Dom i ogród

Piękne rośliny domowe z kolorowymi liśćmi jako plama koloru we wnętrzu: 22 dekoracyjne rośliny liściaste

piękne rośliny domowe kolorowe liście nowoczesne wnętrze salon kanapa

Przez długi czas piękne rośliny doniczkowe były postrzegane jako zielone łapacze kurzu. Teraz rośliny doniczkowe wracają do domu. Roślina doniczkowa niekoniecznie musi kwitnąć, aby była przyjemna dla oka. Jeśli pragniesz żywego akcentu koloru w nowoczesnym wnętrzu, możesz wybierać spośród wielu pięknych gatunków roślin o kolorowych lub pstrokatych liściach. Mają tę zaletę, że swoimi pięknymi kolorami pozytywnie wpływają na atmosferę mieszkania przez cały rok, nie tylko w okresie kwitnienia. Okazy o niezwykłym kolorze liści wnoszą do pomieszczenia jasność i znajdują honorowe miejsce w prostych, urządzonych w stylu nordyckim pokojach.

Rośliny ozdobne z liśćmi: Piękne rośliny doniczkowe z kolorowymi liśćmi

piękne rośliny domowe kolorowe liście

Gatunki roślin, które wykazują wiele odmian z ich liśćmi, nazywane są roślinami pstrymi lub pstrymi. Na liściach pojawiają się różnokolorowe strefy, które przybierają rodzaj pasiastego lub kropkowanego wzoru, który występuje w atrakcyjnym kolorze lub w kolorze białym. Pojawiły się przypadkowo w naturze, a powodem interesującego koloru liści jest tak naprawdę lokalny brak chlorofilu w niektórych miejscach na liściach. Strefy te mogą być jednolite, a dzięki innym osadzonym pigmentom można nadać im dodatkowy, dość nietypowy kolor.

Piękne rośliny doniczkowe o pstrych liściach

piękne rośliny doniczkowe kolorowe liście rozkwitły wnętrze kropki koloru

W niektórych typach roślin zmiana koloru jest nieregularna, w innych wzór jest dość symetryczny. Przeważnie spełnia zrozumiałą funkcję i wskazuje np. w kierunku nektarników, aby zwabić owady lub zmylić wrogów. Botanicznie, pstrokate liście nazywane są „odmianą”. To zdarzenie występuje naturalnie tylko w kilku roślinach. Często chodzi o atrakcyjną modyfikację genu. Do nazwy botanicznej rośliny dodano „Variegata”.

Piękne rośliny doniczkowe z kolorowymi liśćmi: przegląd 22 gatunków

piękne rośliny domowe barwne liście Begonia maculata begonia w kropki

Różnorodne rośliny fascynują różnorodną barwą liści. Czasami plamy o różnych rozmiarach są rozłożone jak mozaika na całym liściu. Często tylko obszary brzegowe są urozmaicone. Są też liście całkowicie przebarwione, w których występują tylko żyłki w kontrastowym kolorze.

piękne rośliny domowe różnobarwne liście kalatea duża

Wiele pięknych roślin domowych, które nie przyciągają uwagi ze względu na swoje kwitnienie, jest klasyfikowanych jako rośliny ozdobne z liśćmi. Na przykład kroton (Codiaeum) lub begonia liściasta (Begonia rex) zaskakują różnymi rysunkami i kolorami liści. Dla wszystkich roślin o barwnym lub barwnym ulistnieniu, w przeciwieństwie do roślin o soczyście zielonych liściach, potrzebują bardzo jasnych miejsc, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia.

piękne rośliny domowe kolorowe liście kalatea risenpflanze

Dzieje się tak, ponieważ różnobarwne liście otrzymują mniej chlorofilu z zielonego barwnika liściowego, a do tego wymagana jest fotosynteza i najlepiej rozwijają się w jasnych miejscach. Zapotrzebowanie na chlorofil wzrasta w ciemnych pomieszczeniach. Dlatego rośliny ozdobne z liści w ciemnych lub ciemnych zakamarkach pomieszczenia są mniej kolorowe. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej kolorowe liście, tym jaśniejszy musi być piasek.

piękne rośliny domowe kolorowe liście kroton kroton czerwony

Istnieje kilka stosunkowo łatwych w pielęgnacji i pięknych roślin doniczkowych, które można wykorzystać jako zieloną alternatywę i żywy akcent koloru we wnętrzu.

 Liść strzały, alocasia (alocasia)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Alocasia arrow leaf

Alocasia to wspaniała roślina liściasta, która pięknie komponuje się z nowoczesnym wnętrzem. Wciąż znany jako liść strzały, charakteryzuje się unikalnym kształtem liści. Mają złote lub fioletowe żyłki liści i faktycznie czynią je jedną z najpiękniejszych roślin liściastych. Alocasia to roślina tropikalna, która ma niewiele wymagań. Potrzebuje jednak odpowiedniego miejsca, które jest jednocześnie ciepłe, wilgotne i zacienione.

Błyszcząca żarówka (Aphelandra squarrosa)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Aphelandra squarrosa świecące cebulki

Błyszcząca bulwa inspiruje egzotycznym pięknem i dużymi, kontrastowymi, żyłkowanymi liśćmi. Aby ta niezwykła roślina była zdrowa, a przez to atrakcyjna, wymagana jest intensywna pielęgnacja. Czuje się komfortowo w jasnym lub częściowo zacienionym, bardzo ciepłym miejscu. Powinien być chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i przeciągami. Od czerwca do października błyszcząca bulwa przynosi przeważnie żółte kwiaty, które mogą mieć do 30 centymetrów wysokości. Występuje w połączeniu z prostszymi roślinami liściastymi lub jest często używany samodzielnie w nowoczesnej atmosferze mieszkalnej.

Begonia pstrągowa (Begonia Maculata)

piękne rośliny domowe pstrokate liście Begonia maculata begonia

Begonie to rośliny tropikalne i znanych jest ponad 1000 różnych gatunków. Begonia pstrągowa to szczególny rodzaj begonii, który jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Potrzebuje jasnego miejsca i temperatury pokojowej nie wyższej niż 20 stopni, nawet latem. Zimą można ją postawić w ogrodzie zimowym lub w szklarni i wytrzymuje temperaturę od 12 do 15 stopni. Begonia pstrągowa może kwitnąć przez cały rok. W okresie uśpienia można go mniej podlewać. W przeciwnym razie roślina jest regularnie zasilana letnią wodą, ale jeśli begonia pstrągowa jest zbyt wilgotna, może wystąpić zgnilizna korzeni.

Begonia liściasta (Begonia rex)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Begonia rex liść begonia

Begonia liściasta to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych, która od razu rzuca się w oczy niezwykle kolorowymi i ukształtowanymi liśćmi. Ich wzór i kolor mogą być czerwone, różowe, czarne, zielone i brązowe. Begonia liściowa kwitnie, ale jej kwiaty wyglądają raczej niepozornie w porównaniu z okazałymi liśćmi. Roślina lubi jasne stanowiska, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, a zimą potrzebuje dostatecznego ocieplenia gleby. W pielęgnacji begonii liściastej szczególnie ważne jest równomierne podlewanie jej nieświeżą wodą, aby nie doszło do nasiąkania wodą ani suchych kul..

Maranta leuconeura “Fascynator”

piękne rośliny domowe kolorowe liście Maranta

Maranta to roślina pochodząca z tropikalnej Ameryki, a zwłaszcza z brazylijskich lasów deszczowych. Ma piękne owalne liście z ciekawym zielonobrązowo-czerwonym słojem i rośnie bardziej na szerokość niż na wysokość. Dla nich optymalna jest umiarkowana ekspozycja, ponieważ nie mogą w pełni wykorzystać mocy słonecznej. Roślina czuje się dobrze w ciepłym, wilgotnym środowisku i jest nalewana wodą o jak najmniejszej zawartości wapna. Należy osiągnąć dobrą wilgotność podłoża, ale nie wilgoć.

Różne rodzaje Korbmarante (Calathea)

piękne rośliny domowe różnobarwne liście Calathea kosz odmiany gatunków marante

Kalatea lub Korbmarante jest blisko spokrewniona z Marantą i znanych jest około 150 dzikich gatunków. Ponieważ należą do roślin tropikalnych dżungli, najlepiej czują się w ciepłej, wilgotnej atmosferze, co nie jest łatwe do zrozumienia dla ogrodnika domowego. Miejsce powinno być częściowo zacienione, ponieważ roślina nie toleruje bezpośredniego słońca. Dogaduje się też w cieniu. Przez cały rok Korbmarante potrzebuje ciepła i stosunkowo równej temperatury między 18 a 21 stopniami i trochę więcej. Najważniejszą rzeczą pod ich opieką jest właśnie wilgotność. Aby to osiągnąć, musisz codziennie spryskiwać roślinę wodą. Równie ważne jest ciepło gleby, dlatego nigdy nie należy umieszczać rośliny na zimnym parapecie z marmuru.

Calathea lancifolia

piękne rośliny domowe kolorowe liście Calathea lancifolia korbmarante

Kolorowe pokrzywy (coleus)

piękne rośliny domowe pstrokate liście Coleus pstrokate pokrzywy

Ładna kolorowa pokrzywa to piękna, różnobarwna roślina, która pierwotnie rośnie w tropikalnej Afryce i Azji. W Europie jest znana jako roślina doniczkowa i warunkowo nadaje się również do ogrodu lub na taras i balkon. Liście kolorowej pokrzywy stają się jasnozielone, różowe, czerwone, brązowe i pomarańczowe, gdy roślina ma się dobrze. W tym celu potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby wzbogaconej ziemią kompostową. Idealne jest pełne słońce, osłonięte od wiatru. Ogólnie rzecz biorąc, kolorowa pokrzywa wymaga niewielkiej pielęgnacji. Zwykle wystarcza podlewanie i nawożenie co 14 dni.

 Kroton (kroton), cudowny krzew

piękne rośliny domowe kolorowe liście Kroton kroton cudowny krzew

Cudowny krzew lub kroton to również różnorodna roślina, która pierwotnie pochodzi z tropików. Od tego czasu pojawiły się niezliczone odmiany. Wszystkie charakteryzują się długimi, wąskimi lub dużymi liśćmi, które są kropkowane, marmurkowe lub żyłkowane w jasnych kolorach. Szczególnie popularne są małe, bujne rośliny na parapet. Podobnie jak wiele innych pięknych roślin domowych o pstrych liściach, im jaśniejsze miejsce, tym intensywniejszy kolor liści. Temperatura pokojowa jest zalecana przez cały rok. Do podlewania należy używać miękkiej, ciepłej wody w pomieszczeniu i nawozić co 14 dni. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, liście trzeba często spryskiwać.

Dieffenbachia

piękne rośliny domowe kolorowe liście Dieffenbachia

Dieffenbachia jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, być może dlatego, że jest niezwykle łatwa w pielęgnacji. Charakteryzuje się dużą różnorodnością kształtów liści i przyciąga wzrok jako roślina ozdobna liści. Równomiernie ukształtowane liście można w zależności od odmiany cętkować lub pomalować. Idealna dla początkujących roślin, Dieffenbachia potrzebuje tylko stosunkowo jasnego miejsca, aby rozwinąć swoje piękne liście. Może mieć nawet metr wysokości, więc musisz znaleźć optymalną lokalizację. Jest również trujący i może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci i zwierząt.

Arkusz punktowy (Hipoestety)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Hypoestes kropka liść różowy

Liść kropkowany jest popularną rośliną doniczkową, która była szczególnie rozpowszechniona w Anglii, ale można ją również znaleźć dziko rosnącą na Madagaskarze. Uprawiana jest tylko jako roślina doniczkowa. Charakteryzuje się ładnym wzorem w kropki. Arkusz punktowy potrzebuje jasnego miejsca, ale nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Przez cały rok czuje się dobrze w normalnej temperaturze pokojowej, a roślina tak naprawdę nie zna okresu odpoczynku. Wilgotność powietrza musi być stosunkowo wysoka przez cały rok, podobnie jak ziemia. Należy unikać zalegania wody.

Monstera Variegata, czyli Pyszny Liść Okienny

piękne rośliny domowe kolorowe liście Monstera variegata pyszne białe liście okienne

Monstera jest obecnie szczególnie popularną rośliną, którą można zobaczyć w różnych ładnych aranżacjach na Instagramie. Tworzy natychmiastowe wrażenie krajobrazu dżungli, które wielu chciałoby wprowadzić do własnego mieszkania. Jest jednak dość skomplikowany w utrzymaniu i wymaga dużej uwagi: należy go regularnie podlewać, nawozić i odkurzać.

Papryka ozdobna, papryka karłowata (kropla deszczu Peperomia)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Peperomia Raindrop Zierpfeffer pieprz karłowaty

Konopie dziobowe (Sansevieria)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Sansevieria łuk konopi

W latach 60. Sansevieria była popularną rośliną doniczkową w każdym domu. Charakteryzują się masywnymi, długimi, wąskimi liśćmi. Roślina należy do rodzaju sukulentów i dobrze się czuje w temperaturze pokojowej 15 stopni lub wyższej. Nie toleruje nasiąkania wodą, dlatego nie należy jej podlewać zbyt często.

Fioletowolistny trójmasztowiec (Tradescantia Spathacea)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Tradescantia spathacea purpurowolistny kwiat trójmasztowy

Ziele zebry (Tradescantia zebrina)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Tradescantia zebrina ziele zebry

Mozaika (Fittonia)

piękne rośliny domowe kolorowe liście roślina mozaiki fittonia

Haworthia

piękne rośliny domowe kolorowe liście Haworthia

Haworthia należy do rodzaju sukulentów, w których bardzo często występuje różnorodność. Odnoszą się do nich wszystkie osobliwości, które, nawiasem mówiąc, są charakterystyczne dla innych roślin tego gatunku. Jest mały, niewymagający i dobry do każdego małego mieszkania. Roślina przechowuje wodę w liściach i dlatego rzadko trzeba ją podlewać. Zimą wystarczy raz w miesiącu, a latem dwa lub trzy razy. Sukulenty na ogół lubią ciepłe i słoneczne miejsca.

Japoński krzew wrzeciona (Euonymus japonicus aureus)

piękne rośliny domowe kolorowe liście Euonymus japonicus Aureus japoński krzew wrzeciona

Japoński krzew wrzecionowaty może być również uprawiany jako roślina doniczkowa lub jako gałązka. Ma w sobie to coś i jesienią przybiera wyjątkowo piękny kolor. Jest również wytrzymały i wiecznie zielony. Krzew wrzecionowy może warunkowo żyć na zewnątrz przez cały rok, ale musi być chroniony przed zimnymi wiatrami i silnym mrozem. Ta ładna roślina powinna być szczególnie ostrożna, gdy w gospodarstwie domowym mieszkają zwierzęta i dzieci, ponieważ jest trująca.