Dom i ogród

Wskazówki dotyczące czyszczenia mebli ogrodowych – forma na sezon outdoorowy

Czyszczenie końcówek mebli ogrodowych-meble składane-białe-lakier-pergola

Dzięki pięknym meblom ogrodowym możesz wyczarować wspaniałą atmosferę w swoim ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane – wiatr i pogoda z czasem odciskają swoje piętno na wszystkich meblach. Jeśli jednak raz w roku odpowiednio wyczyścisz i zadbasz o swój zestaw do siedzenia, opłaci się to i będziesz cieszyć się nim dłużej. Jeśli materiał jest regularnie i dobrze pielęgnowany, nie jest tak podatny na wpływy środowiska i nie wymaga tyle pracy w dłuższej perspektywie. Pokażemy Ci, jak czyścić, konserwować i ubijać meble ogrodowe.

Czyszczenie drewnianych mebli ogrodowych

Czyszczenie mebli ogrodowych -drewno-teak-wskazówki-mydło-pielęgnacyjne

Rodzaj drewna ma drugorzędne znaczenie w konserwacji drewnianych mebli ogrodowych. Aby usunąć brud i pleśń z dobrych kawałków, możesz najpierw wyszorować wszystkie drewniane meble ogrodowe w kierunku słojów drewna miękką szczotką i łagodnym środkiem czyszczącym. Na przykład bardzo się do tego nadaje mydło twarogowe rozpuszczone w wodzie. Następnie dobrze spłucz meble i wytrzyj je do sucha. Aby pozbyć się uporczywych zabrudzeń, takich jak ptasie odchody, lub odzyskać pierwotny kolor drewna, możesz również wstępnie pokryć drewno drobnym papierem ściernym. Późniejsze uszczelnienie wodoodpornym środkiem do konserwacji drewna lub dobrze wchłaniającą bejcą pomaga chronić materiał przed promieniami słonecznymi, brudem i wilgocią.

Czyszczenie plastikowych mebli ogrodowych

meble-ogrodowe-plastikowe-poradniki-czyszczenia-tarasowe-poduszki-dekoracyjne

Materiały wytwarzane przemysłowo są uważane za bardzo łatwe w pielęgnacji i odporne na warunki atmosferyczne. Niemniej jednak plastikowe meble ogrodowe mogą z czasem stać się bardziej odporne. Następnie najpierw zetrzyj go miękką szczoteczką. Czasami tworzywa sztuczne mają również szarą mgiełkę, której nigdy nie należy traktować materiałami ściernymi. W efekcie na powierzchni mebla mogą pojawić się drobne rysy, w których brud później osadza się jeszcze szybciej i mocniej. Bardziej odpowiednie są uniwersalne lub octowe środki czyszczące. Ciemne plamy można leczyć sodą oczyszczoną. Po prostu wetrzyj puder wilgotną szmatką i pozwól mu działać przez krótki czas. Następnie po prostu spłucz i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. Praktyczny domowy środek rozpuszcza brud i ponownie rozjaśnia ciemne obszary.

Meble ogrodowe wykonane z syntetycznej wikliny – polirattan

Czyszczenie mebli ogrodowych porady-syntetyczny rattan-wiklina-gospodarstwa-środki-rozluźnianie-brud

Plastikowe meble ogrodowe są często wykonane z polipropylenu, który jest popularny ze względu na swoje pozytywne właściwości. Charakteryzuje się ekstremalną odpornością na warunki atmosferyczne i ciepło oraz łatwością pielęgnacji. Te zalety to z pewnością powody, dla których ten plastik jest drugim najczęściej używanym tworzywem. Ponadto meble ogrodowe z polipropylenu mogą być wykonane w szerokiej gamie kształtów, od prostych przez awangardowe po retro. Na przykład w sklepie internetowym można znaleźć nietypowe projekty ten dostawca zamówienie.

Czyszczenie metalowych mebli ogrodowych

meble-ogrodowe-metalowe-wskazówki do czyszczenia-francuski-biały-lakier

Meble ogrodowe wykonane z metalu najczęściej wykonuje się z aluminium, żelaza lub stali. Z wyjątkiem aluminium, z czasem mają tendencję do rdzewienia. Z tego powodu są zwykle pokryte farbą, malowaniem proszkowym lub lakierem bezbarwnym. Jeśli chcesz usunąć uporczywą rdzę lub zatęchłe pozostałości, możesz najpierw użyć cienkiego papieru ściernego. Możesz go użyć do dokładnego oczyszczenia dotkniętych obszarów. Najlepiej używać go do późniejszego czyszczenia metalowych mebli ogrodowych łagodny roztwór mydła. Następnie dobrze wysusz meble miękką ściereczką. Teraz możesz zatrzeć wstępnie obrobione plamy rdzy lakierem lub nową farbą i pozwolić im dobrze wyschnąć. Następnie można na przykład nałożyć ściereczką trochę wosku samochodowego, aby meble znów wyglądały jak nowe.

Czyszczenie mebli ogrodowych porady-ławki-drewno-metal-malarstwo

Wniosek

Aby meble ogrodowe nie wietrzyły się zbyt szybko, warto przykryć je plandeką nie tylko zimą, ale i latem lub przynajmniej podłożyć. Upewnij się, że są suche przed przykryciem. Zapobiega to powstawaniu pleśni, a tym samym nowych plam. Jeśli będziesz regularnie usuwać niewielkie ilości brudu za pomocą prostych środków czyszczących, na dłuższą metę zaoszczędzisz sobie drastycznych i kosztownych środków. Dodatkowo kupując, możesz upewnić się, że meble ogrodowe mają wykończenie powierzchni, na przykład elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Zapobiega to ich starzeniu się i ułatwia usuwanie brudu. W ten sposób kawałki zachowają swój piękny wygląd przez długi czas.

Zdjęcia: Pixabay.com CC0 Domena publiczna – hrohmann, FranciscoJG, MAKY_OREL, atave, Kaz