Dom i ogród

Czarne sukulenty są wściekłością: te gatunki różnią się od zielonego do kruczoczarnego

Czarny soczysty liść rozety Aeonium arboreum

Gdy tylko odkryjesz świat sukulentów, zafascynuje Cię różnorodność kolorów i kształtów. Niektóre są małe i tworzą poduszki, podczas gdy inne mają długie łodygi i mogą stać się dość duże. Sukulenty od kilku lat cieszą się ogromną popularnością w pomieszczeniach i na zewnątrz, ale nowy trend podbił nasze serca. Czarne sukulenty jako dekoracja mogą stworzyć zapierające dech w piersiach akcenty we własnych czterech ścianach. Obecnie istnieje tylko kilka gatunków o czarnym ubarwieniu, ale co roku powstaje wiele nowych hybryd.

Aeonium w doniczce z punktem wegetacji zamienionym na opaskę

Podobnie jak wszystkie inne sukulenty, można je uprawiać w pomieszczeniu lub na zewnątrz i wymagają niewielkiej ilości wody. Zazwyczaj czarne sukulenty rosną na pustyniach i obszarach tropikalnych. Te rosnące na pustyniach mogą tolerować mróz, podczas gdy tropikalne sukulenty preferują cieplejsze temperatury. Świetnym sposobem na pokazanie czarnych sukulentów jest użycie wokół nich kontrastujących kolorów. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Sukulenty czarne – rozeta grubolistna (Aeonium arboreum)

czarne soczyste żółte kwiaty Aeonium arboreum Zwartkop

Aeonie są łatwe w pielęgnacji, oszczędzają wodę, a mimo to mogą tworzyć efektowne akcenty w ogrodzie lub na tarasie. Rośliny aeonium zwykle tworzą skupiska rozet na wyższych pędach, dając wrażenie bukietu róż o długich łodygach. Niektóre gatunki występują jako kryształy, tzn. mają punkt wegetacji zamieniony na pas i wyglądają jak minidrzewka.

arboreum czarne soczyste Aeonium 'Zwartkop

Aeonium arboreum atropurpureum “Zwartzkop” to odmiana szczególnie ceniona za intensywnie ciemną barwę. “Zwartzkop” tworzy rozety w tak ciemnym bordowym kolorze, że wydają się czarne. Zrozumiałe jest, że wielu botaników używa „Zwartzkop” do tworzenia wielu pięknych nowych hybryd, w tym „Cyklopa”, „Voodoo”, „Zwartkina” i „Garnetu”. Aeonium „Cyclops” tworzy ogromne rozety, które charakteryzują się czerwoną obwódką i zielonym środkiem.

Rozeta gruby liść czarny kolorowanie marginesu liścia zbliżenie

W klimacie umiarkowanym gatunki aeonium rosną przez większość roku i odpoczywają tylko w najgorętszej części lata. Ciepło słoneczne sprzyja tworzeniu się bogatego, ciemnego koloru liści. Ponieważ Aeonium lubi być dość ciepły i nie jest odporny, najlepiej trzymać go w wiadrze. Roślina należy do grupy sukulentów i preferuje podłoże składające się z dwóch części luźnej gleby i jednej części piasku. Niezbędny jest odpowiedni drenaż. W miarę postępu hybrydyzacji kształty stają się coraz bardziej zróżnicowane, a kolory są coraz lepsze.

Trzymaj gruby liść rozety w wiadrze w domu opieki

Czarne sukulenty Aeonium arboreum biała doniczka

Rozeta grubolistne drzewo w wannie z terakoty

Echeveria affinis „Czarny książę”

Soczysta dekoracja metalowy kubek słomkowy Echeveria black prince

Ten niezwykły soczysty o ciemnych, prawie czarnych liściach pochodzi z suchych, zalanych słońcem terenów Ameryki Środkowej i Południowej – od Kalifornii, przez Meksyk po Peru. Echeveria rosną w formie ozdobnej rozety z krótkimi, grubo miąższowymi liśćmi. Te liście początkowo wydają się zielonkawe, ale ciemnieją do głębokiego lawendowego brązu.

Czerwony kwiat Echeveria Black Knight

Latem roślina wytwarza baldachy, które wyrastają wysoko nad rozetą. Fioletowe kwiaty pojawiają się późną jesienią i wczesną zimą, kontrastując z głębokim ciemnym kolorem liści. Połączenie czerni i czerwieni prezentuje się bardzo elegancko i zawsze było fascynujące.

czarne sukulenty barwiące zielone środkowe Echeveria

Czarne sukulenty Mini Echeveria Black Prince

Echeveria affinis „Czarny Rycerz”

Echeveria „Czarny rycerz” czarne liście

„Czarny Rycerz” to odmiana odmiany Echeveria affinis. W przeciwieństwie do „Czarnego księcia”, ta ciemna i elegancka Eheveria ma wydłużone, spiczaste liście. Obie odmiany różnią się także kolorystyką. „Czarny Rycerz” ma zielony środek, liście mają barwę od ciemnoczerwonej do głębokiej czerni. Często mają na czubku szpilkę do przekłuwania.

Soczysta skórka Echeveria barwiąca spiczaste liście zielony środek

Chiński gruby liść (Sinocrassula yunnanensis)

Sinocrassula yunnanensis tworzy poduszkę i ma grube liście

Sinocrassula Yunnanensis to kolejny egzotyczny sukulent przypominający jeża! Nie ma jednak kolców. Ta niezwykła roślina z rodziny Gruboszowatych pochodzi z prowincji Yunnan w południowych Chinach i pochodzi z północy i południa Birmy, północno-zachodnich Indii, Sumatry i Bhutanu. Gruby chiński liść nie osiąga więcej niż 10 cm wysokości, ale szybko się rozprzestrzenia. Rośnie tworząc poduszkę, a liście osiągają długość ok. 3,5 cm. Jesienią roślina mateczna tworzy kwiatostany o wysokości 10-15 cm i zamiera po kwitnieniu.

porcelana gęsty liść kwiat czerwony biały czarny grube mięsiste liście

Chiński gruby liść dobrze rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby i nie trzeba jej podlewać, dopóki gleba nie jest całkowicie sucha. Wystarczy raz w tygodniu. Aby uniknąć gnicia korzeni, należy zadbać o dobry drenaż.

Umieść czarne sukulenty w centrum uwagi

mini sukulenty czarno-białe naczynie porcelanowe kamyk

Mini sukulent w mini doniczce zawsze wygląda uroczo. Aby naprawdę wyeksponować głęboką czerń liści, użyj doniczki w kontrastowym kolorze. Biały, żółty, zielony i czerwony świetnie komponują się z czernią. Aby uzyskać jeszcze piękniejszy efekt, można również użyć kolorowego żwiru dekoracyjnego. Nie tylko wizualnie ukrywa ziemię, ale także dłużej przechowuje wilgoć w glebie.

Chiny gruby liść czarny sinocrassula yunnanensis kontrast pomarańczowy żwir

Chiny gruby liść sinocrassula yunnanensis pomarańczowy ozdobny żwir

Egzotyczne, czarne, soczyste, chińskie kwiaty tworzące grube liście

kwitnąca soczysta czerwona Sinocrassula yunnanensis, gruby liść z Chin

czarna soczysta kolorowa doniczka Echeveria Black Prince

czarna echeveria w żółtej doniczce zapewnia kontrast

Chiny gruby liść soczysty okrywowy jeż czarny zielony kolorowy doniczka

Połącz sukulenty

Sukulenty różnych typów układają się razem czarno-zielone

Sukulenty wyglądają jak małe dzieła sztuki i świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny. Sukulenty należą do wielu różnych rodzin roślin, ale mają podobne zapotrzebowanie na wodę i światło. Z tego powodu różne rodzaje sukulentów można ze sobą bez problemu zestawiać.

Sukulenty w różnych kolorach układają się razem czerwony zielony czarny

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny z tkanką zatrzymującą wodę nazywane są sukulentami. Istnieje ogromna różnorodność sukulentów, z których najbardziej wyróżniają się rośliny grubolistne, agawy, aloesy, echeveria, kaktusy, wilczomlecz (Euphorbia), hawworth, Kalanchoe, Pachyphytum, Sedum i Senecio. Niektóre mają kształt rozety i przypominają kwiaty, inne fascynują niezwykłymi kształtami liści. Przy tak wielu kształtach, kolorach, rozmiarach i fakturach możesz wybrać sukulenty do aranżacji, aby pasowały do ​​różnych środowisk i okazji. Czarne sukulenty mogą również dodać dramatyczne akcenty do żywego wieńca.

Soczysty wieniec

Soczysty wieniec z czarną echeverią jako akcentem

Pomysł na soczysty wieniec z czarnego echeveria

Soczysta dekoracja wieńca czarna odmiana przyciągająca wzrok

Soczysty wieniec zielone czarne odmiany do zawieszenia lub jako dekoracja stołu

Ozdobna kula wisząca z sukulentami w różnych kolorach