Dom i ogród

Palmy do ogrodu – wskazówki dotyczące sadzenia, pielęgnacji i zimowania

palmy do ogrodu basen domek letniskowy taras

Śródziemnomorski styl, egzotyczne akcenty z zagranicy – palmy wprowadzają plażową atmosferę do własnego ogrodu. Rośliny są szeroko rozpowszechnione w regionach subtropikalnych, a zwłaszcza w lasach deszczowych, w Europie rosną w Hiszpanii i południowej Francji. Również w Niemczech cieszą się coraz większą popularnością – przynajmniej jako roślina doniczkowa. Wielu hobbystów martwi się, że palmy nie nadają się do ogrodu. Rzeczywiście, żaden gatunek palm nie jest mrozoodporny – ale prawdopodobnie mogą przetrwać zimę na zewnątrz. W artykule dowiesz się więcej o rodzinie palm: odpowiedniej lokalizacji, sadzeniu, pielęgnacji i oczywiście zimowaniu.

Palmy do ogrodu – znajdź odpowiednią lokalizację

palmy do basenu ogrodowego rośliny zimozielone kostka brukowa leżaki

Różne gatunki palm również mają podobne wymagania co do lokalizacji – uwielbiają stanowiska słoneczne o dużej wilgotności – np. w ogrodzie można je sadzić tuż przy akwenach wodnych. Idealnie, gleba powinna mieć niską zawartość gliny – idealna jest mieszanka z piaskiem, która przepuszcza wodę. Ponieważ nasiąkanie wodą jest w zasadzie nie tolerowane przez palmy. Ponieważ tworzą szeroki i głęboki system korzeniowy, należy je najpierw umieścić w większej doniczce. Podczas przesadzania na zewnątrz odległość do utwardzonych ścieżek, kanalizacji, sąsiadów i tarasu powinna wynosić co najmniej 4 metry.

Palmy do ogrodu – o tym należy pamiętać, pielęgnując je

palmy ogród podwórko ekran prywatności bambus

Palmy nie mają wysokich wymagań i szybko rosną, gdy wilgotność (około 45%) jest wystarczająca, a temperatury wahają się od 6 do 20 stopni. Aby liście nie wysychały w sezonie letnim, koronę należy co tydzień spryskiwać wodą. Podawaj płynny nawóz co dwa tygodnie (1ml nawozu, 1 litr wody do nawadniania) w okresie wegetacji od kwietnia do początku października. Opcjonalnie można kupić nawozy długoterminowe i podawać je raz w roku. Ile wody potrzebuje roślina jest ściśle związane z pogodą – zwykle palmę trzeba podlewać z góry, gdy tylko powierzchnia ziemi wyschnie.

palmy do podsadzenia ogrodu

Wszystkie palmy można uprawiać na zewnątrz od wiosny do połowy jesieni, ale zimą należy je przechowywać w szklarni lub w chłodnym, ale bardzo jasnym pomieszczeniu. Rośliny są wrażliwe na zimne wykładziny podłogowe (np. kamienne płyty na podłodze), dlatego należy je postawić na krześle lub drewnianym stole.

Zasadniczo dłonie bardzo rzadko cierpią na choroby grzybowe. Czasami rośliny atakują owady i przędziorki – w takim przypadku można wbić w ziemię patyczki ochronne i zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu.

Palmy do ogrodu – akcenty na zewnątrz

palmy na altanę ogrodową taras chroniący przed słońcem

Podobnie jak drzewa przydomowe, palmy mogą być wystawiane jako soliści – najlepiej tuż przy basenie, oczku ogrodowym lub ozdobnej fontannie. W Kalifornii drzewa osiągają wysokość do 12 metrów i są często wykorzystywane jako dawcy cienia na zewnątrz. W każdym razie większość gatunków palm w Niemczech rośnie znacznie wolniej. Regularnie podawaj nawozy, aby stymulować wzrost roślin.

palmy ogród basen szopa ogrodowa głazy

Palmy są często wielopniowe, pozostałe pędy rozwijają się z biegiem czasu z rozłogów korzeniowych – dlatego pozostaw co najmniej 2 metry wokół drzewa wolne od kwiatów i rodzimych bylin. Podsadzanie jest możliwe tylko w przypadku cieniolubnych roślin okrywowych i paproci.

palmy ogrodowe palmy ziergraeser paprocie

Nie wszystkie palmy są w rzeczywistości palmami – popularna palma jucca należy do rodziny szparagów. Łatwa w pielęgnacji roślina może osiągnąć maksymalną wysokość 6 metrów i zimą może ozdobić pomieszczenia jako roślina doniczkowa, a latem zaakcentować ogród.

ogród palmowy egzotyczne paprocie taras z piaskowca

Egzotyczna wyspa w środku wielkiego miasta – palmy tworzą wakacyjny nastrój we własnym ogrodzie. Jego szeroka korona może również zapewnić prywatność – zwłaszcza gdy domy stoją blisko siebie, może chronić strefę prywatną i osłonić taras przed wzrokiem ciekawskich.

palmy ogród miejsce do siedzenia taras meble drewniane

Siedzisko wykonane z drewna egzotycznego harmonijnie wtapia się w śródziemnomorski krajobraz ogrodu, tworząc spójny obraz. Nasza wskazówka – najpierw posadź palmę w wannie, co daje pewną dozę swobody w projektowaniu latem.

palmy ławka ogrodowa na zboczu wzgórza

Wygodna ławka na środku ogrodu daje możliwość relaksu na świeżym powietrzu i szczegółowego zaplanowania dalszej aranżacji przestrzeni na zewnątrz lub po prostu odpoczynku we własnej oazie dobrego samopoczucia po długim dniu pracy.

palmy w ogrodzie basen woda z naturalnego kamienia taras

Szczególnie atrakcyjne są projekty ogrodowe, które wyglądają tak naturalnie, jak to tylko możliwe – elementy wodne, taras z naturalnego kamienia i mały pustynny ogród tworzą piękny zespół. Wysokie palmy tworzą ekscytujące kontrasty i dodają wykończenia obrazowi ogrodu.

palmy ogrodowe podwórko tworzą ścieżkę chodnikową

W ogrodzie od frontu gości witają łatwe w pielęgnacji palmy – zimą rośliny należy chronić przed mrozem, śniegiem i silnym wiatrem. Jesienią należy również uważać, aby nie doszło do nasiąkania wodą – rośliny tego nie tolerują.

palmy ogród ochrona przed słońcem trawnik

palmy ogród trawnik utwardzona ścieżka

palmy ogród basen nowoczesny dziedziniec

ogród palmowy basen ogród śródziemnomorski

palmy ogród palmy basen most

ogród palmowy działka roślina doniczkowa lato

palmy ogród wysoki dom drzewo śródziemnomorski kształt

palmy ogród ścieżka ogrodowa drzewa trawnikowe

palmy ogród ogród staw dostawca cienia lato

palmy oświetlenie ogrodowe wejście wieczorem