Dom i ogród

Przesadzanie roślin domowych – prosty przewodnik i praktyczne wskazówki dotyczące zdrowego wzrostu

Przesadzanie roślin domowych w białych ceramicznych doniczkach ułożyło zielone rośliny w salonie

Światło dzienne wiosny i lata jest jak paliwo rakietowe dla roślin. Dlatego w tym momencie możesz przesadzić swoje rośliny doniczkowe. Zwykle rosną na dwa różne sposoby. Pierwsza dotyczy liści i kwiatów starszych roślin. W drugim korzenie rosną pod ziemią i są w większości niewidoczne. Tak więc późna zima lub wiosna to odpowiednie pory roku, kiedy chcesz przesadzić swoje rośliny doniczkowe. W zależności od wymagań dotyczących przeszczepu masz kilka opcji.

Przesadzanie roślin domowych – fakty, które warto poznać

ładnie wyglądająca doniczka do przesadzania roślin domowych o rustykalnym wyglądzie mieszkania

Korzenie zwykle podtrzymują cały zielony wzrost nad ziemią. Czasami z tego powodu musisz przesadzić swoją roślinę doniczkową do większej doniczki. Stara doniczka będzie wąska, a nowa da więcej miejsca na te korzenie. Tak więc zdrowe korzenie pomagają stworzyć zdrową roślinę. Skorzystaj z naszych instrukcji podczas przesadzania roślin, aby stworzyć przyjemną atmosferę w swoim domu.

Wypełnij większą doniczkę ziemią doniczkową dla zielonych roślin na zewnątrz, aby uniknąć brudu

W związku z tym w miarę wzrostu rośliny należy przenosić do większych pojemników. Jeśli nie ma już miejsca na korzenie rośliny, można je przywiązać do doniczki. Oznacza to, że korzenie rośliny kurczą się i tworzą ciasno upakowaną masę, która hamuje wzrost. Najbardziej oczywistą tego oznaką jest to, że na powierzchni gleby widać już korzenie. W takim przypadku wyciekną z otworu spustowego w dnie garnka.

odpowiedni czas, jeśli chcesz przesadzić rośliny domowe

Jeśli wydaje się, że roślina zatrzymuje wzrost lub go spowolniła, prawdopodobnie jest przywiązana do doniczki. Jeśli roślina jest mała, najlepiej odwrócić doniczkę na bok i wyjąć roślinę z pojemnika. Przede wszystkim spójrz na korzenie. Czy są zwinięte na dnie garnka? Jeśli tak, to zdecydowanie czas na przesadzenie. Sadzonki produkowane przez rośliny mogą przepełniać doniczkę i dlatego muszą być rozdzielone i rozmnażane w osobnych pojemnikach.

Kiedy należy przesadzać rośliny domowe??

Fazy ​​przesadzania roślin domowych ostrożnie usuwaj je z doniczki, aby zapewnić zdrowy wzrost

Jeśli Twoja roślina właśnie wróciła do domu z centrum ogrodniczego, pozwól jej dostosować się do nowego środowiska przez kilka tygodni przed przesadzeniem. Rośliny są zwykle w szoku, dopóki nie przystosują się do nowych warunków oświetlenia, temperatury i wilgotności. Jeśli chcesz schować prosty plastikowy pojemnik, możesz po prostu umieścić go w donicy.

Przesadź drzewo kauczukowe z roślin doniczkowych i użyj świeżej gleby z nawozem

Młodsze rośliny, które aktywnie rosną, należy raz w roku przenosić do większych doniczek, do których wykorzystuje się również świeżą glebę. Przesadzanie dużych roślin domowych, takich jak drzewo kauczukowe lub wolno rosnące rośliny, można wykonywać co dwa lata. Zauważasz to, gdy wydają się wyrastać z doniczek lub wydają się być ciężkie od góry.

kolorowa doniczka na sukulenty w pokoju pozwala rosnąć w komfortowej temperaturze pokojowej

Kiedy roślina kwitnie, możesz być pewien, że będzie szczęśliwa w swojej doniczce. Przy przesadzaniu roślin zielonych dobrze jest zrobić to na początku fazy aktywnego wzrostu. Przesadzanie roślin domowych kwitnących zimą powinno odbywać się wczesną jesienią po okresie odpoczynku.

Przesadzaj rośliny domowe krok po kroku

Umieść 1-centymetrową warstwę węgla aktywowanego na dnie doniczki i usuń starą ziemię

Najlepszym sposobem na wyjęcie rośliny z oryginalnego pojemnika jest odwrócenie jej na bok i ostrożne wyjęcie z doniczki. Jeśli roślina się nie poruszy, być może trzeba będzie postukać dnem doniczki o twardą powierzchnię, aby rozluźnić starą glebę. W przeciwnym razie możesz również użyć kielni lub noża, uważając, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Pająki przesadzają rośliny z systemem korzeniowym i przewracają glebę na bok

Przede wszystkim najlepiej spróbować delikatnie poluzować bryłę korzeniową. Możesz strząsnąć nadmiar ziemi doniczkowej, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych korzeni. Użyj ostrych nożyczek, aby usunąć brązowe, czarne lub widocznie uszkodzone korzenie. W przypadku silnie ukorzenionych roślin lub jeśli planujesz przebudować na większą donicę bez przesadzania, odetnij do 3/4 masy korzeni, zaczynając od spodu i boków rośliny.

Odetnij bryłę korzeniową na dnie plastikowego pojemnika i wyrzuć ją

Jako nowy pojemnik najlepiej wybrać czystą nową doniczkę o średnicy nie większej niż 2 centymetry większą niż stary dom twojej rośliny doniczkowej. Zbyt dużo miejsca spowalnia normalny i zdrowy wzrost, a także może prowadzić do gnicia korzeni.

Napełnij plastikowy pojemnik ziemią doniczkową i nawozem

Jeśli sadzisz w pojemniku bez drenażu, zalecamy umieszczenie warstwy węgla aktywowanego o grubości około 1 cm na dnie doniczki. Niektórzy ogrodnicy zalecają warstwę kamyków na dnie doniczki, aby poprawić drenaż. Nie jest jednak jasne, czy to pomoże. Dopóki garnek jest opróżniany, wykluczamy kamyki. Następnie na dnie doniczki umieszcza się warstwę świeżej ziemi doniczkowej, tak aby podstawa rośliny znajdowała się około cala poniżej krawędzi doniczki.

Co zrobić po przesadzeniu roślin doniczkowych

doniczka z drenażem i drenażem dla lepszej pielęgnacji podczas sadzenia stosować podlewanie do wiszących roślin

Po umieszczeniu rośliny w nowej doniczce napełnij ją ziemią, aż wszystkie korzenie zostaną pokryte i będzie tam wystarczająco dużo powietrza. Delikatnie skonsoliduj glebę, aby upewnić się, że nie ma kieszeni powietrznych. Uważaj jednak, aby nie zmiażdżyć delikatnych korzeni. Na początek możesz lekko podlać ziemię doniczkową, aby nowa gleba była wilgotna, ale nie zanurzaj jej całkowicie w wodzie.

podlewanie ziemi doniczkowej w osobnym wiadrze dla lepszej pielęgnacji rośliny w doniczce

Jak wspomniano powyżej, rośliny mają tendencję do przechodzenia w fazę szoku po przesadzeniu. Jednak nie martw się tym, ponieważ jest to całkowicie normalne. Rośliny mogą wydawać się uschnięte i spragnione. Uważaj jednak, aby nie podlewać przez około tydzień po przesadzeniu.

pomysły-na-doniczki-z-sizalu-i-innych-materiałów

Zapewni to zagojenie korzeni uszkodzonych podczas przesadzania. W okresie rekonwalescencji przenieś rośliny w chłodniejsze, zacienione miejsce. Większość ziemi doniczkowej zawiera nawóz. Aby uniknąć nadmiernego nawożenia i uszkodzenia rośliny, możesz przestać nawozić na około 6 tygodni po przesadzeniu.