Dom i ogród

Sadzenie w pionie – 19 kreatywnych pomysłów i wskazówek dotyczących ogrodnictwa w pionie

Pionowe sadzenie pionowe ogrodnictwo ściana wewnętrzna roślin

Sadzenie pionowe oferuje rozwiązanie oszczędzające miejsce, jeśli chcesz posadzić mieszkanie lub ogród, ale nie ma wystarczająco dużo miejsca. Pozwala to na kreatywne upiększanie i projektowanie ścian wewnętrznych, zewnętrznych i balkonu. Pomysły na ogród wertykalny są po prostu nieskończone i bez problemu można je wykonać samemu. W tym artykule zebraliśmy wiele wspaniałych pomysłów na projekty DIY, które zainspirują Cię do rozpoczęcia prac ogrodniczych w pionie.

Sadzenie pionowe w mieszkaniu

pionowe-sadzenie-wewnątrz-drut-pionowy-ogród

Zielone rośliny w mieszkaniu tworzą naturalną atmosferę i nadają wnętrzu świeżości. Jednak doniczki i donice zwykle zajmują zbyt dużo miejsca na podłodze i zaczynają przeszkadzać. Mając ogród wertykalny, zapraszasz naturę do swojego domu bez poświęcania dostępnej przestrzeni. Można to wykorzystać do zaprojektowania ścian roślinnych, które wyczarują zieloną oazę we własnych czterech ścianach.

pionowe-sadzenie-ściana-roślin-zrób-to-sam

Ogrodnictwo wertykalne jest szczególnie popularne w miastach, ponieważ spełnia marzenie o ogrodzie w mieście. Na obszarach miejskich dostępna przestrzeń jest zwykle ograniczona, dlatego należy zacząć szukać alternatyw oszczędzających miejsce. Bez wątpienia najlepszym miejscem na wertykalny ogród we wnętrzu jest ściana. Można na nim wieszać doniczki, tworzyć małe ogródki ziołowe, a nawet sadzić byliny i rośliny jednoroczne.

pionowe-sadzenie-w-ścianie-rury-miedziane

Istnieje wiele różnych opcji sadzenia pionowego w domu. Z jednej strony możesz samodzielnie wykonać ścianę roślinną, używając materiału takiego jak drewno lub stalowa siatka. W ten sposób można łatwiej przymocować do niej małe doniczki z roślinami i wyczarować ogród wertykalny. Jeśli chcesz urozmaicić mieszkanie, możesz samodzielnie wykonać te kolorowe kosze wiszące. Wymaga to kolorowego sznura, który jest splatany lub wiązany przy użyciu popularnej techniki. Wiszące kosze możesz zawiesić na miedzianej rurce i samodzielnie stworzyć kreatywny pionowy ogród na ścianie.

Zbuduj pionowy ogród sam w domu

pionowe-sadzenie-doniczki-gliniane-domowy-ogród

Dla rzemieślników, którzy lubią wykonywać nowe projekty DIY, polecamy ten pionowy ogródek ziołowy, który może pomieścić do dwudziestu doniczek. W tym celu w podłużnych deskach drewnianych wykonuje się za pomocą wiertarki odpowiednie wgłębienia na doniczki, które zawiesza się za pomocą sztywnej liny. Nie jest to trudne zadanie dla majsterkowiczów.

pionowe-sadzenie-wiszący-ogród-wewnątrz

Wiszący ogród wertykalny to wizualna atrakcja każdego pomieszczenia. Do tego projektu ponownie wykorzystuje się deski drewniane, ale o znacznie mniejszych wymiarach. Ponadto w tym przypadku słoje murarskie zastępują doniczki i stanowią świetną alternatywę. Zamiast otworów odprowadzających wodę można wyłożyć słoiki kamieniami.

nasadzenia-w-pionie-salon-mały-ogród

Sadzenie pionowe może odświeżyć każde pomieszczenie w domu. Jeśli Twój salon potrzebuje naturalnego akcentu, możesz sam zrobić ten prosty wertykalny ogród. W tym projekcie „zrób to sam” trzy piękne metalowe wiadra są posadzone i przymocowane do starych drzwi szafy za pomocą trzech haczyków ściennych. Kreatywny pomysł na nasadzenie w naturalnym wnętrzu.

pionowe-pomysły-nasadzenia-wewnątrz-kuchni-okna

Kuchnia może również skorzystać z wertykalnego ogrodu. W ogrodzie ziołowym zawsze masz pod ręką potrzebne zioła podczas gotowania. Ponieważ większość ziół zwykle potrzebuje dużo światła, zalecamy w miarę możliwości sadzenie w pionie przed oknem.

Pionowe sadzenie na zewnątrz

kreatywne-pionowe-pomysły-nasadzenia-fasada

Z wertykalnego ogrodu może skorzystać nie tylko dom, ale także teren na zewnątrz. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, możesz również rozważyć nasadzenia w pionie. Można nim upiększyć ogrodzenie, taras, a nawet elewację domu.

Wskazówka: do sadzenia elewacji potrzebny jest odpowiedni system nawadniający, aby rośliny zawsze mogły być zaopatrywane w wodę.

pionowe-sadzenie-ściana-roślin-sukulenty

Jeśli chcesz sam stworzyć kreatywny pionowy ogród, możesz „namalować” obraz z sukulentów. Rośliny zimozielone są sadzone w odpowiedniej skrzynce i wyłożone drucianą siatką. Następnie wykonuje się odpowiednią ramę lub po prostu używa się starej ramki na zdjęcia i gotowa jest naturalna dekoracja ścienna na ścianę zewnętrzną.

pionowe-sadzenia-krataki-drewno-kwiaty

Ogrody wertykalne to świetne perełki na tarasy i balkony. Dzięki kratce wykonanej z drewna i desek możesz samodzielnie wykonać pionowy ogród i obsadzić go wybranymi przez siebie kwiatami i roślinami. Jeśli umieścisz rury PCV z otworami odprowadzającymi wodę w środku konstrukcji, możesz samodzielnie wykonać dla nich osobny system nawadniający.

pionowe-sadzenie-drewniane skrzynki-doniczki-ogrodzenie

Za pomocą skrzynek na kwiaty ułożonych w szachownicę można zaprojektować kreatywne pionowe rośliny na ogrodzeniu ogrodu. Taka aranżacja pozwala kwiatom i roślinom rosnąć w powstałych szczelinach i tworzy piękny efekt.

Wskazówka: zamiast kupować wiele skrzynek na kwiaty, możesz użyć do tego projektu starych drewnianych palet lub drewnianych skrzynek.

pionowe-sadzenie-zielona-ściana-ogród

W przypadku sadzenia pionowego w ogrodzie możesz również samodzielnie zbudować samodzielną ścianę. Do tego potrzebne jest drewno do ramy, a także siatka druciana. W zależności od wielkości ściany można przymocować do niej różne gliniane doniczki za pomocą drutu i posadzić według uznania. Jeśli doniczki są umieszczone blisko siebie, możesz nawet stworzyć kreatywny ekran prywatności dla ogrodu.

Pomysły na upcykling w ogrodnictwie pionowym

wertykalne-sadzenie-zioło-ogrodowe-drewniane skrzynki

Zamiast drogich materiałów możesz użyć starych rzeczy do sadzenia w pionie. Palety euro, pudełka na wino, stare regały i inne meble lub przybory kuchenne można poddać recyklingowi i przywrócić do nowego życia.

pionowe-nasadzenia-drewniana-paleta-pionowy-ogród

Palety drewniane to jeden z najpopularniejszych pomysłów na upcykling do ogrodu. Pozwala to na samodzielne budowanie różnych mebli i dekoracji, a ogród wertykalny nie jest wyjątkiem. Sam decydujesz, czy drewnianą paletę wypełnisz ziemią i posadzisz, czy po prostu przymocujesz do niej kilka doniczek.

pionowe-sadzenie-ogrodowe-drabina-kreatywna

Jeśli nie możesz samodzielnie zbudować ogrodu wertykalnego, możesz użyć starej drabiny. Schody idealnie nadają się do sadzenia w pionie i można na nich postawić skrzynki na kwiaty, małe doniczki i piękne ozdoby.

kreatywny-pomysł-pionowy-sadzenie-komoda

Zamiast wyrzucać starą komodę, możesz zamienić ją w kreatywną dekorację ogrodu. W tym celu ustaw komodę w ogrodzie i wypełnij ją ziemią. Otwieraj szuflady etapami, aby stworzyć ten wspaniały efekt wodospadu.

plastikowe-butelki-ściana-roślinna-zrób to sam

Jeśli chcesz poddać recyklingowi butelki dla zwierząt domowych, zalecamy stworzenie z nich zielonej ściany. Aby to zrobić, butelki można napełnić ziemią i zawiesić na sznurku. To nasadzenie w pionie jest idealne na ogrodzenie lub ścianę zewnętrzną.

pionowy-nasadzenie-ogrodnictwo-wiszące-organizator

Wiszący schowek na drzwi z kieszeniami może również pełnić funkcję wertykalnego ogrodu. W tym celu poszczególne kieszenie wypełnia się odpowiednią glebą, a następnie układa ziołami i pojedynczymi roślinami. Efekt – sadzenie w pionie przy niższych kosztach.