Dom i ogród

Wybór odpowiednich kwiatów na parapet wewnątrz

kwiaty na parapet zimowy garnki grzewcze

Dekoratorzy, projektanci i po prostu miłośnicy roślin zawsze szukają nowych i ciekawych sposobów na wprowadzenie świeżej zieleni do naszych miejskich mieszkań. Prawdziwy

Dekoracyjną klasyką są kwiaty na parapecie. Nadadzą każdemu pomieszczeniu świeżości i zapewnią piękne akcenty kolorystyczne. Dziś kilka wskazówek, jak dobrać odpowiednie kwiaty na parapet i jak je ładnie zaaranżować.

Kwiaty na parapet wewnątrz Efeutute Ferns Zamioculcas

Wybierając kwiaty na parapet, musisz wziąć pod uwagę ich specyfikę i potrzeby w zakresie pielęgnacji. Na przykład cieniolubne gatunki roślin umieszczone w południowym oknie mają blady wygląd. Nie spodziewaj się też obfitych kwiatów z oknami skierowanymi na północ. W każdym razie wskazane jest, aby wybrać miejsce, w którym rośliny mogą przynajmniej trochę nasłonecznić.

kwiaty na parapecie czerwone akcenty

Do wyboru jest tak wiele kwiatów parapetowych! Najpierw weź pod uwagę ilość światła, orientację okna i czy nie ma przeszkód, takich jak drzewa, budynki lub zasłony. Oto kilka przemyśleń na temat twoich kryteriów:

Potrzeby opieki – Rośliny łatwe w pielęgnacji są również wytrzymałe, przystosowują się do wielu warunków, tolerują okazjonalne nadużycia, np. jeśli zapomnisz o podlewaniu – innymi słowy są piękne i wytrzymałe. Pielęgnacja roślin nie powinna zająć dużo czasu. Sprawdzenie parapetu pełnego roślin nie powinno trwać dłużej niż pięć minut raz w tygodniu: sprawdź wilgotność gleby, wodę (jeśli to konieczne), sprawdź rośliny pod kątem owadów lub chorób, usuń zaschnięte kwiaty i liście, umyj wszystko.

kwiaty na parapet vintage filiżanki białe doniczki

Rozmiar – Należy również pamiętać, że przestrzeń na parapecie jest zwykle ograniczona. Ma to kluczowe znaczenie przy doborze wielkości doniczki. Parapet jest najwyżej 30 cm w głąb pomieszczenia, więc pasują doniczki o średnicy 10 lub 15 cm. Duże i cienkie, krzaczaste, wiszące – wielkość i kształt listowia to kwestia gustu, a także zależy od dostępnej przestrzeni.

Estetyka – to znowu zależy od ciebie. Każda roślina ma walor estetyczny, ale zależy to od tego, co uważasz za atrakcyjne i przyjemne. Zajrzyj do sklepu z roślinami, zapisz nazwy roślin, na które natkniesz się w locie, i przeprowadź badania, aby poznać ich wymagania dotyczące pielęgnacji.

kwiaty na parapet słoneczny Kalanhoe

Na parapet od strony wschodniej i północnej dobrze nadają się następujące kwiaty: bluszcz, filodendron, dieffenbachia, liść okienny (Monstera), zamioculcas, peperomia, liść pochwy, fiołek afrykański, gatunki draceny i lilia zielona.

Na parapet słoneczny lub okna zachodnie i południowe: Kaktusy, drzewo pieniędzy, aloes, łapa słonia, płacząca figa i zioła. Storczyki i bromeliady kochają słońce.

Dbaj o kwiaty na parapecie przez cały rok

kwiaty na parapet słoneczny grzejnik sukulentów kaktusów

Jesienią i zimą, kiedy dzień świetlny jest znacznie krótszy, najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebuje roślina doniczkowa, jest światło słoneczne i wilgoć. Nawadnianie odbywa się w zależności od rodzaju rośliny – jeden kwiat wymaga obfitego podlewania, drugiego w żadnym wypadku nie należy podlewać. Od września ilość wody jest stopniowo zmniejszana, ponieważ roślina przygotowuje się do tzw. hibernacji i potrzebuje odpoczynku.

Parapet Granitowy Ogrzewanie Storczyk

Intensywność podlewania zależy również od temperatury w pomieszczeniu. Wraz ze spadkiem temperatury należy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Tylko rośliny znajdujące się nad grzejnikiem muszą być regularnie zasilane wodą. Jednak przestrzeń w pobliżu grzejnika i tak nie jest odpowiednia dla wielu roślin.

W takim przypadku możesz zimować kwiaty w innym miejscu lub skorzystać ze specjalnych stojaków na kwiaty na parapecie. Utrzymują one rośliny z dala od suchego powietrza grzewczego, a także przyciągają wzrok.

Nawet wiosną i latem wiele roślin trzeba podlewać i nawozić. Niektóre rodzaje kwiatów wymagają czegoś, co nazywa się opryskiwaniem liści. Należy pamiętać, że o każdej porze roku, szczególnie w miesiącach letnich, należy chronić kwiaty na parapecie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Udekoruj tak, jakby to nie był parapet

kwiaty na parapet słoneczny aloes sukulenty doniczki równej wielkości

Podczas projektowania parapetu stosuje się te same techniki, co każdy inny rodzaj wystroju. I to jest chyba złota zasada, której należy się nauczyć: udekoruj parapet jak półkę ścienną lub kominek, a na pewno uzyskasz niezwykłe rezultaty.

Zrobić plan

Najgorsze jest posiadanie na parapecie losowej sterty doniczek i kwiatów. Aby parapet wyglądał dekoracyjnie, potrzebujesz koncepcji. Zacznij od roślin, które lubisz, lub stwórz przyciągające wzrok ciekawe doniczki, które powtarzają elementy wystroju. Zdecydowanie powinieneś mieć pomysł na ogólny obraz. Pamiętaj, że ludzkie oko postrzega rytm i symetrię jako wygodniejsze. Nie przesadzaj. Aby wydobyć piękno każdej rośliny, wokół każdej doniczki musi być trochę miejsca.

Rośliny domowe bluszcz bluszcz wiszący parapet roślinny

A jak ustawić doniczki na parapecie, gdy są rośliny różnej wielkości? W tym przypadku dobrze sprawdza się zasada jeden do trzech (jeden duży kwiat i trzy małe). Pustka wokół rośliny na parapecie zwróci większą uwagę na doniczkę, niż gdyby okazała się częścią jednej zielonej masy. Wspomniane kwietniki na parapecie również są pomocne w tym przypadku – w ten sposób można dobrze wykorzystać pionową przestrzeń.

Pelargonie bluszczowe na półkę z kwiatami

Lepiej wybrać donice w identycznym stylu lub wykonane z tego samego materiału. Możesz też trzymać się spójnej kolorystyki – np. wszystkie doniczki są białe, ale kształty są inne.

Sukulenty

Soczyste drewniane pudełko słoneczny parapet dekoracyjny żwir

Sukulenty i inne miniaturowe gatunki świetnie prezentują się na wąskim parapecie. Mini ogrody są teraz modne, a wybór odpowiednich pojemników jest fantastyczny. Najważniejsze, aby nie odchodzić od ogólnego pomysłu i podążać wyraźną linią. Jeśli potrzebujesz jeszcze większej kreatywności, możesz sadzić mini rośliny w kubkach. Czajniki dobrze nadają się na większe kwiaty.

Zioła na parapecie

Zioła parapet kuchnia kolorowe doniczki skośny sufit

Parapet to doskonałe miejsce na pachnące, smaczne zioła. W ten sposób można stworzyć mini ogród, który będzie nie tylko piękny, ale także użyteczny. Świetnym dodatkiem są małe tabliczki z nazwami poszczególnych ziół. Niech Twoja kreatywność zawładnie Twoim umysłem i ciałem!

Oczywiście doniczka na worek na rośliny Monstera

Zielone rośliny parapet salon trzy strefy

Aloe Monstera Parapet ogrzewający powietrze w starym budynku

Zamioculcas czarne doniczki ogrzewanie przedszkola