Dom i ogród

Podstawy projektowania ogrodu dla początkujących – wskazówki i sugestie

Podstawy projektowania ogrodu jadalnia-drewniany-składany-stolik-krzesła-żółte-akcenty-lato

Czasami zdarza się tak, że widzimy atrakcyjną roślinę na targu kwiatowym, kupujemy ją od razu i szybko przywozimy do domu, mając nadzieję, że znajdziemy dla niej odpowiednie miejsce w naszym ogrodzie. Tak, ale nie wygląda tam tak ładnie i zauważalnie, jak się spodziewaliśmy. Jest to błąd popełniany przez wielu młodych ogrodników: nie mają planu ani projektu swojego ogrodu. Tak, muszę być szczery: aby stworzyć dobry projekt ogrodu, każdy potrzebuje trochę praktyki w ogrodzie i jest to naprawdę bardzo subiektywne. Zwłaszcza dobry projekt ogrodu stanowi różnicę między dobrze wypielęgnowanym trawnikiem a chaotycznym bałaganem. Zanim jeszcze zaplanujesz lub zaprojektujesz swój ogród, dobrze jest zapoznać się z Podstawy projektowania ogrodu zapoznać się. Dziś podsumowaliśmy dla Ciebie podstawowe zasady dobrego projektowania ogrodów i chcemy je przedstawić w dzisiejszym artykule. Po prostu czytaj dalej, aby dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o projektowaniu ogrodów!

Podstawy projektowania ogrodu – Określ cel swojego ogrodu

Podstawy-projekt ogrodu-żagle słoneczne-siedziska-drewniany-ekran prywatności-sztuczna murawa łóżka z podniesionym dachem-plac zabaw dla dzieci

Bardzo ważne jest przede wszystkim ustalenie, co dokładnie zamierzasz zrobić, do czego wykorzystasz przestrzeń w ogrodzie i jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne. Typowy ogród warzywny potrzebuje dużo słońca i dużo miejsca na ścieżki między grządkami, aby mieć dostęp do roślin. Zacieniony ogród musi mieć odpowiednią ilość cienia, nie będąc zbyt ciemnym. Ogród, który łączy w sobie rośliny użytkowe i efektowne rośliny ozdobne, musi łączyć obie te cechy – świetny wygląd z tanim dostępem do roślin.

Podstawy projektowania ogrodu – Atmosfera

Podstawy projektowania ogrodu nowoczesny-taras-rattan-meble-prywatność-rośliny wspinaczkowe-ogrodzenie

Twój ogród ma specyficzną atmosferę, o której decyduje sposób, w jaki go zaprojektowałeś, jakie rośliny w nim kwitną i jak funkcje Twojego ogrodu wzajemnie się uzupełniają. Minimalistyczny dziki ogród z prawie niezauważalnymi granicami i naturalnymi kształtami może być ułożony tak elegancko, jak formalny ogród z wieloma zakamarkami i urozmaiceniami. Ale uczucie, które tam odczuwamy, jest bardzo różne w tych dwóch rodzajach ogrodów. Pomyśl o atmosferze, którą chcesz stworzyć w swoim ogrodzie i po prostu się jej trzymaj!

Struktura i projekt

Podstawy-projektowanie-ogrodu-iglaki-jałowiec-tulipany-żwir-podstawa-trawnik

Drzewa, duże głazy, patia, balkony mieszkań, strumienie, pawilony i tak dalej: każdy ogród jest rozplanowany wokół nieruchomych obiektów i konturów. Podczas gdy wciąż pracujesz nad układem swojego ogrodu, pamiętaj, aby uwzględnić w nim istniejące kształty. Zastanów się, czy chcesz upiększyć betonowe krawędzie i ściany, które są zbyt twarde pnączami, czy może urządzić zacienione miejsce pod drzewem z okrywą i zostawić miejsce na ławkę! Oczywiście zależy to od własnych życzeń i preferencji. Ale określenie, co dokładnie robisz z istniejącymi strukturami, przedstawia Twój ogród jako jednolitą całość.

Skupienie

Podstawy-projektowanie-ogrodu-drewniana-pergola-zacienianie-rośliny wspinaczkowe

Dobrze zaprojektowany ogród z pewnością przyciągnie wzrok wszystkich, niezależnie od tego, czy spełnia tylko jedną, czy więcej funkcji. Ale to, czego absolutnie potrzebujesz, to przyciągający wzrok, centralny punkt. Takim skupieniem może być duża roślina, linia horyzontu lub szczególna cecha Twojego ogrodu, taka jak znajdująca się tam fontanna. Reszta ogrodu uzupełnia ten centralny punkt kolorami i teksturami.

Kolor i tekstura

Podstawy wskazówek dotyczących projektowania ogrodu podkreślają układ żwiru na trawniku

Spójna kolorystyka sprawi, że ogród nie będzie wyglądał na zbyt ruchliwy. Wybierz tylko kilka kolorów do swojego ogrodu. Ponieważ istnieje szeroka gama tekstur i kolorów dostępnych w różnych roślinach, wcale nie oznacza to, że niewielka gama kolorów ma być ograniczona. Wybierz kolor lub dwa, aby uzyskać większy kontrast. Niektóre kwitnące rośliny i kwiaty z pewnością mile zaskoczą Cię w szczycie sezonu. I nie zapomnij sprytnie połączyć główny motyw projektu ogrodu z innymi elementami, na przykład skoordynować je z meblami ogrodowymi, posągami lub budynkami gospodarczymi. Jak uzyskać idealny wygląd na zewnątrz?!

nowoczesne filary fontanny ogrodowej czarny przyciągający wzrok

Zakres

Wykorzystaj wszystkie obszary w swoim ogrodzie. Układ można również wykorzystać do skierowania oka w dal lub w górę. Równoległe linie mogą sprawić, że ogród będzie wydawał się dłuższy lub głębszy niż w rzeczywistości. Możesz tworzyć sprytnie zaprojektowane kontrasty z dużymi i małymi roślinami, a także ozdobić tarasy i ściany pnącymi lub wiszącymi roślinami.

projektowanie ogrodu planowanie porady dla początkujących sadzenie

Sadzenie

Musisz być dobrze poinformowany, niektóre rośliny rosną razem lepiej niż inne. Niektóre kombinacje roślin przynoszą obopólne korzyści pod względem wzbogacania gleby, zwalczania szkodników, hodowli dobrych owadów i wymagań dotyczących cienia. Na przykład inne kombinacje roślin mogą nie mieć tak korzystnego wpływu na Twój ogród. Są rośliny o silnym systemie korzeniowym lub takie, które produkują toksyny i tym samym szkodzą sobie nawzajem. Bądź ostrożny i wykonaj więcej badań, aby zobaczyć, które rośliny są dobre lub złe, zanim posadzisz je obok siebie w swoim ogrodzie.

Podstawy Porady dotyczące projektowania ogrodów Rośliny chodnikowe Fontanna wodna

Ogrody rosną, więc powinieneś odpowiednio zmienić swój projekt

Twój ogród zmienia się z sezonu na sezon iz roku na rok, więc rośliny też się zmieniają. Staraj się mieć różne sezonowe kwiaty i liście, które będą Cię zachwycać przez cały rok, a nie tylko pokazywać swoje piękno przez kilka tygodni. Pamiętaj też, że większość roślin można przesadzać, więc możesz przebudować lub zmodyfikować swój ogród, aby dopasować go do własnych upodobań.

projektowanie ogrodów ogrodowych projektowanie trawników

Przy odrobinie planowania i badań możesz stworzyć wspaniały ogród, który sprawi, że Twoja przestrzeń na zewnątrz będzie atrakcyjna przez cały rok. Kluczem do tego osiągnięcia jest prostota. Jak postępować mądrze: wybrać jeden motyw w projektowaniu ogrodu, mieć jasno określony cel, przemyślany układ – to jedyny sposób na osiągnięcie dobrego efektu końcowego. Jeśli zastosujesz się również do opisanych tutaj podstawowych zasad dobrego projektowania ogrodów, wkrótce w pełni zrozumiesz i poczujesz różnicę między ogrodem spektakularnym a przeciętnym. Życzymy miłych godzin pełnych relaksu i zasłużonego relaksu w Twoim ogrodzie!

porady dotyczące projektowania ogrodu rośliny taras kamienny kominek

Na koniec dzisiejszego artykułu podaj nam ostatnią wskazówkę od redaktorów dla Ciebie:

Twój projekt ogrodu musi być w zgodzie z lokalną ekologią. Używając naturalnego kamienia, wody i odpowiednich gatunków drzew, typowych dla Twojego regionu, wraz z wyborem rodzimych roślin, możesz uczynić swój ogród bardziej odpornym. Rodzime rośliny wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ są już przystosowane do gleby i ilości opadów. Przyciągają także pożyteczne owady i są odporne na lokalne szkodniki, dzięki czemu możesz doświadczyć wielkiej radości i zobaczyć, jak Twój ogród będzie dobrze prosperować przez wiele lat.

Podstawy projektowania ogrodów tarasy drewniane prywatność ogrodzenia drewniane meble

podstawy projektowania ogrodu wskazówki pomysły planowanie roślin

Podstawy porad dotyczących projektowania ogrodów sadzenie żwiru na wodzie

Podstawy porad projektowania ogrodu żwirowe palmy mały drewniany mostek

podstawy projektowania ogrodu porady drewno pergola kwiaty jadalnia

Podstawy projektowania ogrodów kwiaty tworzą podniesione łóżka ogrodzenie ogrodowe

Podstawy projektowania ogrodów meble z drewna nasadzenie żwiru podłogi

Podstawy porad dotyczących projektowania ogrodów nowoczesny design z drzewami palmowymi

ogród początkujący układ rośliny taras