Dom i ogród

Jakie produkty najlepiej stosować do pielęgnacji mebli ogrodowych z drewna tekowego?

Konserwacja mebli ogrodowych z drewna tekowego -wskazówki-produkty-stoły-krzesła-projekt

Jeśli dopiero niedawno kupiłeś meble ogrodowe z drewna tekowego lub planujesz je kupić, możesz się zastanawiać, który produkt jest dla Ciebie najlepszy Utrzymuj meble ogrodowe z drewna tekowego nadaje się do zachowania wspaniałego wyglądu mebla. Być może zastanawiasz się, czy najlepszym rozwiązaniem byłby olej z drewna tekowego lub uszczelniacz z drewna tekowego. Aby znaleźć właściwą odpowiedź, powinieneś najpierw wiedzieć, co jest wyjątkowego w drewnie tekowym. Powinieneś również zapytać, jaka jest różnica między olejem tekowym a uszczelniaczem tekowym, jakie są ich zalety i ograniczenia. Następnie możesz podjąć kompetentną decyzję, które środki najlepiej wykorzystać, aby Twoje meble ogrodowe z drewna tekowego służyły przez całe życie.

Olej z drewna tekowego lub uszczelniacz z drewna tekowego – jak najlepiej konserwować meble ogrodowe z drewna tekowego?

Konserwacja mebli ogrodowych z drewna tekowego -wskazówki-produkty-drewniane-tarasy-taras

Teak to tropikalne drewno liściaste, które rośnie w krajach takich jak Indonezja, Birma, Tajlandia i Indie. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom od dziesięcioleci jest bardzo cenionym drewnem. Teak „Grade A” to bardzo gęste drewno, które pozyskuje się z serca dojrzałego drewna tekowego. Jest bogaty w naturalny olej, który w naturalny sposób chroni drewno przed uszkodzeniami powodowanymi przez wodę, grzyby, zgniliznę drewna, owady oraz zmiany pogody i temperatury. To właśnie ten olej nadaje nowym meblom ogrodowym z drewna tekowego typowy złoty kolor.

Ważne jest przygotowanie: usuń patynę i plamyKonserwacja mebli ogrodowych z drewna tekowego -wskazówki-produkty-szczotka do wody

Olej w zewnętrznej warstwie drewna zaczyna parować i utleniać się po kilku tygodniach na świeżym powietrzu i na słońcu. Piękny miodowy kolor staje się jaśniejszy i ma bardziej żółtawy odcień. Jeśli nic z tym nie zrobisz, kolor zmieni się na blady, srebrnoszary. Jednak niektórzy ludzie po prostu lubią ten miękki, wyblakły wygląd mebli ogrodowych. Jeśli jesteś jedną z tych osób, nie potrzebujesz oleju tekowego ani uszczelniacza tekowego. Po prostu umyj swoje meble ogrodowe z drewna tekowego wodą z mydłem i miękką szczotką. To regularne czyszczenie zapobiega osadzaniu się brudu na meblach i tworzeniu się mchu na jego powierzchni. Pomaga również zapewnić równomierne zabarwienie szarości. Jeśli wolisz zachować złoty kolor, powinieneś udać się do Utrzymuj meble ogrodowe z drewna tekowego Użyj oleju tekowego lub uszczelniacza tekowego. Jaka jest różnica między tymi dwoma lekami??

Pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna tekowego olejem tekowym

tekowe meble ogrodowe-wskazówki-pielęgnacja-produkty-przed-po-zdjęciu

Powinieneś wiedzieć, że „olej tekowy” to nie tylko olej tekowy. Oznacza to, że olej, który dostajesz w sklepie, nie zawiera oleju z drewna tekowego. Jest wytwarzany z oleju lnianego lub tungowego, a także zawiera rozpuszczalniki. Nazywa to olejem tekowym z tego prostego powodu, że ma być stosowany do drewna tekowego. Utrzymuj meble ogrodowe z drewna tekowego możesz z olejem tekowym. Nadaje meblom ogrodowym przyjemny złoty połysk i przez kilka tygodni z pewnością będzie wyglądać wspaniale. Po tym jednak kolor ponownie zaczyna blaknąć. Dzieje się tak po prostu dlatego, że olej ponownie odparowuje, a drewno staje się suche, często jeszcze bardziej suche niż wcześniej. W związku z tym olejek teakowy nie pomaga zachować oryginalnego złocistego koloru. Naturalny olej znajdujący się w teaku jest wystarczająco dobry, aby chronić go przed szkodnikami i warunkami atmosferycznymi. Olejek teakowy jest tylko tymczasowym środkiem upiększającym drewno. Oczywiście możesz go użyć, jeśli chcesz, ale przekonasz się, że trzeba powtarzać tę samą procedurę co kilka miesięcy i szybko stracisz zainteresowanie.

Pielęgnuj meble ogrodowe z drewna tekowego za pomocą Teaksealer

Traktuj meble ogrodowe z drewna tekowego odpowiednio pielęgnuj produkty z uszczelnieniem olejowym

Lepszy wariant Utrzymuj meble ogrodowe z drewna tekowego jest bardziej prawdopodobne, że będzie teaksealerem. Zapewnia ochronę drewna przed promieniami UV. Posiada również substancje zapobiegające powstawaniu pleśni. Na drewnie tworzy się warstwa, która zapobiega również utlenianiu naturalnego oleju tekowego, co zapobiega szarzeniu drewna. Kolejną zaletą w porównaniu z olejem tekowym jest to, że drewno należy pielęgnować tylko raz w roku. Teaksealer jest dostępny zarówno w formie naturalnej, jak i kolorowej.

czyszczenie mebli ogrodowych z drewna tekowego pielęgnacja olejem z drewna tekowego

Zanim pójdziesz do Teaksealer Utrzymuj meble ogrodowe z drewna tekowego należy dokładnie wyczyścić meble z drewna tekowego. Następnie pozwól meblom dobrze wyschnąć. Następnie za pomocą gąbki lub szmatki nałóż cienką warstwę Teaksealer na drewno. Kolejną warstwę można nałożyć po godzinie. Całość musi wyschnąć przez kilka godzin i już następnego dnia możesz użyć swoich tekowych mebli ogrodowych. Nie używaj jednak Teaksealer od razu na swoich nowych meblach ogrodowych z drewna tekowego. Pozwól im stać na zewnątrz przez co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Niektórzy producenci teaksealerów dodają kolor do twoich funduszy, dzięki czemu możesz łatwo odzyskać oryginalny złoty kolor.

Wskazówki dotyczące ochrony mebli ogrodowych z drewna tekowego

drewniane meble ogrodowe patynowane na szaro, porady dotyczące pielęgnacji stołu z drewna tekowego

Z tych trzech sposobów, aby Utrzymuj meble ogrodowe z drewna tekowego to najłatwiejszy sposób na zmianę koloru mebli na szary. Wystarczy je regularnie czyścić, a będą wyglądać świetnie. Dla tych, którzy wolą zachować złoty kolor, lepszym rozwiązaniem jest Teaksealer. Chroni przed promieniowaniem UV oraz przed utlenianiem, które wpływa na kolor drewna. O ile olejek teakowy wygląda dobrze, to z czasem na pewno pożałujesz tego wyboru, bo będziesz musiał powtarzać ten zabieg co kilka miesięcy.

Czyszczenie teakowe

Uszczelka chroniąca teak Zastosuj powłokę UV Prawidłowe wskazówki dotyczące pielęgnacji

Z biegiem czasu teak szarzeje, co niektórym się podoba i tworzy tzw. patynę. Może się jednak zbierać kurz i inne zabrudzenia, które z pewnością mocno psują zadbany wygląd mebli ogrodowych. Niezależnie od tego, czy wolisz naturalnie zszarzały wygląd, czy też schludny wygląd drewna, przynajmniej górna warstwa patyny powinna zostać usunięta. Są na to 3 opcje – środek do czyszczenia drewna tekowego, szlifowanie i czyszczenie pod wysokim ciśnieniem. Dlatego wzbogacimy Cię o pomocne wskazówki na ten temat.

Środek do czyszczenia drewna tekowego

Konserwacja mebli ogrodowych z drewna tekowego-Teaksealer zapewnia ochronę przed promieniami UV od słońca

Teak cleaner stosunkowo delikatnie usuwa warstwę kurzu i brudu. Do tego jednak potrzeba kilku procesów, aby osiągnąć pożądany efekt. Ta metoda czyszczenia jest jednak zalecana w przypadku stosunkowo nowych mebli ogrodowych, które były wystawione na działanie warunków atmosferycznych na zewnątrz. Nie będzie to miało wielkiego wpływu na bardzo brudne meble ogrodowe, które mają już kilka lat. Polegają na jednej z dwóch następnych opcji czyszczenia.

Szlifowanie drewna tekowego

taśma szlifierska do usuwania patyny pielęgnacja mebli ogrodowych teak

Ręczne szlifowanie dużych powierzchni, takich jak ławki i stoły ogrodowe, po prostu nie jest wystarczająco skuteczne. Chociaż jest to wykonalne, jest bardzo pracochłonne. W tym celu zaleca się użycie szlifierki orbitalnej. Powinieneś mieć wystarczającą ilość papieru ściernego o sile koronacji od 80 do 240. Traktuj powierzchnię drewna tylko wzdłuż słojów drewna. W ten sposób unikniesz nieestetycznych zadrapań. Po szlifowaniu oczyść drewno z pyłu szlifierskiego wilgotną szmatką. Następnie możesz olejować lub traktować uszczelniaczem z drewna tekowego, jak chcesz.

Czyszczenie wysokociśnieniowe

meble ogrodowe z drewna tekowego - zachowaj złoty kolor - porady pielęgnacyjne z uszczelniaczem do drewna tekowego

Generalnie nie zaleca się czyszczenia jakiejkolwiek powierzchni drewnianej. Jest bardzo skuteczny i nie można go porównać z żadną inną metodą czyszczenia. Istnieje jednak ryzyko uszkodzenia drewna. Aby tego uniknąć, utrzymuj niskie ciśnienie i zachowaj dużą odległość od powierzchni drewna. Postępuj z najwyższą ostrożnością, ponieważ wysokie ciśnienie nieco powoduje chropowatość drewna. Z perspektywy czasu zaleca się przerobić powierzchnie drobnoziarnistym papierem ściernym.

Tekowe meble ogrodowe zimą

Pielęgnacja drewna tekowego za pomocą składanego krzesła z olejem tekowym porady dotyczące mebli ogrodowych

Wielką zaletą mebli ogrodowych z drewna tekowego jest to, że można je bez wahania pozostawić na zewnątrz na zimę. Nawet przy płaskim śniegu i lodzie nie ma uszkodzeń. Kto nie wie, że zimą chce się siedzieć na zewnątrz w przyjemnym słońcu, ale nie ma miejsc siedzących, ponieważ wszystkie meble do siedzenia są od jesieni w piwnicy. Najlepiej jednak przechowywać olejowane meble pod zadaszeniem lub użyć dostępnego w handlu pokrowca. Dobrym rozwiązaniem są plandeki do mebli ogrodowych, które szczególnie nadają się do tego celu. Należy jednak pamiętać, że samo drewno jest produktem naturalnym i jako takie chce oddychać. Nie należy go przykrywać zbyt grubo. Niezależnie od materiału, meble drewniane nie mają miejsca w kotłowni. Zbyt suche powietrze szybko prowadzi do nieestetycznych pęknięć w drewnie.