Dom i ogród

Choroby storczyków – charakterystyka i wskazówki do kontrolowania

storczyki choroby pielęgnacja-zabiegi-pomoc-pomoc-zdrowe-rośliny

Tak piękne i łatwe w pielęgnacji storczyki, jak wszystkie inne rośliny, mogą wystąpić choroby lub szkodniki, w przypadku których należy zastosować odpowiednią kontrolę. Ponieważ storczyki najczęściej znajdują się na parapecie lub w innym osłoniętym miejscu, bardzo rzadko są atakowane. Niemniej jednak nierzadko zdarza się, że przy zakupie roślin wprowadza się choroby, które następnie mogą być przenoszone na inne rośliny i storczyki. Czy obecnie masz problemy ze swoimi storczykami i podejrzewasz? Choroby storczyków, to mamy nadzieję, że pomożemy Ci z naszą listą.

Choroby storczyków – wskazówki dotyczące zdrowych roślin

storczyki choroby pomarańczowy kolor porady pielęgnacyjne kwiaty

Zestawiliśmy kilka pospolitych znaków na liściach, a także typowych szkodników pięknych storczyków, z pomocą których można walczyć z chorobami storczyków. Te wskazówki mogą być również pomocne w przypadku innych rodzajów roślin. W szczególności szkodniki występują nie tylko na storczykach, ale występują również na innych okazach.

Choroby storczyków – pomarszczone liście

choroby storczyków pomarszczone-liście-niewłaściwe-warunki-wzrost

Ten powszechny problem jest typowy dla gatunków Oncidium, Miltonia, Cambria, Odontoglossum i Promenea, które są bardziej skomplikowane w pielęgnacji. Nowo rosnący liść rośliny wydaje się pomarszczony i przypomina akordeon. Jeśli zauważyłeś taki problem, z pewnością zainteresuje Cię przyczyna tych chorób storczyków.

Storczyki i choroby

choroby storczyków akordeon-wzrost-gatunek-typowy

Podobnie jak wszystkie inne rośliny, te storczyki mają pewne wymagania w zakresie środowiska i pielęgnacji. Aby uniknąć chorób storczyków, ważne jest odpowiednie oświetlenie, woda i odpowiednia wilgotność. Jeśli nie są oferowane, rośliny przestaną rosnąć. Jeśli rośliny znów poczują się dobrze, będą dalej rosły. Jednak to tworzy te zmarszczki. Zła wiadomość jest taka, że ​​tych zmarszczek nie da się później skorygować. Liście nie wyglądają zbyt ładnie w środku normalnych liści, ale na szczęście nie szkodzą roślinie. Możesz uniknąć przyszłego wzrostu akordeonu tylko wtedy, gdy zadbasz o niego w sposób odpowiedni dla gatunku.

Storczyki i choroby – opadające liście

choroby storczyków żółte-liście-proces-starzenia-korzenie

Często w przypadku odmiany Phalaenopsis właściciele wpadają w panikę, gdy liście zaczynają żółknąć i po pewnym czasie opadają. Ale niekoniecznie musi to być związane z chorobami storczyków. Jeśli dolne liście odpadają, jest to zwykle normalny proces. Opadanie starszych liści jest powszechnym procesem starzenia, który zwykle ma miejsce w chłodniejszych porach roku i w żaden sposób nie szkodzi roślinom.

Złe warunki

storczyki choroby porady-pielęgnacja-zabieg-różowy-kwiat

Należy jednak rozważyć inne opcje i sprawdzić, czy warunki nie są jednak nieodpowiednie. Z jednej strony przyczyną utraty liści może być również brak światła. Jednak w tym przypadku niektóre lub nawet wszystkie liście zmienią kolor na żółty. Teraz należy działać szybko, bo osłabiona roślina jest teraz bardziej podatna na choroby storczyków. Umieść go w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Możliwe przyczyny choroby

orchidea-choroby-klipsy-w kształcie-serca-dekoracja-pomysł-kwiat-pokój-projekt

Jeśli nie ma nic złego w lokalizacji twojej orchidei, istnieją dwa inne możliwe powody żółtych liści. Z jednej strony może to być inwazja szkodników w postaci choroby storczyków (niektóre szkodniki wymieniliśmy poniżej), az drugiej strony może być konieczne nowe podłoże. Powinno to być zmieniane co dwa lata. Z biegiem czasu rozpada się, kondensuje w ten sposób, a korzenie, które wymagają dużej ilości powietrza, gniją. Można to rozpoznać po żółtych liściach.

Brązowe lub czarne plamy

orchidea-choroby-plamy-brązowe-końcówki-infestacja

Ponownie, istnieje wiele możliwych przyczyn tych chorób storczyków. Czasami problemu nie da się rozwiązać, co niestety może prowadzić do konieczności usunięcia chorej rośliny, aby nie zarazić również innych osobników. Ale nie malujmy diabła od razu na ścianie. Najpierw przyjrzyj się bliżej plamom, aby określić możliwą przyczynę.

Oparzenie słoneczne – częsty problem latem

orchidea-choroby-oparzenia słoneczne-niebezpieczeństwo-letnie-liście-brązowo-żółty

Jak już wiesz, bezpośrednie słońce wcale nie działa dobrze na orchideę. Roślina radzi sobie szczególnie źle w oknie wychodzącym na południe, jeśli nie jest tam zagwarantowana ochrona przed słońcem. Po oparzeniu słonecznym pojawiają się brązowe plamy, które powoli stają się czarne, a przy dłuższej ekspozycji na słońce mogą nawet pośrodku stać się białe. Zauważysz również, że jest to oparzenie słoneczne, gdy plamy nie powiększają się ani nie rozprzestrzeniają i są suche. Teraz działaj szybko, ponieważ na wczesnym etapie (jeśli plamy są bardziej żółtawe) mogą nawet ponownie zniknąć. Przenieś roślinę tak, aby osłabiona roślina nie przyciągała dalszych chorób storczyków. Jeśli masz tylko miejsce w nasłonecznionym miejscu, zapewnij ochronę przed słońcem. Dobrze nadają się do tego zasłony, nie do końca zamknięte żaluzje, a nawet większa, kochająca słońce roślina.

Infekcje grzybowe

storczyk-choroby-grzyb-zakażenie-wysoka wilgotność

Jednak plamy są również brązowe w przypadku tych chorób storczyków, ale nie są suche i rozprzestrzeniają się powoli. Powierzchnia jest nierówna, a niektóre miejsca zapadły się. Grzyby rozwijają się, gdy jest za dużo wilgoci. Jednym z powodów jest zbyt częste spryskiwanie liści wodą. Tak zwana czarna plamistość (Phomopsis viticola) jest zaraźliwa, dlatego należy odizolować zaatakowaną roślinę. Następnie odetnij dotknięte obszary. Użyj ostrego noża, który należy zdezynfekować przed i po każdym użyciu. To samo dotyczy twoich rąk. W przeciwnym razie ryzykujesz zarażenie innych roślin. Oprócz tego możesz użyć odpowiedniego środka zaradczego. Ale samo to często nie wystarcza, ponieważ grzyby są uparte. Zmniejsz również wilgotność. Możesz w tym celu wietrzyć. Ale unikaj przeciągów1

Bakterie jako choroby storczyków

storczyk-choroby-bakterie-kropki-brązowy-mały

Infekcje bakteryjne są tak samo trwałe i wysoce zaraźliwe. Dlatego izolacja chorej rośliny jest obowiązkowa! U bakterii liście nie tylko żółkną. Te choroby storczyków rozwijają brązowe plamy, które są lekko zapadnięte na liściu i mają ostro zarysowaną krawędź. Ponadto na liściach często występuje wilgotna powierzchnia, a także pleśń. Przy takich chorobach storczyków usunięcie jest zwykle lepszą decyzją, ponieważ leczenie jest bardzo trudne. Jeśli jednak nie chcesz tak szybko zrezygnować ze swojej orchidei, postępuj jak z atakiem grzybów. Odetnij chore miejsca i nie zapomnij o odpowiedniej dezynfekcji. Dotyczy to również lokalizacji zakładu. Użyj na przykład nadtlenku wodoru. Równie ważna jest zmiana podłoża i doniczki.

Gnijące storczyki – zgnilizna łodygi

orchidea-choroby-łodygi-zgnilizna-unikać-złego-podlewania

Tak zwana zgnilizna łodyg to jedna z typowych chorób storczyków. Jak sama nazwa wskazuje, zaczyna się na pniu i dalej rozprzestrzenia się na liście. Ta zgnilizna jest spowodowana nieprawidłowym podlewaniem i bakteriami w wodzie. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wolno podlewać kątów liści, czyli obszaru, w którym liście wyrastają z pnia. Woda tam pozostaje i nie może wystarczająco szybko wyparować, zwłaszcza gdy wilgotność powietrza jest wysoka. To prowadzi do zepsucia plemienia. To samo dotyczy nadmiaru wody w donicy, co z kolei wpływa na korzenie i liście, które w okolicy osi brązowieją i po chwili odpadają.

Prawidłowe podlewanie w leczeniu chorób storczyków

choroby storczyków wylewać-unikać zagrzybienia-białe-kwiaty

Dlatego należy odpowiednio podlewać i uważać, aby nie dopuścić do gromadzenia się nadmiaru wody. Jeśli dotkniętych jest tylko kilka korzeni, orchideę można jeszcze uratować przed tymi chorobami storczyków. Wystarczy odciąć zgniłe korzenie zdezynfekowanymi nożyczkami. Następnie orchidea musi być sucha, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Jeśli jednak wszystkie korzenie, a nawet pień są zgniłe, uratowanie rośliny jest raczej niemożliwe.

Zgnilizna serca

dezynfekować storczyk-choroby-korzenie-zgniłe-łodygi-zgnilizna

Jak wspomniano, punktem wyjścia do zgnilizny jako chorób storczyków może być również obszar kątów liści. Możesz uratować roślinę, dopóki nie zostanie naruszona żarówka. W takim przypadku odetnij liście. Interfejs najlepiej następnie zdezynfekować proszkiem węglowym. Często używany jest również cynamon. Następnie podlewaj oszczędniej i przede wszystkim tylko nurkując, aby woda nie cofała się pod pachami i u storczyków nie rozwijały się choroby.

Pąki wysychają i odpadają – przyczyną jest brak wilgoci

orchidea-choroby-suche-pąki-pomoc-wilgotność

Te choroby storczyków są dość powszechne i mogą mieć różne przyczyny. Pierwszą logiczną przyczyną jest zbyt rzadkie podlewanie. Jeśli orchidea szybko wysycha, pąki opadają, ale często wpływa to również na kwiaty. Aby uniknąć tego problemu, ważne jest, aby zachować regularny rytm podlewania. Najlepszym sposobem na kontrolowanie tego jest zachowanie określonego dnia w tygodniu. Latem konieczne jest cotygodniowe podlewanie, zimą wystarczy podlewać co dwa tygodnie. Najlepszym sposobem na kontrolowanie rytmu jest wybranie konkretnego dnia i trzymanie się go. Pomocne jest również zajrzenie do przezroczystej doniczki. Kropelki wody w środku, a także zielone korzenie wskazują na wystarczającą wilgotność. Jeśli korzenie są srebrzyste, można je podlewać.

Zmiana lokalizacji

orchidea-choroby-pąki-suche-zrzucanie-przyczyny

Kupując nową orchideę, zwykle jest to przyczyna, a nie jakaś konkretna choroba storczyków. W twoim domu wszystkie warunki są inne niż w kwiaciarni czy sklepie z narzędziami. Ten przełącznik obciąża roślinę, powodując, że po prostu zrzuca pąki. Nie powinieneś się tym bać. Ponieważ u podstawy dawnych pąków mogą tworzyć się z należytą starannością. W razie potrzeby wystarczy uzbroić się w cierpliwość, dopóki nie wyrośnie nowa łodyga kwiatowa.

Warcaby

orchidea-choroby-pąk-wysuszony-powody-pomysłów

Niektóre choroby lub problemy storczyków są spowodowane przeciągami. To też nie robi zbyt dobrze nam ludziom, jak mogłoby być inaczej z roślinami. Ale niech cię to nie zniechęca. Przeciąg jest spowodowany nie tylko zbyt długim otwieraniem okien. Nawet zimą, gdy okno jest zamknięte, mogą pojawić się przeciągi, a mianowicie, gdy orchidea znajduje się na parapecie i nad kaloryferem. Unoszące się, ciepłe powietrze tworzy wtedy przeciągi. Im wyższy sufit, tym większy przeciąg spowodowany ogrzewaniem powietrza.

Ciemna lokalizacja i bezpośrednie słońce

orchidea-choroby-suchy-kwiaty-wskazówki-pielęgnacja-lokalizacja

Storczyki nie lubią bezpośredniego słońca, ale potrzebują dużo światła. Okno północne jest idealne latem, ale nie wystarcza przez resztę roku. Ta ciemniejsza pora roku sprawia, że ​​roślina zrzuca kwiaty. Dlatego poszukaj innej stałej lokalizacji lub przenieś roślinę w odpowiednim czasie. Idealne jest wschodnie okno lub lokalizacja na południu lub zachodzie z osłoną przeciwsłoneczną. Ochrona przed słońcem jest szczególnie ważna w zapobieganiu chorobom storczyków, ponieważ nie tylko liście mogą się inaczej palić. Kwiaty mogą również zrzucić.

Szkodniki na storczykach

orchidea-choroby-ładna-roślina doniczkowa-różowo-biała

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak mogą powstać choroby storczyków, gdy szkodniki są rzeczywiście widoczne. To nie do końca słuszne. Wiele szkodników sprytnie chowa się pod liśćmi lub w podłożu i można je wykryć dopiero wtedy, gdy już spowodowały uszkodzenie rośliny. Najlepszą profilaktyką jest regularna inspekcja roślin. Jeśli już odkryłeś zmianę w roślinie, której nie można powiązać z przyczynami wymienionymi powyżej, prawdopodobnie masz do czynienia z jedną z następujących plag. Odizoluj zarażoną roślinę, aby chronić inne i sprawdź resztę okazów, a także jako środek ostrożności. Możesz już zostać zainfekowany.

Choroby wywołane przez wełnowce

orchidea-choroby-wolllaeuse-schaedling-biały-mały-owad

Wełnowce należą do szkodników, które chowają się pod liśćmi i powodują choroby storczyków. Znane są również jako wełnowce. Można je również znaleźć w kątach liści, budując izolowane gniazda. Niszczą roślinę, wysysając sok. Możesz je rozpoznać wizualnie po tym, że są puszyste. Porównaj te z wacikami bawełnianymi. Wysysając sok wydzielają również substancje uszkadzające roślinę. Obejmuje to fruktozę preferowaną przez grzyby. W naturze pożyteczne owady, takie jak mrówki i biedronki, pomagają zapobiegać inwazji. Jednak jako roślina doniczkowa potrzebujesz pomocy z twojej strony. Namoczyć waciki w alkoholu i usunąć poszczególne gniazda. Środki chemiczne rzadko pomagają, ponieważ wełnowce mają powłokę ochronną. Konieczna jest wtedy regularna kontrola.

Choroby storczyków – owady w skali zwalczania

storczyk-choroby-skala-owadów-kontrola-szkodniki

Owady łuskowe jako przyczyna chorób storczyków są bardzo podobne do wełnowców. Twoja skorupa chroni cię przed chemikaliami i ponownie wysysa sok z rośliny. Jest to zaletą, gdy stosuje się środek, który jest najpierw wchłaniany przez roślinę, a następnie przez wszy. Jest to jednak długotrwały proces. Szybszym sposobem na osiągnięcie sukcesu w zwalczaniu tych szkodników jest użycie olejku ze słonia lub olejku z drzewa herbacianego. Użyj bawełnianego wacika, aby wchłonąć olej, a następnie nałóż go na wszy. Zwierzęta są izolowane i nie otrzymują już tlenu, po czym się duszą. Działa to jednocześnie przeciwko potomstwu. Należy unikać zwykłego zdrapywania wszy. W ten sposób ryzykujesz również uszkodzenie rośliny.

Mszyce

orchidea-choroby-biała-prosta-roślina-domowa-pomocna-inspiracje

Znienawidzone mszyce rzadko są przyczyną chorób storczyków. Jeśli jednak odkryłeś je na swoich roślinach, to prawdopodobnie na młodych liściach, szypułkach lub samych kwiatach.Tam ponownie wysysasz sok i, podobnie jak wełnowce, fruktozę. Ponownie, ponieważ nie możesz użyć mrówek do pomocy, zamiast tego użyj ekstraktu z chryzantemy. Nie uszkadza rośliny, ale skutecznie zwalcza irytujące wszy. Po leczeniu storczyka okresowo sprawdzaj, czy nie ma więcej wszy.

Wciornastki w storczykach

orchidea-choroby-wciornastki-skrzydła-niebezpieczne-szkodniki-ssanie

Wciornastki (ptaki z frędzlami skrzydlatymi), jako patogeny chorób storczyków, otrzymują doskonałe warunki życia dzięki suchemu powietrzu. Zwykle dzieje się tak w przypadku lokalizacji nad grzejnikiem. Skrzydlate szkodniki wielkości 1 mm można zwykle znaleźć pod liśćmi, gdzie przebijają komórki, aby następnie wessać sok. Liście żółkną i ostatecznie opadają. Środki owadobójcze są bardzo pomocne w przypadku tych zwierząt. Alternatywnie możesz również przygotować roztwór oleju, detergentu i wody. Po prostu wymieszaj 2 łyżki oleju i odrobinę płynu do mycia naczyń z litrem wody w spryskiwaczu i spryskaj storczyka. Powtórz to kilka razy, aż pozbędziesz się stworzeń.

Przędziorki

orchidea-choroby-pająk-roztocza-szkodliwe-zwierzęta-wilgotna-ścierka

Podobnie jak wciornastki, przędziorki lubią suche powietrze w pomieszczeniach. Z tego powodu bardzo przydatne jest zwiększanie poziomu wilgotności na kilka dni. Na przykład zanurz roślinę, a następnie zawiń doniczkę w plastikową torbę. Drobne szkodniki (0,3 do 0,5 mm) gromadzą się na spodniej stronie liścia. Ukąszenia przędziorków, które są przyczyną chorób storczyków, przebarwiają liście na srebrzyste, co ponownie powoduje żółte liście, które później odpadają. Środki owadobójcze ci tu nie pomogą. W szklarniach często używa się pomocników z natury. Drapieżne roztocza okazują się doskonałym wojownikiem. Odbywa się to ręcznie w mieszkaniu. Przetrzyj zwierzęta zwykłą, wilgotną ściereczką. Ewentualnie spryskaj orchideę roztworem wody i olejku neem (olej neem), co powtarzasz kilka razy.