Dom i ogród

Żyj samodzielnie energetycznie – możliwości są również bardzo różnorodne w ogrodzie

Żyj energetycznie niezależni - dach z ogniwami słonecznymi

Klimat i środowisko w coraz większym stopniu cierpią z powodu wysokiego zużycia energii – zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych – przez ludzi. Tymczasem coraz więcej konsumentów uważa, że ​​coś musi się tu zmienić i wolałoby w ogóle zrezygnować z węgla czy ropy. Zwłaszcza w Niemczech oczekiwano, że odnawialne źródła energii odwrócą się w przeszłości od paliw kopalnych. Jak wygląda rzeczywistość i czy naprawdę można żyć energetycznie niezależnie??

Według BDEW (Federalne Stowarzyszenie Gospodarki Energetycznej i Wodnej) nowe źródła energii osiągnęły w 2013 r. łączną wielkość zasilania ponad 145 800 GWh. W pierwszej trójce znalazły się elektrownie wiatrowe, recyklery biomasy i systemy fotowoltaiczne. Niemniej jednak energia odnawialna może pokryć tylko około 12 procent całkowitego zużycia. Czy pragnienie niezależności energetycznej to tylko utopia? Jakie opcje są obecnie dostępne dla gospodarstwa domowego i czy są one wykonalne? Efektywnością energetyczną możesz cieszyć się również we własnym ogrodzie?

Żyj energetycznie niezależny – energia geotermalna – ciepło z naturalną elektrownią z ogrodu

Domy z ogrzewaniem geotermalnym żyją energetycznie niezależnie

Energia geotermalna lub energia geotermalna opiera się na prostej podstawowej zasadzie: wraz ze wzrostem głębokości odwiertu rośnie ciepło w odwiercie. Można z tego wyprowadzić pomysł. Jeśli do szybu zostanie doprowadzona zimna woda, ciepła woda może być później pobrana do celów grzewczych.

Naturalna energia geotermalna ma kilka zalet w porównaniu z paliwami kopalnymi. Obejmuje to między innymi:

– brak zużycia źródła energii

– brak wahań temperatury (z wyjątkiem bliskiej odległości od podłoża)

– Mniejsza przestrzeń wymagana dzięki głębokiemu wierceniu

– dostarczanie ciepła i/lub energii elektrycznej.

Zaleta: przynajmniej w kontekście ogrzewania budynków wykorzystanie energii geotermalnej może być również praktycznie realizowane na skalę prywatną. Do tego celu wykorzystywany jest system składający się z sondy geotermalnej i geotermalnej pompy ciepła. Zwłaszcza ci, którzy mają ogród, mogą skorzystać z wielu zalet i łatwo zainstalować energię geotermalną.

Dzieje się tak: Zimna ciecz jest cyrkulowana do głębokiego odwiertu w ogrodzie za pomocą sondy geotermalnej lub kolektora powierzchniowego, gdzie stale pochłania ciepło. Ciecz nagrzewa się, porusza się w kierunku pompy ciepła i może przyczynić się do ogrzewania budynku lub ogrzewania wody.

Żyj energetycznie niezależny – prąd z własnego dachu – czasami nadaje się również do domków ogrodowych

Alternatywne ogrzewanie i energia słoneczna są energetycznie niezależne

Oprócz ziemi, której ciepło użytkowe pochodzi z czasu jej powstania i rozpadu radioaktywnego, słońce jest jednym ze źródeł energii, które są dziś coraz częściej wykorzystywane. Zaleta: podobnie jak w przypadku energii geotermalnej, światło słoneczne jest dostępne bez jakiejkolwiek degradacji lub przetwarzania. Całość może być wykorzystana m.in. przez fotowoltaikę.

To ostatnie opiera się na fakcie, że strumień fotonów światła słonecznego w niektórych materiałach mobilizuje nośniki ładunku – elektrony – i dzięki temu można wytwarzać energię elektryczną. W międzyczasie rozwój ogniw słonecznych posunął się tak daleko, że nawet przedmioty codziennego użytku mogą być obsługiwane za pomocą światła słonecznego.

Szczególnie w ostatnich latach Niemcy doświadczyły boomu związanego z systemami fotowoltaicznymi. Według Barometr fotowoltaiczny EurObserv’ER 2015 dane dotyczące instalacji w latach 2010-2012 wynosiły ponad siedem MW każda, a badanie easyCredit wykazało, że 81% Niemców chciałoby wytwarzać własną energię elektryczną z ogniw słonecznych. Jednym z powodów wzrostu było wsparcie zakładów poprzez taryfy gwarantowane. Systemy, które dostarczają energię elektryczną do sieci, czasami otrzymywały ponad 50 centów za kWh. W międzyczasie stawki taryfowe znacznie spadły, stałe taryfy gwarantowane w sierpniu 2015 r. (w zależności od wielkości systemu) wynosiły maksymalnie 12,34 centa za kWh.

Wskazówka: jeśli posiadasz duży domek ogrodowy, na jego dachu możesz również uruchomić mały system solarny. Oczywiście ważne jest, aby wcześniej dowiedzieć się o sytuacji i innych lokalnych warunkach.

Żyj energetycznie niezależna – ciepło ze słońcem – słoneczna terma uniezależnia cię

Niezależny energetycznie żywy system solarny-ogrzewanie

Jednak ogniwa słoneczne to nie jedyny sposób na wykorzystanie energii promieni słonecznych. Jeśli chodzi o słoneczną energię cieplną, właściciele domów polegają na innej właściwości światła słonecznego – zdolności do ogrzewania medium. Powszechną praktyką w dzisiejszych czasach w prywatnych ustawieniach jest stosowanie kolektorów płaskich lub próżniowych.

Ich podstawową zasadę działania można ze sobą porównać. Kolektor jest ustawiony w kierunku słońca. Gdy promienie słoneczne padają na powierzchnię kolektora, ich energia ogrzewa czynnik nośny (np. mieszankę H2O-glikol propylenowy / lub glikol dietylenowy), który z kolei może być podłączony do wymiennika ciepła i realizuje ogrzewanie budynku lub ciepłej wody. Pod tym względem można zauważyć nakładanie się w niektórych punktach zasady słonecznej energii cieplnej – energii geotermalnej.

Jednak wykorzystanie słonecznej energii cieplnej wymaga:

– wymiana układu grzewczego

– Roboty budowlane na dachu budynku

-Wystarczające nasłonecznienie

– Rozwiązania przeciw zamarzaniu (na miesiące zimowe)

z góry.

Żyj energetycznie niezależny – na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu odpowiednich działań?

Fotowoltaiczne domy ogrodowe z ogniwami słonecznymi są niezależne energetycznie

W zasadzie już dziś można zaopatrywać się w energię cieplną i elektryczną – bez użycia elektrowni i:

– Pieniądze

– gaz ziemny lub

– ropa naftowa

być przymusowo zależnym. Dotyczy to jednak tylko właścicieli nieruchomości, ponieważ najemcy z trudem mogą wdrożyć systemy fotowoltaiczne lub geotermalne. Ogród sprawia, że ​​sprawy są jeszcze łatwiejsze, ponieważ prace budowlane są znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia. W tym kontekście jednak zawsze problematyczne jest ważenie kosztów i korzyści.

Wciąż istnieje pole do poprawy wykorzystania energii geotermalnej. Zwłaszcza na tle kosztów, które mogą szybko osiągnąć pięciocyfrowe kwoty w euro dla każdego obszaru, zawsze trzeba się ważyć. Jednocześnie projektowi powinni towarzyszyć specjalnie eksperci.

Ważne: Każdy, kto chce polegać na odnawialnych źródłach energii, musi znać i przestrzegać oficjalnych katalogów zasad. Ponadto w tym miejscu powinno być jasne, że operatorzy są narażeni na pewne ryzyko systemowe. Dlatego zalecana jest odpowiednia ochrona, ponieważ nie każde ubezpieczenie budynku odpowiednio pokrywa ryzyko takiego systemu.

Przegląd wyzwań:

– Pytanie dotyczące kosztów a korzyści

– profesjonalny montaż

– poczęcie prawidłowe energetycznie

– rezerwa na ryzyko techniczne

– Urzędowe środki regulacyjne (prawo górnicze, prawo wodne, prawo budowlane itp.).

Żyj energetycznie niezależni – ogniwa słoneczne na dachu

energetycznie-niezależne-mieszkanie-energia-słoneczna-do-domu

Żyj energetycznie niezależna – przyjazne dla środowiska alternatywy

energetycznie-niezależne-mieszkaniowe-ogrzewanie-zimowe miesiące