Dom i ogród

Właściwa pielęgnacja lawendy: wskazówki pielęgnacyjne dotyczące sadzenia, zimowania i cięcia

lawenda pielęgnacja ogród lokalizacja wskazówka żwir

Niewiele roślin jest tak wszechstronnych jak lawenda. Niezależnie od tego, czy jest aromatyczną rośliną doniczkową, czy w ogrodzie, jest prawdziwym atutem i przy odpowiedniej pielęgnacji może się bardzo zestarzeć. Małe fioletowe kwiaty nie tylko przykuwają wzrok, ale swoim nieodpartym zapachem zapewniają relaks i odstraszają ćmy i komary. Chociaż roślina jest uważana za stosunkowo mało wymagającą, odpowiednia pielęgnacja lawendy jest ważnym warunkiem wstępnym, aby uzyskać śródziemnomorski klimat w domu lub ogrodzie.

lawenda pielęgnacja roślina doniczkowa śródziemnomorska romantyczna

Lawenda była dobrze znana już starożytnym Rzymianom i używali jej do produkcji pachnących esencji do kąpieli. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „lavare” i oznacza „prać”. Roślina jest spokrewniona z miętą i szałwią i jest półkrzewem, zdrewnia jedynie poniżej. Pierwotnie był szeroko rozpowszechniony w regionach przybrzeżnych Morza Śródziemnego, ale obecnie istnieje ponad 25 znanych odmian, a niektóre są również odporne. W Europie Środkowej gatunek “Lavandula angustifolia” jest z powodzeniem uprawiany i przy odpowiedniej pielęgnacji lawendy może bez problemu przetrwać zimę nawet w chłodniejszych regionach.

doniczka do pielęgnacji lawendy dekoracyjny piękny wiklinowy kosz

Niezależnie od tego, czy jako sadzenie pośrednie, na grządce lub w wannie, lawenda zawsze wygląda pięknie i lubi słonecznie, ciepło i sucho. Pielęgnacja lawendy jest łatwa i ma niewiele wymagań. Potrzebuje jasnego miejsca, zimowania i dobrze osuszonej lub piaszczystej, wapiennej gleby. Przede wszystkim półkrzew nie toleruje nasiąkania wodą. Jest więc idealny dla ogrodników hobbystów. Wyrośnięte młode rośliny w doniczce, które dostaniesz w centrum ogrodniczym, należy szybko przenieść, aby korzenie miały więcej miejsca. Możesz je również uprawiać bezpośrednio na zewnątrz. Właściwy czas jest zmienny. Regularne przycinanie jest niezbędne podczas pielęgnacji lawendy.

Pielęgnacja lawendy: przycinanie

porady dotyczące przycinania lawendy

W zależności od odmiany lawenda kwitnie w różnych odcieniach: od fioletu przez róż do bieli. Jest trwałym kwitnieniem, a od czerwca do późnego lata zdobi łóżka i balkony i wydziela magiczny zapach. Aby lawenda mogła cieszyć się długą i bujną fazą kwitnienia, należy ją ścinać dwa razy w roku. Pierwsze cięcie odbywa się wiosną i najlepiej po ostatnich przymrozkach i przed pierwszym pączkowaniem. Odcina się do dwóch trzecich rośliny. Zdrewniałe i wysuszone części są również usuwane.

lawenda pielęgnacja porady ogrodowe przycinanie wiosny

Drugie przycinanie sprzyja zwartemu wzrostowi i odbywa się natychmiast po fazie kwitnienia. Stare drewno nie powinno być przy tym uszkadzane, w przeciwnym razie nie będzie już dryfowało w tym momencie. Jeśli przegapisz to przycinanie, powinieneś poczekać do następnej wiosny i dopiero wtedy przyciąć roślinę. Przy drugim cięciu długie łodygi kwiatowe są podtrzymywane przez około jedną trzecią, co oznacza, że ​​lawenda może zakwitnąć po raz drugi. Roślinę należy jednak ściąć do wczesnej jesieni.

Pielęgnacja lawendy w ogrodzie

lawenda rośliny pielęgnacyjne partner ogrodowy róża

Przy odpowiedniej pielęgnacji lawendy roślina może dobrze się rozwijać w ogrodzie. Obejmuje to suche, jasne miejsce z przechowywaniem na zimę i odpowiednią glebą. W łóżku lawenda powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od innych roślin. Optymalna jest odległość roślin od 60 do 80 centymetrów. Chociaż róże i lawenda są często uprawiane razem w pełnym słońcu, w rzeczywistości nie są idealnymi partnerami. Róże preferują wilgotną i pożywną glebę, podczas gdy lawenda służy do gleby suchej i ubogiej w składniki odżywcze. Idealne miejsce na lawendę znajduje się na ścianie domu.

pielęgnacja lawendy roślina doniczkowa balkon taras

Tylko odporne gatunki nadają się do trzymania na zewnątrz, ale potrzebują wsparcia. Gdy temperatury spadają, roślinę należy chronić przed mrozem i lepiej przykryć matami ze słomy i kokosa. Lawenda może wysychać szczególnie zimą. Brązowy splot korzeni jest oznaką złej kondycji rośliny. Jeśli korzenie są lekkie, wszystko jest w porządku.

Pielęgnacja lawendy w doniczce

pielęgnacja lawendy rośliny przesadzanie doniczki końcówki wiader

Bardzo często występują różne rodzaje lawendy, które są wrażliwe na mróz i pojawiają się jedynie jako ozdobne rośliny doniczkowe w rejonach o ciepłym klimacie. Zimą wytrzymują temperatury do pięciu stopni Celsjusza, ale nie ma mrozu i muszą być przed nim chronione. Przez większość czasu kupowana roślina doniczkowa jest całkowicie ukorzeniona i ma mało gleby, co uniemożliwia wzrost i kwitnienie. Dlatego wskazane jest natychmiastowe przesadzenie lawendy do większego pojemnika.

Pielęgnacja lawendy: podlewanie, nawożenie i ściółkowanie

Pielęgnacja lawendy, mulczowanie porady ogrodowe

Nawożenie nie jest koniecznością dla lawendy, ponieważ potrzebuje gleby ubogiej w składniki odżywcze. Jeśli w ogóle, należy raz w roku nawozić nawozem niskoazotowym. W przeciwnym razie roślina będzie wrażliwa na mróz i szybciej zdrewniać. Należy również bardzo uważać na ściółkę, ponieważ zwykle przechowuje ona zbyt dużo wilgoci, co może prowadzić do rozwoju pleśni na roślinach. Musisz także być bardzo oszczędny podczas podlewania, ponieważ lawenda w ogóle nie toleruje nasiąkania wodą. Trwała wilgoć powoduje również gnicie korzeni i pleśń. Lawendę podlewa się tylko wtedy, gdy gleba jest sucha i najlepiej wcześnie rano, ponieważ liście mają wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie w ciągu dnia. To samo dotyczy roślin doniczkowych: podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha.

Lawendowa pielęgnacja przed chorobami i szkodnikami

pielęgnacja lawendy cięcie porady ogrodnicze

Ponieważ lawenda jest bogata w olejki eteryczne, szkodniki nie stanowią problemu. Szczególnie niebezpieczna dla rośliny może być pleśń i zgnilizna korzeni, które są powodowane przez nasiąkanie wodą. Dlatego jasne położenie i dobrze przepuszczalna gleba mają ogromne znaczenie dla dobrej kondycji rośliny. W przypadku odmiany „Ohoma Lavandula” na gałęziach i liściach mogą pojawiać się czarne plamki, które są oznaką choroby grzybiczej. Aby uratować roślinę, konieczne jest terminowe wyrywanie dotkniętych gałęzi.

Propaguj lawendę

pielęgnacja lawendy pomnażanie rosnące sadzenie sadzonek

Lawenda jest stosunkowo łatwa do rozmnażania przy użyciu sadzonek. Aby to zrobić, weź kilka pojedynczych gałązek i usuń liście na dole. Następnie wkładamy je do małego naczynia z ziemią doniczkową i przykrywamy przezroczystą folią. Sadzonki należy umieścić w ciepłym, ale niezbyt słonecznym miejscu. Najlepszą porą na formowanie sadzonek jest wiosna, a latem powinny mieć wystarczająco dużo korzeni, aby posadzić młodą roślinę w grządce.

Użycie lawendy

Herbata z efektem pielęgnacji lawendy wykorzystuje moc leczniczą

Możesz nie tylko cieszyć się lawendą w ogrodzie, ale także wykorzystać jej zapach i uzdrawiającą moc dla siebie. Bukiety lawendy można łatwo wysuszyć i przez długi czas stosować jako pachnącą dekorację. Podczas suszenia powiesić go do góry nogami w przewiewnym i zacienionym miejscu. Zasadniczo należy unikać bezpośredniego słońca i nadmiernego ciepła, w przeciwnym razie cenne olejki eteryczne zostaną utracone. Suszone kwiaty mogą służyć nie tylko do celów dekoracyjnych, ale również jako herbata, do inhalacji czy aromatycznych kąpieli.