Dom i ogród

Jaka pomoc wspinaczkowa dla powojników? Sprawdź te 10 pomysłów!

Powojniki, jak wszystkie rośliny pnące, potrzebują pomocy do wspinania się, aby rosnąć w górę. Tylko w ten sposób kwitnący powojnik może osiągnąć pełną świetność. Więc nadal musisz znaleźć odpowiednie rozwiązanie podczas sadzenia powojników. Jeśli zastanawiasz się, która pomoc wspinaczkowa jest najlepsza dla powojników, sprawdź te 10 pomysłów.

Ogrodzenie jako pomoc w wspinaczce dla powojników

Siatka kratowa na powojniki i ogrodzenia jako pomoc w kratach

Powojnik to jedna z tych roślin pnących, które idealnie nadają się do zazieleniania ogrodzeń. Najlepiej wybrać powojniki z 3 grupy cięć, takie jak Romantica, Etoile Violette i Prince Charles. Szybko rosną i mogą w krótkim czasie stworzyć dobrą osłonę prywatności przed sąsiadami.

Powojniki na białym płocie z sztachet

Niezależnie od tego, czy masz stary drewniany płot, stylowe kute metalowe ogrodzenie, czy mocne betonowe ogrodzenie, najważniejsze jest to, że jest się czego trzymać. Jako dodatkową pomoc podczas wspinaczki możesz rozciągnąć cienki sznurek między słupkami lub przymocować do ogrodzenia siatkę wspinaczkową.

Powojniki wokół płotu

Przeciągnij powojniki na ścianę

Siatka na powojniki i różę pnącą na ścianie domu

Ściana pokryta kwitnącymi pnączami robi wrażenie, prawda? Nawet jeśli wygląda na to, że rośliny pełzają prosto po ścianie, rzeczywiście istnieje system wspinaczkowy. Niektórzy ogrodnicy uważają, że gęste liście nie są dobre dla budynku i mogą powodować pleśń i inne problemy z powodu słabej wentylacji.

Drewniane kraty dla powojników na ścianie domu

Z tego powodu najlepiej jest zapewnić wystarczającą przestrzeń między ścianą a kratą. Idealne są około 5 do 10 centymetrów, aby można było wymieniać powietrze. Jeśli siatka na elewacji nie byłaby dla Ciebie niezawodnym rozwiązaniem, alternatywnie użyj kraty wykonanej z drewnianych listew, po których powojniki mogą się wspinać.

Krata na powojniki na ścianie domu

Krata dla powojników przymocowana do ściany domu

Wsparcie dla powojników wokół rury deszczowej

pomoc do wspinaczki powojnikowa rura deszczowa,

Jeśli uważasz, że rura spustowa jest irytująca, możesz ją zazielenić powojnikami. Nie zaleca się również bezpośredniego zazieleniania, aby zapobiec uszkodzeniom strukturalnym.

Do zazieleniania rur spustowych dostępne są następujące rozwiązania:

  • kilka równoległych lin stalowych otaczających rurę spustową
  • lub półokrągła krata na rurę spustową, która jest przymocowana oddzielnie do ściany domu.

Upiększ rurę spustową powojnikami

pomoc do wspinaczki powojnikowa rura spustowa

pomoc w wspinaczce powojniki rur spustowych

Udekoruj balustradę powojnikami

Powojniki na balustradach prowadzących na podwyższony taras

Nie chcesz ryzykować żadnych szkód podczas zazieleniania ściany domu? Co sądzisz o pomyśle, aby powojniki wspinały się po balustradach i słupkach twojego ganku lub podniesionego tarasu? Taka dekoracja roślinna z pewnością będzie przyciągać wzrok, a także może służyć jako osłona prywatności.

kwitnące powojniki jako osłona prywatności na werandę

Godną uwagi wadą jest to, że balustrady nie można już wygodnie używać, gdy tylko pnącze się po niej wkradły. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że roślina pnąca rośnie w pożądanym przez Ciebie kierunku.

Clematis jako ekran prywatności na werandę

Słupek lub drzewo jako pomoc do wspinaczki

Rosnące powojniki na drzewie

Hodujesz drzewa na terenie posesji? W takim razie masz już pomoc wspinaczkową dla swojego powojnika! Tylko drzewa owocowe nie nadają się do tej roli, ponieważ nie powinny mieć konkurencji. Oszczędza to również niepotrzebnych problemów podczas żniw.

Powojnik oplata drzewo na podwórku

Kolumny i pomoce wspinaczkowe dla powojników

Krata dla powojników

Drewniana krata dla energicznych powojników

Espaliery to praktyczne podpory dla wszelkiego rodzaju roślin pnących, wykonane z drewna lub metalu, wykonane samodzielnie lub kupione, duże lub małe – stanowią niezwykle różnorodny i dekoracyjny element wystroju każdego ogrodu. I oczywiście idealne na powojniki. Ponadto kraty mogą pomóc w podzieleniu ogrodu na strefy, ukryciu nieestetycznych przedmiotów na posesji i zapewnieniu prywatności miejsca do siedzenia.

Krata za mała dla powojników

Konstrukcja i wielkość takiej podpory zależy od właściwości rośliny, na którą ma się na nią wspinać: zwarte odmiany powojników można uprawiać również na mniejszych kratach. W przypadku silnych powojników konieczna jest oczywiście większa krata.

Łuki ogrodowe i pergole

Roślina pnąca Clematis do drewnianej pergoli

Nie ma wątpliwości, że łuki ogrodowe i pergole zazielenione powojnikami są bardzo atrakcyjne. Jeśli chcesz stworzyć romantyczny kącik ogrodowy w swoim przydomowym ogródku, ta opcja jest dla Ciebie.

Powojniki i róża pnąca na pergoli

Stabilne, solidne drewniane pergole mogą wytrzymać duże i ciężkie powojniki – a nawet więcej niż jeden! Nawiasem mówiąc, powojniki i róże pnące można z powodzeniem łączyć.

Powojniki na altanie jako pomoc przy wspinaczce

Łuki ogrodowe zaprojektowane dla odmian niezbyt energicznych mogą być lekkie i przewiewne. W tym artykule podsumowaliśmy najpopularniejsze rodzaje łuków ogrodowych. Aby ułatwić młodym powojnikom odwieszanie, przymocuj do prętów plastikową lub metalową siatkę o dużych oczkach.

Łuk ogrodowy wykonany z metalu z siatką jako pomoc w wspinaczce dla powojników

Pergole są zwykle wykonane z drewna, a łuki z metalu. Ale możesz też spróbować samodzielnie wykonać podporę z rur i kratek PCV.

Wieża ranczo lub obelisk (wolnostojący)

Obelisk jako pomoc do wspinaczki dla powojników w ogrodzie

Takie konstrukcje są w naszych ogrodach mniej powszechne niż kraty, łuki i pergole. Warto jednak zwrócić na nie uwagę: takie podpory są zwarte, stabilne i pozwalają tworzyć kompozycje w różnych stylach.

pomoc do wspinaczki dla powojników wykonana z drewna

Kwitnąca kolumna świetnie wygląda na trawniku; może być środkiem dużego kwietnika lub oddzielnym obiektem w projektowaniu ogrodu. Konstrukcja nie musi być skomplikowana – prostą podporę tego typu możesz wykonać samodzielnie za pomocą drewnianych patyczków, bambusa lub wierzby. Na przykład tipi z bambusowych kijków to bardzo tanie i proste rozwiązanie.

Drewniany obelisk na powojniki w ogrodzie

Wybierz materiał i styl podparcia, które pasują do wystroju Twojego ogrodu: oczywiście obelisk z kutego żelaza w stylu antycznym nie pasuje do nowoczesnego ogrodu. Upewnij się, że struktura jest wystarczająco duża, aby obsłużyć odmianę, którą planujesz uprawiać. Na przykład wysokość Clematis montana wynosi od 5 do 10 metrów.

Drewniany obelisk o wysokości 2 metrów dla powojników

Wsparcie roślin dla powojników w wiadrze

pomoc do wspinaczki dla powojników w wiadrze

Nawiasem mówiąc, ten rodzaj pomocy wspinaczkowej jest najczęściej używany do powojników w wiadrze. Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie typu „zrób to sam”, po prostu upewnij się, że twoja piramida wspinaczkowa nie jest zbyt mała. Powinien mieć wysokość co najmniej 1,5 metra.

Obelisk kratowy wykonany z wierzby lub bambusa przywiązany do tipi

Pomoc do wspinania się na obeliski dla powojników w wiadrze

Metalowy obelisk na powojniki w wiadrze

Krata na powojniki w metalowym wiadrze

Pomoc do wspinaczki z siatki drucianej

Wieża wspinaczkowa z drucianą ramą dla powojników

A oto kolejny pomysł na wolnostojącą pomoc do wspinania się: kolumna wykonana z drucianej siatki o dużych oczkach. Możesz zrobić je samodzielnie lub kupić gotowe. Takie kolumny nazywane są również kolumnami gabionowymi i są dostępne w różnych rozmiarach.

Zrób sam plac zabaw z siatki drucianej dla powojników

Oryginalne pomysły na upcykling

Krata na powojniki ze starych kół

I wreszcie jest kilka pomysłów na nietypowe pomoce wspinaczkowe, które trudno zaklasyfikować do określonej kategorii. Może zainspirują Cię do wykonania projektu upcyklingowego. Teraz już wiesz, że zardzewiałe metalowe kółka z niektórych sprzętów lub stara drewniana drabina są idealnym wsparciem dla Twojego powojnika. Po prostu poszperaj w piwnicy lub na pchlim targu i na pewno znajdziesz to, czego szukasz.

stara drewniana drabina jako pomoc w wspinaczce dla powojników

siatka do wspinaczki na powojniki na słupy