Dom i ogród

Wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków – piękna, ale wymagająca roślina doniczkowa

Storczyki właściwie pielęgnują piękne fioletowe kwiaty

Storczyki są znane jako najbardziej wymagające rośliny doniczkowe, ale jednocześnie są tak piękne, że za każdym razem, gdy chodzę do centrum ogrodniczego, absolutnie chcę nabyć jedną z tych piękności. Jak dotąd z powodzeniem powstrzymałem się od zakupu orchidei z tego prostego powodu, że sam jestem znany jako „niszczyciel kaktusów”. I wyobraź sobie, że jeśli uda mi się zabić rośliny pustynne w ciągu dwóch tygodni, co stanie się z kruchą orchideą? Ale miesiąc temu dostałam w prezencie piękną różowo-fioletową orchideę. Potem zrobiłem szerokie studium możliwych podręczników, jak prawidłowo hodować storczyki. Teraz chcę Ci dać te najważniejsze Wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków byś mógł cieszyć się takim pięknem także w domu.

 Wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków – Unikaj garnków wykonanych z gliny

Wskazówki dotyczące pielęgnacji korzeni storczyków przezroczysty plastikowy pojemnik kwadratowy

Istotne jest, gdzie dokładnie rosną Twoje rośliny doniczkowe. W glinianych doniczkach wilgoć bardzo szybko odparowuje, a orchidea pilnie potrzebuje wody. Kwiaciarze zalecają trzymanie gatunków epifitów w przezroczystych plastikowych pojemnikach, które są bardzo ważne dla ich fotosyntezy. W kwiaciarni znajdziesz specjalne doniczki tylko dla storczyków. Z boku i na dnie garnka znajdują się otwory, które umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wody i dostanie się powietrza. Dno doniczki należy przykryć pokruszoną korą sosnową wymieszaną z mchem torfowym (torfowcem), aby gleba dobrze spływała.

 Wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków – Specyficzna gleba kupić

porady storczyki pielęgnacja piękna wyrafinowana roślina doniczkowa

Storczyki wymagają specjalnego podłoża glebowego, które zawiera pokruszoną korę sosnową i mech torfowy. Małe kawałki kory sosnowej muszą pozostać we wrzącej wodzie przez kilka godzin, aby wszystkie szkodniki zostały zabite, dopiero wtedy można wykorzystać korę. Możesz również dodać piasek i kawałki węgla drzewnego. Powstała w ten sposób mieszanka jest wyjątkowo przepuszczalna dla wody i powietrza.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków – bezpośrednie światło słoneczne jest szkodliwe

porady fioletowa pielęgnacja storczyków bez bezpośredniego światła słonecznego

Orchidea nie lubi jasnego słońca, więc poszukaj w domu odpowiedniego miejsca na piękny kwiat w domu, najlepiej na parapecie. Ale jeśli słońce świeci bezpośrednio, istnieje ryzyko, że umrze. Więc latem lepiej mieć żaluzje lub ciężkie zasłony w oknie. Rośliny te bardzo szybko przyzwyczajają się do sztucznego światła.

Jak często należy podlewać orchideę?

porady storczyki pielęgnacja miska metalowy połysk mini kwiaty

W zależności od zapotrzebowania na wodę storczyki można podzielić na 3 grupy:

– Zawsze potrzebujesz wilgotnego podłoża – Miltonia, Cymbidium, Odontoglossum, Paphiopedilum itp..

– Te, których podłoże może wysychać między poszczególnymi podlewaniami – Cattleya, Oncidium, Dendrobium i inne więcej.

– Wymagaj stale suchego podłoża – Phalaenopsis, Vanda i inne.

Uważaj na podlewanie

Wskazówki dotyczące pielęgnacji storczyków plastikowy pojemnik biały kwadrat

Podlewanie orchidei jest jak rytuał. Istnieją dwie możliwości. Pierwszym z nich jest umieszczenie rośliny doniczkowej pod bieżącą wodą o temperaturze pokojowej na około minutę lub dwie. Jest to zalecane w przypadkach, gdy masz odpowiedni garnek z wieloma otworami, przez które może spływać woda. Drugą opcją jest zanurzenie garnka w temperaturze pokojowej w większym pojemniku, który jest ponownie napełniony wodą. Niech orchidea stoi tam przez pół godziny. Procedurę przeprowadza się raz w tygodniu. Mówi się, że te wyrafinowane rośliny doniczkowe giną z powodu przewodnienia, a nie braku wody. Mając to na uwadze, są one niezwykle odpowiednie dla osób, które często zapominają o podlewaniu roślin doniczkowych. Poza tym storczyki są tak piękne, że na pewno będziesz mieć dodatkowy temat do rozmowy z sąsiadem przy każdej rundzie przy kawie.

porady dotyczące pielęgnacji storczyków pielęgnacja fioletowych kamyków

Mam nadzieję, że moje przemyślenia na temat storczyków przydadzą się również Wam w codziennej pielęgnacji tych pięknych roślin doniczkowych. Czekam tutaj na Wasze komentarze i dalsze rekomendacje, czy cokolwiek innego, co macie do powiedzenia na temat wymagających storczyków. Patrzymy na to!