Dom i ogród

Meble ogrodowe z drewna tekowego – czy zabieg olejem tekowym jest dobry?

meble ogrodowe z drewna tekowego patio kominek kwiaty salon jadalnia

Meble ogrodowe z drewna tekowego są niewątpliwie dobrą inwestycją. Będziesz się nimi cieszyć przez wiele lat i najprawdopodobniej będziesz mógł przekazać je swoim dzieciom i wnukom. Meble z drewna tekowego nie wymagają dużej konserwacji, ale jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Najważniejsze pytanie brzmi, czy do obróbki drewna należy używać oleju tekowego?.

Meble ogrodowe z drewna tekowego – fakty o gatunku drewna

meble tarasowe z drewna tekowego porady pielęgnacyjne nowoczesny taras

Teak jest uważany za jedno z najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne twardego drewna. Ale teak jest również dostępny w różnych jakościach. Że najprawdopodobniej włożyłeś w to większą sumę Meble ogrodowe z drewna tekowego Jeśli zamierzasz zainwestować, ważne jest, aby znaleźć producenta, który ma dobrą reputację pod względem jakości. W niektórych krajach tek jest zagrożonym surowcem, który jest nielegalnie wycinany ze względu na wysoką cenę na rynku. Dlatego ważne jest, abyś Meble z drewna tekowego kup, który pochodzi z plantacji. Meble tekowe wykonane przy użyciu tradycyjnych technik obróbki drewna, takich jak zastosowanie kołków z drewna tekowego i łączników z drewna tekowego, będą trwać najdłużej. Teak zapewnia własną ochronę przed szkodnikami i pleśnią dzięki naturalnemu olejowi zawartemu w drewnie. Teak może również z łatwością wytrzymać ekstremalne temperatury bez uszkodzenia.

Nie używaj oleju tekowego podczas korzystania z mebli na zewnątrz

meble ogrodowe z drewna tekowego beżowe poduszki na siedziska kanapy fotele

Na dworzeMeble z drewna tekowego nie potrzebujemy żadnych specjalnych funduszy na dziesięciolecia. Obróbka olejem teakowym nie przedłuży żywotności drewna. Jedyne, co zrobi ten olej, to uzależnienie teaku od regularnej pielęgnacji, aby nie wysychał. Staje się również bardziej podatny na pleśń i z biegiem czasu plami naturalnie piękny kolor mebli. Olej już zawarty w drewnie w zupełności wystarcza, aby uchronić je przed zmianami pogody.

Naturalny szary kolor teaku

meble ogrodowe z drewna tekowego taras do pielęgnacji okrągłego stołu

Teak, który zostanie pozostawiony na zewnątrz, z czasem zacznie zmieniać kolor na srebrnoszary. Proces ten rozpoczyna się po kilku miesiącach i jest spowodowany wyparowaniem naturalnego olejku. W trakcie tego procesu mogą wystąpić nierówności kolorystyczne oraz niewielkie pęknięcia. Jest to jednak proces całkowicie naturalny, spowodowany warunkami pogodowymi, który z czasem wyrównuje się. Ostatecznie twój będzie Meble z drewna tekowego mieć przyjemny odcień szarości.

Jak zachować naturalny, miodowy kolor mebli ogrodowych z drewna tekowego?

meble ogrodowe taras z drewna tekowego salon przy basenie

Proces siwienia jest naturalną i czysto kosmetyczną zmianą w Meble z drewna tekowego i nie ma wpływu na żywotność drewna. Jednak niektórzy wolą złotobrązowy kolor nowych mebli z drewna tekowego. Zanika wraz z parowaniem naturalnego oleju w drewnie. Możesz przywrócić kolor, czyszcząc powierzchnię wodą z mydłem i miękką szczoteczką. Możesz również użyć specjalnych detergentów do drewna tekowego. Po oczyszczeniu można nałożyć Teaksealer. Zabieg ten należy powtarzać raz w roku. Dowiedz się wcześniej o dobrych uszczelniaczach i środkach czyszczących z drewna tekowego.

Ogólne wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli ogrodowych z drewna tekowego

meble ogrodowe stół jadalny z drewna tekowego duże krzesła prostokątne

Zaleca się twoje Meble z drewna tekowego Od czasu do czasu czyścić, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu lub brudu. Do zwilżenia mebli użyj węża ogrodowego o niskim ciśnieniu wody. Następnie wyczyść je roztworem ciepłej wody z mydłem i miękką szczotką lub użyj specjalnego detergentu do drewna tekowego. Na koniec opłucz Meble z drewna tekowego wąż ponownie i osusz ściereczką.

meble ogrodowe z drewna tekowego jadalnia krzesła patio

Używaj folii ochronnej szczególnie zimą lub gdy Twój dom jest w zakurzonym miejscu. Ten film powinien być wykonany z oddychającego materiału. Unikaj folii z tworzywa sztucznego, ponieważ spowoduje to gromadzenie się wilgoci, co z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni.

Co zrobić z plamami na powierzchni teaku

meble ogrodowe z drewna tekowego utrzymują stół jadalny krzesła

Uporczywe plamy, takie jak kawa lub czerwone wino, można usunąć papierem ściernym. Zacznij od średnio-grubego papieru ściernego, a następnie przejdź do drobnoziarnistego papieru ściernego, aby wygładzić powierzchnię. W ten sposób możesz również przywrócić pierwotny złotobrązowy kolor, ponieważ wydobędziesz warstwę, która nadal zawiera naturalny olej.

meble ogrodowe do pielęgnacji drewna tekowego sofa stół fotel stołek

Więc powinieneś Meble z drewna tekowego nie używaj natychmiast oleju tekowego. Dzieje się tak, ponieważ produkty sprzedawane jako „olej tekowy” zawierają olej lniany, a nie olej z drewna tekowego. Co prawda olej tekowy przez pewien czas barwi meble na złotobrązowy kolor, ale jednocześnie zmniejsza również zawartość naturalnego oleju zawartego w drewnie. Dlatego będziesz musiał powtarzać procedurę co trzy do czterech miesięcy, tak długo, jak jesteś właścicielem mebli. Więc lepszym wariantem jest to Meble z drewna tekowego zmień kolor na szary lub użyj Teaksealer, aby zachować naturalny kolor.

   meble ogrodowe porady dotyczące pielęgnacji drewna tekowego sofa fotele

Zrób sobie leżak – proste instrukcje