Dom i ogród

Tworzenie mini ogrodu z kaktusami: pomysły na projekt florarium, miski na rośliny i doniczki

Mini ogród z kolorowym piaskowym florarium z sukulentami ze szkła kaktusowego

Niezależnie od tego, czy razem z sukulentami w florarium, z okrywą gruntową w doniczce, czy z kryształami, żwirem i kamieniami w misce: kaktusy są prawdziwymi graczami zespołowymi i można je kreatywnie zaaranżować w kolorowe pustynne krajobrazy. Pokażemy Ci kilka pomysłów na projekt mini ogrodu z kaktusami i udzielimy przydatnych wskazówek, które kwiaty i rośliny są odpowiednie, a także jak właściwie dbać o kaktusy i sprawić, by kwitły. Daj się zainspirować sugestiami z serii zdjęć i wnieś naturę do swojego domu, biura lub na balkon z egzotycznym pustynnym ogrodem w miniaturze!

Tworzenie mini ogrodu z kaktusami: roślina pustynna jest dość mało wymagająca

Mini ogród z sukulentami kaktusów Ozdoba wielkanocna miska egzotyczna

Kaktusy są bardzo popularne i często można je znaleźć w ogrodach na obszarach pustynnych w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W Niemczech są popularnymi współlokatorami i wnoszą odrobinę natury we własne cztery ściany. Sukulenty, które pochodzą z Ameryki Południowej, są uważane za łatwe w pielęgnacji rośliny doniczkowe i dlatego często zdobią domy zapracowanych singli lub od czasu do czasu entuzjastycznych ogrodników hobbystów. Aby czuli się dobrze, mało wymagające gatunki egzotyczne potrzebują odpowiedniej lokalizacji, przepuszczalnego dla wody podłoża i umiarkowanego podlewania.

1. Strona. Kaktusy potrzebują światła słonecznego i ciepła przez kilka godzin dziennie, dlatego okno wychodzące na południe lub ogród zimowy są idealne dla roślin. Mniej odpowiednie są natomiast parapety wschodnie i zachodnie, do których słońce dociera w ciągu dnia tylko przez krótki czas. To, ile bezpośredniego światła słonecznego może tolerować dany gatunek, zależy od kilku czynników. Zasadniczo: owłosione lub cierniste kaktusy są bardziej głodne światła niż kaktusy liściowe.

Wszystkie rośliny pustynne w Ameryce Południowej mogą rozwijać się bez problemów z powodu wahań temperatury. Z tego powodu możliwe są również lokalizacje, które bardzo nagrzewają się w ciągu dnia i szybko ochładzają wieczorem. Są to na przykład przeszklone klatki schodowe lub szklarnie.

Rośliny nadal bezwzględnie potrzebują osłoniętego miejsca w lecie i miejsca zabezpieczonego przed przeciągami w zimie.

Stwórz mini ogródek z miską na sukulenty kaktusów

2. Przepuszczalne podłoże jest dostępny w trzech wersjach: dla gatunków kaktusów, które nie tolerują próchnicy oferowana jest mieszanka mineralna z kamienia lawowego lub łamanego keramzytu, pumeksu i piasku. Mieszanka bogata w próchnicę składa się z kompostu (co najmniej czteroletniego) i torfu. W przypadku kaktusów górskich eksperci zalecają mieszankę ziemi doniczkowej o wysokiej zawartości gliny i połamanej keramzytu lub kamienia lawowego. Niezależnie od tego, jakie podłoże wybierze ogrodnik hobbysta, wszystkie trzy warianty mają jedną wspólną cechę: wartość pH wynosi od 5 do 5,6.

W zależności od tego, czy mini ogród jest rozłożony z kaktusami w dużej misce, czy w małym florarium, można dobrać odpowiednią wielkość ziarna. Z reguły im mniejsza doniczka, tym drobniejsze ziarno. Zasadniczo proporcje nie powinny być większe niż 1 cm.

3. nawóz podawany roślinom pustynnym w miarę potrzeb w okresie wegetacji wiosną i latem. W większości przypadków kaktusy sadzone w małej doniczce potrzebują nawozu i dlatego szybko zużywają składniki odżywcze gleby. W takim przypadku raz w miesiącu można im podawać specjalne nawozy kaktusowe.

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami miska do dekoracji stołu rośliny doniczkowe

4.. podlewać. Kaktusy przechowują wodę w bulwach przez dłuższy czas i dlatego potrzebują mniej wody niż inne rośliny. Gdy piaszczyste podłoże całkowicie wyschnie, roślina jest dokładnie podlewana. Następnie ogrodnik hobbystyczny powinien ponownie odczekać, aż gleba wyschnie, a dopiero potem ponownie dokładnie podlać roślinę. Należy zawsze dopilnować, aby nie doszło do nasiąkania wodą. Żaden kaktus tego nie zniesie. Jeśli nie masz pewności, jak często Twoje sukulenty potrzebują wody, lepiej podlewać za rzadko niż za często.

Mini ogród ze szkłem kaktusowym łącz rośliny sukulenty florarium tworząc żwir kolorowy

5. Zalewanie i Repot. Kaktusy zazwyczaj należy przesadzać co 4 do 5 lat. Jest to konieczne, ponieważ rośliny zużywają przez ten okres podłoże lub stało się zbyt duże dla starej doniczki. Przesadzanie może sprzyjać wzrostowi i tworzeniu kwiatów. Właściwy czas do sadzenia i przesadzania to okres od połowy lutego do końca marca lub jesienią, tuż po zakończeniu okresu kwitnienia. Doświadczeni ogrodnicy odradzają podlewanie rośliny przez co najmniej tydzień przed przesadzeniem, aby można ją było łatwiej usunąć z doniczki. Arkusze styropianowe lub specjalne rękawice dla kaktusów mogą chronić hobbystę przed cierniami podczas przesadzania.

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami rzeka kamieniami florarium

6.. Hibernacja kaktusów. Zimą kaktusy pozwalają sobie na przerwę. Zwłaszcza w tym okresie rośliny mogą sobie radzić ze znacznie mniejszą ilością światła i ciepła oraz mogą być łatwo przechowywane w nieogrzewanych pomieszczeniach. Ich zapotrzebowanie na wodę jest również znacznie mniejsze, trzeba je podlewać co 3-4 tygodnie. Ponieważ w tym okresie ich wzrost jest ograniczony, nie potrzebują nawozu.

Tworzenie mini ogrodu z kaktusami w szklance: podstawowe zasady florarium

Stwórz mini ogród z kolorowymi kryształkami piaskowych kaktusów florarium

Mały pustynny krajobraz w szkle wygląda bardzo dekoracyjnie i wnosi odrobinę egzotyki do Twoich własnych czterech ścian. Aby mini ogród z kaktusami dobrze rozwijał się we florarium, decydującą rolę odgrywa odpowiednie podłoże, drenaż i ilość roślin. Podajemy instrukcje krok po kroku dotyczące mini ogrodu w szklance.

Florarium to małe terrarium, które jest sadzone. Chociaż na rynku dostępne są specjalne szklane naczynia do florarium, równie odpowiednie są głęboka szklana miska lub słój.

Materiały: Do florarium potrzebny jest biały żwir ozdobny, kolorowy piasek, podłoże dla kaktusów i sukulentów, węgiel aktywowany (ogranicza powstawanie nieprzyjemnych zapachów) i keramzyt, kamienie ozdobne i kryształy (na życzenie), otwarte szklane naczynie takie jak wazon, miska lub terrarium, kaktusy i inne wybrane przez Ciebie sukulenty.

Instrukcje: Dolna warstwa o wysokości 2 cm pełni funkcję drenażową i składa się z ozdobnego żwiru. Następnie nakładana jest gruba na palec warstwa węgla aktywowanego i ekspandowanej gliny, a następnie warstwa podłoża kaktusowego o wysokości 3 cm. Następnie wykorzystywane są rośliny. W razie potrzeby można na nim położyć materiał pokrywający (w tym przypadku kolorowy piasek). Chroni ziemię przed odwodnieniem i chwastami nasiennymi. Wreszcie florarium można dowolnie ozdobić ozdobnymi kamieniami i kryształami.

Stwórz mini ogród z kaktusowymi sukulentami florarium pustynny ogród

Już kilka razy mówiliśmy, że kaktusy wolą słoneczne miejsce. W każdym razie powinieneś umieścić kaktusy w florarium w częściowo zacienionym miejscu. W przeciwnym razie intensywne światło słoneczne wpadające przez szklane ściany florarium może spalić rośliny. Ponieważ naczynie jest zamknięte od dołu, należy podlewać mini ogród z kaktusami coraz rzadziej niż zwykle.

Stwórz mini ogródek z kaktusami w misce

Mini ogród z sukulentami kaktusów tworzy pomysły

Doniczka to płaska doniczka, która idealnie nadaje się do aranżacji z kaktusami, kochającymi słońce roślinami okrywowymi i innymi sukulentami. Rośliny o różnej wysokości z różnymi kształtami liści i w różnych kolorach urozmaicają i sprawiają, że zielony blask roślin jest bardziej ekscytujący.

Mini ogród z doniczką na sukulenty kaktusów

Jeśli zachowasz minimalną odległość 2-3 cm między kaktusami a sukulentami w misce, większość roślin pustynnych dogaduje się całkiem dobrze. Następujące gatunki są często wybierane przez ogrodników hobbystów jako graczy zespołowych:

Prawdziwa roślina korzeniowa Aztekium hintonii, zwarta roślina o wąskich liściach Agave victoriae-reginae, kaktusy karłowate Sulcorebutia i roślina Haworthia attenuata można zimować na zimno i mają podobne wymagania co do podłoża i podlewania.

Mini ogród z kaktusami w szklanych kaktusach

Jednak wszystkie układy kaktusowe mają jedną zasadniczą wadę: przesadzanie jest znacznie trudniejsze. Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni roślin podczas wykopów. Jeśli to zadanie jest dla Ciebie zbyt czasochłonne i trudne, możesz posadzić poszczególne kaktusy w mini doniczkach, a następnie ułożyć je w florarium. Doniczki są następnie „ukrywane” warstwą ozdobnego piasku. Hobbystyczny ogrodnik może w razie potrzeby wymienić pojedyncze rośliny i błyskawicznie stworzyć nową aranżację. W tym przypadku kaktusy i sukulenty są wyjmowane co miesiąc i indywidualnie zanurzane w wodzie.

Czy jako solista w mini ogrodzie, czy jako element egzotycznej aranżacji w donicy: kaktusy wszędzie dobrze układają się. W serii zdjęć zebraliśmy dla Ciebie kolejne przykłady pomysłowego projektowania.

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami z piaskiem do projektowania florarium

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami żwirowa ziemia florarium

Mini ogródek z kaktusowymi soczystymi doniczkami terakota niebieski

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami pojemnik na jajka doniczki mini

Mini ogród z sukulentami kaktusów w ogrodzie do sadzenia pni

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami piaskowym wystrojem weselnym

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami kompozycjami kwiatowymi mchem

Mini ogród z sukulentami kaktusów tworzy pomysły na florarium ślub

Mini ogródek z kaktusowymi sukulentami w drewnianym pudełku mchu

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami ogród skalny w stylu japońskim

Mini ogród z sukulentami kaktusów w stylu Feng Shui

Mini ogród z kaktusowym soczystym ogrodem pustynnym ogrodem

Mini ogród z kaktusami sukulenty florarium kamienie żwir pustynny ogród

Mini ogród z piaskowymi sukulentami kaktusów

Mini ogród z pomysłami na soczyste kaktusy

Mini ogród z sukulentami kaktusów tworzącymi pomysły na filiżanki herbaty

Mini ogród z kaktusowymi sukulentami pomysły na dekorację stołu ślub na pustyni