Dom i ogród

Hibernacja roślin – wskazówki, jak przetrwać zimę

rośliny zimujące-doniczki-domowe-fotele-agawa-aloes

Jako miłośnik roślin zapewne już wiesz, że powoli nadszedł czas, aby na zimę sprowadzić swoje rośliny doniczkowe, które były na zewnątrz i cieszyły się świeżym powietrzem i słońcem. Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak prawidłowo używać swojego Rośliny hibernacyjne i aby przejście z kwater zewnętrznych do kwater zimowych było jak najłagodniejsze.

Rośliny hibernujące – przetrwaj zimną porę roku

rośliny hibernują w doniczkach-pojemniku-rośliny-domek-ogrodowy-stolik

Nagłe zmiany klimatu i temperatury mogą zszokować zielonych przyjaciół. Może się wydawać, że wracasz z tropikalnych wakacji ze śniegiem na wyciągnięcie ręki. W przeciwieństwie do nas rośliny nie mogą brać ciepłej kąpieli ani włączać ogrzewania.

Kiedy rośliny zapadają w stan hibernacji?

rośliny zimują kaktusy-agawa-ogród-stół-karłowa palma

Nie czekaj zbyt długo i zabierz rośliny do środka, gdy temperatura spadnie poniżej 15 ℃, a najpóźniej, gdy temperatura spadnie poniżej 7 ℃. Jeśli to możliwe, spróbuj stopniowo umożliwić przejście do użytku w pomieszczeniach, umieszczając rośliny doniczkowe w zacienionym miejscu na kilka tygodni przed przeniesieniem ich na zimę.

Rośliny zimujące – znajdź odpowiednie zimowiska

rośliny zimują-krzesła-krzesła-stoły-półki-doniczki

Zdecyduj z góry, gdzie umieścisz swoje rośliny na zimę, abyś mógł przetrwać zimę bez uszkodzeń. Postaraj się dostosować nowe warunki do tych na zewnątrz.

Dostosuj warunki w kwaterach zimowych do tych na zewnątrz

rośliny zimują drzewo cytrynowe-owoce-doniczka-parapet-światło

Na przykład umieść rośliny, które były w jasnym świetle słonecznym na parapecie południowym, ponieważ światło za szybą jest mniej intensywne niż na zewnątrz. Jeśli nie jest to możliwe, przenieś rośliny na kilka dni w miejsca o coraz mniejszym oświetleniu.

Rośliny potrzebują chłodnych i jasnych pomieszczeń

rośliny-zima-zima-ogrody-donice-stołek-stołek

Ogrody zimowe, jasne pomieszczenia piwniczne, komórki lokatorskie, strychy, klatki schodowe czy garaże to idealne miejsca na zimowanie roślin. W przypadku większości roślin idealne jest chłodne pomieszczenie o temperaturze od 5 ℃ do 10 ℃. Jeśli jest za ciepło, metabolizm jest pobudzany, ale jednocześnie spowalniany przez brak światła. Twoje rośliny kiełkują, a rezultatem są długie, cienkie pędy z małymi liśćmi.

Rośliny hibernacyjne – w razie potrzeby przesadzaj 

roślina-zima-przesadzanie-doniczkowa-do-kontenerowa-korzenie

Sprawdź, czy rośliny wymagają przesadzania, a jeśli tak, użyj doniczek z otworami drenażowymi i nową odpowiednią glebą doniczkową.

Uważaj na oznaki szkodników i chorób

rośliny-zima-szkodniki-choroby-liści-mszyce

Zanim przeniesiesz swoje rośliny do ich zimowisk, dokładnie sprawdź je wszystkie pod kątem pierwszych oznak szkodników i chorób, w przeciwnym razie szybko się rozprzestrzenią. Zbadaj kryjówki dla owadów włochatych i łuskowatych, a mianowicie gałązki i spód liści. Regularnie usuwaj opadłe liście i martwe części roślin, aby chronić rośliny przed chorobami grzybiczymi. Zanurz garnek w naczyniu z letnią wodą na 15 minut, aby zmusić szkodniki do nabrania powietrza. Następnie dokładnie osusz garnek. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie wpuścisz nieoczekiwanych gości, możesz poddać chore osobniki kwarantannie osobno w pomieszczeniu na kilka dni.

Nie podlewaj nadmiernie roślin

rośliny-zima-woda-konewka-niebieska-woda

Zimą podlewa się regularnie, ale oszczędnie, zwykle wystarczy jedna lub dwie szklanki raz w tygodniu. Przed podlaniem sprawdź, czy gleba jest sucha, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że korzenie zgniją. Jeśli któraś z Twoich roślin zrzuci liście w ciągu najbliższych kilku tygodni, przyczyną jest zmniejszony dopływ światła lub zbyt wysoka temperatura i brak wody.

Hibernuj rośliny na zewnątrz

rośliny-zima-pakiet-juta-nożyczki-lina-drzewo-cytrusowe

Te rośliny, które zimują w twoim ogrodzie bezpośrednio w doniczce, muszą być całkowicie owinięte materiałami izolacyjnymi. Naczynia są owijane matami z trzciny, polarem, jutą lub folią bąbelkową, aby były odporne na zimę. W ten sposób bryły korzeniowe są chronione przed uszkodzeniem przez mróz.

Nie stawiaj doniczek bezpośrednio na ziemi

rośliny-hibernacja-kwatery zimowe-zima-odporne-panele drewniane

Spodki i pudełka najlepiej umieścić na arkuszu styropianu lub na kartonie. Pozostały na zewnątrz są również dobrze zapakowane i zabezpieczone przed zimnem na długą zimę.

Wytnij rośliny przed zimowaniem

rośliny-hibernacja-rośliny-doniczkowe-fotel-okno-źródło światła

Przed przeniesieniem się z ogrodu na zimowisko można przyciąć zbyt duże rośliny doniczkowe i w ten sposób zachęcić roślinę do wzrostu. Radykalne przycinanie przeprowadza się zawsze z fazą wzrostu na wiosnę.

Wiosną wysadzaj rośliny z zimowisk

rośliny-zimowe-ogrodowe-kwiaty-różowe-do-wanny-kamelie

Twój wysiłek na pewno się opłacił, blask kwiatów wkrótce znów upiększy Twój ogród.