Dom i ogród

Tworzenie ogrodu butelkowego: rośliny, porady dotyczące pielęgnacji i instrukcje dotyczące majsterkowania

Każdy hobbystyczny ogrodnik marzy o ogrodzie, który będzie wymagał niewielkiej konserwacji. W zasadzie ogród butelkowy jest właśnie tym: własnym światem. Po włożeniu może trwać przez dziesięciolecia i wymaga niewielkiego lub żadnego ogrodnictwa. To, co trafia do ogrodu na butelki, zależy przede wszystkim od pojemnika i własnych życzeń. Czasami sukulenty sadzi się w otwartym terrarium, czasami storczyki umieszcza się w szklanym naczyniu. Drzewka bonsai i rośliny mięsożerne często znajdują się również w dużych słojach. Przedstawiamy przegląd wariantów i wyjaśniamy, jak stworzyć ogródek na butelki.

Tworzenie ogrodu butelkowego: podstawowe zasady

Dołącz ogródek z butelkami i wybierz rośliny

Oryginalna koncepcja ogrodu butelkowego jest w zasadzie bardzo podobna do szklarni. Rośliny sadzi się w szklanym naczyniu, tzw. hermetosferze. Słoik jest szczelnie zamknięty i umieszczony w nasłonecznionym miejscu. Światło słoneczne ogrzewa naczynie i powoduje parowanie wody oraz tworzenie się różnych składników odżywczych. Wieczorem, po zachodzie słońca, woda skrapla się na ściankach naczynia i ścieka z powrotem na rośliny. Tworzy to cykl, który może zaopatrywać miniogród w wodę i składniki odżywcze przez lata.

W dzisiejszych czasach ogród butelkowy niekoniecznie jest rozumiany jako zamknięty ekosystem. Termin ten jest również coraz częściej używany do opisu roślin w otwartych terrariach. Jednak podstawowe zasady są takie same: ogród butelkowy potrzebuje bardzo mało wody, rośliny najlepiej rozwijają się w ciepłym miejscu. Bardzo ważne jest, aby na pojemnik nie padało bezpośrednie światło słoneczne. Idealną lokalizacją jest zatem parapet okienny skierowany na północ lub wschód lub komoda lub boczny stolik, który znajduje się blisko okna.

Jakie naczynie do ogrodu na butelki??

Stwórz ogródek butelkowy Wybierz rośliny do terrarium

Jeśli chcesz sam zrobić ogródek na butelki, powinieneś najpierw wybrać odpowiedni pojemnik. W sklepach można znaleźć modele bulwiaste, które idealnie nadają się do ogrodu w formacie mini. Ale nie musisz wydawać dużo pieniędzy na szklany słoik. W gospodarstwie domowym na pewno masz stare butelki z korkami lub słoiki z dżemem, które można hermetycznie zamknąć. Są też do tego dobre. Oto kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej butelki:

 • Słoik powinien mieć szeroką szyjkę.
 • Powinno być możliwe uszczelnienie go.
 • Powinien być wykonany z przezroczystego szkła. Szkło matowe, szkło z grawerami, naklejkami itp. nie nadaje się.
 • Im więcej roślin chcesz w ogrodzie butelkowym, tym większy powinien być pojemnik.

Jeśli wybrałeś już naczynie szklane, to należy je dokładnie wyczyścić, a następnie spłukać gorącą wodą. W ten sposób zabijane są potencjalnie szkodliwe zarazki i bakterie, a następnie zapobiegasz tworzeniu się pleśni.

Tworzenie ogrodu na butelki: instrukcje dla majsterkowiczów

Stwórz ogródek na butelki Krok 1 materiały

Jeśli chcesz sam zrobić ogródek butelkowy, pierwszą rzeczą, którą powinieneś wybrać, są rośliny. Uzyskaj poradę na ten temat w centrum ogrodniczym. Poniżej przedstawiamy przegląd roślin, które najprawdopodobniej będą brane pod uwagę. Po ustaleniu mieszanki roślinnej możesz również wybrać odpowiednie podłoże. Dobrze nadaje się gleba do roślin domowych. Jeśli chcesz sadzić storczyki, potrzebujesz specjalnego podłoża wykonanego z kory. Drzewka Bonsai mają również specjalne wymagania i potrzebują specjalnej gruboziarnistej gleby. Bez względu na to, jakie rośliny wybrałeś, pamiętaj o przykryciu dna butelki warstwą drenażową. Idealna jest keramzyt, odłamki ceglane i odłamki porowatych kamieni lawowych. Samo sadzenie może okazać się trudnym zadaniem. Wymagane są tu przede wszystkim umiejętności i cierpliwość.

Zrób sam ogródek na butelki: odpowiednia gleba

Stwórz ogródek na butelki Wybierz pojemnik Pomysły

Poniżej znajdują się instrukcje, jak samemu zrobić ogródek na butelki. Potrzebujesz następujących materiałów:

 • szklana butelka z korkiem
 • Glina keramzytowa, grys ceglany lub kamienie lawowe na warstwę drenażową
 • 1 łyżka węgla drzewnego (zmiażdżony, można go zmieszać z podłożem)
 • Podłoże do roślin domowych
 • Rośliny do wyboru (zaplanuj maksymalnie 2 małe rośliny na 1 litr pojemności)
 • Narzędzia: wąska kielnia, lejek i widelec
 • gałązka drzewa lub pałeczki o długości 40 cm (w kuchni azjatyckiej służą do gotowania)
 • taśma klejąca
 • mech

Postępuj w następujący sposób: Najpierw rozprowadź na dnie szklanego naczynia grubą na palec warstwę drenażową z keramzytu. Przykryj tę warstwę ziemią. Możesz użyć lejka, jeśli szyjka szklanej butelki nie jest wystarczająco szeroka.

Jakie rośliny do ogrodu butelkowego?

Utwórz krok 3 w ogrodzie butelkowym, w którym sadzisz

Egzotyki, które potrafią przeciwstawić się upałom i wysokiej wilgotności, rozwijają się najlepiej. Są to na przykład paprocie drobno wyrosłe, takie jak miłorząb japoński, paproć złocista i paproć łapa białego zająca. Ciepły i wilgotny klimat panujący w butelce również uwielbiają kędzierzawa głowa i wąkrota indyjska. Storczyki dobrze czują się również w ogrodzie butelkowym. Niektóre odmiany roślin mięsożernych, sukulenty i kaktusy również mogą się rozwijać, o ile pozostawisz pojemnik otwarty.

Stwórz ogródek na butelki Krok 4 Pielęgnacja

Aby rośliny zmieściły się w otworze butelki, możesz najpierw ukształtować je w pożądany kształt. Przyklej kielnię do gałęzi drzewa i wykop otwór na każdą roślinę. Następnie możesz umieszczać rośliny pojedynczo w butelce i sadzić je kielnią. Nie spiesz się, ponieważ może to być trudne zadanie, zwłaszcza przy naczyniach o wąskiej szyi. Aby ogólny obraz był spójny, staraj się umieszczać mniejsze rośliny na krawędzi, a większe pośrodku.

Ogród butelkowy z bonsai

Drzewko Bonsai w ogrodzie butelkowym

Harmonijny krajobraz w małym formacie: tak można opisać ogród butelkowy z bonsai. Do terrarium szczególnie nadają się drzewka bonsai z rodzajów Ficus Ginseng lub Ficus Microcarpa. Aby stworzyć piękny mini ogródek, potrzebna jest również specjalna gleba pod drzewka bonsai, mech i około pół garści pucolanów (dekoracyjna mieszanka różnych małych kamieni). Potrzebna będzie również doniczka z szeroką szyjką, aby można było sadzić drzewka bonsai. Postępuj podobnie do sadzenia paproci: Najpierw rozłóż warstwę drenażową na ziemi, następnie warstwę gleby, a następnie umieść drzewa na środku szyby. Udekoruj kamieniami, a następnie umieść kulki mchu wokół drzewa. Teraz podlej mały ogródek i umieść go w nasłonecznionym miejscu. Ale nie zamykaj słoika.

Instrukcje sadzenia bonsai w butelkach

Drzewka Bonsai najlepiej rozwijają się na słońcu i nie tolerują nasiąkania wodą. Dlatego należy bezwzględnie unikać zakładania pokrywki.

Stwórz ogródek butelkowy ze storczykami

Ogród butelkowy ze storczykami instrukcje (1)

Storczyki doskonale sprawdzają się również w ogrodzie butelkowym. Rośliny najlepiej rozwijają się w jasnym, ale zacienionym miejscu i mogą sobie radzić z bardzo małą ilością składników odżywczych. Nawiasem mówiąc, storczyki potrzebują specjalnej gleby. Oto jak krok po kroku możesz stworzyć ogród butelkowy ze storczykami:

1. Potrzebujesz czystego i suchego naczynia szklanego z szeroką szyjką i pojemności co najmniej 3 litrów.

2. Do szklanki nanieść warstwę drenażową wykonaną z kamieni lawowych, która powinna zakrywać dno naczynia i być gruba jak palec. Staraj się rozłożyć kamienie tak równomiernie, jak to możliwe.

3. Do szklanego słoika wsyp gruboziarniste podłoże orchidei wykonane z kory sosnowej. W razie potrzeby możesz zrobić lejek z tektury, ponieważ za jego pomocą można równomiernie rozprowadzić podłoże.

4. Wyjmij rośliny z doniczki, usuń ziemię i trochę skróć korzenie. Wąską kielnią wykop mały dołek i najpierw umieść orchideę, a potem mech w ogrodzie butelkowym.

5. Zalej butelkę wodą deszczową i pozostaw otwartą pokrywkę, aby woda mogła wyparować i nie tworzyła się zalanie. Storczyki dobrze tolerują wilgoć tylko przez krótki czas i preferują suchą glebę.

6. Dwa lub trzy dni po stworzeniu ogrodu na butelki możesz zamknąć pokrywkę i umieścić butelkę w zacienionym miejscu.

Zrób sobie ogródek butelkowy z roślinami mięsożernymi

Instrukcje dotyczące roślin mięsożernych w butelkach

Egzotyki, takie jak rośliny mięsożerne, mogą również rozwijać się w ogrodzie butelkowym. W przeciwieństwie do drzewek bonsai i orchidei, możesz zamknąć pokrywę i nie martwić się o nasiąkanie wodą, o ile używasz podłoża do terrariów. Można go znaleźć w sklepach pod nazwą wermikulit. Bardzo odpowiednie są do tego następujące rośliny:

 • Rośliny dzbanowe
 •  Rośliny wrażliwe (mimoza)
 •  muchołówka na Wenus

Najpierw umieść kamienie lawy w szklanym naczyniu, rozprowadź na podłożu dla roślin mięsożernych, wymieszaj z 2 łyżkami podłoża do terrariów, wykop małe dołki, ustaw rośliny i przykryj ich korzenie ziemią. Rozłóż na nim mech i podlej rośliny. Możesz założyć pokrywkę i otwierać słoik co dwa tygodnie i krótko go przewietrzyć.

Pielęgnacja ogrodu z butelkami: na to należy zwrócić uwagę

Pielęgnacja butelek w ogrodzie najczęstsze błędy

Stworzenie łatwego w pielęgnacji mini ogrodu jest bardzo łatwe. Ale abyś mógł cieszyć się nim przez długi czas, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o pielęgnację. Oto najczęstsze błędy w skrócie:

 • Napełnij szklankę zbyt dużą ilością substratu. Im więcej podłoża, tym więcej składników odżywczych dostają rośliny oraz tym szybciej i bardziej bujnie rosną. Mini orchidee i drzewka bonsai często otrzymują specjalne inhibitory wzrostu w centrum ogrodniczym. Nawiasem mówiąc, to samo dotyczy nawozu.
 • Podlewanie za dużo i za często. Rośliny w zamkniętym pojemniku potrzebują znacznie mniej wody niż rośliny w doniczkach. Aby uniknąć nasiąkania wodą, należy podawać wodę tylko wtedy, gdy gleba jest całkowicie sucha, a następnie tylko jedną trzecią tego, czego normalnie potrzebuje roślina.
 • Właściwa lokalizacja odgrywa kluczową rolę. Ogród na butelki nie powinien być umieszczany zbyt blisko grzejnika.
 • Martwe rośliny, zwiędłe kwiaty i liście należy jak najszybciej usunąć z ogrodu butelkowego.