Dom i ogród

Projekt ogrodu z jagodami – krzewy ozdobne dla akcentów kolorystycznych

projekt ogrodu z jagodami ciemno-zielone-liście-błyszczące-jesienne-dekoracje

Jeśli chcesz nie tylko jesienią zapewnić ogródkowi dużo koloru z przebarwionymi liśćmi, zdecydowanie powinieneś posadzić krzewy ozdobne lub małe drzewka z jagodami. Pojawiają się one właśnie o tej porze roku, kiedy wiele kwiatów już dawno przekwitło i stanowią ciekawe, kolorowe akcenty w ogrodzie. Dla Projekt ogrodu z jagodami Do dyspozycji masz najróżniejsze rodzaje krzewów i drzew ozdobnych. W tym artykule zestawiliśmy niektóre z nich, aby ułatwić Ci wybór.

Projekt ogrodu z jagodami – popularne rodzaje krzewów

projekt ogrodu z jagodami czerwono-owalno-zielono-liście-gra kolorów

Krzewy i drzewa o wyrazistych jagodach w mocnych kolorach nie są zbyt wyraziste w pozostałych porach roku. Mimo to zawsze warto łączyć je z innymi roślinami w ogrodzie. Bo jesienią naprawdę się sprawdzają, właśnie wtedy, gdy wszystkie inne rośliny chwilowo tracą na urodzie.

Projekt ogrodu z jagodami na kolory o każdej porze roku

projekt ogrodu-jagoda-krzew-pomysł-zima-kolory-czerwony-śnieg

W ten sposób zapewnisz sobie dużą różnorodność w ogrodzie. Projekt ogrodu z jagodami w połączeniu z różnymi wiosennymi i letnimi kwiatami zapewnia wystarczającą ilość jasnych i wesołych kolorów o każdej porze roku.

Jabłko

projekt ogrodu-jagody-jagody-jagody-jadalne-drobne-owoce-drzewo-owoce

Niektóre ozdobne krzewy lub drzewa utrzymują nawet swoje jagody zimą, dzięki czemu w białej porze roku nadal można cieszyć się jasnymi kolorami. Z drugiej strony jabłoń zawiera małe owoce, które mogą mieć inny kolor, a także są jadalne i smaczne. Dzięki temu idealnie nadaje się do ogrodnictwa z jagodami.

Jarzębina

ogród-jagody-jarzębiny-trujące-owoce-czerwony-kolor-na zewnątrz-pomysł na dekorację

Klasykiem wśród krzewów ozdobnych z jagodami jest jarzębina (Sorbus aucuparia). W rzeczywistości jest to bardziej niskie drzewo niż krzew. Choć sama w sobie wygląda ładnie, szczytuje jesienią, gdy ozdobiona jest pomarańczowo-czerwonymi jagodami. Jeśli zdecydowałeś się na projekt ogrodu z jagodami, jagody jarzębiny są dobrym wyborem, ponieważ są również bardzo mało wymagające.

Śródziemnomorski Ognik

ogród-jagody-pomarańcza-ognik-na zewnątrz-inspiracja

Ognik śródziemnomorski (Pyracantha coccinea) również ma jagody o ciepłych kolorach. Cieszą oko nawet do wiosny i są pomarańczowe, żółte lub pomarańczowo-żółte, w zależności od odmiany. Ponadto ognik jest rośliną wiecznie zieloną. Zimą krzew trutni nie tylko przechowuje swoje jagody, ale także liście. Jeśli więc chcesz mieć kolor w swoim ogrodzie nawet zimą, wybierz ten rodzaj krzewu ozdobnego do aranżacji ogrodu z jagodami.

Berberys jako żywopłot

projekt ogrodu z jagodami berberys-kwiaty-żółty-atrakcyjna-roślina

Pięknym krzewem, który można wykorzystać do stworzenia żywopłotu, jest berberys (berberis). Może być również używany do projektowania ogrodów z jagodami. Wydłużone jagody mogą mieć kolor czerwony lub ciemnoniebieski i pojawiać się po żółtych kwiatach.

Wspólny krzew wrzeciona w ogrodzie

projektowanie ogrodu-jagody-wrzeciono krzewów-kolor-mix-różowo-pomarańczowy

Szczególnie ciekawie ukształtowane jagody ma trzmielina zwyczajna (Euonimus europaeus). Ładne pomarańczowe nasiona są umieszczone w osłonce w kolorze koralowym, która otwiera się na cztery części. Następnie nasiona również wysuwają się na pierwszy plan i razem tworzą ładną grę kolorów. Rekompensuje to również fakt, że ten ozdobny krzew jest prawie niezauważalny przy projektowaniu ogrodu z jagodami w pozostałych porach roku.

Sadzenie rokitnika

projektowanie ogrodów-jagody-żółty-rokitnik-krzaki ozdobne-pielęgnacja

Z rokitnikiem (Hippophaerhamnoides) można znów uzyskać pomarańczowe jagody. Te również występują w obfitości i są bardzo przydatne. Krzew znany jest ze swoich właściwości leczniczych i można wykorzystać wszystkie jego części. W szczególności jagody są bogate w witaminy. Z tego powodu często wytwarza się z nich sok, syrop lub galaretkę. Dzięki temu krzewowi przyda Ci się nawet krajobraz z jagodami.

Herbata z ogródka z dziką różą

projekt ogrodu-jagody-róża-uprawa-herbata-zdrowa

Nie można zapomnieć o owocu dzikiej róży (Rosa canina), zwłaszcza jeśli szukasz użytecznego projektu ogrodu z jagodami, który nie tylko będzie ozdobny. Dzika róża jako pojedynczy krzew jest bardzo atrakcyjna i nie trzeba wspominać o tym, że z owoców można zrobić pyszną herbatę.

Projekt ogrodu z jagodami – irga

projektowanie-ogrodów-jagody-irga-liści-krzew-roślin-drzewa

Irga jest jednym z niskich krzewów ozdobnych i jest bardzo atrakcyjna nie tylko ze względu na swoje jagody i dobrze nadaje się do aranżacji ogrodu z jagodami. Ciemnozielone, błyszczące liście również bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie. Stanowią również wspaniałe tło dla jasnoczerwonych, małych jagód.

Dzierzba okrągłolistna

projekt ogrodu z jagodami akcent w kolorze baumwuerger-freuchte-huebsch

Interesujące owoce wydaje również gąsiorek okrągłolistny (Celastrus orbiculatus). Mają okrągły kształt w kolorze żółtym i po chwili pękają. W ten sposób wychodzą nasiona, które z kolei mają kolor czerwony. Ten projekt ogrodu z jagodami tworzy ciekawą kombinację kolorystyczną, która dobrze komponuje się z typowymi kolorami jesieni.

Czerwony starszy

projekt ogrodu-jagody-stary-czerwony-jesien-zbiory-owoce

Bez czarny (Sambucus racemosa) również zbiera owoce jesienią i jest świetnym wariantem do aranżacji ogrodu z jagodami. Jak sama nazwa wskazuje, są one czerwone i lekko przezroczyste. Są trujące w swoim zielonym, niedojrzałym stanie. Przyjemnie wyglądają też białe, drobne kwiatki, które ciekawie ułożone układają się w kształt parasola.

Zwykła śnieżka

projekt ogrodu-jagody-czerwone-białe-kwiaty-kule-śnieżki

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie krzew, który zachwyci Cię nie tylko jagodami, ale także atrakcyjnymi kwiatostanami, kalina pospolita (Viburnum opulus) jest doskonałym wyborem. Krzew zawdzięcza swoją oryginalną nazwę kwiatom, które ułożone są w ładne kule i latem zdobią ogród. Jesienią otrzymasz upragniony projekt ogrodu z jagodami w kolorze czerwonym.

Śnieżynki

projekt ogrodu-jagody-snowberry-biało-różowo-trzeszczący groszek-ładny akcent

Owoce śnieżycy (Symphoricarpos) utrzymują się do późnej jesieni, a nawet do zimy. Są one w kolorze białym lub jasnoróżowym. Krzew, który doskonale nadaje się do projektowania ogrodów z jagodami, znany jest również pod nazwą „Knallerbse”. Być może pamiętasz, jak dobrze się bawiłeś jako dziecko deptanie jagód?

Callicarpa

ogród-jagody-fioletowy-callicarpa-gałęzie-rośliny-pomysł

Jagody krzewu Callicarpa mają szczególnie czarujący kolor. Fioletowe owoce wyglądają niemal sztucznie i rzucają czar na wszystkich. Nie do przecenienia jest również efekt maleńkich kwiatków. Jak widać, z tym krzewem uzyskasz niepowtarzalny projekt ogrodu z jagodami, którego na pewno nie pożałujesz.

Chiński latarniowy kwiat

projektowanie-ogrodów-jagody-physalis-lampion-kwiat-żółty-misa-dekoracja

Projekt ogrodu z jagodami – Czereśnia pęcherzowa (Physalis) to nie tylko wspaniały dodatek do ogrodu. Krzew ten jest również bardzo przydatny, gdy chcesz tworzyć kompozycje z suszonych roślin. Są gatunki uprawiane w celach dekoracyjnych, inne jako owoce i warzywa.

Projekt ogrodu z jagodami -Cys wiecznie zielony

projektowanie ogrodu-jagody-cis-zimozielone-owoce-czerwone-nasiona-trujące

Cis (Taxus baccata) to wiecznie zielony krzew do aranżacji ogrodów z jagodami, który również zimą zapewnia kolor w ogrodzie. Cis rośnie bardzo nisko, ma 20 cm. Wiosną męską roślinę zdobią kwiaty. Owoce z czasem zmieniają kolor z zielonego na czerwony, tworzy się otoczka nasienna, w której znajdują się trujące nasiona.

Szakłak

projekt ogrodu-jagody-zgniłe-kolor-mix-czerwono-czarno-kulisty kształt

Z tym krzewem otrzymujesz dwa ładne kolory. Szakłak (Rhamnus frangula) może dorastać do 6 metrów wysokości, dlatego należy zaplanować nieco więcej miejsca. Z kwiatów wyrastają pierwsze zielone owoce, które następnie stają się czerwone, a gdy dojrzeją, zachwycają niebiesko-czarnym kolorem. W tym wariancie do projektowania ogrodu z jagodami często pojawia się ciekawa mieszanka kolorów, ponieważ jagody nie zmieniają koloru w tym samym czasie.

ostrokrzew

projekt ogrodu-jagody-ostrokrzew-zimozielony-kolczaste-liście

Ostrokrzew (Ilex aquifolium) jest atrakcyjny pod każdym względem. Wynika to nie tylko z atrakcyjnych czerwonych jagód, które pojawiają się jesienią. Ciemnozielone, błyszczące liście również przyciągają wzrok, co podkreślają tylko ząbkowane i kolczaste krawędzie. Zanim jagody zmienią kolor na czerwony, przechodzą przez fazę zieloną, a następnie żółtą. Ciekawostką jest to, że ostrokrzew jako wariant do aranżacji ogrodu z jagodami może żyć nawet 300 lat.