Dom i ogród

Proste schody zewnętrzne z drewna i żwiru: wskazówki ogrodnicze i instrukcje samodzielnego montażu

Schody zewnętrzne wykonane z drewna żwirowego proste schody ogrodowe schody ogrodowe oświetlenie zewnętrzne

Budowanie klatki schodowej w domu i przestrzeganie wszystkich wymiarów i przepisów uważane jest za wysoki poziom wykonania. Inaczej wygląda jednak z zewnętrzną klatką schodową w ogrodzie. Zwłaszcza jeśli nieruchomość nie jest na jednym poziomie, ale na zboczu, zawsze konieczne jest kilka kroków. Istnieje kilka możliwości tworzenia różnic poziomów w ogrodzie. Najczęściej kwestionowane są prefabrykowane etapy, ale są one bardzo ciężkie i nie zawsze odpowiadają optymalnie danym warunkom. Jeśli zbocze nie jest zbyt strome, w wielu przypadkach wystarczy ułożyć kamienie lub żwir na ścieżce ogrodowej. W przeciwnym razie proste schody zewnętrzne wykonane z drewna i żwiru to doskonały wariant, który można idealnie wkomponować w każdy naturalny projekt ogrodu.

Schody zewnętrzne z drewna i żwiru

Zewnętrzne schody drewniane kamyczkowe proste schody ogrodowe schody ogrodowe nachylenie ścieżka ogrodowa mulcz

Schody ogrodowe służą nie tylko do pokonywania różnic wysokości posesji, ale również dają efekt wizualny, który wpływa na cały projekt ogrodu. Rozluźnia ogólny obraz przestrzeni zewnętrznej i jednocześnie prowadzi do domu lub przez ogród. Schody powinny być wstawione harmonijnie i tworzyć atrakcyjną całość z roślinami i istniejącymi elementami w ogrodzie. Schody zewnętrzne wykonane z drewna i żwiru nadają się szczególnie do naturalnie zagospodarowanego ogrodu. Inną możliwością byłyby schody z kamienia naturalnego. Jednak jest to wyraźnie trudne do kupienia.

Sam zbuduj zewnętrzną klatkę schodową

Schody zewnętrzne wykonane z drewna żwiru proste schody ogrodowe schody ogrodowe ogród skalny nowoczesny projekt ogrodu

Jeśli chodzi o nieruchomość na zboczu wzgórza, która nie jest dłuższa niż metr, zewnętrzna klatka schodowa jest odpowiednia jako projekt remontu domu. Jeśli jednak ma być wyższy, balustrada musi zrobić przeciąg. Schody prowadzące do wejścia do domu lub do piwnicy, niezależnie od tego, czy są reprezentacyjne, czy nie, muszą być zatwierdzone i spełniać wymagania przepisów budowlanych. Z drugiej strony w przypadku prostych zewnętrznych schodów w terenie nie ma bardzo ścisłych zasad.

Schody zewnętrzne z drewna żwirowe proste schody ogrodowe schody ogrodowe taras w ogrodzie skalnym

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować zewnętrzną klatkę schodową w ogrodzie, możliwe są również materiały takie jak beton, klinkier lub bloczki z piaskowca, łupka, wapienia itp. Możliwym wariantem jest również drewno. Materiał powinien być wcześniej dobrze zaimpregnowany. Deski wykonane z modrzewia, dębu, daglezji, Bangkirai, Massaranduba i Cumaru szczególnie nadają się do użytku na zewnątrz.

Proste schody zewnętrzne z drewna i żwiru: schody z kija

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe nachylenie żywopłot na trawnik

Prawdopodobnie najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem na zewnętrzne drewniane schody w naturalnym ogrodzie są schody z kija. Charakteryzuje się prostą konstrukcją słupów, desek lub desek, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia tłuczeń lub żwir. Wędrówki po lesie są często spotykane. Rzadko wyglądają atrakcyjnie, ale wygrywają przede wszystkim prostotą i naturalnością. Należy również pamiętać, że w zależności od jakości materiał ma ograniczony termin przydatności.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe mała drabina

Jeśli zbudujesz schody z kija, musisz najpierw usunąć podłogę w wyznaczonych miejscach i stworzyć spadek. Następnie układa się deski, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia najpierw ziemią, a następnie żwirem. Stopnie powinny być dwa razy dłuższe niż wysokie, inaczej nie będą trwać. Po obu stronach można zainstalować dwa solidne drewniane słupki dla bezpieczeństwa.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe nowoczesny beton

Jeśli chcesz użyć grubych drewnianych desek do budowy schodów, powinieneś najpierw wbudować je w drewniane ramy, które pozostaną otwarte z jednej strony. Jeśli chodzi o drewno, należy pamiętać, że jest ono wietrzone i istnieje zwiększone ryzyko poślizgnięcia się podczas deszczu. Ponadto z czasem gnije, a luźne pokrycie rozprzestrzenia się, więc co roku trzeba sprawdzać stabilność stopni.

Zbuduj samodzielnie kroki ogrodowe: wskazówki

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe naturalna poręcz

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz na schody ogrodowe, musisz obliczyć odpowiednią wysokość i szerokość stopnia. Istnieje uniwersalna formuła schodów, która opiera się na ludzkiej sylwetce, a w szczególności na kroku osoby dorosłej. Optymalny wymiar stopnia to od 15 do 18 centymetrów wysokości i około 27 centymetrów stopnia. Schody z tymi stopniami są odbierane jako przyjemne. Jeśli stopnie są zbyt wysokie, jesteś zmuszony wspiąć się na górę. Jeśli są zbyt płaskie, musisz iść w górę i w dół potrójnymi krokami. Wzór na schody to: 2 x wysokość stopnia + stopień = minimum 63 i maksimum 65. We własnym ogrodzie, a zwłaszcza jeśli schody zewnętrzne nie są używane kilka razy dziennie, możesz odejść od idealnych wymiarów ze względów projektowych. Należy jednak zapewnić pewien komfort i wyeliminować ryzyko potknięcia się.

Zbuduj proste schody zewnętrzne z drewna i żwiru: Instrukcje

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe zrób to sam instrukcje porady ogrodnicze

Zanim samodzielnie zbudujesz proste schody zewnętrzne z drewna i żwiru, musisz zmierzyć różnicę poziomów, jaką schody powinny pokonać. Aby to zrobić, bierzesz sznurek lub taśmę mierniczą i rozciągasz ją tam, gdzie powinny biec schody. Ten pomiar jest niezbędny do powodzenia projektu. Idealnie wysokość stopnia wynosi 10-18 cm, a głębokość stopnia około 30 cm lub więcej. Jeśli schody również uginają się, możesz użyć własnej długości buta jako punktu wyjścia i odpowiednio zaplanować kroki.

schody zewnętrzne drewniane żwir proste schody ogrodowe wykonaj kroki ogrodowe samemu instrukcje oznacz wymiary

Kiedy już określisz wymiary stopni, możesz przygotować podstawę lub drewnianą ramę. Aby to zrobić, przycinasz deski do pożądanej wysokości stopnia i nieco dłuższej niż pożądana szerokość stopnia. Pozostają otwarte z jednej strony, a następnie są skręcane. Więc nie zapomnij o otworach na śruby.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe wykonaj własne instrukcje materiałowe kroki ramy

Przed montażem wskazane jest jednokrotne postawienie przed nią całej klatki schodowej i wyeliminowanie wszelkich utrudnień podczas samego montażu. Gdy drewniane ramy są gotowe, należy przygotować podłoże.

schody zewnętrzne żwir drewniany proste schody ogrodowe schody ogrodowe zrób to sam instrukcje nachylenie wykop ziemię

Aby stopnie były dobrze osadzone, a tym samym stabilne, należy wykopać co najmniej 10 cm ziemi o kształcie drewnianej ramy. Aby to zrobić, używasz kilofa i ostrożnie obrabiasz wierzchnią warstwę gleby na każdym kroku. Z perspektywy czasu gleba jest zagęszczana, aby z czasem nie poddawała się i nie ślizgała.

schody zewnętrzne żwir drewniany proste schody ogrodowe schody ogrodowe zrób to sam instrukcje nachylenie grunt

Przed umieszczeniem i montażem drewnianych ram zaleca się użycie poziomicy, aby z grubsza zmierzyć wierzchnią warstwę gleby, aby upewnić się, że poziomy są prawidłowe i dość proste. Z każdym krokiem trzeba wbijać się nieco głębiej w zbocze w lewo i w prawo.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe zrób to sam instrukcje młotek śrubowy

Teraz możesz nałożyć na siebie poszczególne poziomy i połączyć je. Powinieneś również użyć poziomicy, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, a kroki są proste. Poszczególne drewniane ramy są mocowane długimi śrubami lub dodatkowymi elementami łączącymi po obu stronach.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe wykonaj samemu śruby

Po umieszczeniu stopni i ich prawidłowym ustawieniu na zboczu materiał można wsypać do stopni i zagęścić. Około 10 centymetrów wypełnia się ziemią, a na wierzchu zostaje kilka centymetrów, a następnie nakładana jest warstwa żwiru.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe zrób to sam instrukcje zmierz prosto

Zaleca się przykrycie progu między wierzchnią warstwą gleby a warstwą żwiru folią do oczka wodnego lub włókniną ochronną. Zapobiega to wyrastaniu chwastów, a także zapobiega zapadaniu się kamyków.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe sprawiają, że kroki ogrodowe samemu ułóż instrukcje rozłóż folię

Podczas wypełniania stopni można najpierw ułożyć warstwę tłucznia, a następnie użyć kamyków lub ewentualnie grubo i drobnoziarnistego żwiru. Dla dodatkowej stabilności zaleca się umieszczenie ziemi, kamieni lub żwiru po obu stronach prostych zewnętrznych drewnianych schodów.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe wykonaj własne instrukcje wypełnij kamienie

Schody zewnętrzne wykonane z drewna i żwiru to stosunkowo proste zadanie ogrodnika hobbystycznego lub majsterkowicza. Jednak nawet jeśli używałeś wysokiej jakości drewna, które dobrze nadaje się do użytku na zewnątrz, powinieneś je pielęgnować raz w roku i sprawdzać, czy nadal jest stabilne. Lazura do drewna jest również obowiązkowa przed montażem schodów.

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe zrób to sam instrukcje wskazówki

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe nachylenie kamienny dom

Schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe klocki z litego drewna

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe projektowanie ogrodu mulcz

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe nachylenie krzywa trawnika

schody zewnętrzne żwir z drewna proste schody ogrodowe schody ogrodowe zintegrowane oświetlenie