Dom i ogród

Sadzenie starych naczyń: w ten sposób można stworzyć mini ogródek w filiżankach, czajniczkach i tym podobnych

Masz stare, zużyte naczynia, które chciałbyś poddać recyklingowi? Mamy kilka pomysłów na sadzenie starych naczyń. Stwórz mini ogród w filiżankach, miseczkach do zupy i czajnikach i stwórz pomysłową dekorację ze starych rzeczy do swojego domu i ogrodu.

Sadzenie starych naczyń: w ten sposób można zamienić porcelanowe filiżanki w doniczki

Stare kubki sadzą mini ogród z kwiatami i roślinami do ogrodu skalnego

Stare naczynia można szybko i łatwo przekształcić w doniczki. Potrzebujesz następujących materiałów:

 • jedna lub więcej filiżanek (ze spodkami)
 • alternatywnie: nieużywana miska zupy lub czajniczek
 • wiertło z wiertłem ceramicznym lub diamentowym wiertłem drążonym lub workami na rośliny
 • podkładka (np. deska drewniana)
 • Taśma papierowa
 • Ropa naftowa
 • nożyczki
 • Nasiona kwiatów / młode rośliny / bulwy
 • Podłoże

Porcelanowe filiżanki i czajniczki posadzone na starych naczyniach

Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, w jaki sposób można stworzyć piękny mini ogród ze starej porcelany:

1. Dobry drenaż jest bardzo ważny, aby woda mogła spływać i nie tworzyła się zalanie. Jeśli to możliwe, możesz spróbować wywiercić małe otwory w dolnej części kubków. Aby to zrobić, nałóż dużą ilość nafty na wnętrze i na zewnątrz kubka. Powierzchnia powinna być całkowicie mokra. Następnie przyklej kawałek papierowej taśmy w miejscu, w którym chcesz wywiercić otwór. Pracuj wiertłem ceramicznym i przewiercaj porcelanowe naczynia przy niskim nacisku i najniższej prędkości. Dokładnie opłucz naczynia i pozwól im wyschnąć. Sprawdź powierzchnię pod kątem pęknięć. Wyłóż spód każdej filiżanki cienką warstwą ekspandowanej gliny. Zapobiegnie to zapychaniu się małych otworów ziemią i zapewni, że podłoże nie przecieka podczas podlewania.

Pomysły na dekoracje w stylu shabby chic ze starymi filiżankami

2. Jeśli porcelana jest zbyt cienka lub krucha, do każdego kubka można włożyć małą torebkę z roślinami. Wypełnij worek do sadzenia ziemią i włóż młode rośliny.

3. Wybierz odpowiednie kwiaty lub rośliny. Na przykład zioła bardzo dobrze rosną w workach z roślinami. Sukulenty radzą sobie z bardzo małą ilością ziemi i wody, dlatego nadają się do sadzenia filiżanek. W filiżankach do herbaty można również wystawiać pojedyncze rośliny cebulowe, takie jak krokusy lub żonkile, jako soliści. Jeśli chcesz posadzić miskę na zupę, powinieneś wybrać rośliny, które dobrze się dogadują. Zioła takie jak koperek, majeranek i pietruszka bardzo dobrze współgrają. Rozmaryn i bazylia lub oregano i szałwia nadają się również do mieszanej kultury. Dopasowane kombinacje kwiatów to magiczne dzwonki i trojeść lub werbeny i pelargonie.

Sadzenie starych naczyń, malowanie filiżanek i dekorowanie sukulentami

4. Napełnij do połowy filiżankę, czajniczek lub miskę zupy podłożem (ziemią do kwiatów, specjalną ziemią do ziół i ziemią do kaktusów na sukulenty), a następnie włóż kwiaty, sukulenty lub inne wybrane przez siebie rośliny. Przykryj korzenie ziemią.

Sadzenie starych naczyń: rośliny do mini ogrodu

Posadź czajniki roślinami pnącymi

Zioła i sezonowe kwiaty to prawdziwa klasyka wśród roślin do mini ogrodu. Ale są też alternatywy, na przykład:

 • Mini sukulenty. Mini-sukulenty to młode rośliny, które mają 1 rok i maksymalnie 6 cm wysokości. W centrach ogrodniczych sprzedawane są zestawy 20 lub 30 sztuk w drewnianych skrzynkach.
 • Kwitnąca roślina okrywowa. Rośliny płożące są łatwe w pielęgnacji, radzą sobie z niewielką ilością wody i mają przede wszystkim płytkie korzenie (nie potrzebują więc głębokiej doniczki). Istnieją na przykład dwa rodzaje dzwonków: dzwonek w kształcie gwiazdy, dzwonek dywanowy.
 • Pełzające drzewa iglaste podobnie jak różne drzewa iglaste okrywowe nadają się również do sadzenia starych naczyń. Takimi są np. plaster kamienia, jałowiec dywanowy czy karłowate kuliste drzewo życia.
 • Kaktusy to prawdziwi ocaleni, którzy również poczują się komfortowo w małych filiżankach.
 • Tyllandsia również bardzo dobrze rozwijają się w kubkach, które można wypełnić ozdobnym piaskiem.

Co mogę zrobić ze starymi naczyniami? Zamień czajnik w doniczkę

Zrób sobie dekoracje ogrodowe i posadź czajniczek letnimi kwiatami

Wywierciłeś już dziury, napełniłeś pojemnik gliną i podłożem oraz posadziłeś młode rośliny, bulwy lub nasiona. Teraz nadszedł czas, aby urozmaicić stare potrawy. W tym celu można dowolnie pomalować porcelanowe naczynia. W sklepach rzemieślniczych można znaleźć specjalne farby do porcelany, których nie trzeba wypalać. Farby akrylowe nadają się również do malowania porcelanowych filiżanek, czajników i sosów. Nie są odporne na ścieranie i nie nadają się do użytku na zewnątrz.

Użyj starych naczyń jako dekoracji ogrodu.Posadź czajnik

Filiżanki, sosjerki i miski mają owalny kształt i ich malowanie może być trudnym zadaniem. Dlatego początkujący mogą używać szablonów. W sklepach rzemieślniczych dostępne są liczne samoprzylepne szablony w stylu vintage. Wystarczy nałożyć szablon na czysty, suchy kubek, a następnie posmarować go farbą płaskim pędzelkiem. Następnie pozwól farbom wyschnąć i ostrożnie usuń szablon.

Sadzenie starych naczyń Wskazówki dotyczące dekoracji ogrodowych na lato

Alternatywnie można ozdobić stare naczynia techniką serwetkową. W ten sposób szybko i łatwo tworzy się piękne wzory kwiatowe, które nadają potrawom wygląd vintage. Nawet jeśli są produkowane masowo, kubki i talerze wyglądają bardzo podobnie do znalezisk z pchlego targu.

Stare naczynia sadzą miskę zupy z kwiatami

Jeśli jest to stary zestaw naczyń, niektóre części mogą się zepsuć lub zgubić. Na szczęście styl mix-and-match jest modny. Możesz łączyć filiżanki i spodki z różnych zestawów.

Co zrobić z filiżankami kawy Możesz sadzić stare filiżanki do kawy

Sadzenie filiżanki z sukulentami Pomysły na dekoracje ogrodowe

Posadź stare naczynia i wystaw je na ogrodowym stole

Sadzenie starych naczyń z ziołami i sukulentami

Pomysł na dekoracje ogrodowe ze starych naczyń

Pomysły na sadzenie starych naczyń na dekoracje ogrodowe w stylu shabby chic

Czajniki do malowania i sadzenia

Posadź stare naczynia, pomaluj czajnik i stwórz mini ogród z letnimi kwiatami

Stare czajniki w śródziemnomorskim ogrodzie

Stare naczynia do dekoracji roślin ze starymi rzeczami

Sadzenie naczyń porcelanowych

Stare naczynia sadzą dekoracje ogrodowe w stylu shabby chic, które kwitną