Dom i ogród

Naturalne ogrody jesienią: Ogrodnictwo w rytmie natury oferuje tyle obfitości

Utrzymanie naturalnego ogrodu przez cały rok to wyzwanie, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonujące hobby. W całym swoim blasku kolorów jesień zawitała do kraju. Jeśli chcesz chronić swoją zieloną oazę przed mrozem, już kilka tygodni temu zacząłeś zabezpieczać balkon, taras i ogród przed zimą. Ale to nie znaczy, że na wiosnę zielone tereny wokół domu muszą zasnąć. Zwłaszcza ogrody naturalne oferują ogromny potencjał jesienią i mogą wnieść cenny wkład w przenoszenie rodzimych roślin i zwierząt w zimnych porach roku.

Więcej niż nieokiełznany dziki wzrost

grabie naturalne liście ogrodowe w listopadzie

Coraz większą popularnością cieszą się ogrody naturalne. Dają poczucie oryginalności i w bardzo naturalny sposób wspierają bioróżnorodność. Ogród naturalny to znacznie więcej niż obszar, na którym bez ograniczeń rozprzestrzeniają się wszelkiego rodzaju rośliny i zwierzęta. Naturalne ogrody tworzą przestrzeń do życia i rozwoju w rytmie natury. Są siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin i właśnie dlatego inspirują przepychem barw.

Ogród naturalny powinien zawierać szczególnie dużą liczbę rodzimych gatunków roślin. Największa możliwa bioróżnorodność przyciąga pożyteczne owady takich jak owady, ptaki, małe ssaki i gady. Wielu z nich specjalizuje się jednak w rodzimych roślinach jako źródłach pożywienia. Naturalny ogród powinien oferować to przez cały rok, jeśli to możliwe.

Oczko wodne w ogrodzie naturalnym jako siedlisko zwierząt i roślin

Im bardziej zróżnicowane są struktury ogrodów, tym bardziej rozległe są siedliska oferowane zwierzętom i roślinom. Drzewa i krzewy i naturalne żywopłoty, wilgotne biotopy, akweny wodne, tereny trawiaste, rośliny kwitnące, hałda kompostu, to wszystko to miejsca gniazdowania, źródła pożywienia i miejsca schronienia dla wielu gatunków zwierząt. Byliny, rabaty i żywopłoty z martwego drewna nadają ogrodowi strukturę i tworzą całkowicie naturalne podziały, które są również atrakcyjne wizualnie.

Ogród naturalny rozwija się w rytmie natury. Wszelkie interwencje powinny być dokonywane w jak najmniejszym stopniu iz uwzględnieniem warunków i wymagań naturalnych. Każdy, kto zaangażuje się w naturalny eksperyment ogrodniczy i pozostawi miejsce na naturalny wzrost i rozwój, zostanie nagrodzony imponującą bioróżnorodnością, będzie mógł obserwować przychodzące i znikające pory roku tuż za oknem, a także zapewnia siedlisko wielu rodzimym zwierzętom i roślinom. „Ochrona środowiska i gatunków nie odbywa się nigdzie – ale na wyciągnięcie ręki” – mówi biolog Uwe Westphal w rozmowie z GEO. „A ogród naturalny jest nie tylko odpowiednim siedliskiem dla wielu dzikich zwierząt, ale także dla ludzi”.

Odpadów ogrodowych takich jak liście, zarośla czy martwe drewno nie są wyrzucane do ogrodu naturalnego

Podczas prac ogrodniczych w ogrodach naturalnych obowiązuje zasada: mniej znaczy więcej. Oznacza to na przykład, że odpady ogrodowe, takie jak liście, zarośla czy martwe drewno, nie są wyrzucane, lecz układane w stosy w odpowiednim miejscu, aby zapewnić schronienie różnym gatunkom zwierząt. Powściągliwość jest również na porządku dziennym, jeśli chodzi o pielęgnację trawnika. Kosiarka jest rzadziej używana w ogrodzie naturalnym, a wysokość koszenia jest również ustawiona kilka centymetrów wyżej. W głębszej trawie duża liczba mikroorganizmów ma siedlisko niszczone przez zbyt częste koszenie trawnika. Naturalni ogrodnicy powinni w jak największym stopniu unikać nawożenia i wertykulacji. Wiele rodzimych gatunków roślin preferuje glebę ubogą w składniki odżywcze, którą można w ten sposób stworzyć naturalnie.

Podczas gdy wiele ogrodów ozdobnych jest starannie przygotowywanych do zimowania jesienią, ogród naturalny ma jeszcze jeden wyjątkowy potencjał. W kilku prostych krokach oaza może teraz zostać przekształcona w zimowisko dla wielu gatunków zwierząt i roślin, jednocześnie przygotowując się na wiosenny restart natury.

W ten sposób naturalny ogród staje się zimową kwaterą

niemal naturalny ogród jesienią to idealna kwatera zimowa dla jeży

Gdy temperatury spadają, wiele rodzimych gatunków potrzebuje miejsca do zimowania. Ogród naturalny oferuje wiele możliwości. Ogrodnik nie ma wiele pracy. W wielu miejscach wystarczy się powstrzymywać i pozwolić naturze płynąć swoim torem.

Spadające liście i martwe drewno z żywopłotów, krzewów i drzew to idealne schronienie dla owadów, robaków i małych ssaków. Zwłaszcza pod żywopłotami i krzewami warstwa liści powinna po prostu pozostać, aby mogła tworzyć osłonę. Gleba pod liśćmi pozostaje wilgotna, dzięki czemu stanowi idealne siedlisko dla robaków i owadów. Liście, które opadają na łóżka i trawniki, można zmieść i ułożyć w stos. Sterty liści są preferowanymi zimowiskami dla małych ssaków, takich jak jeże i myszy. Stos liści najlepiej ułożyć w osłoniętym miejscu w ogrodzie. Aby chronić drobnoustroje, najlepiej jest starannie zgrabić liście i nie używać dmuchawy do liści.

Jesienią zakładaj miejsca dokarmiania ptaków i wiewiórek

Jak tylko nadejdą pierwsze przymrozki, można stworzyć miejsca dokarmiania ptaków i wiewiórek. Odpowiednie są małe drewniane domki, do których można dostać się z kilku stron i które są ustawione lub zawieszone w osłoniętym, ale łatwo dostępnym miejscu. W gałęziach drzew lub w żywopłotach miejsca żerowania są chronione przed warunkami atmosferycznymi i można do nich również dotrzeć wspinając się na wiewiórki. Z Naturschutzbund Deutschland e.V. (NABU) na swojej stronie internetowej zamieścił proste instrukcje dotyczące budowy karmników dla ptaków, a także zawiera przydatne wskazówki dotyczące karmienia ptaków i małych ssaków zimą. Punkty wodne lub kąpiele dla ptaków są również ważne zimą. Należy stanąć w osłoniętym miejscu, szczególnie zimą, aby woda tak łatwo nie zamarzła.

Nie mogę się doczekać przebudzenia wiosny

Owoce zostaw na bylinach i jesienią na rabatach

Już jesienią i zimą natura podejmuje środki ostrożności, aby wiosną rozpocząć nowy początek. Naturalni ogrodnicy mogą ich w tym wspierać. Podczas przycinania roślin wymagane jest umiarkowanie. Eksperci ogrodnicy zalecają pozostawianie kwietników na bylinach i na rabatach jesienią. Zimą stanowią źródło pożywienia dla ptaków poprzez suche drzewostany nasienne oraz siedlisko dla wielu mikroorganizmów, które mogą zimować w suchych łodygach roślin. Dzikie pszczoły wolą składać swoje potomstwo w szczątkach roślin wieloletnich. Umiarkowane przycinanie nie tylko ułatwia pracę ogrodnika, ale także w istotny sposób przyczynia się do zachowania bioróżnorodności.

Jeśli chcesz zapewnić ptakom i robakom dodatkowe pożywienie na jałowe zimowe miesiące, możesz jesienią sadzić zimne zarazki i krzewy o nagich korzeniach. W zależności od struktury ogrodu i dostępnej przestrzeni można wybrać warianty okrywowe lub wysokie i pnące bakterie przeziębienia. Poszczególne byliny można również dobrze sadzić jesienią przed nadejściem mrozów. Jest tu duży wybór o różnym czasie kwitnienia, który zapewnia wielu lokalnym mikroorganizmom źródło pożywienia przez cały rok.

Jesienią sadzić cebule w ziemi

Jesień to też czas, sprowadzić wczesne kwitnienie do ziemi. Kwiaty cebulowe należy sadzić przed pierwszymi przymrozkami. Popularnymi rodzimymi gatunkami są przebiśniegi, tulipany, cebulica, hiacynty, krokusy i zimówki. Idealnym miejscem są łóżka bylinowe, które w zimnych porach są puste. Cebule roślinne należy zawsze umieszczać dwa razy głębiej w ziemi niż są wysokie. Dzięki temu są chronione przed mrozem i wiosną mogą rozwinąć swoją świetność. To przygotowanie do wiosennego przebudzenia jest ważne, ponieważ pierwsze kwiaty są nie tylko piękne dla oka, ale także stanowią ważne źródło pożywienia dla pszczół, trzmieli i motyli po długiej przerwie zimowej.

Jesienny nawóz zielony Facelia wzmacnia rośliny warzywne

Chcąc uprawiać warzywa na wiosnę, jesienią należy rozpocząć uprawę zielonego nawozu. Oznacza to siew odpowiednich roślin, które pokrywają pustą glebę i wiążą ostatnie składniki odżywcze, które w przeciwnym razie zostałyby wypłukane zimą. W ten sposób gleba może zostać wzbogacona o nowe składniki odżywcze na wiosnę jesienią. Nawóz zielony przede wszystkim wzbogaca glebę w azot. Ponadto korzenie wysianych roślin spulchniają glebę w miesiącach zimowych. Odpowiednimi roślinami na nawóz zielony są rzodkiewka oleista, słonecznik, bobik, żyto ozime, łubin, facelia, wyka lub koniczyna żółta. Nawóz zielony jest wrzucany do gleby na wiosnę na około cztery tygodnie przed nowym siewem i przygotowuje go optymalnie do bardziej wymagających upraw.

Naturalny ogród jesienią z hamakiem i dwoma krzesłami

Źródła obrazu: pixabay.com