Dom i ogród

Prowadnica bram garażowych: Indywidualny wygląd dzięki wysokiej jakości okładzinie drzwi

Bramy garażowe często mają opinię nudnych i niezbyt nowoczesnych. Zwłaszcza skrzydło drzwi może przyciągać wzrok lub być powodem do odwrócenia wzroku. Kto wejdzie do garażu, będzie patrzył na ten element świadomie lub nieświadomie. Im większy obszar, tym bardziej wartościowy powinien wyglądać. Wielkość skrzydła drzwi wynosi zwykle około 5 metrów kwadratowych. Standardowe wymiary to 2375 × 2000 mm, 2500 × 2125 mm i 3000 × 2125 milimetrów. W przypadku garażu dwustanowiskowego powierzchnia do oglądania może być znacznie większa, często od 4500 × 2125 mm do 5000 × 2250 mm. Jeśli obok siebie znajduje się kilka garaży, obszar widzenia odpowiednio się zwiększa. Ważną rolę odgrywa kolor, wzór i ogólny wygląd. Tym ważniejsze jest, aby brama wyglądała jednocześnie nowocześnie i ponadczasowo, a kolorystyka pasowała do widoku. Idealnie projekt garażu i bramy garażowej będzie współgrał z własnym domem lub innymi wejściami.

Przeprojektuj starą bramę

Przeprojektuj i upiększ stare drzwi garażowe

Każdy, kto stwierdzi, że jego stara brama garażowa nie jest już w dobrym stanie, wie, że można to zmienić na różne sposoby. Nowoczesne bramy garażowe najczęściej wykonywane są ze stali lub drewna. Tutaj np. farba może się odkleić po kilku latach. Natomiast w przypadku skrzydeł drzwiowych z tworzywa sztucznego kolor blaknie i w zależności od materiału powierzchnia z czasem staje się krucha.

Jeśli wygląd bramy garażowej już się nie podoba, nie trzeba jej od razu całkowicie malować ani wymieniać.

Garaże okładzinowe z foliami – przykłady ekskluzywnego wyglądu

Folie i naklejki na bramę garażową

Ekskluzywny wygląd można uzyskać bardzo szybko dzięki wysokiej jakości i odpornej na warunki atmosferyczne folii. Szczególnie popularne są tzw. złudzenia optyczne, jeśli chodzi o pokrycie bram garażowych foliami lub zaprojektowanie ich indywidualnie. Dobrym przykładem są długie wjazdy do bram lub „zielony widok”. Folie i naklejki do garażu produkowane są w szerokiej gamie wzorów.

Żywotność naklejek jest niezwykle długa. Oznacza to, że taka folia bez problemu utrzyma się na bramie przez kilkadziesiąt lat i pozostanie bez większych uszkodzeń. Faktem jest, że naklejki są odporne na warunki atmosferyczne. Deszcz i wysokie różnice temperatur nie wpływają na filmy.

Druk foliowy lub cyfrowy

Pokrycie bramy garażowej folią druk cyfrowy

Folia Decograin (projekt: Night Oak) | Duragrain (wzór: Rusty Steel): druk cyfrowy

Kto chce ukryć swoje drzwi garażowe?, mogą na przykład zdecydować się na druk cyfrowy lub folię, aby stworzyć zupełnie nowy wygląd. Proces przypomina klasyczną naklejkę. Natomiast w przypadku druku cyfrowego motyw jest nadrukowywany bezpośrednio na bramie garażowej w złożonym procesie. Nowe bramy garażowe często można zamówić z fabryki z folią lub nadrukiem cyfrowym, co oczywiście oszczędza dużo czasu i wysiłku.

Nowoczesny design do bram garażowych: co jest teraz na czasie?

drzwi garażowe z drewna wyglądają nowocześnie elektryczne

W dzisiejszych czasach bramy garażowe są bardzo misternie zaprojektowane. Lekkie wycięcia z przeszkleniem z tworzywa sztucznego, indywidualne dekory, a nawet motywy kasetowe to tylko kilka przykładów uszlachetniania bramy garażowej. Klasyczna biel to nadal kolor, którego ludzie lubią używać. Ponadto np. antracyt w różnych odcieniach jest bardzo poszukiwany przy zamawianiu nowej bramy garażowej lub przemalowywaniu istniejącej. Coraz bardziej poszukiwany jest również szlachetny wygląd bramy garażowej o wyglądzie drewna. Niekoniecznie musi to być prawdziwe drewno. Folie lub powłoki z tworzyw sztucznych często odgrywają ważną rolę przy projektowaniu bram garażowych.

Różnorodność wzornicza bram segmentowych

Przemysłowa brama segmentowa ALR F42 firmy Hörmann nadaje się do indywidualnej zabudowy

Chociaż również klasyczne bramy skrzydłowe lub sprawdzone bramy uchylne można zaprojektować indywidualnie, obecnie można zobaczyć duży wybór motywów dla bramy segmentowej.

Mogą być ku temu dwa powody, między innymi. Z jednej strony w praktyce: W porównaniu do bram skrzydłowych lub uchylnych, bramy segmentowe otwierają się pionowo w górę. Oznacza to, że np. pojazd może zaparkować bezpośrednio przed garażem, nie uszkadzając go po otwarciu drzwi. Z drugiej strony w projekcie: Powierzchnia skrzydła drzwi, która jest elastyczna, a mimo to wydaje się być pojedynczą jednostką, oferuje wiele możliwości kreatywności.

Brama garażowa z ryflowanej cholewki ze świerku skandynawskiego (seria Hörmann LTH)

Pod względem konstrukcyjnym należy zauważyć, że brama segmentowa składa się z sekcji. Są to pojedyncze sekcje drzwi, które z kolei składają się z kilku listew. W przeciwieństwie do bramy rolowanej, nie widać listew po zewnętrznej stronie bramy, ponieważ są one pokryte cienką nakładką pełniącą funkcję tzw. poszycia zewnętrznego. Na przykład cztery listwy z nakładką mogą tworzyć sekcję. Powłoka zewnętrzna stanowi widoczną część powierzchni skrzydła, która ma być ozdobiona. Folie z motywem do takiego celu przycinane są na wymiary kształtowników w celu przymocowania uzyskanych do nich pasków.

Nowoczesna biała brama segmentowa w dwóch wariantach listwowych

po lewej: model 2500 × 2125 z listwą L (większy rozstaw listew)

po prawej: model 2500 × 2125 z listwą M (mniejszy odstęp między listwami)

Powszechną ozdobą tego typu drzwi są koraliki. Są to poziome ozdobne linie, które są wyfrezowane w powierzchni kształtowników. W zależności od wybranego rodzaju koralika tworzony jest nowy wygląd. Podczas gdy niektórzy klienci wolą drzwi z jak największą liczbą ozdobnych linii, inni wybierają te z mniejszymi lub szerzej rozstawionymi koralikami.

Jeśli chodzi o kolor, wyobraźnia i życzenia klientów zazwyczaj nie mają granic. Jednak nadal najczęściej wybieranymi wariantami kolorystycznymi są odcienie szarości lub klasyczna biel, zarówno do bram segmentowych, uchylnych, jak i roletowych.

Przykryj bramę garażową folią o wyglądzie drewna

Woodgrain (wzór cięcia piłą) i Golden Oak (Decocolor, imitacja drewna)