Dom i ogród

Dekorowanie akwarium słodkowodnego dla ryb Betta – wskazówki dotyczące pielęgnacji i akwaponiki

okrągłe akwarium słodkowodne z filtrem i kulami roślinnymi w salonie

Jeśli chcesz mieć w domu świeże, soczyste zioła i rośliny, możesz być zainteresowany założeniem akwarium słodkowodnego. Bojownik syjamski jest również ucztą dla oczu dzięki żywym kolorom i wspaniałym płetwom i zasługuje na dom, w którym może dobrze się rozwijać i prowadzić zdrowe życie. Akwaria słodkowodne akwaponiczne to rosnący trend, ponieważ warunki miejskie pozwalają im znajdować się w prawie każdym domu lub biurze w większym mieście. Możesz również stać się częścią tego rozwijającego się przemysłu i łączyć i projektować akwarium słodkowodne ze swoją miłością do hodowli ryb i własnym systemem mini akwaponiki we własnym domu.

Samodzielne zakładanie i konserwacja akwariów słodkowodnych i akwaponiki

system akwaponiczny dla betta ryb w akwariach słodkowodnych

Chociaż istnieją pewne ogólne wytyczne, istnieje mnóstwo sposobów na udekorowanie akwarium. Zrobiliśmy co w naszej mocy, aby znaleźć przykłady i świetne pomysły na dekorację ryb Betta dla miłośników wszystkich rodzajów zwierząt domowych. Tak więc, jeśli sam jesteś jednym z nich, nowoczesne, minimalistyczne akwaria słodkowodne są oszukane tylko podstawowymi elementami. Akwaponika to proces wzrostu roślin i ryb w symbiozie. Ryba uwalnia w wodzie amon w talii.

fioletowy bojownik syjamski w akwarium słodkowodnym z zielonymi liśćmi

Jeśli poziom amonu stanie się zbyt wysoki, ryby umrą. Z tego powodu akwarium słodkowodne potrzebuje filtra lub musisz regularnie wymieniać wodę. Ponadto rośliny muszą być karmione azotanem, aby prawidłowo w nim rosły. W systemie akwaponicznym bakterie spowalniają wydzielany przez ryby amon i przekształcają go w azotany. Roślina odpowiednio wchłania azotany i wodę, aby rosnąć. W ten sposób na przykład bojownik syjamski wytwarza składniki odżywcze dla roślin, które filtrują dla niego wodę.

różne szklane pojemniki jak akwaria słodkowodne z rybami betta w kolorze czerwonym i niebieskim

Utrzymuj wodę w czystości i jednocześnie chroń swoją rybę Betta. Ryby bojowe mogą być bardzo wrażliwymi zwierzętami domowymi i dlatego bardzo łatwo ulegają zranieniu. Betta w akwarium słodkowodnym dozna szoku, jeśli temperatura wody zmieni się zbyt szybko. To samo może się zdarzyć, jeśli w wodzie jest chlor. Często woda z kranu nie zaszkodzi, ale nie warto ryzykować. Pamiętaj, aby zmienić wodę na betta, używając wody destylowanej lub butelkowanej. Woda musi również mieć taką samą temperaturę jak ta w misce Twojej ryby Betta. Dobrym sposobem na upewnienie się, że woda ma tę samą temperaturę, jest trzymanie czystej wody w tym samym pomieszczeniu, co akwarium ryb, tak aby obie miały temperaturę pokojową.

Rośliny i dekoracje do akwariów słodkowodnych

akwaria dekoracyjne do wnętrz ze żwirem i roślinami

Ryba Betta pochodzi z Tajlandii i zamieszkuje pola ryżowe, wolno płynące strumienie i duże kałuże – wszystkie zacienione miejsca z mnóstwem ukrytych miejsc. Twoje zwierzę wodne pokocha pływanie w basenie, który kryje jaskinie i rośliny, które zapewniają dużo cienia. Betty lubią wylegiwać się na liściach i mają wygodne miejsca do ukrycia się i spania.

akcesoria do akwariów słodkowodnych z rybami betta jako sztucznymi roślinami kryjówką i piaskiem

Ważne jest również, aby zbadać ozdoby pod kątem miejsc, które mogłyby złapać lub rozerwać delikatne płetwy ryby. A jeśli używasz sztucznych roślin, nie używaj plastikowych roślin, tylko jedwabnych. Żywe rośliny są zawsze dobre, ponieważ pomagają oczyścić wodę i zapewniają Twojemu pupilowi ​​naturalne środowisko. Wskazówka: Twoja ryba Betta może łatwo się nudzić i przygnębiać. Dobrym pomysłem jest przearanżowanie wystroju podczas czyszczenia akwarium. Pomoże to zachować ciekawość.

Jak ozdobić akwarium słodkowodne?

trzymaj kota z dala od ryb betta w akwarium słodkowodnym

Najpierw wyczyść zbiornik tylko wodą i bez mydła. Następnie wybierz dogodne miejsce, blisko okna, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Upewnij się, że powierzchnia jest ładna i stabilna. Możesz rozważyć zakup stojaka, który utrzyma ciężar kontenera. Pozostaw 12 cm między akwarium a ścianą, aby umożliwić filtr. Jeśli masz inne zwierzęta, możesz umieścić swoją Betta Bowl w pokoju, do którego nie mają dostępu.

Biała Bojownik na powierzchni wody z akwarium w pokoju

W swoim naturalnym środowisku ryby są stale otoczone zwisającymi roślinami i roślinnością wodną. Stwarza to dość ciemne środowisko, w którym zwierzęta wodne mogą czuć się bezpiecznie i odpoczywać na liściach. Ułatwia im to również wypłynięcie w nocy na powierzchnię, aby oddychać powietrzem. Jeśli naśladujesz ten efekt w akwarium, ryby Betta są często spokojniejsze i mniej pochyłe niż w bardzo pustym, słabo oświetlonym środowisku. Daje nam to dwie ogólne wskazówki dotyczące dekorowania takiego wodnego ogrodu.

kamienie akwariowe kamyki na ziemi i rośliny wodne jako kryjówka dla betta w kolorze niebieskim

Wiele kryjówek składa się głównie z roślin o dużych liściach, co zawsze jest plusem. Inne odpowiednie ozdoby to małe posągi, jaskinie, skały, korzenie itp. Dzięki temu Twój zwierzak poczuje się bezpiecznie, a także drastycznie zredukuje stres. Używaj jednak tylko dekoracji odpowiednich do akwariów. Jak wspomniano powyżej, sztuczne rośliny rozrywają płetwy małych ryb. Coś do odpoczynku i spania jest również ważne dla Twojego akwarium słodkowodnego. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz rybę Betta z dużymi, ciężkimi płetwami. Do tego nadają się żywe rośliny, takie jak odmiany lotosu i żabiej łyżki. Świetnym dodatkiem są również dekoracje akwariowe zaprojektowane specjalnie dla walczących ryb do spania.

Przewodnik po akwarium słodkowodnym DIY

Kamyczki roślinne i niebieska betta ryba w osobnym szklanym pojemniku

Przede wszystkim należy rozejrzeć się za pożądanym szklanym pojemnikiem, aby dostosować go do wystroju odpowiedniego pomieszczenia. Następnie możesz wybrać kamienie akwariowe, których użyjesz do zaprojektowania podłogi. Nadają się do tego małe kamyki, a nawet gruboziarnisty piasek i części muszli. Następnie zdobądź żywe rośliny i uzdatniacze wody akwariowej. Potem oczywiście przychodzą pożądane ryby i inne akcesoria, takie jak siatka, sito itp..

umieścić korzenie roślin w kamieniach akwariowych dla lepszego trzymania i akwaponiki

Jeśli szukasz odpowiednich roślin, możesz wybrać na przykład kielich do wody, smocze drzewo, kulę Marimo lub marakuję. Najpierw dodaj warstwę podstawową. Zacznij od opłukania szklanki octem destylowanym, a następnie spłucz świeżą wodą. Następnie spłucz również żwir. Następnie dodaj kamienie i nałóż kilka centymetrów na dno słoika. Kamienie akwariowe tworzą złoże filtracyjne i utylizacyjne.

oświetlenie led z zegarem do akwariów słodkowodnych z rybami betta

Jeśli pozwolisz żywym roślinom, będą one pochłaniały odchody ryb jako składniki odżywcze i pomogą utrzymać wodę w czystości. Wszystko to pomaga utrzymać niski poziom konserwacji. Zmieniaj wodę mniej więcej raz w miesiącu. Ogród powinien być również wystawiony na jasne, pośrednie światło słoneczne. Najlepiej sprawdzają się diody LED, które pozwalają kontrolować natężenie światła. Niektóre z nich są nawet wyposażone w automatyczne liczniki czasu, więc nie musisz nawet o nich myśleć.

Widok z góry na puste akwarium słodkowodne z elementami dekoracyjnymi, takimi jak rośliny żwirowe i drewno

Następnym krokiem jest wypełnienie akwarium roślinami, dekoracjami i akcesoriami poprzez załatwienie zamówienia. Włóż korzenie roślin do żwiru akwariowego. Przykład tego można zobaczyć w powyższym widoku z góry. Następnie napełnij szklankę wystarczającą ilością wody i odstaw. W tym momencie dodaj wodę do mini ogrodu i systemu uzdatniania wody i pozwól im trochę odpocząć. Ciecz początkowo będzie niewyraźna, dopóki osad się nie opadnie.

Zaaklimatyzować ryby i dodać kolegów

różowa ryba betta z odbiciem w wodzie i roślinach w akwarium słodkowodnym

Następnie przepłyń rybę w małym pojemniku z wodą ze sklepu do słoika, aby zaaklimatyzować się w temperaturze. Temperatura wody musi być taka sama przed dodaniem ryb. Jeśli nie, możesz wpaść w szok i zabić swojego nowego przyjaciela. Niektóre małe ślimaki, takie jak ślimaki trąbkowe, są w porządku, ale jest bardzo niewiele ryb, które można trzymać w tak małych zbiornikach, a ich dodatkowy ładunek biologiczny może zaburzyć równowagę akwarium.

niebiesko-żółte płetwy betta ryb w akwarium bez sadzenia

Jeśli twoje akwarium słodkowodne jest większe niż 57 litrów, możesz trzymać ryby Betta z niektórymi typami współlokatorów. Trzymaj się ryb i bezkręgowców, które są spokojne, nie będą szczypać płetw twojej betta i są wystarczająco duże, aby nie były postrzegane jako przekąska przez głodną rybę. Nie pozyskuj towarzyszy, którzy mają inne wymagania niż Twoja ryba, jeśli chodzi o parametry wody i temperaturę. Najlepiej dokładnie przeprowadzić badania przed udaniem się do sklepu zoologicznego.

Końcowe przemyślenia

Umieść roślinę nad akwarium z rybą betta przed oknem

Ryby Betta są fantastycznymi zwierzętami domowymi i zasługują na odpowiednie traktowanie. Po prawidłowym przygotowaniu zbiornika na wodę upewnij się, że jest on odpowiednio pielęgnowany. Oznacza to również prawidłowe karmienie ryb Betta. Pozwól mu jeść raz dziennie, uważając, aby nie przekarmić ryb. Zmieniaj wodę o 20% raz w tygodniu dla zdrowego środowiska. Monitoruj również poziom pH, amoniaku i azotanów oraz koryguj wszelkie pojawiające się problemy. Regularnie czyść swoje akwarium słodkowodne, a jeśli używasz filtra, będziesz musiał to robić co kilka tygodni. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, a stworzysz żywą i radosną atmosferę w swoim domu oraz dobrze wyglądającą firmę na długie lata.