Dom i ogród

Sadzenie, pielęgnacja i cięcie eukaliptusa w doniczkach lub donicach: tak to działa!

Drzewo eukaliptusowe słynie z intensywnego aromatu i niebiesko-zielonych liści o srebrnym połysku. Drewno pochodzi z Australii i dlatego uważane jest za roślinę kochającą słońce i ciepło. Istnieją jednak również odmiany odporne na zimę, które dobrze rozwijają się w tym kraju jako roślina doniczkowa. Jak posadzić eukaliptusa w doniczce i odpowiednio o niego dbać, ujawniamy w artykule.

Eukaliptus w doniczce – przyciąga wzrok do wnętrz i na zewnątrz

Niebiesko-zielone liście eukaliptusa ze srebrnym połyskiem

Wyjątkowy wygląd rośliny eukaliptusowej sprawia, że ​​jest chętnie wybierana na balkonach, tarasach i w mieszkaniu. W zasadzie jest to drewno, ale egzotyczna roślina uprawiana jest zarówno jako drzewo, jak i krzew. To, jaką formę wzrostu przyjmie roślina, zależy głównie od cięcia.

Który eukaliptus jako roślina doniczkowa?

Eucalyptus gunnii cydr guma eukaliptusowa w doniczce na tarasie

Na całym świecie istnieje ponad 600 gatunków eukaliptusów. Podczas gdy drzewa eukaliptusowe tworzą całe lasy w Australii, tylko kilka gatunków rozwija się na naszych szerokościach geograficznych ze względu na różnice klimatyczne. Najpopularniejszym podgatunkiem w tym kraju jest muszka eukaliptusowa lub nadal znana jako Eucalyptus gunnii. Uprawiana zarówno na zewnątrz, jak i w pojemnikach. Najpopularniejsze odmiany to Eucalyptus gunni ‘Azura’ i ‘Silverana’.

Gatunki eukaliptusa, które rozwijają się w doniczce Lemon eukaliptus citriadora

Inne popularne gatunki to eukaliptus cytrynowy (Eucalyptus citriodora) i eukaliptus czerwony (Eucalyptus ficifolia). Pierwsza słynie z intensywnego cytrusowego zapachu, a druga urzeka pięknymi czerwonymi kwiatami.

Chcąc trzymać roślinę w domu lub na balkonie lub tarasie należy pamiętać, że większe ilości jej liści są trujące dla psów i kotów. Powodem tego są olejki eteryczne zawarte w liściach. Więc umieść eukaliptusa w doniczce poza zasięgiem zwierząt.

Znajdź odpowiednią doniczkę

Roślina eukaliptusowa w dużej kostce

Wybór odpowiedniej doniczki ma kluczowe znaczenie dla rośliny eukaliptusowej, zwłaszcza jeśli pozostanie w doniczce. Powinien mieć dobry drenaż, ponieważ otwory drenażowe odprowadzają nadmiar wody z gleby i zapobiegają nadmiernemu podlewaniu. Młode rośliny można najpierw sadzić w mniejszej doniczce i w razie potrzeby przesadzać raz w roku, najlepiej wiosną.

Ponieważ eukaliptus ma bardzo długie korzenie, roślina potrzebuje wysokiej doniczki lub wiadra. Objętość idealnego naczynia musi być dwa razy większa niż naczynie hodowlane.

Kiedy i jak sadzić eukaliptus w doniczce?

Nasiona eukaliptusa z drzewa

Rozmnażanie odbywa się przez siew, ponieważ sadzonki są niezwykle trudne do ukorzenienia. Nasiona mogą dojrzewać na drzewie przez rok lub dłużej, ale można je zbierać, jeśli łatwo się dzielą. Oryginalne australijskie nasiona można również znaleźć w specjalistycznych sklepach.

Najlepiej wysiać nasiona w połowie lutego. Eukaliptus nie toleruje zaburzeń korzeni, dlatego stosuje się trenażery korzeni (długie doniczki) i glebę wolną od torfu. Jeśli to możliwe, upewnij się, że ziemia jest wystarczająco ciepła. W celu optymalnego założenia sadzonki powinny być sadzone w docelowym miejscu do połowy lata.

Tak to działa krok po kroku:

Sadzenie eukaliptusa w doniczce kroki

1. Schłodź nasiona. Włóż torebkę z nasionami do lodówki i pozostaw tam nasiona na dwa miesiące. Nazywa się to stratyfikacji i pomaga wydostać nasiona z fazy uśpienia i zachęcać do kiełkowania.

Stratyfikacja odtwarza okres uśpienia, który występuje w zimie, więc nasiona wracają do życia i kiełkują po wyjęciu z lodówki.

2. Zasiej nasiona późną zimą. Nasiona eukaliptusa należy wysiewać w doniczkach w pomieszczeniu na kilka tygodni przed ostatnimi spodziewanymi przymrozkami. Więc siew powinien odbyć się w połowie lutego.

3. F.Napełnij doniczki torfowe ziemią doniczkową. Użyj porowatej gleby doniczkowej o wysokiej zawartości perlitu, aby zapewnić dobry drenaż. Ważne jest również, aby używać doniczek torfowych, które można przesadzać z sadzonkami, ponieważ eukaliptus nie reaguje dobrze na przesadzanie.

4.. Zasadź nasiona. Posyp kilka nasion na ziemię doniczkową w każdej doniczce torfowej. Przykryj każdą doniczkę lekką szczyptą piasku ogrodniczego. Dzięki temu nasiona będą na miejscu i będą ciepłe i wilgotne podczas kiełkowania.

5. Regularnie spryskuj nasiona. Po przykryciu nasion piaskiem spryskaj je wodą, aby mogły osadzić się w glebie. Gdy nasiona kiełkują, spryskuj glebę codziennie lub dwa razy, aby podłoże było równomiernie nawilżone.

6. Utrzymuj nasiona w cieple. Umieść garnki w ciepłym miejscu, np. B. w ogrzewanej szklarni lub na lodówce. Możesz również postawić doniczki na poduszce grzewczej, aby utrzymać je w cieple podczas kiełkowania.

7. Odetnij najsłabsze sadzonki. Ponieważ zasadziłeś wiele nasion w każdej doniczce, może wykiełkować więcej niż jedna sadzonka. Zbadaj każdą doniczkę i znajdź największą, najgrubszą i najzdrowszą sadzonkę. Użyj wysterylizowanych nożyczek, aby odciąć słabsze sadzonki do poziomu gruntu.

8. Przesadź sadzonki. Spróbuj przesadzić sadzonki w środku lata. Do tego czasu sadzonki miały wystarczająco dużo czasu, aby się osiedlić. Wyższe temperatury o tej porze roku są również idealne do wynoszenia eukaliptusa na zewnątrz.

Właściwa lokalizacja

Mała roślina eukaliptusa w słonecznym miejscu

Aby eukaliptus mógł w pełni rozwinąć swoją świetność, potrzebuje odpowiedniej lokalizacji. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz idealne miejsce dla eukaliptusa powinno być słoneczne i ciepłe. Roślina bardzo dobrze znosi bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zimą dopuszczalne są również niższe temperatury, jeśli roślina dostanie wystarczającą ilość światła. Jeśli będzie za mało światła słonecznego, liście znikną. Ale bądź ostrożny – w idealnych warunkach terenowych roślina eukaliptusowa rośnie bardzo szybko na wysokość.

Wskazówki dotyczące sadzenia eukaliptusa w wiadrze

Eukaliptus w wiadrze może stać na zewnątrz na balkonie lub tarasie od maja do października. Tam roślina nie tylko przyciąga wzrok, ale jej zapach może również odstraszać komary. Roślina musi być dobrze chroniona przed wiatrem, więc najlepiej miejsca na ścianie domu.

Eukaliptus lubi dużo światła, więc musisz umieścić roślinę w miejscu, które otrzyma co najmniej 8 do 10 godzin jasnego światła słonecznego dziennie. Podobnie rośliny eukaliptusowe uprawiane w pomieszczeniach powinny być trzymane w pobliżu okna, które otrzymuje dużo światła słonecznego.

Jaka gleba dla eukaliptusa w wiadrze?

Jaka gleba dla eukaliptusa w doniczce

Specjalna gleba doniczkowa doskonale nadaje się jako podłoże dla eukaliptusa w doniczce. Idealna gleba jest piaszczysto-gliniasta, świeża, uboga w składniki odżywcze i ma pH od 5 do 6. Doniczka lub wiadro muszą również mieć dobry drenaż, ponieważ roślina jest wrażliwa na nasiąkanie wodą. Warstwa keramzytu dobrze sprawdza się jako warstwa drenażowa do wiadra.

Właściwa pielęgnacja eukaliptusa w doniczce

Eukaliptus jako wskazówka dotycząca pielęgnacji roślin doniczkowych

W zasadzie eukaliptus jest bardzo mało wymagającą rośliną. Jeśli jest posadzony w ogrodzie, poza corocznym przycinaniem, nie jest wymagana żadna uwaga ze strony ogrodnika. W doniczce lub wannie roślina potrzebuje trochę więcej opieki. Podziękuje ci piękną sukienką z liści. Poniżej podsumowujemy wszystko, co dotyczy właściwej pielęgnacji.

Jak wlać eukaliptus do garnka?

Eukaliptus w doniczce Wskazówki dotyczące pielęgnacji i lokalizacji

Eukaliptus w doniczce potrzebuje dużo wody. W okresie wegetacyjnym, który trwa od maja do października, należy zawsze dbać o to, aby gleba nie wysychała. Kula korzeniowa musi być zawsze wilgotna. Do podlewania najlepiej nadaje się woda odwapniona (przefiltrowana) lub deszczówka. Zimą również nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby, ale ilość wody może być mniejsza. Ponieważ roślina nie toleruje nasiąkania wodą, podłoże powinno lekko wyschnąć przed każdym podlewaniem.

Użyźniać

Eukaliptus w doniczce na balkonie

Drzewo eukaliptusowe preferuje glebę ubogą w składniki odżywcze, więc nie wymaga dużego nawożenia. Optymalnym rozwiązaniem jest nawóz o powolnym uwalnianiu.

Czy muszę przesadzać roślinę??

Rośliny eukaliptusowe w glinianych doniczkach z siatki drucianej

Gatunki eukaliptusa, takie jak Eucalyptus gunnii, które są uprawiane w doniczkach i doniczkach, rosną wolniej niż inne gatunki, ale wciąż mogą wykazywać wzrost o 40 cm rocznie. Dlatego należy przesadzać roślinę doniczkową co roku, w pierwszych latach nawet dwa razy w roku.

Pokrojony eukaliptus

Krzew eukaliptusowy w doniczce prawidłowo tnie końcówki

Ponieważ drzewo eukaliptusowe rośnie bardzo szybko, przycinanie jest niezbędne. W porównaniu z innymi rodzajami eukaliptusa, eukaliptus mustgum rośnie wolniej, osiągając od 40 do 50 cm rocznie.

Eukaliptus w doniczce należy przycinać raz lub dwa razy w roku. Optymalny czas na przycinanie większych drzew przypada po zimie. W trakcie tego procesu wszystkie martwe pędy są odcinane, a gałęzie rosnące poprzecznie są skracane. Nie wolno ci wcinać się w korzenie.

Cięcie korygujące kształt można wykonać w dowolnym momencie. Aby to zrobić, w razie potrzeby po prostu przycinasz długie pędy. W efekcie roślina rośnie coraz bardziej krzaczasto, co ucieszy każdego hobbystę.

Jak hibernuje eukaliptus??

Eukaliptus w doniczce jako roślina doniczkowa trzymaj wskazówki dotyczące lokalizacji

Uważa się, że eukaliptus gumowy jest odporny do -15 stopni. Niemniej jednak roślina powinna zimować w pomieszczeniu. W kwaterach zimowych musi być bardzo lekki, inaczej roślina zareaguje zrzucaniem liści.

Choroby i szkodniki

Eukaliptus w wiadrze z martwymi liśćmi dlaczego

Z reguły eukaliptus jest wolny od poważnych problemów chorobowych i szkodników. Zawarte w nim olejki eteryczne i intensywny zapach powstrzymują większość szkodników. W przypadku braku wody roślina może stać się podatna na mszyce lub wełnowce. Eukaliptus prawie nigdy nie jest dotknięty chorobami.

Jeśli spełnione są optymalne warunki siedliskowo-glebowe, a roślina dostanie odpowiednią ilość wody, poradzi sobie dobrze.

Co pasuje do eukaliptusa w wiadrze?

Co sadzić eukaliptus w wiadrze

Ze względu na szybki wzrost i dużą bryłę korzeniową eukaliptus często sadzi się sam w donicach. Ponieważ cięte gałązki są bardzo trwałe, można z nich tworzyć piękne aranżacje.

Pomysły na dekoracje z liśćmi eukaliptusa

Udekoruj swoje mieszkanie gałązkami eukaliptusa

Pokrojony eukaliptus może być przechowywany w wazonie do 10 dni. Dlatego jest często stosowany we florystyce. Różne projekty DIY, takie jak wieńce na drzwi, wymagają świeżych lub suszonych liści eukaliptusa. Można go również wykorzystać do wykonania pięknych kompozycji kwiatowych, dlatego coraz więcej panien młodych decyduje się na połyskujące liście do swojego bukietu ślubnego.