Dom i ogród

Wyjątkowe rośliny doniczkowe – 20 rodzajów roślin i pomocne wskazówki pielęgnacyjne

Niezwykłe rośliny doniczkowe pielęgnacja egzotycznych gatunków

Rośliny w domu nie są przemijającym żywym trendem. Tworzą uspokajającą, świeżą atmosferę w domu i poprawiają klimat wnętrza. Egzotyczne i niezwykłe rośliny doniczkowe o dziwacznych kształtach liści i jasnych kolorach przyciągają wzrok. Niektórzy przedstawiciele subtropikalnych i tropikalnych regionów również przebywają w mieszkaniu i mogą być uprawiani na parapecie lub innym słonecznym miejscu. Wybraliśmy 20 egzotycznych gatunków roślin, które z łatwością rozwijają się w pomieszczeniach przez cały rok.

Wyjątkowe rośliny doniczkowe – 1. Żywe kamienie

Niezwykłe rośliny doniczkowe, egzotyczne żywe kwiaty kamieni

Kamienie czy rośliny? Ich wygląd jest naprawdę dziwaczny. Podobnie jak kwiat na kamyku, niezwykły wygląd tych roślin jest w rzeczywistości funkcją ochronną przed zwierzętami, które wykorzystują rośliny jako źródło wody w regionach pustynnych. Jest to rodzaj roślin magazynujących wodę lub sukulentów. Dzięki swojemu grubemu, zaokrąglonemu kształtowi mogą żyć bez wody przez wiele miesięcy i wyglądać jak kamienie dla zwierząt. Jej botaniczna nazwa „Lithops” pochodzi z języka greckiego – Lithos dla kamienia i Opsis dla wyglądu. Ich domem jest RPA i kwitną od sierpnia do września. Czas kwitnienia trwa tylko cztery lub pięć dni, a kwiaty są bardzo podobne do stokrotki. Ich okres uśpienia rozpoczyna się w październiku i listopadzie iw tym czasie prawie nie potrzebują wody. W maju, w fazie wzrostu, są ponownie podlewane. Optymalna lokalizacja dla żywych kamieni jest słoneczna, jasna i chroniona przed deszczem i wiatrem, w miesiącach letnich najlepiej na zewnątrz.

Wyjątkowe rośliny doniczkowe – 2. Aeonium, czarne sukulenty

Wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczne sukulenty aeonium black sukulenty

Aeonium to gatunek sukulenta, który pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Posiada duże, płaskie rozety liściowe, które osiągają wysokość do 70 cm i rosną w różnych kolorach: od jasnozielonego przez niebieskawy do ciemnoczerwonego lub czarnego. Podobnie jak inne rośliny z rodzaju, Aeonium preferuje słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalne gleby. Nie jest mrozoodporna i jako roślina doniczkowa lub w kamiennym grządce lub ogrodzie doniczkowym musi być zimowana w jasnym i chłodnym miejscu w temperaturze od 10° do 15°.

Wyjątkowe rośliny doniczkowe: 3. Hoya Kerrii

Niezwykłe rośliny doniczkowe, egzotyczna mała Hoya Kerrii

Ze względu na nietypowy kształt liści Hoya kerrii potocznie nazywana jest rośliną sercową. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i jest również bardzo popularna w Europie jako egzotyczna roślina doniczkowa. Wykształca również bardzo piękne pędy baldaszkowate i liczne efektowne kwiaty. Hoya rośnie na dobrze przepuszczalnej i luźnej glebie. Najlepiej wymieszać glebę mineralną z piaskiem lub użyć gleby kaktusowej. Roślina nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale nadal potrzebuje słonecznego miejsca.

Wyjątkowe rośliny doniczkowe: 4. Cactus Epiphyllum anguliger / Segeblattkaktus

niezwykłe rośliny doniczkowe egzotyczny kaktus zygzakowaty

Epiphyllum anguliger to bardzo popularna odmiana kaktusa znana pod wieloma nazwami, takimi jak Zig-Zag Cactus, Fishbone Cactus, Herringbone czy Saw Blade Cactus. To kaktus storczykowy o wspaniałym zapachu. Od późnego lata do jesieni wytwarza duże, czysto białe kwiaty, które utrzymują się przez wiele tygodni. Kaktus będzie czuł się komfortowo na parapecie lub w mini szklarni w półcieniu. Preferuje temperatury między 23 a 28°C w dzień i około 20°C w nocy.

5. Trachyandra

niezwykłe rośliny doniczkowe egzotyczny kształt spirali Trachyandra

Ta niezwykła roślina pochodzi z południowo-wschodniej Afryki iw przyrodzie jest zagrożona wyginięciem. Jako atrakcyjna roślina doniczkowa, która szczególnie przyciąga wzrok, jest specjalnie uprawiana.

6. Euforbia otyłość

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczny kaktus Euphorbia obesa

Euphorbia obesa jest również znana pod nazwą wilczomlecz baseballowy i jest przypisana do rodzaju rodziny milkweed. Mleczny sok tej pustynnej rośliny może powodować wysypki skórne u wrażliwych osób, dlatego nigdy nie należy go trzymać w zasięgu dzieci lub zwierząt domowych. Opieka nad Euphorbia obesa jest łatwa. Pozostaje stosunkowo mały i osiąga maksymalną wysokość około 30 cm i średnicę około 9 cm. Nie tworzy cierni, ale zwykle ma osiem uniesionych żeber, na których wyrastają małe, tępe zęby. Występują również małe szarozielone pseudokwiaty. Jako egzotyczna roślina znajduje centralne miejsce w wielu egzotycznych kolekcjach ze względu na wyjątkowo symetryczny wygląd.

7. Parasol gruboziarnisty

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczne Crassula Umbella

Grubosz to soczysta roślina o różnych kształtach i rozmiarach, należąca do rodziny grubolistnych. W zależności od gatunku może osiągnąć wysokość od 50 do 150 cm. Typowe dla wszystkich gatunków Grubosz są grube liście ułożone jeden na drugim. Ich kwiaty są zwykle niepozorne, ale są też gatunki, które również rozwijają wspaniałe kwiaty. Roślina nie jest bardzo trudna w pielęgnacji, ale ma swoje wymagania. Preferuje stanowiska bogate w światło, nie toleruje zbyt dużej ilości nawozu i dużej wilgotności.

8. Platycerium

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczne liście rogi Platycerium

Platycerium zalicza się do rodzaju paproci i charakteryzuje się nietypowym pierzastym kształtem liści i dlatego jest określany jako paproć poroża. Roślina rośnie epifitycznie i pochodzi z regionów tropikalnych i lasów deszczowych Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Australii. Trzyma się drzewa przez liście twarde jak poroże. Platycerium są bardzo elastyczne i dlatego mogą być doskonale uprawiane jako rośliny domowe. Ponieważ liście rośliny mogą rozrastać się do 100 cm, należy zapewnić odpowiednie, ciepłe, wilgotne powietrze i światło lub częściowo zacienione miejsce bez bezpośredniego światła słonecznego.

9. Euforbia Caput-Medusae

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczne Euphorbia Caput Medusae

Euphorbia Caput-Medusae to gatunek sukulenta, który pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Swoją nazwę zawdzięcza wielu wężowym łodygom, które wyłaniają się z centralnego pnia i przypominają głowę Meduzy. Optymalną lokalizacją dla tej niezwykłej rośliny doniczkowej jest parapet lub częściowo zacieniona mini szklarnia.

10. Euforbia Tirucalli

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczna czerwona euforbia tirucalli

Euphoribia tirucalli należy do rodziny wilczomleczów, ten typ rośliny jest również znany jako wilczomlecz Tirucalli, wilczomlecz ołówkowy lub wilczomlecz lateksowy. Podobnie jak inne rośliny tego rodzaju, sok może podrażniać skórę i powodować wysypki u osób wrażliwych. Dlatego roślinę należy trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Euphoribia tirucalli można również nazwać ozdobą liściową ze względu na okrągłe, ołówkowate i bogato rozgałęzione pędy. Rośnie jako silnie aspirujący krzew i może osiągnąć wysokość do 10 metrów w swoim środowisku. Jeśli chodzi o konserwację, pełne nasłonecznienie jest bardzo ważne przez cały rok.

11. Haworthia Cooperi

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczne Haworthia Cooperi

Haworthia to soczysta bylina należąca do rodziny aloesowych. Istnieje wiele różnie wyglądających odmian, z których większość ma bardzo ciekawie ukształtowane i kolorowe liście. Pochodzą z RPA i Namibii i podobnie jak inne sukulenty są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Należy szczególnie uważać na podlewanie. W lipcu i sierpniu odpoczywają i wtedy potrzebują bardzo mało wody. Przez resztę czasu wystarczy podlewać raz w tygodniu, a zimą nawet rzadko. Optymalna lokalizacja dla rośliny nie jest nasłoneczniona, ale raczej w cieniu, na przykład przy oknie północnym.

Niezwykłe rośliny doniczkowe: 12. Juncus effusus ‘Spiralis’ / korkociąg pęd

niezwykłe rośliny doniczkowe egzotyczny Juncus effusus Spiralis korkociąg rush

Korkociąg wyróżnia się jako popularna i niezwykła roślina doniczkowa, która zawsze wywołuje poruszenie w domu. Zachwyca długimi, soczyście zielonymi skręconymi łodygami, które doskonale nadają się również do dekoracji bukietów. Możesz również użyć korkociągu w stawie jako specjalnego, wiecznie zielonego przyciągacza wzroku. Ma jednak wystarczającą ilość składników odżywczych, bardzo się rozprzestrzenia i dlatego jest bardziej wymagający w utrzymaniu. Zwykle osiąga wysokość 40 – 50 cm i wymaga oświetlenia oraz odpowiedniej wilgotności.

Niezwykłe rośliny doniczkowe: 13. Sedum morganianum / Affenschaukel

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczne sukulenty sedum morganianum

Sedum morganianum lub potocznie zwana też małpią huśtawka to wieloletnia roślina zielna o długich, opadających pędach. Pochodzi z tropikalnej Ameryki Środkowej – południowego Meksyku i Hondurasu. Dlatego nie toleruje temperatur poniżej 7°C. Ze względu na długie pędy – do 60 cm długości, które swobodnie zwisają z krawędzi doniczki, roślina jest jednym z nielicznych gatunków rozchodnika, który można uprawiać jako roślina ampeliczna w mieszkaniu, a także pozostawić na zewnątrz w lato.

14. Aegagropila linnaei / kula mchu lub kula mchu

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczna roślina wodna Aegagropila linnaei

Kula mchu, kula mchu lub obie Aegagropila linnaei to roślina wodna, która jest stosowana nie tylko w akwarystyce, ale również przyciąga wzrok w każdym przezroczystym szklanym pojemniku. Jest często dostępny w handlu i występuje zarówno w jeziorach słonawych, jak i słodkowodnych. Kule mchu rosną powoli i mają około 3 do 10 centymetrów. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji i nie decydują o jakości wody w akwarium, ale przede wszystkim zapewniają poprawę optyczną.

15. Urnula z Gentiany / Gentiany 

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczne Gentiana Urnula

Gentiana Urnula to niezwykła bylina, która rośnie między kamieniami i zachwyca grubymi, symetrycznymi liśćmi. Należy do dużej rodziny goryczek, które najczęściej występują w siedliskach alpejskich w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Niektóre gatunki, takie jak Gentiana Urnula, mogą być również uprawiane w pomieszczeniach jako rośliny doniczkowe, podczas gdy inne są trudne do uprawy poza ich pierwotnym siedliskiem. Preferują pełne słońce, ale mogą również rosnąć w półcieniu. Gleba powinna być przepuszczalna i obojętna do kwaśnej. Są szczególnie popularne do uprawy w alpinarium.

16. Senecio rowleyanus / groszek, groszek na wstążce, sznur pereł

niezwykłe rośliny domowe egzotyczna roślina wisząca roślina grochu

Ta dziwna roślina zawdzięcza swoją nazwę zwyczajową liściom, które są bardzo podobne do nasion grochu. Pochodzi z RPA i właściwie nie jest spokrewniony z groszkiem. Lubi miejsca nasłonecznione lub półsłoneczne, a latem można ją uprawiać w mieszkaniu lub na balkonie. Jednak nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Na podłoże bardzo dobrze nadaje się konwencjonalna gleba kaktusowa. Groszek należy stale podlewać latem i zimą.

17. Heliconie

niezwykłe rośliny doniczkowe egzotyczny kolor czerwony heliconias

Heliconie to rośliny tropikalne, które pochodzą z Karaibów. Swoimi atrakcyjnymi, jaskrawymi kwiatami oczarowują przestrzeń życiową i tworzą egzotyczną, rajską atmosferę. Znanych jest ponad 225 gatunków, z których wszystkie emanują tym samym kolorowym tropikalnym pięknem. W zależności od odmiany rośliny osiągają wysokość od 60 do 200 cm i charakteryzują się wyprostowanym lub zwisającym wzrostem. Kwitną od kwietnia do lipca/sierpnia. Opieka nad tymi egzotycznymi gatunkami wymaga wieloletniego doświadczenia ogrodniczego i dlatego nie jest odpowiednia dla nowicjuszy. Przede wszystkim helikonia potrzebuje dużo światła, ale nie może stać w palącym słońcu.

18. Tillandsie / rośliny powietrzne 

wyjątkowe wskazówki dotyczące roślin doniczkowych pielęgnacja roślin powietrznych bez korzeni

Do najbardziej atrakcyjnych i niezwykłych roślin doniczkowych należą rośliny bezkorzeniowe lub nadal nazywane roślinami powietrznymi. Stały się teraz bardzo popularne jako dekoracja domu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych gatunków roślin nie czerpią cennych składników odżywczych i wody z podłoża, ale z powietrza przez liście. Przede wszystkim potrzebują dużej wilgotności i dlatego idealnie nadają się do jasnej łazienki.

19. Opuntia santa-rita 

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczny kaktus różowy różowy Opuntia santarita

Ten gatunek rośliny o niezwykłej barwie należy do rodziny kaktusów. Rośnie krzaczasto i może mieć do 2-3 metrów wysokości i szerokości. Ta odmiana kaktusa potrzebuje odpowiedniego ciepłego i słonecznego miejsca, w którym może się rozprzestrzenić. W naturze występuje głównie w południowych regionach Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

20. Puna clavarioides

wyjątkowe rośliny doniczkowe egzotyczny kaktus mały Puna Clavarioides

Puna clavarioides to mały kaktus, który potocznie znany jest również pod straszną nazwą palca murzyńskiego. Rośnie powoli i pod względem pielęgnacji prawie nie różni się od innych konwencjonalnych roślin kaktusowych. Przede wszystkim potrzebuje słonecznego i ciepłego miejsca oraz dobrze przepuszczalnego podłoża.