Dom i ogród

Porady ogrodnicze na zimę: na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę

Przygotuj wskazówki ogrodnicze na zimową wiosnę

Styczeń i grudzień to miesiące, w których Twój ogród przechodzi w stan hibernacji. Z nimi Porady ogrodowe na zimę możesz przygotować ogród na zimę, aby wiosną obudził się zdrowy i świeży.

Porady ogrodnicze na zimę – planowanie na wiosnę

ogrodnictwo zimą usuwanie martwych kwiatów

– W grudniu podczas krótkiego spaceru po ogrodzie zastanów się, jakie zmiany chcesz wprowadzić na wiosnę. Jeśli po pewnym czasie nadal jesteś pewien swoich pomysłów i planów, zapisz je gdzieś.

– Jeśli zauważysz złamane gałęzie po mokrym śniegu lub silnym wietrze, należy je całkowicie odciąć. Zapobiegnie to dalszemu rozdzieraniu kory.

Wskazówki ogrodnicze dotyczące wilgotnych nasion gleby zimowej

– Jeśli możesz, wysusz kałuże, które pozostaną dłużej niż kilka godzin. Unikaj chodzenia po ziemi i trawniku, gdy są wilgotne.

– Sprawdź, czy powierzchnia ziemi nie została w jakikolwiek sposób splądrowana przez ptaki. Jeśli tak, wygładź powierzchnię. Upewnij się, że nasiona w karmniku są zawsze suche i świeże. Vodelhaus idealnie powinien wisieć lub stać pod dachem.

Porady ogrodnicze na zimę – przycinanie roślin

Ogrodnictwo-porady-zima-przycinanie-drzewa-winorośli

Przycinanie drzew i krzewów to kwestia osobistego gustu. To, co niektórzy uważają za ładne, nie jest przyjemne dla innych. Przycinaj rośliny wieloletnie, które gniją lub opadają na pobocze po śmierci w zimie. Usuń liście i zwiędłe kwiaty, ponieważ gromadzą one wilgoć, a tym samym stanowią warunek wstępny dla chorób grzybiczych. Rośliny odporne i te, które będą sadzone jesienią, najlepiej przykryć kilkucentymetrową ściółką po przemarznięciu ziemi.

Porady ogrodnicze na zimę – wykorzystaj nasiona ze swoich roślin

porady-ogrodnicze-zimowe-liscie-mulcz-gleba-jesien

Nawet jeśli rośliny wieloletnie obumierają zimą, nie oznacza to, że całkowicie znikną z Twojego ogrodu. Unikaj odcinania uschniętych pędów, aby istniejące nasiona mogły wykiełkować wiosną i cieszyć się nowymi, świeżymi kwiatami i roślinami. Ptaki będą również wdzięczne za dodatkowe jedzenie, które im zostawisz.

  ogrodnictwo-wskazówki-zima-jesień-liście-gardło