Dom i ogród

Rośliny wodne do akwarium – właściwy wybór i pielęgnacja

Rośliny wodne do akwariów małe-ryby-wysokie-niskie-rośliny

Tak piękne jak ryby i inne zwierzęta, trudno nazwać akwarium, jeśli nie ma w nim roślin. ten Rośliny wodne do akwarium służą nie tylko do dekoracji, ale są również wykorzystywane przez jej mieszkańców. Powstaje jednak pytanie, które rośliny nadają się do dekoracyjnego akwarium, a które należy wybrać z dużego wyboru. Ponieważ odpowiednie nasadzenie akwarium musi być regularnie zmieniane, temat ten jest interesujący nie tylko dla początkującego, ale również dla bardziej doświadczonego akwarysty. Zwłaszcza jeśli chodzi o ogólną dekorację domowego akwarium, odpowiedzi nie da się jednoznacznie sformułować.

Jak zapewne pamiętają starsze pokolenia akwarystów, zdarzało się, że zadanie to było rozwiązywane po prostu. Znanych było tylko około dziesięciu Rośliny wodne do akwarium. Należały do ​​nich wodorosty z najbliższej rzeki, Ludwigie, Vallisneria i inne. Obecnie jednak pojawia się coraz więcej roślin z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Specjalistyczna literatura dla akwarystów wymienia od 300 do 400 gatunków Rośliny wodne do akwarium opisane.

Rośliny wodne do akwariów: wędkarski raj

Rośliny wodne do akwariowej dżungli czującej 240 litrowe naczynie

Jak wiadomo, akwaria, a więc także akwaterraria, paludaria, baseny, kombinacje akwariów i szklarni i inne są wykorzystywane do różnych celów. Z tego powodu istnieją również różne rodzaje Rośliny wodne do akwarium niezbędne, duże i małe, wodne i bagienne, które nadają się do cienia lub dużej ilości światła. Jednak jeden wymóg jest niewątpliwie taki sam i obowiązek. Wszystkie rodzaje akwariów potrzebują roślin wodnych. Z tego powodu wszystkie próby wykorzystania roślin domowych do akwarium kończą się niepowodzeniem, bez względu na to, jak bardzo kochają wilgoć. Tylko niewielka część ogromnej różnorodności roślin wodnych (6000 gatunków) nadaje się do akwarium i nie wszystkie z nich mogą być całkowicie pod wodą przez długi czas.

„Rio”, „Madagaskar” czy…? Skąd oni pochodzą Rośliny wodne do akwarium 

rośliny wodne-akwarium-Vesicularia-dubyana-Jawa mech

Gdzie są Rośliny wodne do akwarium stwierdzają również, że potrzebują warunków swojej ojczyzny. ten Rośliny wodne do akwarium pochodzą głównie z krajów tropikalnych i subtropikalnych. Z tego powodu w większości przypadków potrzebują temperatury od 18 do 35 stopni. W naszych naturalnych wodach rzadko występują rośliny, które nadają się również do akwarium. Więc kiedy spojrzysz na szeroką gamę zagranicznych Rośliny wodne do akwarium Powinieneś wcześniej upewnić się, że możesz zaoferować im niezbędne warunki, jakie mieliby w swoim kraju ojczystym. Jeśli rośliny nie otrzymają tych warunków, zachorują i ostatecznie umrą. Niestety nawet doświadczeni akwaryści często nie przestrzegają tej zasady. Wreszcie właściciele akwarium wybierają rośliny w oparciu o przestrzeń, jaką mają zajmować w akwarium. Niektórzy akwaryści, którzy znają z doświadczenia osobliwości różnorodności roślin w wodzie, wolą same wyjmować kombinacje Rośliny wodne do akwarium podczas gdy inni wolą postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w specjalistycznych książkach.

Jak wybrać rośliny wodne do swojego akwarium??

rośliny-akwariowe-Aponogeton-madagascariensis-trellis roślina

Przy wyborze  Rośliny wodne powinny nie tylko brać pod uwagę swoje biologiczne wymagania dla środowiska, ale także inne rzeczy.Często przy wyborze Rośliny wodne do akwarium Zwracamy uwagę tylko na walory dekoracyjne, świadomie lub intuicyjnie, większość właścicieli akwariów przy wyborze roślin bierze pod uwagę jedynie ich walory dekoracyjne. Oczywiście ważne jest, aby wziąć pod uwagę cechy zewnętrzne, a także rozmiar, który odpowiedni Rośliny wodne do akwarium można osiągnąć, aby pamiętać. To z kolei powinno być skoordynowane z wielkością Twojego akwarium. Ważne jest również, aby ocenić ulistnienie roślin i w związku z tym ich przezroczystość, która zależy od tego, jak daleko światło może dotrzeć do niższych warstw i czy będzie można zobaczyć rośliny w tle. Równie ważne jest, aby ocenić szybkość wzrostu poszczególnych roślin i zastanowić się, jak je połączyć pod względem kształtu i koloru. Jeśli nie jest to przestrzegane, niektóre rodzaje Rośliny wodne do akwarium zaczynają gnębić innych, przez co słabsi mogą zginąć.

Na dnie i w wodzie akwarium króluje prawdziwa dżungla

wodne-akwarium-Aponogeton-boivinianus-Ludwigia-repens-Broadleaf-Hygrophila-Corymbosa-Crypts-Anubias-Nana-Petite-Aponogeton-Crispus

Przy wyborze Rośliny wodne do akwarium szczególnie ważne jest, aby ocenić wzajemny wpływ ryb i roślin. Ponieważ wśród ryb jest wiele gatunków, które się nimi żywią lub po prostu wyciągają z ziemi te ze słabszym systemem korzeniowym. Dlatego może się zdarzyć, że będziesz musiał usunąć z akwarium niektóre rośliny lub niektóre ryby. W akwariach dekoracyjnych rośliny i ryby również muszą być dopasowane pod względem ilości. Jeśli masz raczej mało ryb, to też ilość składników odżywczych dla nich Rośliny wodne do akwarium być niewystarczające. Wykorzystują kał, który są wydalane przez ryby po trawieniu. Natomiast przy zbyt dużej ilości ryb konieczne będzie częstsze czyszczenie akwarium, gdyż zwiększy się również ilość odchodów.

Mieszkańcy Aqua cieszą się czystą świeżą wodą

akwarium-wysokie-szklane-roślin-akwarium

Jednym z najważniejszych wymagań dla prawidłowego rozwoju Rośliny wodne do akwarium to ilość i jakość światła. Obejmuje to również czas świecenia akwarium w ciągu dnia. Nie zapominaj, że rośliny na wolności żyją w zupełnie innych warunkach. Chodzi o skład wody, gruntu i światła. Dlatego często może się zdarzyć, że dobrana zgodnie z właściwościami dekoracyjnymi Rośliny wodne do akwarium nie dogadujesz się dobrze. Ale jest też rozwiązanie tego problemu. W tym celu akwaryści stosują różne natężenia światła lub dodatkowe źródła światła lub zapewniają więcej cienia dla niektórych rodzajów roślin. Pomimo tych możliwości improwizacji, Rośliny wodne do akwarium być tak dobrane, aby znajdowały się blisko źródła światła w zależności od ich potrzeb. Głębokość wody i jej właściwości są również ważne dla niektórych gatunków roślin.

Morski krajobraz z roślinami o różnej wysokości

piękne-podwodne-akwarium-krajobrazowe

Trochę Rośliny wodne do akwarium, jak Echinodorus osiris, E. portoalegrenisis i inne, mają trudności z przetrwaniem w głębokiej wodzie, zwłaszcza gdy są małe i młode. Gatunki takie występują naturalnie tylko w płytkich wodach. Są też gatunki, takie jak Cryptocoryne aponogetifolia, które z kolei nie czują się dobrze w płytkich wodach lub preferują warunki bagienne (Ehinodorus i inne). Jest to szczególnie widoczne, gdy akwarium nie jest odpowiednio oświetlone, czy to sztucznym, czy naturalnym światłem.

Ważną rolę odgrywa dla nich również jakość wody Rośliny wodne do akwarium główną rolę. Nie powinno być zbyt kwaśne, zbyt twarde ani zbyt świeże. Zwróć uwagę, że wszyscy mieszkańcy wspólnego akwarium powinni czuć się komfortowo i że tak naprawdę nie mieszkają razem na wolności, ale tylko w określonych obszarach ekologicznych.

Rośliny wodne do akwariów służą nie tylko do dekoracji

małe-duże-kamienie-rośliny-aqua-zielone

Stanowią ważną część złożonego, biologicznego systemu. Oddają do wody tlen i absorbują rozpuszczone w wodzie substancje z łańcucha pokarmowego ryb, martwe liście i inne, stabilizują ważne parametry wody, takie jak zawartość kwasów i zasad, czyli wartość pH. Do Rośliny wodne do akwarium możesz również określić warunki akwarium. Pokazują, czy światła jest za dużo, czy za mało, czy nagromadziło się za dużo substancji organicznych i inne rzeczy.

Początek: rodzaje i ważne wskazówki

-faliste-nożyczki-do-roślin-wodnych

Jeśli dopiero zaczynasz projektować swoje akwarium, możemy Ci zaproponować kilka Rośliny wodne do akwarium polecić. Najbardziej niewymagający Rośliny wodne do akwarium to mech jawajski (Vesicularia dubyana). Ta roślina, która zewnętrznie przypomina pomieszane, ciemnozielone nisze, charakteryzuje się tym, że radzi sobie z cieniem i jest mało wymagająca. Nie trzeba go sadzić w ziemi, ponieważ nie ma korzeni.

Vesicularia dubyana (mech jawajski)

Vesicularia-dubyana-nadaje się-do-akwarium

W grupie paproci podwodnych najbardziej się przystosowują Rośliny wodne do akwarium paproć jawajska (Microsorum pteropus). Ta roślina również nie ma korzeni i nie potrzebuje bazy odżywczej. Dzięki ozdobnym korzeniom, ryzoidom (quasi-korzeniom) z łatwością trzymają się kamieni i muszli małży.

Vesicularia Montagnei 

Vesicularia-Montagnei-Boże Narodzenie-Mech) kultura wodna

Różne rodzaje Elodea mogą służyć jako rośliny pionierskie. Z tego rodzaju w sklepach można kupić przedstawicieli czterech gatunków botanicznych. Są to Elodea, Egeria, Lagarosifon i Hidrilla. Na pierwszy rzut oka wszystkie Elodea wyglądają bardzo podobnie. Te Rośliny wodne do akwarium składają się z długich łodyg z drobnymi listkami. Zarówno łodygi, jak i liście są zielone. Przy silnym oświetleniu i wystarczającym odżywieniu podłoża mikroelementami u niektórych gatunków mogą wystąpić czerwone przebarwienia. Zdarza się również, że kwitną. Te kwiaty są malutkie i wyrastają ponad powierzchnię wody.

Kolejna ciekawa i przydatna grupa Rośliny wodne do akwarium są hydrofilami. W przeciwieństwie do Elodea do tej grupy należą rośliny o różnym wyglądzie. W sklepach dostępnych jest do dziesięciu rodzajów, z których każdy ma inny kształt i kolor. Są roślinami bagiennymi, więc ich końcówki wyrastają z akwarium i mogą dalej rosnąć w powietrzu. Kształty i rozmiary liści tego Rośliny wodne do akwarium są bardzo zróżnicowane. Są duże liście o gładkiej krawędzi, przypominające liście cytryny, a także te z pofałdowanym brzegiem, cienkie, krótkie i wydłużone, przypominające wstążki. Aby rośliny hydrofilowe dobrze się rozwijały, muszą być sadzone w ziemi.

akwarium-z-małymi-dużymi-kamieniami-piękne-rybki

rośliny-wodne-akwarium-drewno-alpejskie-ryby

podwodna-dżungla-z-małą-rybkami

Czysta woda-drzewa w kształcie-rośliny-małe-ryby

zbiornik-wodny-z-dziwnymi-roślinami

dwurodzajowe-aqua-zielone-duże-małe-kamienie

Cryptocoryne-aponogetifolia-rośliny wodne-aqua-piasek

podwodne-polne-kamienie-zielone-rośliny

mini-akwarium-szkło-czerwona-ryba-cienka

kilku-gatunkowe-rośliny-słodkowodne

lawa-kamień-zielony-turecki-niebieski-wodny

japońska-akwarium-w kształcie-kamienna-podłoga

wnętrze-aquascape-z-pięknymi-roślinami-wodnymi-do-akwarium-

jasno-zielone-góry-akwarium-bez-ryb

zielone-liany-bez-ryby-woda-slodkie

narożniki-plan-piękne-akwarium-ciemne-kamienie

Echinodorus-roślina-wodna-słodkowodna-akwarium

coco-igloo-dom-rybny-akwarium

niebieska-ryba-duża-długa-roślinna-aqua

rodzaje-roślin-wodnych-akwarium

kamienie-akwariowe-zielono-czerwono-bez-ryb

rośliny-akwariowe-bez-ryby-woda

akwariowe-rośliny-akwarium-szerokie-słodka-woda

Akwarium-krajobraz-góry-bez-ryb

akwarium-narożne-małe-pomarańczowe-białe-ryby

akwaria-rośliny-zielone-bez-zwierząt

aqua-rośliny-ryba-zielona-woda-duża

aqua-kształt-czarne-kamienie-rośliny