Dom i ogród

Ustawianie słojów roślinnych – 20 pomysłów i wskazówek dotyczących projektowania ogrodu

Zestaw słojów roślinnych-projektowanie-ogrodu-bujne-zielenienie-krzewy-zamówienie-tarasowe

Jako element ogrodniczy do mocowania nasypów i skarp lub poluzowania ogólnego obrazu na zewnątrz można Umieść pierścienie roślin. Możliwych zastosowań jest mnóstwo. Kształt kamieni roślinnych waha się od okrągłych do kanciastych, dostępne są również różne rozmiary. Mogą być zazielone, sadzone jako doniczki lub po prostu wypełnione żwirem, dzięki czemu stanowią idealną dekorację ogrodu.

Umieść słoje roślinne – w ogrodzie, na tarasie lub jako mur oporowy

Zestaw słojów - projekt ogrodu - ceglasty - owalny - okrywowa - trawa ozdobna

Słoje roślinne służą głównie do wyznaczania części ogrodu lub zabezpieczania skarp i nie sprawiają, że wyglądają one jak monolityczna ściana, ale są bardziej naturalne. Zaaranżowane jak schody i soczyście obsadzone zielenią przyciągają wzrok w każdej przestrzeni na zewnątrz.W efekcie powstaje w zasadzie ogród wertykalny, który może być bardzo przydatny zwłaszcza (ale nie tylko!) w małych ogrodach.

Osadzanie słojów roślinnych – właściwości i możliwe zastosowania

Zestaw słojów roślinnych -projekt ogrodu-owalny-ułóż-cegiełki-materiał

W sklepach dostępne są gotowe słoje o różnych kształtach i kolorach. Szczególnie popularne są naturalne niuanse, takie jak beż, brąz, ceglasta czerwień, ale także szary beton, który oznacza nieco bardziej nowoczesny wystrój ogrodu. Nasza wskazówka: Jeśli masz już w swoim ogrodzie inne elementy, takie jak kostka brukowa, wybierz słoje, które wyglądają jak najbardziej do nich podobne.

Załóż pierścienie roślin i posadź je

Zestaw słojów roślinnych -projekt ogrodu-owalny-aranżacja-cegiełki-rośliny

Bez względu na kształt i wielkość postępujesz jak z klockimi. Kręgi z roślinami można układać jeden na drugim, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości. Powstają różne rzędy, które są ułożone na klatce schodowej. Przy wyborze określonego kształtu – półkolisty, kanciasty, falisty lub zaokrąglony, najważniejszą rolę odgrywa to, które obszary w ogrodzie są wyposażone w kamienie.

Sadzenie słojów i sadzenie – zazielenienie roślinami odpornymi na suszę

pierścienie do sadzenia-beton-ustawienie-projektowanie-ogrodu-cegła-czerwona-owal-piasek-goździk-biała-trawa ozdobna

Rośliny, które kochają słońce i radzą sobie z suszą, są szczególnie odpowiednie do zazieleniania słojów. Zasadniczo preferowane są rośliny wieloletnie o różnym czasie kwitnienia. Oszczędza to trochę wysiłku, aby co roku przesadzać kamienie i możesz cieszyć się kwitnącym blaskiem przez cały rok.

Kręgi do sadzenia i sadzenia – gatunki roślin kochające słońce

nasadzenia-pierścienie-betonowe-osadzanie-ogrodnictwo-aksamitne-doniczki-słoneczne

Kręgi roślinne i kamienie są często umieszczane bezpośrednio przed ścianą lub ścianą. Jeśli lokalizacja znajduje się bezpośrednio na słońcu, lepiej byłoby wybrać rośliny do ogrodu skalnego. Można łączyć ze sobą różne kwiaty, krzewy i trawy ozdobne. Roślina okrywowa występuje w różnych kolorach i wariantach, a wiele z nich radzi sobie z palącym słońcem.

Załóż słoje i posadź je – trawy ozdobne i małe krzewy

pierścienie do sadzenia-beton-ustawienie-ogrodu-projekt-owalny-cegła-czerwony-małe-krzaki-rośliny

Odpowiednie gatunki roślin, dobrze tolerowane w nasłonecznionym miejscu:

  • Niskie byliny: żurawie, dzwonki, orliki, sasanki
  • Rośliny kamienne: rozchodniki, rojniki, niebieskie poduszki
  • Rośliny pnące: dzikie wino ścienne, powojniki, ewentualnie bluszcz, poziomka lub hortensja pnąca
  • Okrywowa: floks, niebieska poduszka, irga, irga, bukszpan

Umieszczaj krążki roślinne i sadź je na różne sposoby

nasadzenia-pierścienie-betonowe-osadzanie-projektowanie-ogrodu-czerwony-żwir-chryzantemy-rit-małe-krzaczki

Jako ozdobna granica w ogrodzie lub między tarasami, kamienie roślinne są układane jeden na drugim i układane w rzędzie. Jeśli skarpy mają być mocowane i dodatkowe podparcie, preferowany jest układ przypominający schody. W każdym razie rośliny można sadzić do woli tylko w kilku określonych miejscach, a nie w każdym kręgu. Resztę można łatwo wypełnić ozdobnym żwirem lub kamieniami.

Umieść słoje i posadź je – obficie kwitnąca roślina okrywowa

słoje-rośliny-zestaw-betonowy-projektowanie-ogrodu-bujna-zielonka-okrywowa-kwitnące-kwiaty

Słoje roślinne są często używane do otaczania patio w celach dekoracyjnych. Następnie można mieszać różne, kwitnące rośliny. Szczególnie nadają się do tego odporne rośliny bulwiaste, takie jak żonkile, tulipany, lilie, floks i stokrotki. Tutaj również wskazane jest łączenie kwiatów na każdą porę roku.

Słoje roślin – odmiany odpowiednie na stanowiska słoneczne

pierścienie do sadzenia-beton-ustawienie-ogrodnictwo-cegła-czerwone-kwiaty-ozdobne-rośliny-geranium-cyprys

Do wypełnienia słojów roślin stosuje się podłoże w zależności od nasadzenia. Zasadniczo jedna trzecia pojemnika jest wypełniona żwirem, co zapobiega zalaniu wodą. Alternatywnie, rośliny są po prostu umieszczane w pasujących doniczkach we wnęce. Jest to bardzo przydatne w przypadku roślin, które na zimę należy umieścić w pomieszczeniu lub innym ciepłym miejscu. Z łatwością wyjmiesz je z kamieni i schowasz pod koniec sezonu.

Umieść pierścienie roślin zamiast ścian

pierścienie do sadzenia-beton-zestaw-ogrodowy-projekt-czerwony-ceglany-czerwony-okrągły-aksamitny-kwiat-słoneczna-ściana

Podczas zakładania konstrukcji pierścienia roślinnego i późniejszego zazieleniania nie należy zapominać, że rośliny umieszczone poniżej otrzymują więcej wilgoci i składników odżywczych, podczas gdy te na górze wysychają szybciej. Należy to wziąć pod uwagę przy podlewaniu słojów i przy wyborze słojów. Alternatywnie możesz po prostu wybrać prostą konstrukcję, gdy umieszczasz pierścienie do sadzenia zamiast schodkowych, jak to zrobiono również w tym przypadku. Następnie sadzi się tylko górne pierścienie.

Pierścienie roślinne są idealne do lokalizacji na zboczach wzgórz

pierścienie do sadzenia-beton-zestaw-ogrodowy-projektowanie-fali-aranżacja-tarasowa-zielona-okrywowa

Słoje i kamienie roślinne doskonale nadają się na pomysłowe konstrukcje, które pełnią funkcję dekoracyjną, ale także użytkową. Elementy budowane są w taki sam sposób, jak cegiełki, takie jak beton czy cegła, z tą różnicą, że nie trzeba używać zaprawy. Zgodnie z zasadą modułową kamienie roślinne można wkładać jeden w drugi tak, aby idealnie pasowały. Dzięki temu budowa ścian i innych konstrukcji z pierścieni jest możliwa nawet dla początkujących.

Ustaw pierścienie roślinne – można wybrać różne kształty i rozmiary

pierścienie do sadzenia-beton-umieszczanie-projektowanie-ogrodu-faliste-moduły-układanie-cegiełek

Ta metoda konstrukcji skutkuje zakrzywionymi kształtami o charakterystycznych strukturach. Często pierścienie roślin są osadzone w kształcie spirali, co tworzy ślimaka ziołowego. W dolnym obszarze uprawiane są zioła wymagające dużej ilości wilgoci i składników odżywczych, takie jak pietruszka, mięta czy szczypiorek. Na środkowym obszarze rozwijają się rośliny zwierzęce, które preferują przeciętne warunki. W górnych obszarach spirali zielarskiej sadzone są rośliny wymagające dużej ilości słońca i stosunkowo suchych warunków, takie jak tymianek, lawenda czy oregano.

Użyj pierścieni roślinnych jako ściany oporowej

pierścienie do sadzenia-beton-osadzanie-ogrodu-projekt-ściana-oporowa-skarpa-ogrodu-zwykły-piasek-goździk-biały

W przypadku pierścieni roślinnych, które pokrywają duże powierzchnie i tworzą wydłużone ściany oporowe, nie ma zbyt wielu odpowiednich gatunków roślin, które mogą obejść się bez większej opieki. Jedną z możliwości jest jednak delikatny goździk piaskowy, który przez długi czas sprawia przyjemność swoim długim okresem kwitnienia. Preferuje suche warunki glebowe i miejsca maksymalnie nasłonecznione, aby się rozwijać. Z ich pomocą można sadzić duże powierzchnie po ustawieniu słojów, bez konieczności późniejszego inwestowania dużej ilości czasu w pielęgnację ze względu na ilość kwiatów.

Pierścienie roślinne do tarasowania terenów zewnętrznych

pierścienie do sadzenia-beton-zestaw-ogrodowy-projekt-ściana-oporowa-szary-żwir-skarpy

Jak już wspomniano, kamienie roślinne niekoniecznie muszą być zazielone. Wystarczy wykorzystać je jako element podtrzymujący w ogrodzie, a następnie ozdobić ozdobnym żwirkiem. Jeśli umieścisz pierścienie z roślinami, aby podtrzymać grządkę, automatycznie zamienią się w piękną ramę lub piękny element do odgraniczenia, podczas gdy samo grządka służy do sadzenia. Dzięki temu sadzeniu możesz kontynuować projekt z rzędów ściany w łóżku. Więc zamiast sadzić losowo w grządce, możesz najpierw utworzyć rząd określonego rodzaju rośliny, potem rząd innej i tak dalej.

Umieść okrągłe pierścienie roślin jako ściankę działową w ogrodzie

pierścienie nasadzenia-beton-zestaw-ogrod-projekt-szara-ochrona-prywatności-ściana oporowa-żwir-skały ogród

Słoje roślinne mogą w zasadzie, podobnie jak gabiony, służyć jako odgraniczenie w ogrodzie i zabezpieczenie niskich skarp. W przeciwieństwie do gabionów istnieje również możliwość zazieleniania. Opcje projektowania są zatem zmienne i wszechstronne i można je wykorzystać zgodnie z własnym gustem i potrzebami. Nawet bez roślin i ozdobnego żwiru ściany z słojów mogą wyglądać bardzo pięknie.

Ładnie posadź szare pierścienie roślinne z wiecznie zielonymi roślinami

pierścienie do sadzenia-beton-zestaw-do-ogrodu-szara-ściana-okrywowa-ściana-okrywowa-krzewy

Różne rodzaje roślin, takie jak wiecznie zielone okrywy i paprocie, które preferują słoneczne miejsca, również czują się w słojach jak w domu. Aksamitny kwiat, który można znaleźć w prawie każdym ogrodzie, z pewnością wprowadzi trochę koloru między elementy budynku. Należy podkreślić, że aksamitny kwiat to roślina jednoroczna, która kwitnie latem. Dlatego warto zawczasu zastanowić się, czy chcesz je przesadzać co roku.

Mur oporowy z pierścieni roślinnych do ogrodu na wzgórzu 

pierścienie do sadzenia-zestaw-betonowy-projektowanie-ogrodu-szare-fale-łukowe-ściana oporowa

Gatunki geranium również lubią stanowiska słoneczne i częściowo zacienione i można je umieszczać w pierścieniu roślinnym w doniczce. Wskazane jest, aby nie umieszczać ich w najwyższej części konstrukcji pierścienia roślinnego, ale nieco niżej, aby uzyskać trochę cienia również w ciągu dnia. Najlepiej łączyć ze sobą różne kolory kwiatów, aby uzyskać kolorowe nasadzenia.

Ułóż krążki roślin w kształcie fali i posadź je

słoje-rośliny-zestaw-betonowy-projektowanie-ogrodu-szara-fali-ścianka-rośliny-kwiaty-małe

Krążki roślinne podobne do gabionów są najczęściej wykorzystywane do elastycznej budowy murów oporowych. Komponenty można kupować i układać samemu stosunkowo łatwo. Jeśli nadal nie ufasz sobie, po prostu zatrudnij murarza, który zbuduje mur oporowy zgodnie z Twoimi pomysłami, a także pokaże Ci, które z Twoich pomysłów są odpowiednie, a które nie..

Tarasowanie ogrodu słojami roślinnymi

pierścienie do sadzenia-beton-ustawienie-projektowanie-ogrodu-kostka-do-ogrodu-wejście-schody

Kręgi roślinne można szczególnie dobrze łączyć z kostką brukową i płytkami betonowymi. W ten sposób uzyskuje się tarasowanie posiadłości i opanowuje się sytuację na zboczu. Możesz również połączyć pierścienie ze schodami zintegrowanymi ze spadkiem. Po prostu umieszczasz pierścienie roślin w rzędzie, a także krok po kroku. Rezultatem jest pojawienie się balustrady, która również jest zasadzona. Dzięki konstrukcji schodkowej wszystkie posadzone kwiaty i rośliny mają swoje własne, ponieważ żaden z nich nie zakrywa drugiego.

Mur oporowy w posiadłości na zboczu wzgórza

Pierścienie do sadzenia-beton-zestaw-ogrodowy-projektowanie-trawnika-ściana oporowa-nachylenie-ogród

Kręgi roślinne nadają się do mocowania małych i średnich nasypów i skarp. Element ogrodniczy charakteryzuje się bezpieczną złożoną doliną, która może zmieniać swój kształt w zależności od ukształtowania terenu. Istnieje również możliwość zazieleniania powstałego muru oporowego. Oprócz wspomnianych już gatunków roślin, bardzo odpowiednie są również nisko rosnące, wiecznie zielone rośliny, które będą również rozpoznawalne jako zielone akcenty zimą.

Kwadratowe pierścienie roślinne jako alternatywne naczynia kwiatowe

pierścienie-roślinne-zestaw-betonowy-projektowanie-ogrodu-prostokątne-zaokrąglone-doniczki-doniczki

Za pomocą słojów roślinnych w atrakcyjny wizualnie sposób wykorzystano nachylenie posesji. Prawidłowo wykorzystana i obsadzona konstrukcja stanowi dekoracyjny akcent w aranżacji ogrodu. Jednak nawet dla ogrodników hobbystów, którzy nie mają dużego doświadczenia, jest to długotrwały system, który można osiągnąć niewielkim wysiłkiem. Sam decydujesz, czy wolisz do budowy użyć modeli okrągłych, czy kwadratowych, nie zawsze musi to być ściana oporowa czy parawan. Nawet jeśli ściana jest już na swoim miejscu, z kamieni można zbudować małą konstrukcję, aby ozdobić ścianę roślinami.

Kwadratowe pierścienie do roślin wykonane z betonu są dostępne w kilku wzorach

nasadzenia-pierścienie-betonowe-ułożenie-projektowanie-ogrodu-prostokątne-doniczki-układanie-stosów

Można również łączyć ze sobą różne kolory kamienia. Nie ma znaczenia, której formy tutaj użyjesz. Użyj kamieni, aby odgraniczyć niektóre miejsca do siedzenia lub inne obszary i stworzyć optyczne przegrody, które również można dostosować do natury. Niezależnie od tego, czy do sadzenia używasz tylko określonego rodzaju roślin, czy wolisz łączyć różne (np. zimozielone i kwitnące rośliny okrywowe). A może chciałbyś, aby każda ściana oporowa była w innym kolorze? Następnie po prostu wybierz odpowiednie rodzaje kwiatów i stwórz niebieską, żółtą, różową kwitnącą ścianę lub wybierz inny kolor.