarty 24 godziny!

3) Nie będzie tłoczno

Zwróć uwagę na wysokość szopy ogrodowej na orbitreki i bieżnie

Siłownie mogą być bardzo zajęte, zwłaszcza na początku roku, kiedy wszyscy są na dobrej kondycji i postanawiają noworoczne. Czasami przed najczęściej używanymi urządzeniami są nawet kolejki. Z drugiej strony w domowej siłowni możesz cieszyć się treningiem w spokoju, a także spędzać tyle czasu na sprzęcie, ile chcesz, ponieważ nikt w pobliżu nie zmusza cię do szybszego wykonania ćwiczenia. W odniesieniu do sytuacji koronowej można również wspomnieć, że eliminuje to również ryzyko infekcji.

4) Nie ma miesięcznych składek członkowskich

Fitness w domku ogrodowym z maszyną do wiosłowania i matą do jogi

Nie jest tajemnicą, że karnet na siłownię jest drogi. Koszt siłowni waha się od 40 do 95 euro. Wiata ogrodowa kojarzy się oczywiście również z dużą inwestycją, ale po początkowym koszcie możesz cieszyć się ogrodową siłownią przez ponad 30 lat bez dodatkowych opłat.

5) Możesz wybrać jaki sprzęt masz w domowej siłowni

Sprzęt do uprawiania sportu w piłce do ćwiczeń w ogrodzie, mata do jogi i spółka.

Płacąc za karnet na siłownię, płacisz również za sprzęt, którego nie używasz do treningów. Jedną z wielkich zalet projektowania siłowni przydomowej jest to, że możesz wybrać dokładnie, jaki sprzęt tam umieścić. Oznacza to, że możesz rozwinąć swoją rutynę fitness tak, aby składała się tylko z ćwiczeń, które lubisz wykonywać i które będą dla Ciebie działać.

A może wolisz ciężary od cardio, aerobik i pilates zamiast maszyn do ćwiczeń, a może wolisz używać taśm oporowych? Ponieważ jest to Twój budynek, masz wybór, jaki sprzęt i wyposażenie w nim umieścić, aby dostosować swoją siłownię do swoich potrzeb.

Ustaw domek ogrodowy jako salę fitness

wiata ogrodowa jako wyposażenie sali fitness

Kluczem do zaprojektowania skutecznej i praktycznej siłowni w altanie ogrodowej jest dokładne rozważenie cech pomieszczenia już na etapie projektowania. Oprócz wyglądu zewnętrznego najważniejsze punkty to wyposażenie, instalacja elektryczna i grzewcza, wentylacja i kontrola temperatury.

Jaki sprzęt do domowego fitnessu?

Domek ogrodowy z dwuspadowym dachem i ścianką wspinaczkową

Projektując domową siłownię, pierwszą rzeczą do rozważenia jest sprzęt, który planujesz zainstalować. Niektóre przedmioty, takie jak orbitrek i bieżnia, nie tylko zajmują dużo miejsca, ale mogą stanowić prawdziwy problem, jeśli sufit jest niski.

Zwróć uwagę na ograniczenia wysokości lub wymagania dotyczące pozwolenia na budowę i dowiedz się o kryteriach wielkości domków ogrodowych w danym stanie. Na przykład w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Brandenburgii i Nadrenii Północnej-Westfalii pozwolenie na budowę jest wymagane tylko od objętości brutto 75 m³. Ale w Berlinie, Bremie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Kraju Saary, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii potrzebujesz pozwolenia na budowę od 10 m³ objętości brutto.

Jednak w większości przypadków korzystne jest, jeśli wysokość stropu w domku ogrodowym wynosi od 2 do 2,5 m, ponieważ wyższe sufity zapewniają, że nie będziesz czuć się ograniczony podczas ćwiczeń.

Domek ogrodowy ze składanymi drzwiami i pięknym widokiem

Oprócz sufitu niezbędne są również ściany. W przypadku szopy ogrodowej wielu właścicieli wybiera duże powierzchnie szklane i kilka ram, aby wpuścić jak najwięcej naturalnego światła. Jednak projekt i układ drzwi i okien są kluczem do stworzenia funkcjonalnego pokoju do ćwiczeń. Zbyt wiele okien może ograniczać miejsce na urządzenia. Musisz również wziąć pod uwagę prywatność, zwłaszcza jeśli mieszkasz w kamienicy.

Mata gumowa jako wykładzina podłogowa w sali sportowej w domku ogrodowym

Wyposażenie określa również rodzaj posadzki. Jeśli używasz hantli, ważne jest, aby rozłożyć matę ochronną. 15 milimetrów to tutaj minimum. Grubość od 6 do 12 mm jest wystarczająca na powierzchniach, na których stoi sprzęt lub wykonuje się cardio. W przeciwnym razie dobrze nadaje się również solidny parkiet lub laminat, ponieważ są one łatwe do czyszczenia. Jest to szczególnie ważne po intensywnym, spoconym treningu!

Instalacja elektryczna i grzewcza

wiata ogrodowa z drzwiami harmonijkowymi jako siłownia

Chociaż może to nie być najbardziej ekscytująca część procesu projektowania, naprawdę ważne jest, aby wziąć pod uwagę ostateczny układ, ponieważ określi on gniazda do instalacji w podłodze, a także rodzaj oświetlenia i ogrzewania.

Gniazda do montażu na podłodze są tutaj szczególnie praktyczne, aby uniknąć splątanych kabli i ryzyka potknięcia. Miejsca wpuszczane również są zawsze dobrym wyborem. Tutaj ważne jest, aby polegać na oświetleniu LED, ponieważ nie tylko zapobiega ono nadmiernemu nagrzewaniu się szopy ogrodowej, ale także pozwala zaoszczędzić ogromne koszty energii. Ponadto ściemniacze, a nawet wiele obwodów to dobre opcje, aby oświetlenie spełniało wszystkie wymagania.

Wioślarz i rower fitness do jazdy na rowerze stacjonarnym

Kolejnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w domowej siłowni, jest system rozrywki. Dla większości telewizor i nagłośnienie są niezbędne podczas ćwiczeń. Projektując swoją siłownię, weź pod uwagę głośniki ścienne lub sufitowe, ponieważ oszczędzają miejsce i oferują znacznie lepszą jakość dźwięku. Dzięki urządzeniu Bluetooth możesz podłączyć telefon lub iPoda, aby odtwarzać ulubioną muzykę przez głośniki.

wygląd zewnętrzny

Domek ogrodowy z zielonym dachem

Wiele osób skupia się na tym, co umieścić w swojej szopce ogrodowej, a nie na tym, jak będzie wyglądała z zewnątrz. Jednak ważne jest, aby zastanowić się, jak wygląd zewnętrzny będzie pasował do Twojego ogrodu. Ukończona siłownia prawdopodobnie będzie widoczna z domu, a ostatnią rzeczą, na którą ktokolwiek chciałby spojrzeć, jest drewniana skrzynka, która wyróżnia się na tle reszty ogrodu!

nowoczesny domek ogrodowy ze składanymi drzwiami i drewnianą fasadą

Obecnie dużą popularnością cieszą się drzwi harmonijkowe, które można otwierać bezpośrednio do ogrodu i stwarzać iluzję ogromnego pomieszczenia. Ogranicza to jednak miejsce na ścianach na sprzęt fitness.

Ścieżka ogrodowa prowadzi do domku ogrodowego z płaskim dachem

Zalecamy również odpowiednie dostosowanie krajobrazu, aby harmonijnie wkomponować budynek w ogród. Dobrym pomysłem jest na przykład zielony dach lub dwie duże donice hortensji. Możesz również sprawić, że chodnik prowadzący do szopy ogrodowej będzie piękniejszy i bardziej zachęcający.

Wentylacja i regulacja temperatury z siłowni w altanie ogrodowej

Lustrzana ściana w siłowni w domku ogrodowym

Jeśli chodzi o ogrzewanie i chłodzenie siłowni, klimatyzacja jest koniecznością. Większość pomieszczeń ogrodowych ma dobrej jakości izolację i wraz z ciepłem generowanym przez intensywne ćwiczenia, w pomieszczeniu może być bardzo gorąco. Klimatyzacja utrzymuje chłód w pomieszczeniu i może go ogrzać w chłodniejszych miesiącach, chociaż nie stanowi to większego problemu. Aby zapewnić dobrą wentylację, upewnij się, że są co najmniej dwa okna, aby zapewnić przepływ powietrza.

Stwórz wszechstronną przestrzeń

nowoczesny domek ogrodowy z domowym biurem i salą fitness z bieżnią

Wysokiej jakości domki ogrodowe charakteryzują się długą żywotnością. Dlatego zawsze zalecamy rozważenie, w jaki sposób mogą być używane w dłuższej perspektywie i jak ich przeznaczenie może się zmieniać w czasie, ponieważ może to znaleźć odzwierciedlenie w projekcie. Chociaż potrzebujesz pokoju do ćwiczeń w tej chwili, za kilka lat może się okazać, że będziesz używać go jako pokoju gościnnego, szwalni, domowego biura lub jako schronienia, aby realizować hobby, takie jak malowanie.

Szklana szopa ogrodowa z dachem krytym

Szopa ogrodowa wykonana w całości ze szkła do fitnessu

fitness domek ogrodowy na kilku metrach kwadratowych

mały domek ogrodowy fitness na podwórku

szopa ogrodowa do użytku fitness z drzwiami harmonijkowymi