Dom i ogród

Jakie rośliny pomagają zwalczać muchy w pomieszczeniach i na zewnątrz? Przegląd z gatunkami roślin

Rośliny kontra muchy - Jakie warzywa, drzewa, kwiaty i zioła

Gdy tylko na dworze robi się przyjemnie i ciepło, pojawiają się pierwsze irytujące niedogodności. Oprócz komarów i nieprzyjemnych os są to przede wszystkim muchy, a nie tylko muchy domowe, ale także muszki owocowe. A nawet jeśli muchy same w sobie nie są niebezpieczne, mogą ukraść ci nerwy. Ale co możesz zrobić z muchami? Pułapki na muchy z pewnością można kupić do użytku na zewnątrz i wewnątrz, ale nie są zbyt miłe dla oka. Z tego powodu chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na naturalne środki przeciw muchom, czyli na rośliny. Muchy można odstraszyć lub odstraszyć zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. W tym artykule chcielibyśmy podsumować, które rośliny są skuteczne przeciwko muchom. Więc wkrótce będziesz miał swój spokój!

Rośliny przeciwko muchom na zewnątrz

Umieść rośliny przed muchami na zewnątrz i pozbądź się irytujących niedogodności

Siedzisz wygodnie na tarasie i ruszasz – muchy pełzają po Tobie i działają Ci na nerwy. Obiad na tarasie lub balkonie jest nie mniej nieprzyjemny, jeśli ciągle dokuczają nam owady. Więc co możesz zrobić z muchami? Na szczęście przyroda oferuje szereg opcji, które mogą Ci pomóc i które można doskonale zastosować, zwłaszcza w ogrodzie. W zależności od rodzaju rośliny możesz użyć różnych roślin przeciwko muchom:

Drzewa, które pomagają

Drzewo orzechowe jako doskonały cień i odstrasza muchy w ogrodzie w pobliżu miejsc do siedzenia

Bardzo praktycznym drzewem, którego nie lubią muchy, jest to Drzewo orzechowe (Juglans regia). Nie bez powodu często spotyka się go w parkach przy ławkach. Latem zapewnia wspaniały cień, a zawarte w nim olejki eteryczne odstraszają nie tylko muchy, ale także ćmy, a nawet pluskwy. Więc zabijasz kilka ptaków jednym kamieniem! Późnym latem i jesienią zaopatrzysz się również w orzechy włoskie.

Drzewo kamforowe (Cinnamomum camphora) odstrasza muchy i inne owady w ogrodzie

Ponieważ w liściach jest dużo olejków, możesz również użyć liści roślin przeciwko muchom i komarom. Po prostu zmiażdż płatek, aby uwolnić olejki, a następnie wetrzyj go w ramiona, nogi i inne odkryte części ciała. Masz już trochę odpoczynku! Również żółtodziób (Castanea) jest pomocnikiem. Więcej na ten temat poniżej. ten Drzewo kamforowe (Cinnamomum camphora) można hodować w wannie lub sadzić w ogrodzie, aby chronić przed muchami.

Zwalczaj muchy kwiatami i zielonymi roślinami

Geranium w kolorze różowym (Pelargonium) i geranium różanym w walce z dokuczliwymi owadami latającymi

Na balkonie możesz użyć jako rośliny przeciwko muchom i wielu innym insektom, takim jak komary i gzy Pelargonie (Pelargonia). Szczególnie ładny jest geranium różany (Pelargonium graveolens). Nawet z tymi ładnymi Petunie (Petunia), które i tak są bardzo popularne jako rośliny balkonowe, pomogą skutecznie walczyć z owadami latającymi.

Rośliny przeciw muchom na zewnątrz - Allium z pięknymi fioletowymi kwiatami

W ogrodzie okazuje się, że jest aksamitka (Aksamitki) jako świetny pomocnik przeciwko muchom. Ale może być również tak, że są one atakowane przez ślimaki, ponieważ są wśród nich bardzo popularne. Dlatego często sadzi się go w pobliżu warzyw. Następnie nagietki odciągają je od warzyw. To świetny przykład na to, jak wykorzystać negatywną cechę w pozytywny sposób.

Rośliny przeciw muchom na balkonach i w ogrodzie z nagietkiem, geranium i petunią

Ponadto Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) i aksamitka (Calendula officinalis) jako rośliny przeciw muchom. Te ostatnie przyciągają nawet pożyteczne trzmiele i pszczoły. Z laur (Laurus nobilis) z kolei zawiera olejki eteryczne, które odstraszają muchy i inne dokuczliwe owady. Może również rosnąć w wiadrze i ozdobić taras lub balkon. Bardzo zajmujący niewiele miejsca, ale ładny kwiat, który można posadzić w ogrodzie, a także w doniczce, jeśli chcesz odpędzić muchy, są Piwonie (Dianthus gratianopolitanus). Wydzielają również nieprzyjemny zapach dla owadów i mają tylko 15 cm wysokości. Lubisz Chryzantemy (Chryzantema)? Następnie posadź je w pobliżu swojego patio!

Zioła jako lekarstwo na muchy

Zwalczaj muchy ziołami – bazylią, oregano, rozmarynem, tymiankiem, miętą

Zapewne już wiesz, że zioła bardzo skutecznie zwalczają owady. Ale nie wszystkie okazy, które odpędzają komary, mają również taki sam efekt przeciwko muchom domowym i innym gatunkom. Jednak w walce z nimi mogą pomóc następujące zioła i rośliny aromatyczne.

lawenda (Lawandula)

Z lawendą robisz coś dobrego nie tylko dla siebie, ale także dla pożytecznych owadów, ponieważ są one doskonałym źródłem pożywienia dla pszczół i motyli, ale jednocześnie świetnie sprawdzają się rośliny przeciwko muchom. Słoneczne miejsce jest niezbędne dla lawendy.

bazylia (Ocimum basilicum)

Te aromatyczne rośliny są idealnymi roślinami przeciwko muchom i odnoszą się do szerokiej gamy gatunków much. Praktyczne jest, aby ta przyprawowa roślina rozwijała się zarówno w grządce, jak i w doniczce, dzięki czemu można ją uprawiać również na balkonie lub parapecie. Powodem tego są duże ilości olejków eterycznych zawartych w roślinie.

Nasturcja z kremowymi i pomarańczowymi kwiatami do zwalczania owadów

Nasturcje (Tropaeolum majus)

Nasturcja jest ładna dla oka, a także nadaje się do każdego miejsca, dzięki czemu można ją łatwo sadzić w pobliżu tarasu, niezależnie od tego, czy jest zacieniony, czy słoneczny. Nasturcje są nie tylko doskonałą rośliną przeciwko muchom, ale także odstraszają ślimaki.

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus)

Być może wiesz, że zapachy cytrusowe można z powodzeniem wykorzystać w walce z muchami i owadami. Zapach trawy cytrynowej nie jest wyjątkiem. To aromatyczne zioło ma wiele wspaniałych składników, które pomogą Ci odstraszyć muchy domowe i muszki owocowe, a także inne przedstawicielki. Alternatywnie lub oprócz trawy cytrynowej można również użyć werbeny cytrynowej. (Przeczytaj więcej o działaniu olejku z trawy cytrynowej tutaj)

szczypiorek (czosnek)

Lubisz smak i zapach szczypiorku? Cóż, muchy chyba nie! Wykorzystaj więc pyszną przyprawę do przygotowania pysznych dań i przekąsek, a jednocześnie odstraszaj szkodniki. Pomogą Ci w tym olejki eteryczne, a dostaniesz też uroczo wyglądającą roślinę przeciw muchom, którą możesz wykorzystać do dekoracji kuchni lub ogrodu.

Rośliny przeciw muchom – pomaga mięta i jej olejki eteryczne

Mięta jako roślina na muchy

Mięta dobrze smakuje i ładnie pachnie, ale muchy i komary nie zgadzają się z tym. Dotyczy to zwłaszcza kocimiętki (Nepeta cataria). Pamiętaj jednak, że ta roślina może przyciągać koty, ponieważ w przeciwieństwie do wspomnianych owadów uwielbiają przyprawę. Jeśli tego nie chcesz, wybierz miętę pieprzową (Mentha x piperita). Zbieraj je regularnie lub zmiel liście, aby smaki mogły uciec, a rośliny zwalczały muchy.

Inne przydatne przyprawy, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę, to oregano (Origanum vulgare), tymianek (Thymus), rozmaryn (Rosmarinus officinalis), czosnek (Allium sativum), cząber letni (Satureja hortensis) i szałwia (Salvia)..

Pozbądź się much z warzywami

Pomidory i rośliny fasoli wydzielają zapachy, których nie lubią latające owady

Jeśli wyhodowałeś również mały grządek warzywny, pamiętaj, aby dodać trochę roślin, aby zapobiec muchom. Tam pomidory (Solanum lycopersicum) zwykle nie brakuje w grządce warzywnej, z przyjemnością usłyszysz, że muchy w ogóle nie lubią tej rośliny. Kolejną świetną wiadomością jest to, że można je uprawiać nawet na balkonie lub patio w donicach i donicach, jeśli wybierzesz odpowiednie odmiany. Pomidorami można też skutecznie walczyć z komarami.

Również zapach Rośliny fasoli (Phaseolus vulgaris) świetnie nadaje się do pozbycia się much domowych i innych rodzajów much. A co jest lepsze niż roślina na muchy, od której również oczekujesz smacznych zbiorów?

Rośliny przeciwko muchom w domu

Twórz bukiety kwiatów przeciwko muchom i jako ozdobę mieszkania

A co pomaga przeciwko muchom w mieszkaniu? Tam też rośliny są najlepszym domowym lekarstwem na muchy. W zasadzie wszystkie wyżej wymienione zioła są odpowiednie, ponieważ można je uprawiać w doniczkach i na parapecie. Możesz także uprawiać wawrzyn i goździki w doniczkach i doniczkach lub skrzynkach, chociaż preferowane jest miejsce na zewnątrz, przynajmniej w cieplejszych miesiącach. Wiele roślin ozdobnych z ogrodu można również wykorzystać jako bukiet do odstraszania much. Wrotycz pospolity, goździki i nagietki dobrze się do tego nadają.

Kasztany w misce z owocami odstraszają muszki owocowe i muszki

To nie mniej pomocne dla domu żółtodziób (Castanea), a dokładniej jej owoce, których muszki owocowe w ogóle nie lubią. Możesz nie mieć kasztana w swoim ogrodzie, a może nawet nie masz ogrodu. Potem możesz po prostu zebrać trochę podczas spaceru. Następnie umieszczasz je w misce z owocami i pozbywasz się irytujących owadów. Możesz również użyć owoców tych roślin przeciwko muchom, umieszczając je obok odpadów organicznych.

Rośliny mięsożerne przeciwko muchom

Muchołówka na Wenus (Dionaea muscipula) nie jest skuteczna przeciwko muchom domowym i innym

Szczególnie interesujące są rośliny mięsożerne. Dotyczy to szczególnie ich muchołówka na Wenus (Dionaea muscipula), którą można nawet oglądać, gdy się zatrzaśnie. Jednak nazwa jest nieco myląca, ponieważ w rzeczywistości są one bardziej odpowiednie dla mniejszych owadów, takich jak komary. Zbyt duże owady powodują długie trawienie, przez co roślina obumiera z powodu nadmiaru składników odżywczych.

Dzban (Nepenthes) i rosiczka (Drosera) jako rośliny mięsożerne do użytku wewnątrz i na zewnątrz

Rośliny mięsożerne z pułapkami, na które Rośliny dzbanowe (Nepenthes), a także tych z lepkimi pułapkami, jak Rosiczka (Drosera). Pierwsza z nich ma wydrążone, przeważnie rurkowate części roślin, w które wpadają owady, podczas gdy druga odmiana ma lepkie części, do których przyklejają się owady. Zwłaszcza rośliny dzbanowe z wiszącymi „dzbanami” są bardzo ładne, dobrze nadają się jako rośliny wiszące i można je równie dobrze uprawiać w doniczkach na parapecie. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, pamiętaj, że rośliny te nie są w stanie odpowiednio zwalczać much i owadów. Jednak zdecydowanie są ładne i stanowią świetny dodatek do twoich roślin doniczkowych i ogrodowych.

Dobre miejsca dla roślin przeciwko muchom

Dobre miejsca dla kwiatów i roślin przeciwko owadom latającym

Aby skutecznie odeprzeć muchy, warto również skorzystać z odpowiednich miejsc. Jeśli więc chcesz mieć spokój i ciszę na zewnątrz, umieść donice i skrzynki na kwiaty z odpowiednimi gatunkami roślin w pobliżu tarasu i miejsc do siedzenia lub obramuj nimi balkon. Aby uciążliwe owady nawet nie dostały się do Twojego mieszkania, umieść je na drzwiach wejściowych lub tarasowych i udekoruj parapety roślinami przeciwko muchom, jeśli nie masz moskitiery. Rośliny przeciw muchom mogą stać na parapecie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.