Dom i ogród

Rośliny egzotyczne do ogrodu – Bugenwilla (potrójny kwiat)

Rośliny egzotyczne bugenwilla-trojaczki-drzewo-duże-różowe-kwiaty

Bugenwilla to jedna z najpopularniejszych roślin pnących w cieplejszych krajach. Roślina ma swój pierwotny dom w Ameryce Południowej i została odkryta w XIX wieku podczas wyprawy francuskiego nawigatora Louisa Antoine Comte de Bougainville, a następnie wprowadzona do Europy. Nadal nazywane są bugenwillami, bugenwillami, bugenwillami lub potrójnym kwiatem. Trojaczki są piękne i bardzo efektowne ze względu na ich bujne przylistki egzotyczne rośliny. Lubią ciepło, dlatego w krajach, w których w chłodne miesiące temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza, najlepiej sadzić je w doniczkach.

Bugenwilla – egzotyczne rośliny w projektowaniu ogrodów

Rośliny egzotyczne bugenwilla-potrójny kwiat-czerwony-wspinacz-ogród-pergola

Dzięki bugenwilli możesz stworzyć na tarasie prawdziwy południowy raj. Jest łatwa w pielęgnacji, a dzięki szybko rosnącym i jasnym kwiatom jest bardzo popularna jako roślina pnąca w krajach śródziemnomorskich. Często można je zobaczyć na ogrodzeniach i elewacjach domów.

Rośliny egzotyczne w doniczkach

Rośliny egzotyczne bugenwilla-trojaczek-krzew-terakota-doniczka-taras-balkon

Kwiat trójlistkowy jest bardzo piękny nawet jako roślina doniczkowa. Niestety nie jest mrozoodporny. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo hibernowała. Musi być umieszczony w chłodnym, ale niezbyt ciemnym pomieszczeniu. Nie martw się, jeśli liście bugenwilli wypadną zimą – wiosną odrosną. W Niemczech dominującym gatunkiem jest bugenwilla glabra, która jest również gatunkiem najbardziej odpornym. Jest to właściwie jedyny gatunek oferowany jako roślina doniczkowa. Toleruje niższe temperatury i kwitnie na fioletowo.

Obecnie znanych jest około 17 gatunków bugenwilli

Rośliny egzotyczne bugenwilla-trojaczek doniczka roślina-różowe-kwiaty-terakota-doniczka-ogród

Niektóre rodzaje bugenwilli, takie jak Bougainvillea spectabilis, dorastają do 6 metrów wysokości. Gatunki nadal różnią się kolorem i kształtem kwiatów. Białe, fioletowe, różowe czy czerwone – bugenwilla zawsze przyciąga wzrok.

Właściwa pielęgnacja potrójnego kwiatu

Rośliny egzotyczne bugenwilla-potrójny kwiat-różowy-wspinacz-pergola-ogrod-rattan meble

Bugenwilla rośnie dość szybko na słonecznym miejscu. Tworzy długie wąsy i dlatego potrzebuje kraty jako wsparcia. Liście mogą szybko wypaść po ulewnych deszczach. Idealne miejsce to miejsce, w którym roślina jest chroniona przed deszczem, a jednocześnie dostaje dużo światła słonecznego.

Bugenwilla nie potrzebuje zbyt dużo wody

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-trojaczek-kwiat-różowy-żelazny-balustrada-roślina-wspinaczka

Rośliny nie trzeba podlewać, ale jeśli dostanie się za mało wody, wypadają nie tylko zielone liście, ale i kolorowe przylistki. Najlepiej, jeśli korzenie są tylko lekko wilgotne. To stymuluje proces wzrostu przylistków.

Nawożenie bugenwilli 

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-trojaczek-kwiat-cegła-dekoracja-ściana-różowe-kwiaty

Aby uzyskać dużo przylistków o pięknych kształtach i kolorach, roślinę należy nawozić raz w tygodniu. Nie zapomnij o prawidłowym przycięciu. Jest to szczególnie ważne po zimie i może dać bugenwilli nową energię wzrostu.

Bugenwilla jako akcent w projektowaniu ogrodów

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-potrójny-kwiat-drzewo-kwiat-łuk-czerwony

Z drzew bugenwilli można stworzyć piękny śródziemnomorski ogród. Możesz dostosować wzrost rośliny, aby roślina utworzyła pożądany kształt.

Utwórz ekran prywatności za pomocą bugenwilli

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-trojaczek-kwiat-prywatność-ekran-białe-ogrodzenie-czerwone-kwiaty

Jak już wspomniano, bugenwilla rośnie bardzo szybko w dobrych warunkach. Potrafi szybko wspiąć się na ogrodzenie i stworzyć gruby ekran z długimi wąsami.

Bugenwilla jako roślina żywopłotowa

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-trojaczek-kwiat-białe-ogrodzenie-krzew-fioletowe-kwiaty

Przy odrobinie większego przycinania i wysiłku bugenwilla może przekształcić się w piękny żywopłot. Możesz stworzyć ścianę kwitnącą na pożądanej wysokości z niektórymi gatunkami, które rosną jak krzew.

Bugenwille można łączyć z innymi kwiatami

egzotyczna-roślina-bugenwilla-trojaczek-kwiat-fioletowy-geranium-czerwone-kwiaty

Potrójny kwiat jest łatwy do sadzenia z innymi rodzajami kwiatów i krzewów. Tworzy to piękne kolorowe kompozycje, jak pokazano na zdjęciu, w którym bugenwilla łączy się z geranium.

Zazieleniaj fasadę bugenwillami

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-tryplet-kwiat-domek-wspinacza-front-czerwony-fioletowy

Różne rodzaje bugenwilli można oczywiście ze sobą łączyć. Bugenwilla może mieć białe, różowe, fioletowe, czerwone, pomarańczowe lub żółte przylistki. Możesz więc pięknie zazielenić fasadę pnącymi roślinami bugenwilli w różnych kolorach.

Rozmnażanie bugenwilli 

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-potrójny kwiat-fasada zazielenianie-rośliny-pnące-czerwony-kwiat-krata

Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki, których niestety czasami nie da się bardzo łatwo ukorzenić. Hormony ukorzeniające (kwas indolilomasłowy) mogą być stosowane w celu zapewnienia pomyślnego przebiegu procesu. Sadzonki zielne są zwykle łatwiej ukorzenione niż te, które są bardziej zdrewniałe.

Potrójne kwiaty nadają się szczególnie do zazieleniania pergoli

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-trojaczek-kwiat-biały-różowy-kwiaty-pergola-ochrona przed słońcem

Podobnie jak inne elementy ogrodowe, które zapewniają ochronę przed słońcem, pergola jest wynalazkiem z krajów południowych. Dzięki roślinom pnącym bugenwille na pergoli zawsze możesz cieszyć się gęstym cieniem w ogrodzie.

Przylistki bugenwilli jako elementy dekoracyjne

egzotyczna-roślina-bugenwilla-trojaczek-kwiat-tort-dekoracja-bukiet-ślubny-dekoracja-ślubna

Z przylistków bugenwilli wyłaniają się wspaniałe bukiety kwiatów czy dekoracje stołów. Dekoracja ślubna z wysokich liści bugenwilli zawsze wygląda szykownie i świeżo, ponieważ promienna kolorystyka rośliny pięknie kontrastuje z tradycyjną bielą na wesele.

Udekoruj łuk ślubny bugenwillami

egzotyczna-roślina-bugenwilla-trojaczek-kwiat-ślub-dekoracja-łuku

Jeśli chodzi o dekoracje ślubne, nie możesz się pomylić, jeśli ozdobisz również łuk ślubny przylistkami bugenwilli. Egzotyczne rośliny, takie jak trójlistkowe kwiaty, zawsze przyciągają wzrok i dlatego są idealnym wyborem, jeśli chcesz stworzyć idealne tło do wesela w stylu śródziemnomorskim.

Bonsai Bugenwilla 

egzotyczne-rośliny-bugenwilla-tryplet-kwiat-drzewa-bonsai-różowe-liście

Jeśli masz mało miejsca w ogrodzie lub w domu, a nadal chcesz cieszyć się pięknem potrójnego kwiatu, to bugenwilla bonsai będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Pielęgnacja, jakiej wymaga bugenwilla bonsai, jest taka sama jak w przypadku konwencjonalnej rośliny.

Podziwiaj piękne „kwiaty” bugenwilli Bonsai przez lata z odpowiednią opieką

egzotyczna-roślina-bugenwilla-tryplet-kwiat-bonsai-fioletowy-kwiat-zielona-doniczka