Dom i ogród

Jak pozbyć się śmierdzących robaków? Te domowe środki zaradcze i wskazówki pomagają zwalczać śmierdzące robaki w domu i ogrodzie

Znalazłeś śmierdzące robaki w mieszkaniu i po prostu nie wiesz, co robić? Przede wszystkim nie panikuj – smród nie jest ani niebezpieczny, ani trujący. Ten owad śmierdzi tylko wtedy, gdy jest pod wpływem stresu lub czuje się zagrożony. Niemniej jednak nikt nie będzie zadowolony, jeśli małe robale przenikną do ich mieszkania. W ogrodzie owady mogą wyrządzić więcej szkód, ponieważ żywią się roślinami ogrodowymi. Na szczęście istnieje kilka domowych środków i metod, które pomogą w walce z śmierdzącymi robakami. Jak najlepiej pozbyć się śmierdzących błędów, przeczytaj w artykule.

Jak wyglądają śmierdzące robaki i czy są niebezpieczne?

Różnice między brązowym a zielonym śmierdzącym robakiem

Pluskwiaki śmierdzące należą do rodziny pluskwiaków śmierdzących i są bardziej powszechne w naszych szerokościach geograficznych, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Chociaż mówi się o zielonych i brązowych pluskwach śmierdzących, oba są tym samym gatunkiem, a kolor ciała tych owadów zależy od pory roku, a dokładniej od koloru liści. Zielony pluskwa smród jest powszechny wiosną i latem, a brązowy pluskwa smród jesienią.

Zasadniczo małe zwierzęta nie są niebezpieczne. Nie mogą żądlić, nie przenoszą chorób, a ich zapach nie jest toksyczny dla ludzi i zwierząt. Jednak w przypadku zwiększonej zachorowalności można je określić jako szkodniki w ogrodzie. Zasysają rośliny i owoce, a tym samym powodują uszkodzenia. Ze względu na swój smród nie są też mile widzianymi gośćmi w domu.

Jak pachną śmierdzące robaki??

Pozbądź się zielonych smrodków, co pomaga

Pluskwiaki śmierdzące należą do rodziny owadów, które wykorzystują zapach jako mechanizm obronny. Zagrożone lub zmiażdżone robaki śmierdzące wydzielają silny zapach. Dla ludzkich nosów zapach jest podobny do ziół lub przypraw, takich jak kolendra, zmieszany z chemicznym zapachem. Innymi słowy: śmierdzący smród.

Co przyciąga chrząszcze śmierdzące?

Śmierdzące robaki w mieszkaniu, co robić

W bloku

Chociaż te owady mogą wydawać się pojawiać znikąd w twoim domu, ich obecność można zwykle przypisać wielu czynnikom. Śmierdzące robaki jak owoce (zwłaszcza dojrzałe owoce). Jeśli więc jesteś fanem klasycznej miski z owocami na blacie kuchennym, winowajcą mogą być Twoje dojrzałe banany.

Oprócz nieuniknionych atrakcji śmierdzących owadów te owady uwielbiają ciepło i światło słoneczne. W mroźne zimowe miesiące zwykle zapadają w sen zimowy i często chowają się w ścianach lub pustych pomieszczeniach, takich jak strychy. Wraz ze wzrostem temperatury w zimie i nasłonecznieniem dni pluskwy wychodzą z kryjówek i stają się bardziej aktywne. Śmierdzące robaki mogą zakraść się do pokoi, ale często nie mogą wymyślić, jak uciec, więc nagle w twoim domu mieszka mała społeczność.

Zwalczaj zielone robaki śmierdzące za pomocą domowych środków zaradczych

W ogrodzie

Wiosną i latem robaki śmierdzące żyją na zewnątrz, gdzie żywią się roślinami i tam składają jaja. Ku rozgoryczeniu ogrodników-amatorów, pluskwiaki śmierdzące lubią również różnorodne rodzime rośliny, od krzewów ozdobnych po dzikie winorośle i chwasty. Wiadomo, że żywią się wszystkimi częściami roślin, w tym kwiatami, pąkami, owocami lub warzywami, a nawet orzechami, więc istnieje duża szansa, że ​​w twoim ogrodzie znajdują się interesujące dla nich rośliny.

Pozbywanie się śmierdzących robaków w ogrodzie

Gruszka nie nadaje się do spożycia ze względu na śmierdzący insekt

W ogrodzie robaki śmierdzące żywią się sokiem roślin i dlatego można je zidentyfikować jako szkodniki. Zaburzają wzrost roślin, a porażone owoce nie nadają się już do spożycia. Aby chronić swoje rośliny ogrodowe, możesz wypróbować jedną z następujących metod.

Domowe sposoby na śmierdzące robaki w ogrodzie

Olejek z miodli indyjskiej jako domowy środek na śmierdzące robaki w ogrodzie

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się śmierdzących robaków. Olejek neem jest świetnym środkiem odstraszającym wielu niechcianych mieszkańców ogrodu, w tym pluskwy. Aby odstraszyć szkodniki, po prostu nałóż na rośliny rozcieńczony olejek neem.

Na robactwo śmierdzące powinien również pomóc napar z wody, rabarbaru i suszonych liści rabarbaru. Pozostaw mieszankę na noc, a następnie spryskaj nią dotknięte nią rośliny.

Ponieważ te owady żywią się roślinami ogrodowymi i składają tam jaja, możesz również spróbować spryskać rośliny roztworem kaolinu, aby zwalczać smród. Zapobiega to składaniu jaj przez robaki (ponieważ nie mogą się osiedlić) i żerowaniu na roślinach. Rozwiązanie jest również bezpieczne dla roślin, w tym gatunków jadalnych, i łatwe do zmycia.

Zbieraj błędy

Wyeliminuj pluskwy śmierdzące w ogrodzie, co pomaga

Inną opcją byłoby regularne sprawdzanie liści i łodyg roślin ogrodowych wiosną i latem, a gdy tylko odkryjesz robaki, po prostu je zbierz i pozbądź się. Pomoże to zapobiec składaniu jaj przez szkodniki i zarażaniu innych roślin. Zawsze używaj rękawiczek, aby chronić ręce przed wydzielaniem śmierdzących robaków.

Regularnie podlewaj rośliny i pozbądź się śmierdzących robaków

Rośliny podlewają wodę przed śmierdzącymi robakami

Śmierdzące robaki nie lubią wilgoci. Częste i regularne podlewanie roślin może pomóc w zapobieganiu inwazji. Jednak ten środek działa tylko w przypadku roślin, które tolerują dużo wilgoci.

Przyciągaj pożyteczne owady do ogrodu

Przyciągaj pożyteczne owady do ogrodu przed śmierdzącymi chrząszczami

Śmierdzące pluskwy mają wielu naturalnych wrogów. Możesz zapobiec inwazji w ogrodzie, przyciągając pożyteczne owady do tego obszaru. Niektóre z najczęstszych wrogów śmierdzących robaków to:

 • Małe drapieżne robaki
 • Modliszki
 • Lacewing
 • Biedronka
 • być szalonym
 • Ropuchy
 • Ptaki
 • żaby

Użyj roślin jako pułapki na owady śmierdzące

Brązowy pluskwa śmierdząca na zielonym pomidorze

Stosowanie atraktantów w ogrodzie i wokół niego to świetny sposób na odciągnięcie chrząszczy śmierdzących od najcenniejszych roślin ogrodowych. Zbierzesz się do pułapek na rośliny, które następnie możesz usunąć (wraz z robakami). Rośliny, które szczególnie lubią śmierdzące robaki, to:

 • Kukurydza cukrowa
 • róża chińska
 • musztarda
 • słoneczniki
 • amarant

Śmierdzące robaki w mieszkaniu? Możesz to zrobić

Co możesz zrobić ze śmierdzącymi robakami w domu?

Kiedy robi się chłodniej, większość śmierdzących owadów szuka schronienia. Dlatego można je znaleźć w mieszkaniach zwłaszcza w chłodne jesienne miesiące. Ale ich obecność nie jest rzadkością także wiosną i latem.

Ale jak pozbyć się śmierdzących robaków, gdy są w domu? Pierwszą i najlepszą opcją byłoby po prostu schwytanie chrząszczy i wypuszczenie ich do natury. Musisz być przy tym bardzo ostrożny, aby uniknąć wydalania śmierdzących wydzielin. Jeśli jest jeden lub dwa robaki, najlepiej użyć ręcznej miotły lub kawałka papieru, aby je przenieść. Ale bądź ostrożny: śmierdzące robaki mogą również latać. Gdy robak znajdzie się na odpowiedniej powierzchni, przykryj go szklanką i wsuń pod nią kartkę papieru, aby przenieść go na zewnątrz. W ten sposób nie poczujesz smrodu.

Uwaga: pod żadnym pozorem nie musisz miażdżyć smrodu we wnętrzu. Po zabiciu chrząszcz wydziela również swój specyficzny zapach.

Zapobiegaj smrodom w domu

Co zrobić z cuchnącymi błędami w domu Wskazówki dotyczące ich zwalczania

Podobnie jak w przypadku innych robactwa w domu, zapobieganie jest lepsze niż kontrola śmierdzących robaków. Poniższe wskazówki mogą pomóc zapobiec przedostawaniu się robaków do Twojego domu.

Zablokuj drogę do domu

Pozbywanie się śmierdzących robaków w domu i porady dotyczące zapobiegania

Najlepszym sposobem zapobiegania inwazji jest przede wszystkim zapobieganie przedostawaniu się śmierdzących robaków do domów i budynków, zwłaszcza jesienią. Gdy temperatury zaczynają spadać owady szukają kwater zimowych i wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że będą chciały rozgościć się w naszych mieszkaniach.

Aby smród robaków nie zagnieździł się w twoim domu, znajdź wszelkie otwory, przez które mogą się przedostać. Są to np. pęknięcia wokół okien, drzwi, osłon, rur czy za oprawami oświetleniowymi czy kominami. Niezbędne jest uszczelnienie tych otworów.

Zamocuj moskitierę

Trzymaj smród z dala od moskitier

Jednym z najlepszych sposobów na smród w domu jest również założenie moskitiery na wszystkie okna, które można otworzyć. Chroni to również przed innymi owadami, takimi jak muchy, komary i osy. Upewnij się jednak, że śmierdzące owady mogą bardzo dobrze pełzać i np. wnikać między mechanizm rolet zewnętrznych, gdy krata znajduje się za roletą.

Pozbądź się śmierdzących robaków za pomocą domowych środków zaradczych

Zielony śmierdzący błąd na drewnianej powierzchni

Na przykład można również zrobić naturalny środek owadobójczy z domowych środków i użyć go do spryskania parapetów, spoin i pęknięć. Aby zrobić spray domowej roboty, możesz zmieszać ciepłą wodę, ocet i płyn do mycia naczyń i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Równie dobre rozwiązanie uzyskuje się mieszając wodę i proszek czosnkowy. Możesz również użyć oleju neem z wodą jako środka odstraszającego owady śmierdzące.

Pułapka na owady w mieszkaniu nie byłaby dobrym pomysłem, ponieważ jak już wspomniano, chrząszcze pod wpływem stresu wydzielają swoją śmierdzącą wydzielinę.

Zwalczanie śmierdzących robaków: czy mogę używać odkurzacza??

Pozbądź się śmierdzących robaków za pomocą odkurzacza, tak lub nie

Proste i skuteczne rozwiązanie brzmi jak zasysanie robaków odkurzaczem. Niemniej jednak nie jest to zalecane. Owad najprawdopodobniej zostanie zabity przez ssanie, uwalniając przy tym swój śmierdzący zapach. Ponieważ odkurzacz wydmuchuje powietrze wylotowe, smród z pewnością rozprzestrzeni się po pomieszczeniu. Jeśli używałeś już odkurzacza jako środka kontrolnego, wyrzuć worek do kosza na śmieci lub dokładnie umyj pojemnik na kurz.