Dom i ogród

Mały, wielopoziomowy ogród w Kalifornii

Mały ogród-podwórko-kominek-prywatność-ekran-drewno-panele

Przestronny teren na zewnątrz niewątpliwie oferuje kilka różnych i pomysłowych opcji projektowych. Z drugiej strony mały ogród nie pozostawia tak wielu opcji, ale można go również zaprojektować w zabawny sposób, aby spełnić wszystkie wymagania i potrzeby właściciela ogrodu. Dobrze przemyślane planowanie ogrodu z przejrzystą i prostą strukturą gwarantuje optymalny projekt ogrodu. Właściciele niewielkiej części ogrodu zaufali doświadczeniu zawodowemu Studia SEED, a efekt jest więcej niż imponujący. Na zaledwie kilku metrach kwadratowych przytulna część wypoczynkowa, kominek z siedziskami i podwyższone łóżka dla małych i dużych roślin są harmonijnie zaprojektowane obok siebie. Zapewniony jest również ekran prywatności, a tym samym spokojna i przytulna atmosfera dzięki dekoracji ogrodu i nastrojowemu oświetleniu.

Mały ogród w Kalifornii

Mała kanapa ogrodowa z meblami ogrodowymi

Naprawdę imponujące jest to, co architekci krajobrazu osiągnęli dzięki tej niewielkiej części ogrodu. Małe podwórko zaprojektowali tarasowo, dzieląc je na kilka obszarów. Tworzy to różne funkcjonalne pomieszczenia i jest miejsce do siedzenia i grillowania, a także dla dużych roślin. Są one od siebie wizualnie oddzielone, ale jednocześnie tworzą harmonijną całość. Małe rośliny i inne elementy dekoracyjne stanowią akcent i dopełniają przytulny wystrój ogrodu.

Mały ogród z kilkoma poziomami

Mały ogród meble ogrodowe drewniany taras Posąg Buddy

Ponieważ jest to podwórko między domami, konieczne jest zapewnienie prywatności ze wszystkich stron. Tę funkcję spełniają panele drewniane, które optymalnie chronią prywatność, a jednocześnie mają naturalny wygląd. Wysokie rośliny bambusa przynoszą świeżą nutę. Połączenie małych i dużych krzewów, traw ozdobnych, sukulentów i innych łatwych w pielęgnacji roślin nadaje aranżacji ogrodu figlarnego charakteru. Rośliny doniczkowe i dekoracje ogrodowe dopełniają przytulnej atmosfery. Jednak w tym przypadku szczególnie przydatna jest wyściełana część wypoczynkowa z przytulnymi poduszkami.

Mały ogródek z kominkiem i przytulną częścią wypoczynkową

Mały ogród -żwirowy ogród-rośliny-kochające suszę

Przytulna część wypoczynkowa została zaprojektowana na drewnianym tarasie o przyjemnym, ciepłym kolorze i jest otoczona roślinnością. Niższy poziom jest pokryty kamykami, a kilka betonowych płytek wskazuje drogę do części wypoczynkowej. Na tym terenie znajduje się misa ogniowa wykonana ze stali Corten z czterema siedziskami wykonanymi z pni drzew. Żwir lub kamienna podłoga to w zasadzie najlepsza powierzchnia dla zewnętrznego kominka lub kominka. Przytulna atmosfera tworzy nie tylko trzaskający ogień, ale także romantyczne lampki i lampiony.

a-mały-ogród-żwir-kominek-drewniany taras

Projekt ogrodu tarasowego jest szczególnie przydatny i funkcjonalny w małych ogrodach. Wiele poziomów tworzy wizualny efekt hojności. Małe powierzchnie działają podobnie do pomieszczeń we wnętrzu i na pewno znajdą więcej zastosowania niż ogromny trawnik. Podnoszone łóżka można estetycznie zaprojektować i, tak jak tutaj, miejsce na grilla można wizualnie oddzielić od części wypoczynkowej. Podobny efekt można uzyskać stosując różne materiały, na przykład drewno i żwir. Rośliny i dekoracje służą jako elementy łączące.

a-mały-ogród-kominek-siedzisko-romantyczna-atmosfera

a-mały-ogród-żwir-sityplaty-kominek

a-mały-ogrodowy-żwir-drewno-beton-płytki

a-mały-ogród-kominek-żwirowe-schody-ekran prywatności

mała-roślina-ogrodowa-żwir-łatwa-pielęgnacja

* projekt autorstwa Studio nasion