Dom i ogród

System nawadniania w ogrodzie – pomocne warianty i wskazówki

system nawadniania w ogrodzie-podlewanie-kwiaty-proste-sadzenie-pielęgnacja

Zielony ogród ma niebiański i relaksujący efekt. Duże znaczenie ma jednak również odpowiednia pielęgnacja, a podlewanie odgrywa ważną rolę, zwłaszcza latem. Aby można było to zrobić łatwiej i szybciej, systemy nawadniające są bardzo korzystne. Niezależnie od tego, czy chodzi o opryskiwacze, prysznice do ręcznego nawadniania, czy całe systemy zautomatyzowane – praca jest znacznie uproszczona dzięki szerokiej gamie technologii. To System nawadniania w ogrodzie to wspaniała alternatywa nie tylko dla większych ogrodów. Nawet jeśli nie masz wystarczająco dużo wolnego czasu na ręczne podlewanie ogrodu. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu niektóre z najbardziej odpowiednich opcji.

System nawadniania w ogrodzie – kiedy podlewać?

system nawadniający w ogrodzie system tryskaczowy-tani-trawnik-zielony

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju nawadniania używasz, odpowiedni czas ma ogromne znaczenie dla wszystkich wariantów. Podobnie jak w przypadku podlewania ręcznego, tak samo automatyczny system nawadniania w ogrodzie nawadnianie w czasie gorącego obiadu nie ma sensu. Woda odparowuje szybciej niż może zostać wchłonięta i zmagazynowana przez ziemię. Szkodzi również roślinom. Doznasz szoku ze względu na duże różnice temperatur, ponieważ liście są bardzo gorące, a woda jest zimna. Najlepiej więc wybrać wieczór na podlewanie. Gleba ma wtedy wystarczająco dużo czasu do następnego południa, aby zmagazynować świeżą wodę.

System nawadniania w ogrodzie – z odpowiednim źródłem wody

system nawadniania w ogrodzie-beczka-deszczowa-pomysł-oczywiście-nawadnianie-pompa

Nawadnianie wodą z kranu może być dość drogie. I chociaż automatyczny system nawadniania w ogrodzie może drastycznie zmniejszyć zużycie, z pewnością nie zaszkodzi szukać dodatkowych opcji, aby obniżyć koszty. Po pierwsze, możesz rozważyć w tym celu fontannę. Istnieją różne rodzaje studni, które różnią się między innymi sposobem wiercenia i wielkością. Jeśli studnia jest dla Ciebie zbyt skomplikowana, możesz po prostu ustawić beczkę na deszczówkę. Możesz kopać je w ziemi, jak chcesz, ale nie musisz. Rynna deszczowa jest następnie podłączona do beczki i przy każdym deszczu zbiera się w niej woda. Można wtedy bezpłatnie podlewać ogród i jednocześnie korzystać z dowolnego systemu nawadniającego w ogrodzie. Woda deszczowa jest też znacznie lepiej tolerowana przez rośliny niż woda z kranu, która została oczyszczona chemią.

Pompa

system-nawadniający-w-ogrodowej-pompa-deszczowa-bez-deszczowa

Aby jednak móc korzystać ze studni lub wody deszczowej, potrzebna jest pompa, która łączy źródło wody z systemem nawadniającym. Posiada wąż ssący, który pobiera wodę ze źródła. Po podłączeniu węża ogrodowego możesz łatwo podlewać rośliny w ogrodzie ręcznie lub automatycznie za pomocą systemu nawadniającego w ogrodzie.

System zraszaczy

system-nawadniający-ogród-trawnik-zraszacz-wskazówki-duży-ogród

System zraszania to najprostszy, prawie całkowicie automatyczny wariant do nawadniania. Wąż jest po prostu podłączony do zraszacza i zaczyna się sztuczny deszcz, dzięki czemu zraszacz może poruszać się tam iz powrotem pod wpływem ciśnienia wody w celu zwilżenia większego obszaru. Ten system nawadniania w ogrodzie jest prawdopodobnie najtańszy, ale ma tę wadę, że musisz być obecny przynajmniej po to, aby woda płynęła i ponownie ją wyłączyć. W większym ogrodzie zraszacz musi być regularnie przesuwany lub kilka zraszaczy musi być połączonych ze sobą. Zraszacze jako system nawadniający w ogrodzie można również dobrać w zależności od kształtu ogrodu. W związku z tym są takie, które lepiej nadają się do ogrodu kwadratowego i takie, które lepiej nadają się do ogrodu okrągłego.

Nawadnianie kroplowe

system-nawadniający-w-ogrodowym-kroplówce-wąż-nawadniający-warzywny

Nawadnianie kropelkowe do ogrodu jest szczególnie praktyczne w przypadku łóżek. Zarówno kwiaty jak i warzywa nawilżane są bezpośrednio u nasady iw odpowiedniej ilości. Zapewnia to niezwykle ekonomiczne nawadnianie, a zatem jest bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska niż na przykład zraszacze. Dzięki temu systemowi nawadniającemu woda nie rozpryskuje się w ogrodzie, dzięki czemu unika się wilgotnych elewacji, a nawet irytujących rozprysków wody na oknach. Równie słabo nawilżone są części nadziemne rośliny. Zapobiega to ich spaleniu, a ryzyko ataku grzybów jest również znacznie zmniejszone. Jeśli kwietnik znajduje się na zboczu, nie stanowi to problemu dla nawadniania kropelkowego, pod warunkiem, że używasz modelu wysokiej jakości. Strome lokalizacje nie stanowią już problemu!

Rośliny doniczkowe i żywopłoty

system nawadniania-rośliny ogrodowe-doniczka-sadzarka-nawadnianie kroplowe

Żywopłoty, a nawet rośliny doniczkowe można również doskonale podlewać dzięki nawadnianiu kroplowemu. Możesz podlewać ilość w zależności od potrzeb danej rośliny, zapewniając w ten sposób bujny wzrost i zapierające dech w piersiach kwiaty. Rośliny ułożone w rzędy są specjalnie nawilżane przez ten system nawadniania w ogrodzie. Utrudnia to również tworzenie się chwastów, więc dzięki najnowszym technologiom również będzie to utrzymywane w granicach. Dzięki niektórym systemom rośliny doniczkowe mogą być również nawożone w tym samym czasie, co nawadnianie. Prawidłowa ilość i odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi okresami nawożenia są przez system perfekcyjnie realizowane.

Innowacyjny system nawadniania trawnika

system-nawadniający-ogród-podziemny-trawnik-innowacyjna-roślina

Nawadnianie kropelkowe jest również oferowane specjalnie do trawnika. System instalowany jest pod trawnikiem, co eliminuje problem parowania. Ten praktyczny system nawadniania w ogrodzie jest nie tylko skuteczny, ale także przyjemny, ponieważ możesz korzystać z trawnika nawet podczas podlewania. Meble ogrodowe i inne rzeczy nie muszą być za każdym razem przestawiane. Gleba nawilżana jest bezpośrednio u korzeni trawnika, czyli dokładnie tam, gdzie trawa tego potrzebuje.

Cyfrowa kontrola nawadniania

nawadnianie-system-ogród-cyfrowy-wodociąg-ustawienia-rośliny

Jeśli potrzebujesz w pełni zautomatyzowanego systemu nawadniania w ogrodzie, komputery nawadniające są doskonałym rozwiązaniem. Za jego pomocą z łatwością ustawisz czas trwania, częstotliwość i dokładną godzinę, dzięki czemu Twoja obecność nie będzie już potrzebna, gdy nadejdzie pora podlewania ogrodu. Dodatkowo oszczędzasz w ten sposób cenny czas bez konieczności rezygnowania z zielonego i przyjemnego ogrodu. Wybierając komputer upewnij się, że jest to model wodoodporny. Ponieważ kran, do którego podłączony jest komputer, znajduje się głównie na zewnątrz, w przeciwnym razie mógłby zostać uszkodzony przez deszcz i musiałby być usuwany za każdym razem przy złej pogodzie.

Komputer z czujnikiem wilgotności

system-nawadniający-ogród-nowoczesny-graeser-staw-lilia-wodna-żwir

Cyfrowa kontrola nawadniania jest szczególnie przydatna podczas wakacji. W tym czasie musisz martwić się o swoje rośliny i musisz zatrudnić kogoś na czas, a może nawet na swój koszt. Wiele komputerów do automatycznego systemu nawadniania w ogrodzie może być również wyposażonych w czujnik wilgoci. W ten sposób do komputera są przesyłane ważne informacje o wilgotności gleby, dzięki czemu komputer może ocenić, kiedy należy ponownie podlewać. W ten sposób można cudownie uniknąć nadmiernego podlewania.

System nawadniania zimą

system-nawadniający-ogród-utrzymania-wskazówki-wilgotna-gleba-żywopłot-trawnik

Ponieważ zimą nawadnianie nie jest konieczne, należy również przygotować do tego cały system nawadniający w ogrodzie. Przede wszystkim woda do ogrodu musi być wyłączona. Linie, które są na zewnątrz lub w których woda może zamarznąć zimą, należy otworzyć i spuścić wodę. W przeciwnym razie rury mogą pęknąć. Systemy zintegrowane z gruntem powinny być również pozbawione wody. Zarówno pompy, jak i inne urządzenia należy przechowywać w suchym miejscu, aby nie uległy uszkodzeniu w zimnych porach roku. Jeśli masz beczkę na deszcz, należy ją również opróżnić, aby nie pękła z powodu zamarzniętej wody. Dowiedz się więcej o swoim systemie nawadniającym w ogrodzie. Aby być po bezpiecznej stronie, przeczytaj ważne wskazówki dotyczące „kwater zimowych” w instrukcji obsługi.