Dom i ogród

Jakie rośliny na balkon zimą? Pomysły na zimozielone i wytrzymałe krzewy

Wraz z nadejściem chłodu balkon traci jasne kolory i staje się szary i nudny. Ale czy do wiosny należy trzymać tu tylko puste garnki? Oczywiście nie! W tym artykule pokazaliśmy już kilka pomysłów na to, co sadzić zimą w skrzynkach okiennych. A oto propozycje pięknych, zimowych bloomersów, które wzbogacają balkon kwiatami nawet w zimnych porach roku. Teraz skupiamy się na wytrzymałych krzewach karłowatych i iglastych oraz na tym, jakiej pielęgnacji potrzebują wiecznie zielone rośliny na balkonie w zimie.

Zimozielone krzewy na balkon w zimie

Roślinny balkon ozdobiony bajkowymi światłami

Zimozielone krzewy liściaste to bardzo praktyczny wybór na balkon zimą. Z reguły są mało wymagające i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ich wielką zaletą jest to, że jesienią nie tracą liści, a także pozostają zielone przez całą zimę. Niektóre odmiany wytwarzają również piękne jagody.

Wiecznie zielony bukszpan (Buxus sempervirens) to klasyczne wiecznie zielone drewno, które można łatwo ciąć na różne kształty. Na przykład mała kula z bukszpanu pięknie układa się obok sofy balkonowej.

Spraw, aby balkon był przytulny nawet zimą dzięki bukszpanowi, bluszczowi i wrzosowi

Jeśli szukasz kwitnących, odpornych na zimę małych krzewów do doniczek, doskonale sprawdzą się krzewy palczaste (Potentilla fruticosa), wrzosiec (Calluna vulgaris) i barwinek drobnolistny (Vinca minor).

Wrzos gronowy (Leucothoe walteri), znany również jako mirt winogronowy, kwitnie wiosną małymi, białymi wiechami. Liście tej rośliny również przyciągają wzrok. W miarę upływu roku zmieniają się z brązu na jaskrawoczerwony.

Krzew wrzecionowaty Eonymus Gold zmienia kolor na czerwony w zimie

Krzew wrzecionowaty (Euonymus) jest również bardzo piękną, wytrzymałą rośliną na balkon w zimie. Euonymus fotrunei »Coloratus« lub Euonymus fotrunei »Emerald & Złoto ma piękne, kolorowe liście i wytrzymuje temperatury do minus 35 stopni. Bonus: gdy temperatura jest niska, liście stają się różowo-fioletowe.

Sztuczne jagody w kolorze różowo-białym hardy

Shamberry (Gaultheria procumbens) również ma wiele do zaoferowania! Zimozielony krzew karłowaty osiąga wysokość do 15 cm i doskonale nadaje się na doniczki i skrzynki na kwiaty. Niezwykłe jagody są czerwone, różowe lub białe i pozostają na roślinie przez całą zimę.

Kolejnym eleganckim zimowym bloomerem jest himalajska śluzówka (Sarcococca hookeriana), która od stycznia do marca zachwyca wspaniałymi, pachnącymi wanilią białymi kwiatami.

Zimozielone rośliny na balkon – iglaki w karłowatych kształtach

zimozielone rośliny na balkon odporne

Iglaki to oczywiście pierwszy wybór, jeśli chodzi o rośliny na balkon w zimie, ponieważ mogą wytrzymać zimno i śnieg. Na przykład kosodrzewina (Pinus mugo) wykazuje doskonałą odporność na mróz, suszę i zanieczyszczenia i nie rośnie zbyt duże. Niektóre odmiany Pinus mugo późną jesienią stają się złoto-pomarańczowe.

rośliny zimą na balkonie w drewnianym pudełku

Świerk karłowaty (Picea glauca) rośnie piramidalnie i bardzo powoli. Dwie bardzo interesujące odmiany to ‘Sander’s Blue’ i ‘Sun of the Sky’®, które fascynują niebiesko-zielonymi igłami lub jasnożółtymi pąkami.

Wiele gatunków tui (tuje) jest również popularnymi drzewami iglastymi do wanien. Ich zwarty wzrost pozwala na stworzenie zielonych ekranów prywatności – dobrze prezentują się zarówno w pojedynczych doniczkach, jak i w wydłużonej skrzynce na rośliny.

rośliny balkonowe wytrzymały ekran prywatności tuja

Podobne kompozycje można wykonać z jałowcem kolumnowym (Juniperus), chociaż odmiany pełzające nadają się również do wanien. Cyprys karłowaty (Chamaecyparis pisifera) to ciekawy gatunek rośliny zimozielonej na balkon – szybko rosnący iglak karłowaty o lekko obwisłym pokroju.

Dekoracyjna trawa na balkonie zimą

Trawy ozdobne w doniczkach na balkonie zimą

Trawy ozdobne, które łatwo rosną w doniczkach i skrzynkach, są również specjalną ozdobą zimowego balkonu. Jeśli wyschną po sezonie, nie ścinaj pędów, tylko pozostaw je w takim stanie do wiosny, aby w śnieżne dni i noce delikatnie szeleściły. Szczególnie pięknie wyglądają również trawy ozdobne pokryte szronem.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin na balkonie zimą

zimozielone rośliny balkonowe odporne

Przygotuj donice

Chociaż doniczki można umieścić w dowolnym miejscu, najlepiej jest umieścić je tam, gdzie rośliny na balkonie będą miały jak najwięcej światła w miesiącach zimowych. Dzięki temu liście pozostają zielone i zdrowe.

Jeśli to możliwe, upewnij się, że wiadra i doniczki nie mają bezpośredniego kontaktu z podłogą, szczególnie w mroźną pogodę. Jeśli materiał nie jest mrozoodporny, szybko mogą pojawić się pęknięcia.

Jeśli masz wysokie i smukłe donice, upewnij się, że nie przewracają się przy silnym wietrze. A jeśli powinieneś kupić nowe, wybierz solidne konstrukcje o wystarczającej wadze.

Drzewa iglaste i Eonymus w wysokich skrzynkach na rośliny jako ekrany prywatności

Odporne na mróz iglaki lub rośliny zimozielone, które z łatwością przetrwają zimę w ogrodzie, czasami giną na balkonie. Czemu? Najczęściej dzieje się tak z dwóch powodów: nadmierne podlewanie i hipotermia korzeni.

Kula bukszpanowa w doniczce obok sofy na balkonie zimą

Rośliny wodne na balkonie zimą

Podlewanie roślin na zimnym zimowym balkonie jest rzadko wymagane. Większość roślin jest w zimie uśpiona, nie mają wzrostu ani kwitnienia pędów, więc wymagają minimalnego podlewania. Zasadniczo:

– Im niższa temperatura, tym rzadziej trzeba podlewać.

– Nie podlewaj na czas, ale tylko w razie potrzeby – gdy gleba jest całkowicie sucha.

– Jeśli to możliwe, podlewaj w łagodne dni i letnią wodą.

-Najlepiej podlewać rano, aby wieczorem woda mogła wyparować.

Kapusta ozdobna Eriken i mini iglaki

Zimuj rośliny na balkonie

Krzewy zimozielone, zarówno liściaste, jak i iglaste, należy chronić przed mrozem. Aby korzenie nie były narażone na silne wahania temperatury, wanienki należy zaizolować włókniną, styropianem, folią bąbelkową lub grubą tekturą. Jeśli chcesz uzyskać naturalny wygląd, możesz owinąć zabezpieczone naczynia w worki jutowe lub włożyć je do wiklinowych koszy.

Gdy mróz zdobi rośliny

Shamberry może wytrzymać nawet mróz

Pomysł na nasadzenie balkonu zimą: żółte kaluny, różowe pseudojagody i trawy ozdobne

Barszcz wrzosowy i trawa ozdobna w skrzynce okiennej zimą

Domowe zaślepki do skrzynek okiennych 

Iglaki w karłowatych formach i eriki w skrzynkach na kwiaty na balkonach zimą

Ciepłe światło zapewnia większą przytulność na balkonie zimą

Balkon-Dekoracja-zima-z-latarniami-i-wrzosem