Dom i ogród

Gatunki palm w pomieszczeniach, ich właściwości i wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji

A może szukasz odpowiednich gatunków roślin, aby uzupełnić wystrój pokoju zielonymi akcentami? Jeśli chodzi o zielone rośliny doniczkowe, to prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych odmian są palmy. Nadają pomieszczeniu odrobinę egzotyki, a jednocześnie są bardzo łatwe w pielęgnacji. Chciałbyś również wprowadzić do swojego domu naturę, a dla niej inne? Gatunki palm w pomieszczeniach miejmy nadzieję, że pomożemy Ci z dzisiejszą listą.

Rodzaje palm doniczkowych pielęgnacja-wskazówki-pomysły-rośliny doniczkowe-dekoracja

Zebraliśmy kilka popularnych gatunków wraz z ich właściwościami, a także porady dotyczące pielęgnacji, które powinny ułatwić Ci wybór. Znajdziesz tu zarówno łatwy w pielęgnacji wybór dla początkujących i zabieganych, jak i bardziej wymagające warianty dla miłośników roślin, którzy chcą i mogą zainwestować więcej czasu.

Pielęgnacja gatunków palm wewnątrz pomieszczeń – palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii)

palmy wewnętrzne gatunki bambus-palmy-tropikalne-rośliny-zielone

Jednym z najpopularniejszych gatunków palm wewnętrznych jest bez wątpienia palma bambusowa. Swoją nazwę zawdzięcza pniu, który swoją strukturą mocno przypomina bambus. Roślina pochodząca z Ameryki Środkowej dorasta do 3 metrów, liście lekko zakrzywione do 60 cm. Rosną bujnie i tworzą egzotyczny wygląd w każdym pomieszczeniu. Palma radzi sobie z niewielkim światłem i bezpośrednim nasłonecznieniem, ale nie jest odporna na zimę. Podlewaj je umiarkowanie lub często i nawozić raz w miesiącu. W okresie spoczynku nie potrzebuje nawozu.

Gatunki palm pokojowych – Pielęgnacja palm Bismarcka (Bismarckia nobilis)

palmy pokojowe gatunki bismarck-palma-srebrzystolistne-wachlarz

Uderzającą cechą palmy Bismarcka jest jej białawy kolor, który tworzy wosk. Te domowe gatunki palm pochodzą z Madagaskaru i potrzebują dużo wody. Ogólnie roślina wymaga dużo opieki i może nie być odpowiednia dla początkujących. Podłoże powinno być przepuszczalne dla powietrza i wody i najlepiej składać się z ziemi, próchnicy, gliny, żwiru i keramzytu. Słoneczne miejsce jest ważne, a temperatura nie powinna być niższa niż zero stopni. Oznacza to, że palmę można postawić na balkonie lub tarasie do późnej jesieni, a także dość wczesnej wiosny. Palma kwitnie kilka razy w roku iw ten sposób zachwyci każdego miłośnika roślin.

Duże rośliny doniczkowe są piękne i łatwe w pielęgnacji!

Te rośliny doniczkowe, które wymagają niewielkiej ilości wody, doskonale nadają się do ogrodów wewnętrznych!

Piękne rośliny domowe z kolorowymi liśćmi jako plama koloru we wnętrzu: 22 dekoracyjne rośliny liściaste

Chilijska palma miodowa (Jubaea chilensis)

palmy pokojowe chilijska-miodowa palma-inspiracja-pielęgnacja-wskazówki-egzotyczna-dekoracja

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu palmy domowe pochodzą z Chile. Rośnie bardzo wolno i osiąga tylko 30 cm wysokości, co oczywiście czyni go idealnym do użytku w pomieszczeniach. Kolejną zaletą tych domowych gatunków palm jest to, że są mrozoodporne w temperaturach do minus 12 stopni. Oznacza to, że tę roślinę można również dowolnie umieszczać na balkonie i wnosić do środka tylko na zimę. Wybierz jasne, najlepiej nasłonecznione miejsce (ale nie wiosną), podlewaj regularnie i zadbaj o odpowiednią wilgotność. Nawozi się raz w miesiącu.

Stopa słonia (Beaucarnea recurvata)

gatunki palm w pomieszczeniach stopy słonia-oryginalna-optyka-liście-tropikalna-atmosfera

Stopa słonia jest bardzo popularna jako palma wewnętrzna, przede wszystkim ze względu na swój ciekawy i egzotyczny wygląd. Nazwa pochodzi od tego, że pień przypomina stopę słonia i jest dość gruby. Wybierz jasne miejsce z dużą ilością światła słonecznego, unikając gorącego południowego słońca. Więc okna wschodnie i zachodnie są idealne. Dla tych domowych gatunków palm najlepiej jest przygotować luźną i ubogą w składniki odżywcze glebę, która jest regularnie podlewana tylko wiosną i latem. Gleba wskazuje właściwy czas na podlewanie. Powinno to zawsze trochę wyschnąć przed dodaniem nowej wody. Zimą wodę nalewa się tylko łykami.

Lilia palmowa (jukka)

indoor-palm-gatunki-yucca-easy-care-odmiana-palm-rozmnażanie-easy

Znanymi gatunkami palm w pomieszczeniach są juki, które mogą dorastać do 5 metrów wysokości, co w doniczce jest po prostu niemożliwe. Lokalizacja może być wietrzna i słoneczna. Oba warunki pogodowe nie mają wpływu na roślinę. Wymagane jest dużo światła. Podłoże nie ma znaczenia, ale powinno być przepuszczalne. Wylewa się, gdy tylko górna warstwa podłoża wyschnie, natomiast nawożenie odbywa się co dwa tygodnie. Temperatura nie powinna spaść poniżej 5 stopni. W przeciwnym razie te gatunki palm są bardzo mało wymagające. Jeśli masz możliwość przeniesienia rośliny na zewnątrz w ciepłych porach roku, szybko będziesz pod wrażeniem gwałtownego wzrostu. Czas na zewnątrz jest wyjątkowo dobry dla rośliny.

Smocze drzewo (Dracena)

Kryty-palmy-gatunki-smocze-drzewo-liści-wzór-dwukolorowy-łatwa pielęgnacja

Smocze drzewo jest tak samo łatwe w pielęgnacji jak lilia palmowa. Liście mogą być zielone, białe lub czerwone w zależności od gatunku palm w pomieszczeniach, przy czym można oczekiwać, że roślina dorasta do 2 metrów wysokości, ale osiąga się to dość powoli. Gleba powinna być zawsze dostatecznie wilgotna. Najlepiej co dwa tygodnie nawozić płynnym nawozem, który rozpuszczasz w wodzie do nawadniania. Prawidłowa lokalizacja różni się w zależności od podgatunku. Z reguły jednak smocze drzewo nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Półcień jest idealny dla tych wewnętrznych gatunków palm. W ten sposób roślina otrzymuje zarówno światło słoneczne, jak i wystarczającą ilość odpoczynku od ciepła.

Drzewo bananowe (Musa basjoo)

palmy wewnętrzne-gatunki-banan-drzewo-egzotyczne-łatwe w pielęgnacji-odporne-okazy

Drzewo bananowe staje się coraz bardziej popularne. W zależności od gatunku mają od dwóch do sześciu metrów wysokości. Ponadto liście stają się bardzo duże i wyrastają w Vreite. Jest więc dużo miejsca na obliczenia. Te gatunki palm doniczkowych uwielbiają światło i wilgoć, ale nie przesiąkają wodą. Najlepsze jest więc miejsce nasłonecznione lub przynajmniej częściowo zacienione, a gleba nigdy nie powinna wysychać. Rośliny tropikalne w ogóle nie tolerują przeciągów. Miej to na uwadze przy wyborze lokalizacji. Drzewo bananowe rośnie szybko, mimo że nie potrzebuje dużo nawozu. Odrosty są bardzo powszechne i najlepiej je usuwać, aby umożliwić lepszy wzrost głównej rośliny. Następnie możesz sadzić odrosty w osobnej doniczce i hodować dodatkowe rośliny.

Gatunki palm krytych – Schusterpalme (Aspidistra elatior)

pokojowe palmy-typy-szewc-palm-doniczkowe-rośliny-pokojowe-projektowanie-natura

Palma szewcowa, zwana również palmą rzeźniczą lub rośliną żelazną, osiąga maksymalną wysokość do 70 cm i preferuje miejsca zacienione lub częściowo zacienione. Są idealne do małych pomieszczeń mieszkalnych. Te gatunki palm w pomieszczeniach nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego i temperatur poniżej 12 stopni. Podlewaj umiarkowanie i nawozić co dwa tygodnie z wyjątkiem zimy. Podłoże powinno być przepuszczalne dla powietrza i wody, aby nie mogło dojść do nasiąkania wodą i gnicia. W tym celu najlepiej wybrać mieszankę humusu, ziemi, torfu, granulatu lawy i piasku kwarcowego.

Pielęgnacja palm Kentia (Howea)

indoor-palm-gatunki-kentia-nawadnianie-wskazówki-nawozić-podłoże

Ponieważ te gatunki palm doniczkowych są również bardzo łatwe w pielęgnacji, często są pierwszym wyborem, którego nawet początkujący mogą odważyć się spróbować. Najlepiej czuje się w temperaturach około 20 stopni iw półcieniu. Wybierz kwaśną glebę, która jest również przepuszczalna dla wody, ponieważ roślina w ogóle nie lubi podlewania. Niemniej jednak podłoże powinno być zawsze wystarczająco wilgotne. Zimą zmniejsz zapas wody i nawozić raz lub dwa razy w miesiącu w fazie wzrostu. Wtedy możesz cieszyć się bujnym wzrostem liści i stworzyć upragnioną egzotyczną atmosferę w swoim domu.

Palma złocista (Dypsis lutescens)

indoor-palm-gatunki-złoty-owoce-palma-ładny-wzrost-woda-nawozić

Chociaż ten rodzaj palm może rosnąć bardzo duże, rośnie bardzo powoli, co czyni ją idealną rośliną doniczkową i tak, a może właśnie dlatego. Idealne jest miejsce częściowo zacienione lub słoneczne, przy czym należy unikać skrajnego południowego słońca. Ponieważ te domowe gatunki palm nie lubią suchego powietrza, liście należy regularnie spryskiwać, zarówno latem, jak i zimą. Wtedy roślina może czuć się tak komfortowo jak w swoim domu i zachwycać zdrowymi liśćmi w soczystej zieleni. Roślina może czuć się szczególnie komfortowo w wilgotnej łazience. Jeśli to pomieszczenie spełnia wymagania oświetleniowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić tam palmę.

Palma konopna jako roślina mrozoodporna (Trachycarpus fortunei)

indoor-palm-gatunki-konopi-palma-popularne-domowe-stymulacje-roślin-wskazówki-podlewanie

Te gatunki palm rosnących w pomieszczeniach pochodzą z Chin, gdzie na wolności mogą osiągnąć wysokość do 12 metrów. W doniczce wzrost jest jednak ograniczony do około 2,5 metra. Wybierz jasne miejsce z kilkoma godzinami bezpośredniego światła słonecznego, aby zapewnić dobre liście. Przed podlaniem zawsze poczekaj, aż górna warstwa gleby wyschnie i unikaj wody zawierającej wapień. W tym celu można zebrać wodę deszczową lub użyć wody destylowanej. Nawozić co dwa tygodnie, aby dostarczyć roślinie potrzebnych składników odżywczych.

Ognista palma (Archontophoenix alexandrae)

pokój-palma-gatunki-ognisko-palma-biuro-roślin-mało-wymagające-mało-przestrzeń-wskazówki

Ogniste palmy jako gatunki palm wewnętrznych są szczególnie popularne w biurach, ponieważ są bardzo mało wymagające. Radzą sobie z niewielką ilością światła, ale także ze słońcem, rosną bardzo szybko i mimo swojej wysokości nie zajmują dużo miejsca. Uwielbiają wilgoć i dlatego powinny być regularnie spryskiwane. Małe rośliny są mniej podlewane, podczas gdy większe okazy potrzebują dużo wody, aby zadbać o wszystkie duże liście. Nawozić dwa razy w miesiącu i wybrać podłoże z ziemi, kompostu, granulek lawy lub keramzytu i żwiru.

Wymagający gatunek palm wewnętrznych – palma betelowa (Areca catechu)

palmy wewnętrzne-gatunki-betel-palmy-wskazówki-betel-orzechy-zielone-rośliny

Choć palma betelowa jest piękna, pamiętaj, że jest to bardzo wymagająca roślina. Początkujący lub osoby, które nie mogą poświęcić dużo czasu na opiekę nad nią, powinny dwa razy zastanowić się przed wyborem palmy, aby później się nie zawieść. Te domowe gatunki palm pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych i dlatego preferują bardzo wysoki poziom wilgotności. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i przeciągów oraz temperatur poniżej 20 stopni. Ziemia musi być zawsze wilgotna. Ponadto liście należy regularnie spryskiwać. Woda do nawadniania musi być ciepła lub letnia w pomieszczeniu i jak najbardziej wolna od wapna. Nawozić nawozem palmowym lub kaktusowym dwa razy w miesiącu.

Palma karłowata (Chamaerops humilis)

indoor-palm-gatunki-karłowata-palma-mała-domowa-roślina-ładny-wachlarz-liście

Liście palmy karłowatej mają kształt wachlarza. Swoją nazwę zawdzięcza swoim niewielkim rozmiarom, wynoszącym maksymalnie 5 metrów, przy czym rzeczywisty pień ma tylko 1,4 metra wysokości i resztę liści. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz, czy w pomieszczeniu, zdecydowanie zaleca się bezpośrednie światło słoneczne, ponieważ odpowiada to naturalnym warunkom rośliny. W przeciwnym razie roślina będzie rosła bardzo wolno. Te domowe gatunki palm należy nawozić co dwa tygodnie i regularnie podlewać. Wymieszaj przepuszczalne dla wody podłoże ze żwiru, kompostu, granulek lawy i piasku.

Cycad (Cycas revoluta)

pokojowe-palma-gatunki-sagowce-paprocie-ozdobne-pokoje-balkon-ogród-slonce

Sagowiec jest również bardzo ładną rośliną. Chociaż jest bardzo podobna do palm, w rzeczywistości jest to paproć, która może stać się bardzo stara i duża. Ta alternatywa dla domowych gatunków palm pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i Japonii i jest mrozoodporna do minus 12 stopni. Roślina jest wrażliwa na zmianę lokalizacji, której należy odpowiednio unikać. Podlewać i nawozić umiarkowanie często wodą deszczową lub przynajmniej unikać wody wapiennej i regularnie spryskiwać roślinę. Przesadzanie powinno być wykonywane bardzo rzadko (co sześć do siedmiu lat). Choć na pierwszy rzut oka jest to bardzo wymagająca roślina, wcale tak nie jest. Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji będziesz cieszyć się rośliną przez wiele lat bez konieczności inwestowania dużej ilości czasu i troski.

Niebieska palma hesperydowa (Brahea armata)

indoor-palm-gatunki-niebieski-hesperyd-palma-srebrny-kolor-lisci-ladna-pielęgnacja

Niebieska palma Hesperydowa wygląda bardzo podobnie do palmy Bismarcka. Ma też ciekawy kolor liści. W tym przypadku jest to gatunek srebrzystoniebieski, który nie tylko nadaje się jako roślina doniczkowa, ale dzięki swojej mrozoodporności może być również sadzony w ogrodzie. W środku jednak należy mieć zagwarantowane bardzo jasne miejsce, najlepiej w pełnym słońcu. Podlewa się ją tylko umiarkowanie często, ponieważ palma nie potrzebuje dużo wody. Te domowe gatunki palm są nawożone co trzy tygodnie płynnym nawozem. Jeśli to wszystko będzie przestrzegane, ty również będziesz mógł cieszyć się takimi liśćmi, które sprawią, że wszystkie inne rośliny domowe będą w cieniu.

Palma górska (Chamaedorea)

indoor-palm-types-mountain-palm-indoor-plants-pomysły-pielęgnacja-łatwa

Chociaż palma górska może w naturze dorastać do 5 metrów wysokości, jako roślina doniczkowa osiąga jedynie niewielkie rozmiary. Tak idealny do małych mieszkań lub pomieszczeń, które szukają bardziej zwartych okazów.. Zawsze utrzymuj glebę tych gatunków palm w pomieszczeniach wilgotną, ponieważ uwielbiają dużo wody. Należy jednak unikać zalegania wody, aby korzenie nie zaczęły gnić. Natomiast gleba może wysychać zimą, bo wtedy roślina przechodzi w stan spoczynku. Wybierz jasne lub przynajmniej częściowo zacienione miejsce.

Palma Feniksa – porady pielęgnacyjne

indoor-palm-gatunki-phoenix-palm-daktyl-palm-nakłady-palmy-prawidlowo-pielęgnacja

Palma feniksa jest również znana jako palma daktylowa. Ważne jest, aby znaleźć dla tej rośliny ciepłe miejsce, wolne od przeciągów. To również powinno być jasne, więc gwarantuj przynajmniej półcień. Po okresie aklimatyzacji palma daktylowa radzi sobie również z bezpośrednim działaniem słońca. Jeśli więc masz tylko jedną wolną przestrzeń przy oknie, to miejsce jest odpowiednie również po przyzwyczajeniu się rośliny do warunków. Podlewaj te domowe gatunki palm, gdy wyschnie wierzchnia warstwa gleby. Ziemia nigdy nie powinna całkowicie wyschnąć. Nawozić regularnie, np. nawozem palmowym.

Kamienna palma (Brahea dulcis)

indoor-palm-gatunki-rock-palm-suche-okresy-wachlarz-liście-niewrażliwe

Nazwa sugeruje, że gatunki palm czują się bardzo dobrze na skalistym podłożu. W wiadrze próbka wytrzymuje temperatury do minus 4 stopni. Gatunki palm uprawianych w pomieszczeniach preferują miejsca częściowo zacienione do słonecznych i są bardzo mało wymagające. Podlewaj umiarkowanie, gdy rośnie. Roślina dobrze radzi sobie również z okresami suchymi. Przystosowała do tego palmę ze względu na skalistą glebę, na której rośnie na wolności. Dzieje się tak, ponieważ nie można tam przechowywać wilgoci. W okresie spoczynku ziemia jest tylko zwilżona. Przepuszczalność wody jest bardzo ważna dla dłoni, o czym świadczy już fakt, że fazy suche są bezproblemowe.