Dom i ogród

Jesienne kwiaty dla pszczół: 7 pięknych późnych kwitnących kwiatów na balkon i do ogrodu

Wiosną i latem pszczoły i inne zapylacze znajdują wystarczającą ilość kwiatów, aby nagrodzić je nektarem i pyłkiem za ich ważną pracę. Nektar dostarcza owadom energii do latania i przygotowuje je do hibernacji, a pyłek dostarcza larwom pszczół białka potrzebnego do wzrostu. Ale sezon chudy dla pożytecznych owadów zaczyna się jesienią. Uprawa dobrej mieszanki roślin kwitnących jako źródła pożywienia bogatego w nektar w ogrodzie lub na balkonie może zwiększyć szanse na przeżycie tych pożytecznych owadów w chłodniejszych miesiącach. Tutaj przedstawiamy 7 najpiękniejszych jesiennych kwiatów, na które uwielbiają latać pszczoły, trzmiele i inne zapylacze.

Jakie jesienne kwiaty lubią pszczoły i trzmiele?

Posadź jesienne kwiaty dla pszczół w ogrodzie

Wiele owadów nadal żeruje na pożywienie późnym latem. Dlatego dobrym pomysłem jest karmienie ich bogatymi w nektar, późno kwitnącymi roślinami. Wybierz pojedyncze, otwarte kwiaty, w których widać centralną część kwiatu – tam, gdzie pszczoły mają dostęp do nektaru i pyłku. Różne gatunki pszczół są aktywne w różnych porach roku. Większość pszczół jest najbardziej aktywna od marca do września, ale niektóre zimują wcześniej w łagodne zimy, a królowe trzmieli czasami zaczynają gniazdować jesienią zamiast hibernować, tworząc „zimową kolonię”. Aby zapewnić zapylaczom jak największą szansę na przeżycie, ważne jest więc sadzenie kwiatów od późnej zimy do jesieni – w miarę możliwości przez cały rok.

Niektóre z owadów, które możesz przyciągnąć do swojego ogrodu, to: trzmiel polny i trzmiel ziemny, pszczoły miodne, bzygi, malowane damy, wielki motyl ognisty, a także paź i motyle cytrynowe.

Astry to typowe jesienne kwiaty

Astry to przyjazne pszczołom rośliny jesienne

Okres kwitnienia: lipiec – październik

Astry należą do rodziny słoneczników i zwykle kwitną późnym latem i jesienią. Idealnie nadają się na mieszane rabaty z trawami i innymi bylinami w ogrodzie preriowym. Jasne, przypominające stokrotki kwiaty przyciągają wzrok i są bogatym źródłem nektaru i pyłku dla późno latających owadów. Wiele odmian tworzy również dobre kwiaty cięte.

Większość astry najlepiej radzi sobie w słonecznych miejscach, ale inne mogą również całkiem dobrze radzić sobie z półcieniem lub cieniem. Kolorowe jesienne kwiaty można również dobrze uprawiać w doniczkach i skrzynkach. Regularnie usuwaj zwiędłe kwiaty, aby wyglądały dobrze i produkowały więcej kwiatów. Po kwitnieniu astry mocno przycinamy późną jesienią.

przyjazne pszczołom astry w skrzynkach okiennych

Szczególnie pięknym gatunkiem z rodziny astrowatych jest Aster dumosus, nadal znany jako aster poduszkowy. Szybko rośnie i osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Te kompaktowe rosnące astry są idealne do skrzynek okiennych. Do polecanych odmian Aster dumosus należą ciemnoróżowe różowe gnomy, biało kwitnące Apollo, błękitna laguna z niebieskofioletowymi kwiatami oraz różowo kwitnący Herbstgruß vom Bresserhof..

Rozkwitające dalie to szczególnie przyjazne pszczołom jesienne kwiaty

jesienne krzewy dla pszczół i trzmieli w ogrodzie

Okres kwitnienia: czerwiec – wrzesień/październik

Dalie występują w wielu różnych kształtach, w tym w ekstrawaganckich odmianach kaktusa, lilii wodnych i pomponów. Wszystkie te odmiany mają mocno podwójne kwiaty, które wyglądają spektakularnie, ale dostarczają niewiele pożywienia pszczołom i innym zapylaczom, ponieważ owady nie mogą dostać się do centralnej części kwiatu, gdzie znajduje się nektar i pyłek.

Natomiast odmiany dalii o otwartych kwiatach są fantastyczne dla zapylaczy. Ponieważ mają mniej płatków, pszczoły, motyle i inne owady mają łatwy dostęp do pyłku i nektaru, a kwiaty są nie mniej piękne.

Oto kilka pięknych otwartych kwitnących dalii, które warto rozważyć

dalie to przyjazne pszczołom jesienne kwiaty

 • ten Dalia “Biskup Yorku” przez całe lato nosi jasnożółte, pojedyncze kwiaty, które kontrastują z zielono-fioletowymi liśćmi.
 • ten Dalia “Biskup Auckland” nosi aksamitne, karminowoczerwone pojedyncze kwiaty na prawie czarnych pędach, które kontrastują z ciemnozielonoczerwonymi liśćmi.
 • ten Dalia ‘Topmix Rosa’ nosi ładne, pojedyncze różowe kwiaty z żółtym środkiem, które kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty utrzymują się przez całe lato i aż do jesieni.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, uprawiaj dalie w pełnym słońcu na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Regularnie usuwaj zwiędłe kwiaty i nawozić nawozem bogatym w potaż, aby wydłużyć czas kwitnienia. Wykop bulwy jesienią po pierwszych przymrozkach i przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu do marca przed posadzeniem pod koniec maja.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Jesienne rośliny dla pszczół - wrzos w wiadrach na tarasie

Okres kwitnienia: lipiec – listopad

Calluna vulgaris, inaczej wrzos pospolity, to krzaczasty krzew karłowaty, który rośnie na wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej, kwaśnej glebie w miejscu słonecznym lub częściowo zacienionym. Łodygi pokryte są drobnymi zielonymi listkami i kwiatostanami. Jej kwiaty są magnesem dla pszczół. Odetnij stare wiechy, gdy zaczynają więdnąć, aby zachęcić do nowego wzrostu.

Do najpiękniejszych odmian Calluna, które pszczoły doceniają jesienią, należą:

Calluna vulgaris 'Dark Beauty' ma jaskrawoczerwone kwiaty

 • Calluna vulgaris ‘Ciemne piękno’ ma jaskrawoczerwone kwiaty. Okres kwitnienia trwa od około września do połowy października.
 • „Tyb” nosi piękne fioletowe kwiaty od sierpnia do października. Zimą liście zmieniają kolor z ciemnozielonego na brązowy.
 • „Alicja” kwiaty z białymi pąkami od początku września do początku grudnia.
 • „Robert Chapman” ma złotożółte liście, które zimą stają się miedzianobrązowe. Wrzos zwyczajny rodzi fioletowe, dzwonkowate kwiaty od lipca do października.
 • „Wiosenna pochodnia” ma również bardzo długi okres kwitnienia – od sierpnia do listopada. Roślina ma fioletowo-różowe kwiaty.

Zawilec japoński (Anemone japonica)

biały jesienny zawilec Zawilec japoński 'Honorine Jobert'

Okres kwitnienia: sierpień – październik

Japońskie ukwiały to zapierający dech w piersiach widok późnym latem i wczesną jesienią. Kwiaty półpełne w delikatnym różowym lub białym kolorze unoszą się na wysokich pędach nad atrakcyjnymi liśćmi.

Jesienne ukwiały rozwijają się na słońcu lub w półcieniu i radzą sobie również na suchej glebie. Jesienne kwiaty łatwo sadzić w doniczkach.

anemon przyjazny pszczołom w wiadrze

Po kwitnieniu odetnij je i usuń martwe liście i łodygi w marcu. Ściółka corocznie wiosną lub jesienią. Azjatyckie piękności tworzą kłącza i mają tendencję do szerokiego rozprzestrzeniania się w ogrodzie. Więc dziel większe kępki co kilka lat, aby utrzymać je pod kontrolą. Najlepszą porą na to jest jesień lub wiosna.

Anemone tomentosa 'Serenade' różowe kwiaty

Jesienne odmiany anemonów, które należą do najpiękniejszych późnych i jesiennych bylin to:

 • Anemone tomentosa ,Serenada’ (różowe kwiaty)
 • Zawilec japoński ‘Książę Heinrich’ (fioletowo-różowy)
 • Zawilec japoński ‘Honorine Jobert‚ (Biały)
 • Zawilec japoński ‘Queen Charlotte’ (jasnofioletowo-różowy)

Kury o wysokiej zawartości tłuszczu (Hylotelephium)

Uwodziciele - przyjazne owadom byliny na słońce

Okres kwitnienia: lipiec – październik

Rozchodnik (Hylotelephium) to wieloletnie byliny z rodziny grubolistnych, które wytwarzają małe, gwiaździste kwiaty od lata do jesieni. Czasami zalicza się je do rodzaju Sedum.

Uwodziciele najlepiej radzą sobie w słonecznym miejscu na dobrze przepuszczalnej glebie. Najlepiej prezentują się w przedniej części łóżka, ale też dobrze prezentują się w doniczkach.

Jesienny krzew dla pszczół i trzmieli - Stonecrop 'Purple Emperor'

 • Rozchodnik purpurowy ‘Purpurowy Cesarz’ uprawiane ze względu na ozdobne liście, które ciemnieją w miarę dojrzewania. Latem tworzy masę różowych pąków kwiatowych, które otwierają się na biało. Kwiaty pięknie prezentują się w ogrodzie zimowym z odrobiną mrozu.
 • Hylotelephium “Jesienna radość” ma bujne, jasnozielone liście i kontrastujące łososiowo-różowe letnie kwiaty, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-czerwone. Jak większość rozchodników jest cennym źródłem nektaru dla owadów zapylających, zwłaszcza motyli.
 • Wspaniały liść tłuszczu ‘Carl’ (Hylotelephium spectabile) jesienią tworzy płaskie, jasnoróżowe główki kwiatowe na wyprostowanych pędach.

Werbena argentyńska (Verbena bonariensis)

Werbena bonariensis jest popularna jesienią wśród trzmieli i innych owadów

Okres kwitnienia: lipiec – październik

Werbena argentyńska (Verbena bonariensis) to wyjątkowa roślina doceniana przez miłośników ogrodów preriowych, a także motyli i zapylaczy. Wysokie łodygi wdzięcznie wystają ponad wiele innych roślin towarzyszących i osiągają wysokość do 2 m. W miesiącach letnich i do października niosą jasnofioletowe grona kwiatów. Jeśli szukasz elegancji i stylu w jesiennych kwiatach dla pszczół, Verbena bonariensis jest koniecznością.

przyjazny pszczołom taras do sadzenia jesienią

Posadź Verbena bonariensis na wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie w nasłonecznionym, osłoniętym miejscu. Pozwól kwiatom wstać, aby ptaki utworzyły strąki nasienne i przycinaj roślinę w łagodnych regionach, zanim ponownie wykiełkuje na wiosnę (w chłodniejszych regionach rośliny mogą nie przetrwać zimy). Gdy rośliny będą zadowolone ze swojego położenia, same sieją, ale można je również rozmnażać przez sadzonki.

Ta nisko rosnąca odmiana jest szczególnie popularna wśród ogrodników hobbystów Verbena bonariensis ‘Lollipop’. Przy maksymalnej wysokości 60 cm „Lollipop” nadaje się do mniejszych ogrodów i pojemników, a także do przedniej części granic.

Posadź dymkę

Posadź wcześnie kwitnące krokusy w skrzynkach dla pszczół

Świetnym sposobem na pomoc pszczołom na wiosnę jest sadzenie cebulek jesienią. Wczesne kwitnące rośliny zapewniają pszczołom źródło pyłku i nektaru, gdy kwitnie niewiele więcej.

Sadząc cebulki kwiatowe w doniczkach, możesz mieć pewność, że nie przeoczysz ich kolorowych kwiatów, zwłaszcza jeśli stoją na chodniku, przy drzwiach wejściowych lub na patio. Wybór odmian bogatych w nektar i pyłek jest źródłem utrzymania dla pierwszych trzmieli, z których niektóre budzą się ze snu zimowego już w lutym. Sadź wiosenne kwiaty, które kwitną przez długi czas, takie jak wcześnie kwitnące krokusy (od lutego do marca) i pierwiosnki (od lutego do maja). Łącząc cebulki kwiatowe, nie tylko tworzysz przyciągające wzrok doniczki, ale także przyciągasz różne zapylacze.